Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Бездомність як соціальне явище

Проблема бездомності існувала й існує в усіх, навіть високорозвинутих суспільствах з високим рівнем со­ціальної захищеності громадян. Вона має комплексний ха­рактер та набуває нових вимірів відповідно до зміни жит­тєвих стандартів. Залежно від стану економіки та спряму­вання соціальної політики, зокрема житлової, кількість бездомних людей може зростати чи зменшуватися.

Доволі очевидно, що проблема бездомності існувала й за радянських часів. Але тоді вона мала прихований харак­тер і найчастіше зводилася тільки до одного аспекту, а саме бродяжництва. Вважалося, що соціалістичний лад створює всі умови для отримання освіти, роботи, забезпечення жит­лом, надання соціальних гарантій тощо; суспільна мораль засуджувала безробіття і «дармоїдство». Наявність про­писки тісно пов'язувалася з наявністю у людини «житлової площі». Теоретично за таких умов не могло бути бездомності, а якщо хтось опинявся на вулиці, то це пояснювали особ­ливими характеристиками людини. Ті люди, що опинялись на вулиці, визначались як «особи без певного місця прожи­вання» (відповідно до абревіатури з російської - бомжі) і здебільшого їх ідентифікували як «бродяг». У свою чергу, «бродяжництво» каралося законом, і ті, хто, як визнавалося, вів подібний спосіб життя, опинялися в режимних установах; ними опікувалися правоохоронні органи, які також брали участь у відновленні документів, пошуку місць у гуртожитку, працевлаштуванні тощо.

Й досі в Україні немає офіційного визначення бездомності. Наразі зростання та поширення бідності є однією з най­важливіших причин, що породжує бездомність. В Україні кри­за економіки та проблеми перехідного періоду призвели до стрімкого збільшення кількості бездомних. Люди, що сплять на вулиці, в під'їздах будинків, на горищах та в підвалах, стали звичним явищем сучасного життя як великих, так і малих міст.

Бездомність як соціальна проблема визначається відсут­ністю у людини «дому», яка не зводиться лише до наяв­ності помешкання для житла, притулку чи даху над голо­вою. За умови, що соціальні послуги для бездомних спря­мовані лише на надання притулку чи місця для ночівлі, ви­рішення проблеми бездомності неможливе. Бо, маючи дах над головою, дому людина все ж таки не має. Наявність дому (очевидно, що це може бути квартира чи будинок, чи кімната в спільному помешканні) дає змогу реалізовувати соціальні права, передовсім права на приватність.

Також доцільно звернути увагу й на ту обставину, що трапляються випадки, коли людина вважає своїм домом саме вулицю. Останнє може стосуватися лише незначної частини тих, хто свідомо обирає подібний спосіб чи стиль життя. Частка таких людей дуже незначна і, на думку дея­ких вчених, становить приблизно 1 % від загальної чисель­ності бездомних [1]. Можна вважати, що частина з них -це ті, хто в дитячому чи підлітковому віці змушені були жити на вулиці й засвоїли відповідний спосіб життя.

Загалом, існують різні показники бездомності - від спання на вулиці до життя в тісноті [2].

У практиці соціальної роботи використовують такі ви­значення:

бездомні - ті, що не мають незалежного постійного місця проживання або не можуть використовувати його тривалий час, а також ті, що тривалий час (понад рік) жи­вуть у закладах для бездомних - притулках, соціальних ін­тернатах тощо;

бездахові чи безпритульні - ті, що не мають окремого постійного місця проживання або не можуть використову­вати його тривалий час; вони ночують на вулиці, в парках, під'їздах жилих будинків, громадських будівлях або спеціаль­них притулках чи закладах короткочасного перебування;

маргінально поселені - ті, що мешкають у непристосованих для житла приміщеннях, незаконно зайнятому жит­лі, фургонах та інших подібних місцях; або ті, що живуть у родичів чи друзів, їм співчувають і тому не виганяють на вулицю, однак це не гарантує їм тривалого проживання під дахом і в будь-який момент вони також ризикують опи­нитися на вулиці [3]. Західні дослідники також звертають увагу на проблему «прихованої бездомності». В нашому суспільстві вона може бути пов'язана з проживанням у перенаселеному житлі, гуртожитках, житлі, яке надається сезонним працівникам, з відсутністю житла у випускників шкіл-інтернатів, прожи­ванням у будинках релігійних громад тощо, і також, як і в попередньому випадку, характеризується високим ризиком втрати житла.

