Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Симпатричне видоутворення

Інколи його називають квантовим або швидким. Воно спостерігається у тих випадках, коли новий вид виникає всередині ареалу вихідного виду. Здійснюється це трьома основними способами: – Швидкі, за одне – два покоління, зміни каріотипу, наприклад, за рахунок поліплоїдії. Репродуктивна ізоляція виникає одразу внаслідок незбалансованості генів і хромосом гібридних особин. Реалізуються два варіанти – автополіплоїдія (характерна для рослин, серед тварин відіграє меншу роль і зустрічається у видів, пов'язаних із партеногенетичним розмноженням: голкошкірі, членистоногі, деякі гризуни тощо) і алополіплоїдія (пов'язана з подвоєнням числа хромосом після гібридизації, наприклад, слива (2n = 48) виникла шляхом схрещування глоду (2n = 32) й аличі (2n = 15). Так утворилося багато покрито-насінних (47 %) і папоротей (95 %).

– Виникнення репродуктивної ізоляції внаслідок фрагментації хромосом або інших хромосомних перебудо– Виникнення нових форм унаслідок сезонної ізоляції. Так утворюються різні раси рослин, відокремлення яких у види є тільки питанням часу, бо вони вже репродуктивно ізольовані. Особливістю симпатричного видоутворення є те, що воно зумовлює формування видів завжди морфологічно близьких і починається на основі різних видів біологічної ізоляції (хронологічна, етологічна, еколо-гічна, генетична).

17.Алопатричне видоутворення Види виникають із географічних рас на периферії ареалу вихідного виду. Послідовність алопатричного видоутворення (АВ): один біологічний вид поділяється на дві і більше частин через ізоляцію популяцій географічною перешкодою; кожна популяція еволюціонує самостійно у своєму середовищі існування; об'єднання популяцій створює можливість для схрещування, але популяції не беруть участі в цьому процесі. АВ відбувається повільно і здійснюється на основі географічної ізоляції і завжди пов'язане з історією формування ареалу, котрий обмежений зоною смерті. Існують дві можливості розширення ареалу: 1)середовище змінюється таким чином, що вид виявляється здатним існувати і на новій території. 2)у межах вихідного виду виникає нова адаптація, котра дозволяє розширити ареал. Дивергенція на рівні рас, яка зумовлює АВ, відбувається за рахунок процесів: зростання диференціації генотипу; збільшення морфологічної, фізіологічної та поведінкової дифе-ренціації; посилення ізоляції. У різних груп організмів вони можуть відбуватися з різною швидкістю. Послідовність стадій видоутворення здатна змінюватися, а деякі з них – випадати. При АВ дія еволюційних факторів створює у популяціях певний фон мінливості. Природний добір і дрейф генів відбирають найбільш оптимальні варіанти пристосувальних ознак. Нові раси утворюються, коли у різних частинах ареалу еволюційні процеси йдуть у різних напрямках. Характерна риса подібних процесів - навіть різні види, що опиняються в однакових умовах, набувають схожих морфофізіологічних пристосувань. Це відображено у пра-вилах Бергмана й Аллена. Правило Бергмана: види теплокровних хребетних у більш холодному кліматі відзначаються крупнішими розмірами, ніж види, які населяють теплі краї. Подібні видові ознаки належать до пристосувальнихПравило Аллена: у різних рас холодостійких видів птахів і ссавців частини тіла, що виступають, виявляються меншими (це пов'язане з терморегуляцією, бо сприяє зменшенню розсіювання тепла). Особливість АВ: ареали споріднених форм тварин займають суміжні території, але істотно не перекриваються. Це сприяє утворенню видів, які можуть географічно заміщувати один одного (пра-вило Джордана). Між географічними расами одного виду нерідко існує часткова репродуктивна ізоляція. Такі раси мають різні терміни розмноження і специфічні екологічні потреби. Між ними можуть утворюватися генетичні бар'єри. Після того як географічна раса досягає певного ступеня індивідуалізації й припиняється її схрещування з особинами інших популяцій, вона досягає статусу виду.




Переглядів: 1930

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.