Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Терапевтичний клімат, фізичні і емоційні компоненти терапевтичного клімату у процесі психологічного консультування

Якість консультативного контакту залежить від двох важливих факторів: терапевтичного клімату та навичок консультанта (вербальних і невербальних) в підтримці спілкування. Терапевтичний клімат включає в себе фізичні і емоційні компоненти. До фізичних компонентів терапевтичного клімату відносяться:

1. Обстановка консультування.

2. Структурування консультативного простору.

3. Структурування часу консультування.

Обстановка консультування має сприяти саморозкриттю клієнта. Для цього необхідно мати звуконепроникний кабінет, так як сторонні звуки заважають зосередитися і викликають сумнів в конфіденційності розмови. Кабінет повинен бути не дуже великим, пофарбованим у спокійні тони і не химерним. Не рекомендується занадто яскраве освітлення. У кабінеті необхідні стіл, стільці і кушетка для проведення релаксації. Консультування рекомендується проводити в одному і тому ж кабінеті. Це дозволяє клієнтові не витрачати час кожен раз на адаптацію і дозволяє йому почуватися безпечніше.Одним з головних аспектів взаємодії консультанта і клієнта є правильне структурування простору. Розташування консультанта і клієнта у процесі консультування Р. Мей називає «геометрією любові». Не рекомендується консультанту і клієнту сидіти на протилежних сторонах столу, так як стіл служить бар'єром спілкуванню і створює офіційну обстановку. Для консультування сприятлива позиція розташування учасників розмови на одній стороні або під прямим кутом обличчям один до одного. Консультант повинен добре бачити клієнта для того, щоб йому була доступною вся невербальна інформація про нього. Дистанція між консультантом і клієнтом відображає відомий в соціальній психології феномен «особистого простору». Особистий простір змінюється в залежності від відносин учасників бесіди, обговорюваної теми та індивідуальних особливостей. Доцільно дозволити клієнтові самому вибрати прийнятну для нього дистанцію для уникнення зайвої напруги. З проблемою дистанції тісно пов'язане питання про терапевтичний сенс і можливості фізичного дотику консультанта до клієнта. Дотик означає близький, інтимний контакт. Багато консультанти і терапевти вважають, що Нееротичні фізичний контакт представляється цінним в процесі консультування, особливо з людьми які перебувають у кризі або переживають важку психічну травму, тому що демонструє емоційну підтримку консультанта.До емоційних компонентів терапевтичного клімату відносять:

- Створення атмосфери взаємної довіри;

- Щирість консультанта;

- Здатність консультанта до емпатії;

- Безумовна повага клієнта.

Створення обопільної довіри - це умова саморозкриття клієнта та ефективності консультативної роботи. Це входить у професійні обов'язки консультанта і залежить від його ставлення до роботи і особистісних якостей. Консультант зобов'язаний мати щирий інтерес до людей і бажання їм допомогти, бути залученим в проблему свого клієнта, бути максимально доброзичливим і природним. К. Роджерс вважав, що для встановлення взаємної довіри консультанту необхідні такі якості як щирість, здатність до емпатії і безумовне прийняття людини.

Щирість консультанта - це природність, спонтанність, невимушеність і здатність бути самим собою з клієнтом, не грати роль учителя або терапевта, не демонструвати свій професіоналізм, а просто бути поруч і висловлювати свої власні переживання. Клієнт повинен сприймати роботу консультанта не як вторгнення в його особистий простір, а як підтримку і турботу. Конгруентне прозору взаємодію дозволяє клієнту теж скинути свої «маски» і бути самим собою. Щирість також передбачає відповідність висловлювань переживань і невербальному поведінці.

Емпатія (в пер. З грец. - Співпереживання) - проникнення у внутрішній мирт іншої людини за рахунок відчуття причетності до його переживань. Поняття емпатія - ключове в клієнт-центрованої підході К. Роджерса, йому ж приписується авторство цього терміна. Емпатія передбачає деяку ідентифікацію аналітика з пацієнтом, але при цьому не є повним його ототожненням з останнім. Навпаки, маючи здатність стати причетним внутрішнього світу іншої людини, аналітик зберігає здатність до дистанціювання від нього і об'єктивному погляду на природу його переживань.

 




Переглядів: 4469

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.