У європейських країнах та у США проблема бездом­ності набула актуальності у 1980-х роках, проте вже на­прикінці 1990-х завдяки спільним зусиллям державних та недержавних організацій вдалося чимало зробити для її вирішення. Особливо значних успіхів вдалося досягти Нідерландам. У цій країні 120 різноманітних організацій надають понад 250 видів послуг бездомним людям [4].

У сучасній Україні до цього часу немає достовірних статистичних даних про кількість бездомних, але навіть розрізнені дані дозволяють зробити висновок про значну кількість таких людей. Так, у Києві, за оцінками міської ради, вона сягає 12 тисяч осіб. Проблема бездомності є та­кож гострою в Одесі, Херсоні, Миколаєві, Сімферополі, Харкові та інших великих містах України.

За даними Головного управління внутрішніх справ м. Киє­ва, кількість осіб без певного місця проживання та роду занять, затриманих і відправлених до приймальника-розподільника, у 2002 році перевищила 5 тисяч. При цьому на п'ять затриманих чоловіків припадала одна жінка. У біль­шості затриманих діагностували різноманітні інфекційні захворювання, найпоширенішими з яких були туберкульоз, педикульоз, хвороби, що передаються статевим шляхом, тощо. Більшість клієнтів приймальника-розподільника страж­дають на алкоголізм, деякі вживають наркотики, страждають психічними розладами, частина жінок займається проститу­цією. Значна кількість бездомних людей потребує лікуван­ня в наркологічних клініках та допомоги психіатрів. Серед бездомних трапляються також жінки та чоловіки похилого віку, яких позбавили житла рідні діти чи онуки. Чимало клієнток приймальника-розподільника мають дітей, котрі, як правило, перебувають у інтернатних установах [5]. Слід відзначити і той факт, що незначна кількість осіб за відсут­ністю інших організацій, які б надавали послуги бездом­ним, досить часто, особливо взимку, змушені звертатися до приймальника-розподільника, з тим щоб знайти там тимчасовий притулок, одяг, перебути холодний період, помитися та отримати медичну допомогу.

Дослідження, проведене в Одесі благодійним фондом «Дорога додому», дає уявлення про основні причини без­домності в Україні. Згідно з його результатами, бездомність була спричинена: добровільним продажем житла (27,3 % опитаних); перебуванням в ув'язненні (15 %)• втратою соці­альних зв'язків тими, хто позбавлений житла родичами че­рез наркотичну залежність, психічні розлади, алкоголізм (15 %); квартирними махінаціями (13,3 %); розлученням (10,6 %); катастрофами та нещасними випадками (8,3 %); втратою службового житла (5,9 %); сирітством (4,6 %). Всього за даними фонду станом на 1 січня 2003 року в Одесі було зареєстровано 6309 бездомних осіб [6].

Отже, проблема бездомності має комплексний харак­тер, в її основі лежать економічні, соціальні, психологічні чинники. Статус бездомного супроводжується високим ри­зиком скоєння правопорушень, вірогідність якого зростає в умовах відсутності систем соціальної підтримки та послуг, організацій та фахівців, які працювали б з цією групою клієнтів. Соціальна робота з цією групою клієнтів орієнто­вана на подолання особистої та соціальної функціональної вразливості людей, пов'язаної з втратою чи високим ризи­ком втрати житла.

 




Переглядів: 2319

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.