Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Формула Фішера

ТЕМА. 1. Предмет фінансової науки як пізнання сутності фінансів

 

1. Теоретичні основи вчення про фінанси. Необхідність і сутність фінансів на сучасному етапі

2. Сутність, склад і структура фінансів. Функції фінансів.

3. Фінансовий механізм

 

1.

Термін «Фінанси» походить від латинського слова «Finansia» - обов’язкова сплата грошей.

У XVIII столітті трактування поняття фінансів як державного господарства одержало подальший розвиток. Форми та методи мобілізації коштів постійно змінювалися й удосконалювалися, що пов'язано із розвитком економіки держав.

У XIX столітті спостерігається бурхливий економічний розвиток. Поглиблюється й саме розуміння фінансів. Відбувається перехід до розуміння фінансів як самостійної галузі знань, що охоплює нові сфери функціонування і впливу. Зокрема, фінанси сфери виробництва, фінансові ринки, державний кредит тощо. Фінанси перетворюються на вагомий фактор політичного й економічного життя держави.

Найвищого розвитку фінанси досягли в XX столітті, коли функції держави розширились і вдосконалились, а товарно-грошові відносини посіли головне місце в економічних системах. Функціонування фінансів визначає кількісні й якісні параметри будь-якого економічного явища чи процесу, а також кінцеві результати діяльності.

Усі процеси економічного життя, де беруть участь фінанси, мають грошове вираження, тобто оцінку в грошовій формі. А економічне життя постійно вимагає створення грошових фондів для задоволення різноманітних потреб. Розмір цих фондів характеризує діяльність та фінансові можливості країни, господарської структури, громадянина.

Обов'язковою ознакою участі фінансів у економічному житті держави, підприємця, громадянина є гроші.

Тобто фінанси як економічна категорія знаходяться у сфері грошового обігу й не виходять за межі грошових відносин. Але не всі грошові відносини належать фінансам. Наприклад, якщо людина купує продукти харчування, предмети, отримує заробітну плату, то ці відносини є грошовими, але не фінанси. А коли людина сплачує податки, коли власник створює відповідний фонд і вкладе його у цінні папери, в результаті чого матиме певний дохід, коли формується та використовується бюджет держави — ці відносини належать до сфери фінансів.

Отже, ФІНАНСИ – це сукупність економічних відносин, що пов’язані з формуванням, розподілом і використанням фондів грошових коштів у процесі розподілу та перерозподілу ВВП і національного доходу.

Існує також думка, що фінанси виходять за межі грошового обігу, враховуючи, наприклад, таке економічне явище, як бартер. Питання межі існування фінансів є дискусійним в сучасній економічній науці.

В економічній і фінансовій теорії сьогодні переважає трактування фінансів як системи економічних, грошових, виробничих відносин. Згідно з цими теоретичними положеннями спочатку існують економічні, грошові відносини, потім на них накладається категорія фінансів, з чого і виводиться її економічна суть.

Що стосується економічної думки в Україні, то фінанси розглядають як економічну категорію у системі товарно-грошових відносин, що відображають створення, розподіл і використання доходів і фондів фінансових ресурсів (на макрорівні — валового внутрішнього продукту й національного доходу, на мікрорівні - виручки й прибутку) для задоволення суспільних інтересів і потреб.

Головна частина грошових доходів держави формується у сфері матеріального виробництва, а більша частина видатків скеровується на фінансове забезпечення процесів розширеного відтворення. Цей вплив фінансів стимулює раціональне їх використання і дає можливість державі створювати цільові грошові фонди для задоволення потреб і функцій держави.

Фінансові відносини виникають в суспільстві якому притаманне товарне виробництво.

При товарному виробництві облік товарів здійснюється шляхом купівлі-продажу товарів і при цьому товаровиробники незалежні один від одного та зв’язок між ними виявляється лише на ринку при обміні товарами

Аналізуючи виробничі відносини характеризують 2 явища – усуспільнення і відокремлення.

Усуспільнення – охоплює відносини учасників виробництва.

Відокремлення – процеси розподілу по результатах праці і товарно-грошових відносин.

Товарно –грошові відносини – один з головниї елементів функціонування ринкового господарства. Вони є економічною категорією, засобом контролю за виробництвом і розподілом виробленої продукції.

Механізм товаро-грошових відносин в ринкових умовах функціонує з урахуванням економічних законів, головним з яких є Закон вартості – який віддзеркалює взаємовідносини між виробництвом і обміном товарами. Крім того, діє закон Грошового обігу – згідно якого, кількість грошових одиниць необхідних для обігу, прямо пропорційна кількості товарів та послуг і зворотньопропорційна швидкості грошового обігу.

Формула Фішера

М х В = Р х Д , де

М – кількість необхідних для обігу грошей

В – швидкість їх обороту

Р – абсолютний рівень цін

Д – дальший обсяг виробництва

Швидкість обертів визначає скільки купівлі – продажу забезпечує в середньому одна грошова одиниця.

