Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розділ ІІ Гідробіологічний режим р. Замчисько

 

2.1 Макрофіти (ВВР)

2.1.1 Роль макрофітів у водоймах. Методика відбору проб макрофітів.

 

Макрофіти – це сукупність крупних водоростей, мохів та судинних рослин, що проживають в умовах водного середовища і (або) високої вологості. З екосистемної точки зору вони являються початковою ланкою в кругообігу речовин та енергії, як продуценти органічної речовини. Виступають як консортоутворюючі види – детермінанти водних угрупувань: утворюють певні середовища в водних екосистемах.

 

Функції вищих водних рослин в одній екосистемі різноманітні:

 

- Водна рослинність - основний продуцент органічної речовини. Рослини водойм в тій чи іншій мірі служать їжею тваринам самого різного систематичного положення: нематоди, черевоногі молюски, ракоподібні, комахи, риби, птахи та інше. Водні рослини є автотрофами. В результаті своєї діяльності вони поглинають неорганічні сполуки і продукують органічну речовину у вигляді білків, жирів, вуглеводів. Роль рослин у цьому процесі є дуже великою.

- Рослинність служить кормом рибі. Водна рослинність споживається рослиноїдними рибами, до яких належать білий товстолобик та білий амур. Білий товстолобик є фітопланктон-детритофагом, а білий амур - макрофітофагом, при чому він споживає як м’яку так і жорстку водну рослинність.

- У заростях гніздяться водоплавні птахи. Багато водоплавних птахів використовують зарослі водних рослин для кладки яєць та схованки. До таких птахів належать крижень, норець, очеретянка, лисуха та багато інших. Водна рослинність є чудовим матеріалом для будівлі гнізд. Вона є захистом від хижаків, а також кормовим субстратом.

- Водна рослинність захищає береги від розмиву. Вищі водні рослини можуть укорінюватись на значну глибину. Наприклад, тростина до 1 м, хвощ - 80см, осока дерниста - 60см. Водна рослинність сприяє укріпленню ґрунтів. Густі зарості жорсткої рослинності протидіють прибою і захищають берег від розмиву.

- Відіграє важливу роль в самоочисній здатності водойм. Рослини в процесі життєдіяльності поглинають з водойми СО2, Р, N2 та деякі інші речовини, які в надмірній кількості забруднюють водойми. Водні рослини виділяють О2, який необхідний для розкладу органічних сполук. Крім того водні рослини мають здатність накопичувати важкі метали, різні хімічні сполуки тощо.

- Багато судинних макролітів є лікарськими рослинами, а також використовуються в с/г, харчовій та парфумерній промисловості. Водні рослини дуже широко використовуються в господарській діяльності людини. Прикладом цього є використання водних рослин, таких як тростина, рогіз, для сіножаття.

 

Біля берегів водойм при сприятливих для життя рослин умовах в залежності від глибини розрізняють 5 зон(поясів) рослинності.

Сукупність прибережно–водних рослин називають макрофітами. До них відносяться не тільки вищі рослини (квіткові, хвощі, папоротники і т.д.), але і харові водорості, які за своєю морфологією та іншими ознаками входять до складу вищих рослин.

Прибережно–водні рослини можна розділити на наступні екологічні групи:

а) геліофіти — повітряно–водні рослини

б) гідрофіти — занурені прикріплені рослини

в) плейстофіти — вільно-плаваючі занурені рослини

г) нейстофіти — прикріплені рослини з плаваючим листям

 

Більшість водних рослин – багатоклітинні форми, однорічних порівняно небагато. Цвітіння і утворення плодів у більшості видів проходить над водою. Рослин, у яких квіти і плоди розвиваються під водою небагато.

 

Відбір пробпроводиться на обмілених майданчиках квадратної чи прямокутної форми розміром від 0,25 до 1 м2. Під час масового цвітіння домінантного виду, розміри ділянки можуть бути більшими. Обмілена ділянка обмежена рамкою чи мотузкою, закладається в фітоценозі. З неї зрізують біля поверхні ґрунту всі рослини і зважують. В залежності від специфіки дослідження визначається сира, повітряно-суха і абсолютно суха маси, загальність, хімічний склад рослини в лабораторних умовах.

В угрупуваннях очерету і хвощу заростевого типу будови треба закладати 5-10 ділянок розміром 0,5-1 м2, а в травостоях з неодномірно-груповою будовою по 15-20 таких майданчиках. В угрупуваннях з розрідженим травостоєм рекомендується брати декілька облікових ділянок в 1 м2 і більших розмірів в різних його частинах. В угрупуваннях з складними рослинами подібних до білого і жовтого латаття розмір облікових ділянок повинен бути не менше 2-4 м2.

При використанні заростечерпачів, дночерпачів треба відбирати проби з площі не менше 0,25-0,5 м2. При вирізанні або викорчовуванні рослинності використовують рамки різного типу. Взяття укосів на глибинах більших 1-1,5м робиться з човна.

В тих випадках, коли на глибоких місцях досліджування ділянка більша ніж 1 м2, вона оконтурюється шнуром. Для цього в фітоценозі намічається квадрат або прямокутник відповідної площі. В його кутах встановлюють кілки. Між трьома з них натягується і кріпиться шнур, що окреслює межі ділянок з 3-х боків. Човен під час роботи кріпиться або утримується за допомогою спец. жердини.

Під час взяття укосів з човна поліетиленові плівки та зволожені простирадла розстеляють на борті протилежному тому з якого ведеться ручна вибірка або скошення. Довжина простирадла повинна трохи перевищувати висоту рослин. Всі зрізані надводні рослини складають на простирадлі в одному і тому ж порядку –– нижніми кінцями стебел в одну сторону, верхніми –– в іншу. Укіс підписують, оформляють етикетку та реєструють в щоденнику. В етикетці вказують номер укосу, назву водойми і фітоценозу, місце і дату збору, глибину, донні відклади, площу укосу. Потім рослини загортають у вологі простирадла та плівку, що перев’язується мотузкою.

Обробку укосів, що доставили в лабораторію проводять в той самий час чи наступний день. Запис обробки рослин роблять в спеціальному журналі.

 

2.1.2. Представленість екологічних груп.

 

Гідрофіти (занурені)

- Водопериця колосиста (Myriophyllum spicatum)

- Елодея канадська (Elodea canadensis)

- Кушир занурений (Ceratophyllum demersum)

 

Геліофіти (повітряно-водні)

- М’ята водяна (Menta aquatica)

- Рогіз вузьколистий (Pypha angustifolia)

- Частуха подорожникові (Alisma plantago-aquatica)

- Півники водяні (Iris pseudacorus)

- Очерет звичайний (Phragmites communis)

- Рогіз широколистий (Typha latifolia)

- Лепеха звичайна (Acorus calamus)

- Щавель прибережний (Rumex hydrolapatum)

- Лепешняк великий (Glyceria maxima)

 

Плейстофіти (вільноплаваючі)

- Жабурник звичайний (Hydrocharis morsus ranae)

- Спіродела багатокоренева (Spirodela polyrhiza)

- Ряска мала (Lemna minor)

 




Переглядів: 822

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.