Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методика формування природничих та екологічних уявлень та понять у молодших школярів.

Сприймання та уявлення забезпечують чуттєве пізнання предметів і явиш, але не дозволяють проникнути в їх сутність, роз­крити внутрішні зв'язки і взаємозалежності між ними, а також закономірності об'єктив­ної реальності. Це відбувається на рівні абст­рактного, логічного мислення, результатом якого є поняття.

Щоб зрозуміти сутність понять як форми знань, особливості їх за­своєння школярами і значимість для організації усього процесу навчан­ня, розглянемо їхню об'єктивну характеристику.

Поняття — це узагальнена форма відображення у свідомості людини навколишньої дійсності. В цьому розкривається сутність речей, істотні оз­наки, властивості предметів і явищ, внутрішні зв'язки і відношення між ними та їхні внутрішні протиріччя. Особливість поняття як форми відображення полягає насамперед у його загальності. Однак поняття відображає не просто загальні ознаки, тобто їх властивості, сторони та зв'язки, а істотні ознаки, які складають сутність окремих об'єктів або їх груп. Треба наголосити, шо поняття відображаєзагальне. істотне у зв'язку з конкретним, яке завжди існує в генезисі будь-якого поняття. Адже ре­альна дійсність завжди є онтологічною основою всіх понять і навіть з висо­ким рівнем абстракції, у яких зв'язок з нсюскладний і опосередкований.

У понятті як логічній категорії виділяються дві його взаємопов'язані і взаємопротилежні сторони: зміст і обсяг. Обсяг характеризує кількість предметів і явищ, які відображаються поняттям, а зміст — сукупність істотних ознак, взаємозв'язки між якими утворюють структуру поняття.

За змістом поняття поділяються на прості і складні. А за обсягом розрізняються: одиничні і загальні поняття та категорії. Одиничні: обсяг дорівнює одиниці («річка Дніпро», «ромашка лікарська» і т. ін.), за­гальні - більше одиниці («річка», «місто», «звір», «дерево» і т. ін.), а категорії - це поняття найвищого рівня узагальнення («тварина», «рос­лина». «природа», причина» та ін.).

Поняття нерозривно пов'язані з мовою. Вони закріплюються в термінах, символах, Поняі ги І мова дефініціях, які є їх матеріальними носіями.

Зміст понять розкривається в судженнях, які іавжди виражаються в словесній ({юрмі.

Судження відображає зв'язки між предметами і явищами навколнш- ньогосвіту або між властивостями й ознаками одногооб'єкта. Щодо харак­теристики суджень, то необхідно спочатку виділити їхні види і способи утворення. Так. вони можуть стосуватися всієї групи об'єктів — це за­пільні судження («всі дерева мають один дерев'янистий стовбур»); якоїсь частини — часткові («деякі дерева маютьлистки у вигляді хвої») або одно­го предмета —одиничні судження («ялина має листя у вигляді хвої»).

Утворення суджень відбувається: а) безпосередньо при відображенні чуттєво існуючих об'єктів. їх ознак і зв'язків; б) опосередковано — шля­хом умовиводів і міркувань.

Умовивід — це форма мислення, внаслідок якого із кількох суджень, через їх зіставлення та аналіз, виводиться нове судження. Можливі два види умовиводів: індуктивні і дедуктивні.

Індуктивний умовивід — це спосіб міркування від часткових суджень до загального. Формується він шляхом накопичення та аналізу конкрет­них даних, їх порівняння, виділення істотного, яке узагальнюється у визначенні.

Наприклад, судження:

у шпака тіло вкрите пір'ям;

у сороки тіло вкрите пір'ям;

у солов'я тіло вкрите пір'ям.

Умовивід: тварина, тіло якої вкрите пір'ям, називається птахом.

Дедуктивний умовивід — це спосіб міркування від загального до кон­кретного.

Наприклад, судження:

у всіх звірів тіло вкрите шерстю:

ця тварина вкрита шерстю.

Умовивід: ця тварина — звір.

Умовиводи є основною формою опосередкованого пізнання навко­лишньої дійсності. тобто пізнання шляхом абстрактного мислення.

Усі логічні ({юрми мислення: поняття, судження, умовивід — взаємопов'язані між собою і в процесі пізнання переходять одна в одну. Але поняття серед них є найбільш сталим і постійним, оскільки воно відображає не будь-які ознаки, зв'язки і відношення, а тільки істотні та загальні. Як відзначав видатний психолог Д. С. Виготський: «Мислення завжди рухається у піраміді понять». В основі будь-якої думки лежить процес оперування поняттями. Тому всі поняття повинні бути не фор­мально засвоєними (запам'ятовування термінів, визначень), а осмисле­ними у процесі активної пізнавальної діяльності. Адже поняття, суджен­ня, умовиводи — це результати мислительної діяльності, що складається і операцій аналізу і синтезу, порівняння і протиставлення, абстрагуван­ня і узагальнення, якими цілеспрямовано повинні оволодіти учні.