Фінансові відносини виникають:

- між державою та юридичними особами;

- між державою та населенням;

- між юридичними особами при формуванні виробничих фондів, орендних відносин, тощо;

- між підприємствами, організаціями, установами та їх працівниками;

       
 
Об’єкти фінансових відносин
 
   

 

 


 

 

 
 

 

 


Зв'язок фінансів з іншими категоріями

 

 

           
   
 
Ціна
 
Кредит
 

 


Зв’язок фінансів з ціною проявляється в тому, що ціна є основою розрахунку пенсій, дотацій, державних витрат, споживчого кошику тощо. Через фінанси держава може змінювати ціну через ПДВ, акцизний збір, митні збори і інше.

Взаємозв’язок фінансів і кредиту проявляється в тому, що вони використовуються в кругообігу коштів і сприяють підвищенню ефективності виробництва. При нестачі фінансових ресурсів підприємства залучають кредитні ресурси, а при їх надлишку – підприємство надає їх в кредит іншим об’єктам.

Взаємозв’язок фінансів і собівартості очевидний: собівартість визначає величину прибутку; може бути об’єктом оподаткування і джерелом сплати окремих обов’язкових оподаткувань. Складником собівартості є обов’язкові нарахування до державних цільових фондів, амортизаційні відрахування.

Зв’язок фінансів і заробітної плати полягає в тому, що держава регулює величину заробітної плати через податки. Держава за допомогою дотацій, субсидій, субвенцій може стимулювати розвиток окремих видів діяльності. Заробітна плата пов’язана з таким фактором як робоча сила, а фінанси впливають на використання всіх факторів виробництва.

Таким чином, необхідно враховувати взаємозв’язок фінансів з іншими розподільчими категоріями, так як ігнорування цих зв’язків у побудові фінансової політики може призвести до небажаних соціально – економічних наслідків.

 

2.

Характерною єдиною ознакою фінансів, яка відрізняє їх від інших економічних категорій, є формування і використання фондів фінансових ресурсів у процесі руху вартості валового внутрішнього продукту.

Тому, фінанси — це система економічних відносин, що функціонують у сфері товарно-грошового обігу, мають розподільчий характер, пов'язані з формуванням і використанням доходів і фондів фінансових ресурсів у процесі руху вартості валового внутрішнього продукту.

Значення фінансів:

- регулюють соціально-економічні процеси в суспільстві;

- забезпечують перерозподіл грошових потоків між виробничою та невиробничою сферами діяльності, між окремими галузями народного господарства, економічними регіонами і верствами населення;

- здійснюють контроль за формуванням та використанням грошових фондів.

В усіх економічних формаціях основою суспільних відносин є виробничі відносини і категорія фінансів характеризує сутність особливої форми виробничих відносин, які пов’язані розподілом і перерозподілом ВВП.

Сутність способу виробництва і основа всієї економічної системи – це відносини власності на засоби виробництва, тому фінансові відносини завжди обумовлені глибиною соціально-економічних відносин.

Специфіка фінансів полягає в тому, що вони розподіляють і перерозподіляють частину вартості сукупного суспільного продукту.

Фінанси мають такі особливості

- завжди є специфічною формою виробничих відносин

- являють сукупність грошових відносин, які виникають між державою і підприємствами та між державою і населенням

- економічна природа фінансів обумовлена первинними відносинами матеріального виробництва – це виробництво, розподіл, обмін і споживання.

- Фінанси пов’язані з природою держави, її функціями, діяльністю, потребами, інтересами.

Фінанси - це не гроші і не грошові доходи. Це визначені економічні відносини, які складаються при утворенні, розподілі і використанні грошових доходів підприємства та держави.

Із визначення економічної суті фінансів можна виділити наступні їх характерні ознаки:

- фінанси обслуговують сферу товарно-грошового обігу, мають грошову форму вираження;

- фінанси не завжди передбачають зустрічний еквівалентний рух грошових потоків;

- фінанси носять обмінно- розподільчий характер;

- фінанси мають свого матеріального носія — фінансові ресурси;

- формування доходів і здійснення видатків

- здійснюють рух вартості від одного суб’єкта до іншого

- фінанси — єдина економічна категорія, яка створює і використовує доходи і фонди грошових засобів різноманітного призначення у процесі руху вартості валового внутрішнього продукту (є частиною вартості валового внутрішнього продукту).

Призначення фінансів — забезпечити необхідні умови для створення, розподілу та використання валового внутрішнього продукту в країні. А це досягається шляхом організації різноманітних фондів фінансових ресурсів на всіх етапах діяльності держави, підприємницьких структур і кожного окремого громадянина.

