Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Природний та штучний добір ті їх співвідношення на сучасному етапі

Природним добором називають процес, внаслідок якого виживають і лишають після себе потомство переважно особини з корисними в даних умовах спадковими змінами.

Природного добору зазнають особини із зовсім невловимими для людини особливостями. Будь-яка маловажлива, але корисна в боротьбі за існування спадкова зміна може підхоплюватися природним добором. Отже, природний добір діє через збереження і нагромадження корисних для популяції і виду в цілому спадкових змін, створюючи нові, краще за інших пристосовані до середовища особини, які залишають потомство. У боротьбі за існування такі особини гинуть рідше.

Природний добір діє повільно й поширюється на особини обох статей і будь-якого віку.

Природний добір відіграє творчу роль у природі: з неспрямованих спадкових змін відбираються ті, які можуть привести до утворення нових груп особин, більш досконалих у даних умовах існування.

Природний добір — головна рушійна сила процесу еволюції. Він відбувається успішніше при широкому розселенні виду, яке веде до збільшення кількості популяцій і підвищення різноманітності їхнього генного складу. За таких умов можливості добору розширюються. У різні сезони року і в різні роки змінюються інтенсивність і напрям природного добору. Це пов'язане з біологією особин і змінами умов існування.

Штучний добір веде до зміни органа або ознаки, удосконалення яких бажане для людини. Породи і сорти, які походять від спільних диких предків, розвивалися під впливом людини в різних напрямах відповідно до її господарської мети, смаків і запитів. Вони ставали все більше несхожими один на одного і на дикий вид, від якого виникли. Роль штучного добору в еволюції порід і сортів неправильно було б порівнювати з решетом, через яке тільки відсіюються непридатні для людини відхилення. Добір особин з потрібними людині спадковими змінами приводить до створення цілком нових сортів і порід, тобто органічних форм, які ніколи раніше не існували, з ознаками і властивостями, сформованими самою людиною.

Тому штучний добір є головною рушійною силою в утворенні нових порід тварин і сортів рослин, пристосованих до інтересів людини. Учення про штучний добір теоретично узагальнило тисячолітню практику людини щодо створення порід свійських тварин та сортів культурних рослин і стало однією з основ сучасної селекції.

Порівняння дії штучного і природного добору. Основою обох процесів є спадкова мінливість, вона дає матеріал для добору. В результаті штучного і природного добору утворюються нові форми: штучний добір дає породи і сорти, а природний — види. Між цими двома процесами є істотна відмінність. При штучному доборі людина добирає особин за поміченими ознаками і спрямовує дію добору в бажаний їй бік. При цьому відібрані ознаки можуть бути навіть шкідливими для організму. Наприклад, кращі породи свиней або молочної худоби не могли б існувати в природі без турботи людини. У природному доборі відбірним фактором є умови навколишнього середовища. При цьому добираються будь-які життєво важливі ознаки. Внаслідок цього природний добір діє лише на користь популяції і виду в цілому.

В результаті штучного добору створюються породи свійських тварин і сорти культурних рослин, пристосовані людиною до її потреб і мети. А в результаті природного добору виникають види, пристосовані до життя в певних умовах навколишнього середовища.

Штучний добір проводиться з того часу, як людина почала займатися землеробством і прирученням тварин. Природний добір відбувається протягом усієї історії органічного світу, з часу появи життя на Землі. Природний і штучний добір органічно зв'язані: на породи тварин і сорти рослин, крім штучного добору, продовжує діяти і природний добір.

7. Еколого-економічна оцінка будівництва нових або реконструкція діючих підприємств

Залежить від цілого ряду умов. Проектна документація повинна відповідати діючим держ.стандартам, нормативам і положенням. Важливою умовою здійснення е.-е. оцінки є порівняння приведених витрат проектних об’єктів з базовими (об’єм, режими забруднення, кількісні та якісні показники). Також враховується ГДВ для кожного наміченого для будівництва джерела викиду. Показниками оцінки негативного впливу джерела викиду на довкілля є загальний об’єм викиду ЗР в атм., воду і грунт, питомий об’єм викидів на одиницю товарної продукції по інгредієнтам забруднення, відношення фактичної концентрації речовини до мах разової ГДК в атм.повітрі, водних об’єктах до і після вводу в експлуатацію під-в галузі. Особливою умовою е.-е. оцінки проектів є використання натурних показників, які характеризують прогресивність природоохоронних і технологічних процесів. З цією метою рекомендується використовувати екон.бальну оцінку природних ресурсів, основу якої складають дані земельного і водного кадастрів.

Здійснюється 4 етапи:

1. оцінка екол.можливості будівництва нових або реконструкції діючих під-в.

2. екон.обгрунтування проектів.

3. мінімізація впливу проектує мого вир-ва на ОС.

4. визначення порівняльного еколого – економічного ефекту від капітальних вкладень.

Перший етап проектів забезпечує дотримання нормативів шкідливої дії на ОС Сі/ГДКі<1. Об’єм викидів розраховують виходячи з нормативів питомих викидів на одиницю випускаємої продукції:

V'ik =V''ik · Ak

V''ik – норматив питомого викиду і-тої ЗР при вир-ві продукції, т/тис.грн.

Ak - річний об’єм вир-ва продукції, т, шт.

На другому етапі проводять порівняння варіантів. Роблять порівняння сукупних експлуатаційних витрат і капітальних вкладень віднесених до річної розмірності з урахуванням часу по базовому і проектуємо му під-в. вибирають проекти, для яких виконується умова:

Зі < Зб

Зб – приведені базові витрати, тис.грн.

Зі – затрати по і-му проекту, тис.грн.

Необхідність третього етапу обумовлена тим, що в деяких р-нах існує перевищення ГДК в повітрі і воді. Критерієм екол.оптимальності проекту є мінімум показника питомого впливу пром.обєкту на ОС.

Пвоз=Кр+Кз

Пвоз – показник питомого впливу проектує мого вир-ва на ОС, бали (тис.грн)

Кр, Кз – показник ресурсоємкості і питомої забруднюючої дії, бали (тис.грн)

Кр=ΣQіБі

Qі – об’єм і-того використовує мого природного ресурсу в натуральних одиницях, т

Бі – оцінка одиниці і-того природного ресурсу, бали (грн..)

А – річний об’єм продукції, яку виробляє об’єкт, тис.грн.

Vij – умовний об’єм викидів і-тої ЗР по j-тому напрямку забруднення, т/рік

Чі –оцінка одиниці умовних викидів по напрямку забруднення, бали (тис.грн)

Z – кількість викидів, які забруднюють природні ресурси

К – видовий склад випускаємої продукції

На четвертому етапі визначають порівняльний річний еколого – економічний ефект від капітальних вкладень будівництва або реконструкцію. Порівняльний річний ефект розраховують порівнюючи приведені витратипроектуємого і базового промислових об’єктів, а також відповідність величин еколого – екон. втрат.

 




Переглядів: 22884

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.