Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Передмова

Методичні вказівки

з курсу „Економічна теорія”

Практикум рішення задач з економічної теорії

Для студентів технічних спеціальностей

Денної та заочної форм навчання

 

 

Дніпропетровськ

Методичні вказівки з курсу "Економічна теорія". Практикум рішення задач з економічної теорії для студентів технічних спеціальностей денної та заочної форм навчання / Укладач: Шевцова С.А. – Дніпропетровськ: ДВНЗ ПДАБА, 2013. – 23 с.


 

 


Методичні вказівки розроблено з метою надання допомоги студентам у вивченні курсу „Економічна теорія”, перевірки та самоконтролю знань студентів, підвищення ефективності їх самостійної роботи. Методичні вказівки містять у собі задачі різного типу до кожної теми курсу, які студенти повинні виконувати самостійно.

Розроблені завдання можуть бути використані для самостійного і поточного контролю знань студентів, розробки екзаменаційних білетів та перевірки залишкових знань студентів.

 

 

Укладач: Шевцова С.А., кандидат технічних наук, доцент кафедри економічної теорії та права ДВНЗ ПДАБА.

 

Відповідальний за випуск: Кобзар Н.І., к.е.н., доцент, зав. кафедри економічної теорії та права ДВНЗ ПДАБА.

 

Рецензент: Пилипенко Г.М., доктор економічних наук, доцент кафедри економічної теорії та підприємництва ДВНЗ "Національний гірничий університет".

 

 

Затверджено на засіданні

кафедри економічної теорії

та права ДВНЗ ПДАБА

Протокол №8 від 17.04.13 р.

Зав. кафедри ЕТіП

Кобзар Н.І.

 

Затверджено на засіданні

Президії методичної ради

ДВНЗ ПДАБА

Протокол № 6 (87) від 22.04.13 р.

ЗМІСТ

 

Передмова………………………………………………………………………2

Структура дисципліни "Економічна теорія".…………….…….…………3

Структура лекційного курсу…………………………………...…………….4

Задачі…………………………………………………………………………....7

Тема 3. Форми суспільного господарства. Товарна організація виробництва………………………………………………………………….....7

Тема 4. Фактори і результати товарного виробництва………………………8 Тема 5. Ринок: сутність, функції, види, структура………………………….11 Тема 6. Еволюція ринкових відносин та конкуренція……………………...13 Тема 7. Мікроекономіка………………………………………………………15 Тема 8. Підприємництво у ринковій економіці……………………………..16 Тема 9. Доходи………………………………………………………………..18 Тема 10. Відтворення та економічні кризи………………………………….19 Тема 11. Макрорегулювання економіки…………………………………….20

Рекомендована література……………………………..………….………….22

 

Передмова

 

Процес навчання потребує постійного зворотнього зв’язку між викладачем та студентом для забезпечення своєчасного корегування змісту та методики подання навчального матеріалу. Не менш важливо, щоб самі студенти контролювали рівень та обсяг своїх знань, помічаючи недоліки у засвоєнні матеріалу. Запропоновані у методичних вказівках вправи дають можливість набути навичок практичного використання отриманих теоретичних знань.

Застосування у навчальному процесі практичних завдань сприяє систематичності опрацювання матеріалу курсу та дозволяє викладачеві швидко й ефективно визначати рівень підготовки кожного студента з тієї чи іншої теми, формувати блоки завдань для проведення у навчальному процесі різних форм поточного та підсумкового контролю.

Використання економічних задач дає змогу студентам глибше пізнати сутність економічних процесів на мікро- та макрорівнях, а також підвищити якість підготовки до семінарських занять та екзамену.

Запропоновані завдання розроблені відповідно до типової програми нормативної дисципліни «Економічна теорія» для студентів техничних спеціальностей всіх форм навчання.

Методичні вказівки містять також список літератури, вивчення якої надасть змогу студентам поглибити знання з економічної теорії.

Структура дисципліни "Економічна теорія"

 

  Тема (заняття) Обсяг годин Навч. тиж-день Вид підсумков контр.
І Модуль І
Лекції Економічна теорія: предмет і методи дослідження господарської діяльності Економічний зміст власності і форми її реалізації Форми суспільного господарства. Товарна організація виробництва Фактори і результати товарного виробництва Ринок: сутність, функції, види, структура Еволюція ринкових відносин та конкуренція Мікроекономіка Підприємництво у ринковій економіці Доходи Відтворення та економічні кризи Макрорегулювання економіки Світове господарство. Модульний контроль             2*   І   ІІ   ІІІ, ІV   V VІ,VII VІII IX-X XІ XІI XІІІ XІV-XVІ XVІІ   Контро-льна робота  
  Усього    
  Самостійна робота Підготовка до аудиторних занять Опрацювання розділів програми, які не викладаються на лекціях. Підготовка до складання поточного модульного контролю.         І- XVІІІ     XVІІІ      
  Усього    
  Семестровий контроль   XVІІІ Залік

 

 

Структура лекційного курсу "Економічна теорія".