Роль фінансів у наступному:

- забезпечують розподіл ВВП і фінансові потреби юридичних і фізичних осіб та держави;

- забезпечують кругообіг фінансових ресурсів і тим самим безперервність відтворення виробництва;

- здійснюють перерозподіл первинних і вторинних доходів між галузями, регіонами, соціальними верствами населення, окремими юридичними і фізичними особами;

- впливають на інтереси суб'єктів розподільчих відносин і регулюють різні напрями соціально-економічного розвитку;

- відіграють провідну роль у системі економічних методів управління економікою країни;

- утворюють систему фінансових показників, які відіграють роль індикаторів стану і розвитку економічної та соціальної сфер суспільства;

- забезпечують контроль між суб'єктами обмінно-розподільчих відносин за формуванням і використанням фінансових ресурсів.

До фінансових відносин не відносяться –

- грошові відносини в процесі купівлі-продажу, тому що вони безпосередньо не пов’язані з формуванням і використанням цільових грошових фондів суспільного призначення.

- Грошовий облік і контроль за всіма видами витрат, також калькуляція собівартості продукції, облік і зберігання грошової виручки, регулювання грошового обігу держави, формування власних оборотних засобів, здійснення капіталовкладень, використання засобів на соціальний розвиток.

Визначення функції фінансів, їх кількості залежить від концепції визначення суті фінансів.

Так, розподільна концепція фінансів визначає наступні функції: розподільчу, перерозподільну, регулюючу, стимулюючу, контрольну. До того ж немає єдиної думки щодо кількості функцій, які виконують фінанси.

В найбільш загальному плані до функцій фінансів належать:

• створення доходів і фондів фінансових ресурсів;

• використання доходів і фондів фінансових ресурсів.

Саме виділення цих двох функцій, які виконують фінанси, дає можливість чіткіше показати роль фінансів у економіці, зрозуміти їх об'єктивну необхідність, природу, які результати досягаються чи можуть бути досягнуті завдяки їх функціонуванню. Так, з'ясування ролі фінансів як інструменту розподілу, контрольного, регулювання й стимулювання відбувається в процесі фінансового планування, фінансового прогнозування, фінансового забезпечення, коли здійснюється формування і використання фондів фінансових ресурсів, що створює передумови для прогресивних зрушень у структурі виробництва, підвищення його ефективності.

Функції фінансів пов’язані з розподілом ВВП і включають в себе кілька етапів –

- первинний

- перерозподіл

- вторинний

Первинний – розподіл за новоствореної вартості і формування первинних доходів суб’єкті. Первинними доходами є –

- у фізичних осіб – заробітна плата.

- У юридичних осіб – державний

Перерозподіл – полягає у створенні централізованих доходів. За рівнем централізації ці доходи діляться –

1. загально-державні (бюджет, пенсійний фонд, соцстрах, фонд зайнятості)

2. відомчі (на підприємствах)

3. корпоративні (фонди які створюються корпораціями)

Перерозподіл включає 2 етапи-

І.Вилучення частини доходів у одних суб’єктів і формування централізованих доходів. На цьому етапі формуються вторинні доходи суб’єктів, що створюють ці фонди.

ІІ.Використанні централізованих фондів і формування доходів окремих суб’єктів на цьому етапі, формуються як первинні доходи (заробітна плата) так і вторинні (різні виплати).

Контролююча функція –полягає в тому, що що фінанси виступають інструментом контролю за формуванням і використанням доходів субєктів обмінно-розподільчих відносин

В процесі контролю охоплюється вся діяльність юридичних і фізичних осіб і діяльність держави.

Стимулююча функція –врегульовує централізовані і децентралізовані фонди, вартісні пропорції, які б створили достатні умови для проведення режиму економії ресурсів, що в подальшому призведе до зростання продуктивності праці і якості продукції.

Накопичувальна функція –акумулюючи та регулюючи фінансові ресурси держава активно впливає на формування оптимальних пропорцій між нагромадженням і споживанням, виробничою і невиробничою сферами, першими і другими підрозділами суспільного виробництва, окремими галузями народного господарства та регіонами.

Склад фінансів має з-х рівневу систему:

- фінанси держави;

- фінанси підприємств;

- фінанси підприємств і організацій всіх форм власності

Централізовані фінансові ресурси (зосереджені в державному бюджеті, пенсійному і соціальному фондах) включають в себе:

- прибутки державних підприємств і організацій;

- прибутки і надходження від зовнішньоекономічної діяльності;

- відрахування від прибутку підприємств всіх форм власності;

Децентралізовані фінансові ресурсизнаходяться в розпорядженні суб’єктів господарської діяльності різних форм власності та населенняі включають в себе:

- прибуток;

- амортизаційні відрахування;

- кредити банків

- кредиторська заборгованість

- кошти, отримані від випуску цінних паперів

Виділені елементи являються позиковими коштами.

 

Принципи фінансової системи:

1. розподілу –фінансові ресурси розподіляються на централізовані і децентралізовані фонди

2. самостійності –кожна ланка є самостійною

3. єдності




Переглядів: 1897

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.