Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Первинні форми філогенезу.

Філогенез - становлення й розвиток будь-якої таксономічної групи протягом тривалого часу. Це стосується видів і великих систематичних груп надви-дового рівня.

ФІЛЕТИЧНА ЕВОЛЮЦІЯ – процес поступової перебудови групи у часі без поділу. Вона є обов'язковим процесом, котрий здійснюється у всіх гілках дерева життя. Наприклад, розвиток коня за лінією фенакодус – еогіпус – міогіпус – парагіпус – пліогіпус – сучасний кінь.ДИВЕРГЕНЦІЯ – виникнення відмінностей на основі однієї і тієї ж організації, котре зумовлює розгалуження гілок дерева життя від єдиного стовбура. Причини цього явища: розходження відповідних груп у різні екологічні ніші та міжгрупова конкуренція, внаслідок якої переваги набуває та група, котра має найбільше відмінностей. Дивергенція продовжується до припинення міжгрупової конкуренції. Якщо дочірня група опиняється в адаптивній зоні, яка сильно відрізняється від вихідної, то дивергенція продовжується і відмінності стають все більш суттєвими, доки стають незворотними. Напри-клад, унаслідок формування вторинних пристосувань наземних хижаків до водного середовища та наступної дивергенції батьківських і ново-утворених видів виникли ластоногі тварини. Дивергенція спричинюєвідокремлення самостійних філетичних ліній (рис. 6.3), які пов'язані із розвитком адаптацій до різних умов зовнішнього середовища. Така ада-птивна радіація починається у межах біологічного виду на рівні популяцій і характерна для еволюції будь-якої групи організмів.

19. Вторинні форми філогенезу.До вторинних форм філогенезу відносять паралелізми і конвергенцію. Паралелізми - це процеси, які настають після закінчення дивергенції і зумовлюють формування гомологічних органів. Це процес розвитку у подібних напрямках двох або декількох груп, що спочатку розійшлися, але мають спільних предків, тобто є генетично спорідненими. Наприклад, паралельне формування мамалійних ознак в еволюції звіроподібних плазунів. До них відносять особливості локомоції, будови зубного та щелепного апаратів, дихання, водного обміну, будови покривів і терморегуляції, слухового апарату (наявність трьох слухових кісточок), структурної організації та функціонування головного мозку. Особливо властиве це групам, які опановують нове середовище існування. Наприклад, паралелізми, які супроводжували перехід членистоногих до наземного життя, різноманітні біохімічні ознаки, процеси, пов'язані із становленням групи квіткових рослин тощо. Причинами паралелізмів можуть бути: – обмеженість резерву спадкової мінливості та її фенотипічного прояву; – схожість середовища, що зумовлює подібну спрямованість дії добору; – кардинальна біохімічна подібність найрізноманітніших організмів; – еволюційні заборони, які роблять неможливим для тих чи інших груп розвиток певних ознак тощо. КОНВЕРГЕНЦІЯ – процес філетичного розвитку у близькому напрямі двох або більше неспоріднених груп, тобто виникнення подібних рис організації на різній генетичній основі. Це шлях утворення аналогічних органів і структур. Причини: в одних і тих самих умовах середовища природний добір сприяє виробленню подібних пристосувань навіть у різних організмів. Конвергенція спостерігається, коли групи, незалежно одна від одної, заселяються в одну адаптивну зону. Наприклад: – подібна форма тіла в акул (первинноводні організми), іхтіозаврів та китоподібних (вторинноводні);

20. Еволюція психічного відображення та поведінки.Психіка є одним з найважливіших факторів еволюції і розвивається відповідно до її закономірностей. В еволюції психічного відображення виділяють 2 основні стадії: елементарна сенсорна і перцептивна психіка. Елементарна сенсорна психіка – стадія, на якій діяльність тварин відповідає якомусь окремому фактору довкілля, наприклад, температурі, освітленню, хімічному складу середовища тощо (нижчі тварини) Перцептивна психіка – стадія, що характеризується відображенням зовнішнього середовища у формі комплексних реакцій на предмети, явища, ситуацію. На нижньому ступені цього рівня знаходяться головоногі молюски і членистоногі, а на вищому - всі хребетні. У процесі еволюції психіки формуються такі складні безумовні рефлекси як: економії сил, орієнтовно-дослідницький,свободи,превентивної озброєності, емоційний резонанс, складаються ієрархічні відносини. У рептилій з'являються зародки елементарної розумової діяльності, яка повною мірою розвинена у воронових птахів і ссавців. Жорстка детермінація поведінки, характерна для інстинктів, змінюється більш гнучкою регуляцією за допомогою емоцій, які виконують такі функції: підкріплення, переключення і компенсації. Негативні – збереження, позитивні – розвитку. Примітивні організми, які знаходяться на нижчих рівнях психічного відображення, елімінуються хижаками не вибірково і тому швидкість їх еволюції мінімальна. Організми із складними формами ВНД, добре розвиненими ПМ і навчанням елімінуються вибірково, тобто ті, хто менш кмітливий, гинуть частіше.

21. Алогенез та спеціалізація.АЛОГЕНЕЗ – це шлях розвитку групи в межах однієї адаптивної зони. На цьому напрямі розвитку утворюються численні адаптації одного рівня у близьких за походженням форм. Такі пристосування називаються ідіоадаптаціями або аломорфозами. У першому наближенні можна вважати, що вони характерні для таксономічних груп рангу ряду й нижче. Наприклад, різноманітні адаптації водоплавних, хижих і рослиноїдних птахів, їх пристосування до життя у степу та лісі тощо. Алогенез завжди пов'язаний із певною спеціалізацією кожної з філогенетичних форм до якихось певних умов у межах тієї чи іншої адаптивної зони. Оскільки при цьому закріплюються ознаки, які мають пристосувальне значення в обмежених умовах існування, то спеціалізація неминуче пов'язана з небезпекою вимирання видів при різкій зміні середовища.

22. Арогенез. Cпецифічність співвідношень між арогенезом i алогенезом.АРОГЕНЕЗ – це шлях розвитку групи, який зумовлює суттєве розширення пристосувальних властивостей і вихід групи в іншу адаптивну зону. Це виявляється можливим за рахуно-з'являються якісь принципово нові пристосування- ароморфозами. Вони характерні для таксономічних груп рангу класу й вище. Арогенез здійснюється з порівняно великоюшвидкістю, численні проміжні форми при цьому гинуть. Але та гілка розвитку, котра усе ж таки опиняється у новій адаптивній зоні, стає на шляхширокого алогенезу. Ароморфози можуть виникати різними способами: послідовне закріплення адаптацій на різних етапах еволюції; одночасне виникнення декількох генетично пов'язаних пристосувань, або внаслідок того, що добір закріплює декілька генетично незалежних адаптацій, які з'являються одночасно.




Переглядів: 1708

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.