 

№ теми Назва розділу/теми та її зміст Тривалість (годин)
  Модуль І  
  Економічна теорія: предмет та методи дослідження господарської діяльності Зародження та розвиток економічних знань. Класична буржуазна політична економія, її еволюція. Місце марксизму в розвитку економічних знань. Економічна думка України. Сучасна східна економічна думка. Предмет економічної теорії. Основні методи пізнання соціально-економічних процесів. Економічні категорії та логіка їх пізнання. Система економічних законів.
    Економічний зміст власності і форми її реалізації. Економічний зміст власності. Об'єкти та суб’єкти власності. Роздержавлення та приватизація – основа перетворення відносин власності. Різноманіття форм власності та види підприємницької діяльності. Форми реалізації власності та оптимізації особистих, колективних та суспільних економічних інтересів. Протиріччя та сполучення економічних інтересів.
  Форми суспільного господарства. Товарна організація виробництва. Натуральне виробництво. Товарне виробництво. Товар та його властивості. Споживча вартість та вартість. Двоїстий характер праці, втіленої в товарі. Протиріччя товарного виробництва. Закон вартості та його роль в розвитку товарного виробництва. Альтернативні теорії вартості. Походження, сутність та функції грошей. Закони грошового обороту. Інфляція. Антиінфляційна політика України.
    Фактори і результати товарного виробництва. Речовий й особистий фактори виробництва. Виробництво додаткової вартості. Технічна, вартісна, органічна будова капіталу. Кругообіг капіталу та його функціональні форми. Основний і оборотний капітал. Зношування основних фондів. Результати виробництва.
Ринок: сутність, функції, види, структура Поняття, структура та функції ринку. Ринок засобів виробництва. Споживчий ринок, фінансовий ринок, ринок робочої сили. Становлення ринкових відносин в Україні. Економічні основи попиту та пропозиції. Закон попиту та пропозиції. Інфраструктура ринку.
  Еволюція ринкових відносин та конкуренція. Вільна конкуренція, її матеріальна основа. Ознаки вільної конкуренції. Внутрігалузева конкуренція та виникнення ринкової вартості. Міжгалузева конкуренція та перелив капіталу. Середня норма прибутку та ціна виробництва. Монополія та конкуренція. Формування матеріальної основи монополії. Специфіка монополистичної конкуренції. Негативний вплив монополізації виробництва та антимонопольне регулювання. Особливості конкуренції в умовах регульованого ринкового господарства.
    Мікроекономіка. Поняття мікроекономіки. Підприємство (фірма) в системі ринкових відносин. Матеріальна основа діяльності підприємства. Витрати виробництва та прибуток підприємств (фірм). Економічні показники ефективності виробництва. Система маркетингу: принципи, методи та види маркетингу. Менеджмент: принципи, функції та моделі менеджменту.
    Підприємництво у ринковій економіці. Сутність, суб’єкти та об’єкти підприємницької діяльності. Функції підприємництва. Організаційно-правові форми підприємництва. Особливості розвитку підприємництва в Україні.
    Доходи. Поняття, походження та форми доходів. Сутність і фактори заробітної плати. Вплив держави та профспілок на заробітну плату. Позичковий відсоток. Рента.
  Відтворення та економічні кризи. Відтворення та його форми. Типи економічного зростання. Нагромадження: інвестиційна та структурна політика України. Протиріччя нагромадження та характер диспропорціональності. Економічні кризи та їх причини. Промисловий цикл та його фази. Матеріальна основа періодичності кризи. Антициклічне регулювання економіки
  Макрорегулювання економіки. Поняття макроекономіки, її об’єкти та основні макроекономічні показники. Матеріальна основа макрорегулювання економіки. Цілі та інструменти макрорегулювання. Еволюція становлення макрорегулювання. Сукупна пропозиція та сукупний попит. Система економічного впливу на макропропорції: кредитна, фіскальна політика, ціноутворення, цільові програми, прогнозування.
Світове господарство. Поняття всесвітнього господарства. Загальносвітовий характер виробничих сил та економічного прогресу. Світова інфраструктура. Утворення світового ринку та його структура. Світова торгівля, її сучасні види та структура. Ринок капіталу, форми науково-технічного обміну. Міграція робочої сили. Система валютних відносин. Сучасний валютний механізм. Економічна інтеграція. Міжнародне регулювання економічного розвитку. Міжнародні економічні організації. Участь України в інтеграційних процесах світового господарства. Модульний контроль 2*
  усього:

ЗАДАЧІ




Переглядів: 307

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.