Серед логічних операцій, які здійсню­ються з поняттями, виділимо ті, які най­частіше використовуються у процесі навчан­ня. Методика формування природознавчих уявлень

Процес пізнавальної діяльності розпочинається із сприймання окре­мих явищ, предметів, подій, які відбуваються через відчуття окремих ознак або властивостей, шо діють на аналізатори суб'єкта. Так, наприк­лад. під час першого знайомства з квіткою у дітей утворюються різні відчуття: це колір, форма, запах та ін. Всі ці ознаки самі по собі не існують, а належать конкретному об'єктові — квітці. Тому у свідомості дитини виникає її образ. Він складається із сукупності відчуттів, які не зводяться до простої їх суми. Це пояснюється тим, що наочний образ сприймання відображає об'єкт, який характеризується цілісністю, зв'язками, взаємовідношеннями між яко­стями, властивостями або йото частинами. Всі відчуття синтезуються в цілісний образ, який мас свою структуру. При цюму кожна ознака зіставляється з цілим і ним визначається, а цілісний образ залежить від особ­ливостей його частин.

Сприймання тісно пов'язане з образним мисленням і мовою, тобто усвідомленням суті предмету.

Свідомо сприйняти предмет — означає впізнати і назвати його. Впізнавання здійснюється на основі попереднього досвіду. Сприйнятий образ ніби накладається на образи попередніх сприймань, які зберігаються і відтворюються у пам'яті. Якшо ці образи співпадають, то об'єкт не тільки впізнається, але й відноситься суб'єктом до певної групи чи класу предметів.

Відображення будь-якого одиничного випадку як особливого прояву запільного є певним рівнем узагальненості сприймання. Узагальненість присутня навіть у тих випадках, каїн сприймається абсолютно новий об'єкт, може згадуватися і відтворюватися в пам'яті, якщо буде сформоване уявлення про нього.

Уявляти — це не просто знати, а мислснно бачити, чути, відображати наочно. В уявленнях, як і в сприйманнях, дійсність відображається в наоч­них образах, іілє вони відрізняються між собою.

Уявлення — це чуттсво-наочний, узагальнений образ, в якому відображені зовнішні ознаки, властивості, зв'язки раніше сприйнятого об'єкта чи групи об'єктів. Уявлення виникає на основі відчуттів і сприй­мання як результат усвідомлення, запам'ятовування і відтворення. На відміну від сприймання, уявлення є більш узагальненим обрізом, оскільки за­пам'ятовуються не всі ознаки, а найхарактерніші.

Якщо сприймання завжди одиничні, то уявлення бувають одинични­ми і загальними. Одиничні — утворюються на основі сприймання одного об'єкта і відображають одиничний предмет. Загальні — відображають ряд подібних предметів і стосуються їх групи. Наприклад, одиничне уяв­лення про березу і загальне — про дерево. Зміст останнього узагальне­ний, але він пов'язується з одиничним образом. Діти не уявляють дерево взагалі, а уявляють дуб чи липу і т. ін.

У запільних уявленнях відображаються спільні, сталі ознаки для гру­пи предметів, а пропускаються випадкові, тимчасові, які з'являються під час сприймання окремих об'єктів. Загальні уявлення утворюються у про­цесі узагальнення одиничних уявлень.

Уявлення, як і сприймання, позначаються словом, терміном, а зміст їх виражається реченнями. Слово і речення є змістовими компонентами мовного відображення світу. Розвиток мови здійснюється з опорою на чуттєвий досвід, оскільки між словесним образом і наочним образом предмета повинен існувати тісний взаємозв'язок. У протилежному ви­падку слово буде простою сукупністю звуків, які можна запам'ятати, але ніколи не можна ними оперувати в думці. Уявлення формуються не тільки на основі безпосереднього сприймання, але й в результаті уяви на основі актуалізованих відчуттів, які є в досвіді дитини.

Такий процес може відбуватися під керівництвом учителя або під час сприймання знакової інформації: тсксту-опнсу, малюнка та ін.

Кожне уявлення мас зміст, тобто ті зовнішні ознаки, властивості і зв'язки чуттєво-наочного образу, які були сприйняті різними органами чуття і які створюють цей образ. Потрібно наголосити, що в кожній темі навчального матеріалу чітко визначається зміст уявлення про предмет або явище, яке формується у дітей.

За змістом уявлення визначається освітня ціль і результат процесу навчання на уроці.

 




Переглядів: 1322

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.