Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Кримінальна відповідальність за вчинення насильства в сім’ї.

Фізичне насильство в сім’ї, за яке передбачено кримінальну відповідальність, може бути вчинене у вигляді злочинів проти життя, здоров’я, злочинів, які ставлять у небезпеку життя чи здоров’я члена сім’ї, та злочинів проти особистої волі.

Злочини проти життя, до яких належать вбивства та доведення до самогубства, є найбільш тяжкими злочинами, що можуть бути вчинені внаслідок насильства в сім’ї.

Найбільш тяжким злочином, який може бути вчинений внаслідок насильства в сім’ї, є вбивство, тобто протиправне винне заподіяння смерті іншій людині. Ст. 115 Кримінального кодексу України (далі – КК) встановлює відповідальність за умисне вбивство. КК також містить норми, які передбачають відповідальність за вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання (ст. 116 КК), умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини (ст. 117 КК), умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця (ст. 118 КК) та вбивство через необережність (ст. 119 КК).

Якщо внаслідок насильства в сім’ї особу було доведено до самогубства або замаху на самогубство, що сталося через жорстоке з нею поводження, шантаж, примус до протиправних дій або систематичне приниження її людської честі і гідності, відповідальність настає за ст. 120 КК „Доведення до самогубства”.

Сімейне насильство у багатьох випадках має форму злочинів проти здоров’я.

Заподіяння потерпілим тілесних ушкоджень тягне відповідальність за статтею 121 „Умисне тяжке тілесне ушкодження”, статтею 122 „Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження”, статтею 123 „Умисне тяжке тілесне ушкодження заподіяне у стані сильного душевного хвилювання”, статтею 124 „Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця”, статтею 125 „Умисне легке тілесне ушкодження”, статтею 126 „Побої і мордування”, статтею 127 „Катування”.

До злочинів проти здоров’я, як виду фізичного насильства в сім’ї, також належать зараження одним членом сім’ї іншого вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (статтею 130 КК) та зараження венеричною хворобою (статтею 133 КК).

Фізичне насильство в сім’ї як злочин, що ставить у небезпеку життя та здоров’я особи, – це таке діяння (дія або бездіяльність) одного члена сім’ї стосовно іншого, внаслідок якого потерпілий лишається без допомоги, що створює реальну загрозу його життю чи здоров’ю.

До таких злочинів можна віднести залишення в небезпеці (стаття 135 КК), злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки (стаття 166 КК).

Сімейне насильство, що загрожує життю та здоров’ю особи, може мати вираз у вчиненні злочинів, пов’язаних із незаконним введенням в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (стаття 314 КК) та схилянням до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (стаття 315 КК).

Злочини проти особистої волі, як прояв фізичного насильства в сім’ї, можуть мати місце у вигляді незаконного позбавлення волі одного члена сім’ї іншим (стаття 146 КК), а також у торгівлі людьми або іншій незаконній угоді щодо передачі людини (стаття 149 КК).

Сексуальне насильство в сім’ї може мати вираз у вчиненні злочинів проти статевої недоторканості особи, а також злочинів проти громадської моральності.

Так, злочинами проти статевої свободи та статевої недоторканості особи є зґвалтування (стаття 152 КК), насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (стаття 153 КК), примушування до вступу в статевий зв’язок (стаття 154 КК).

Факт перебування винного у шлюбі з потерпілим або наявність тривалих статевих стосунків не виключає відповідальності за ці злочини.

Окремими нормами встановлено відповідальність за вчинення статевих злочинів проти неповнолітніх (статті155 та 156 КК).

Як кваліфікуюча ознака, що обтяжує відповідальність за ці злочини, передбачено вчинення таких дій батьком, матерю або особою, яка їх замінює.

Сексуальне насильство в сім’ї як злочин проти громадської моральності може полягати у примушуванні чи втягненні у заняття проституцією шляхом застосування насильства або погрози його застосування, знищення або пошкодження майна, шантажу або обману, що тягне за собою кримінальну відповідальність за частою 2 статті 303 КК, а вчинення таких дій щодо неповнолітнього – за частиною 3 цієї статті. Примушування неповнолітніх до участі у створенні творів, зображень або кіно- та відеопродукції, комп’ютерних програм порнографічного характеру передбачене частиною 3 статті 301 КК.

Економічне насильство в сім’ї, як злочин, може мати такі форми:

1) ухилення від сплати платежів, які один член сім’ї зобов’язаний сплачувати на користь іншого;

2) протидія законній господарській діяльності одного члена сім’ї з боку іншого або, навпаки, примушування члена сім’ї займатися певними видами діяльності;

3) злочинні діяння одного члена сім’ї проти власності іншого члена сім’ї;

4) злочинні діяння одного члена сім’ї по відношенню до майна, що належить йому та і члену сім’ї на праві сумісної спільної власності;

5) порушення недоторканості житла;

6) зловживанні опікунськими правами.

Ухилення від сплати платежів, які один член сім’ї зобов’язаний сплачувати на користь іншого, є злочинами при злісному ухиленні від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), злісному ухиленню батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні (стаття 164 КК) та злісному ухиленні від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків (стаття 165 КК).

Економічне насильство в сім’ї у вигляді протидії законній господарській діяльності одного члена сім’ї з боку іншого або, навпаки, примушування члена сім’ї займатися певними видами діяльності тягне за собою кримінальну відповідальність, якщо вчинено:

- протидію господарській діяльності, тобто протиправну вимогу припинити займатися господарською діяльністю чи обмежити її, укласти угоду або не виконувати укладену угоду, виконання (невиконання) якої може заподіяти матеріальну шкоду або обмежити законні права чи інтереси того, хто займається господарською діяльністю, поєднану з погрозою насильства над потерпілим або близькими йому особами, пошкодженням чи знищенням їхнього майна (стаття 206 КК);

- експлуатацію дітей, які не досягли віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх праці з метою отримання прибутку (стаття 150 КК);

- використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом
(стаття 150-1 КК);

- примушування чи втягнення у заняття проституцією, тобто надання сексуальних послуг за плату шляхом застосування насильства чи погрози його застосування, знищення чи пошкодження майна, шантажу або обману (стаття 303 КК);

- втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність (стаття 304 КК).

Значна частина злочинних проявів економічного насильства в сім’ї полягає у протиправних діях одного члена сім’ї щодо майна, яке належить іншому члену сім’ї або перебуває у сумісній власності.

Кримінальна відповідальність за такі дії суттєво відрізняється в залежності від того, чи є предметом таких дій майно, що є чужим для винної особи (належить потерпілому члену сім’ї на праві особистої приватної власності або є сумісною спільною власністю та у якому немає частки винної особи), або їм виступає майно, що перебуває у сумісній спільній власності члена сім’ї, що вчиняє насильство, та потерпілого.

Питання належності майна члену сім’ї на праві особистої приватної власності, сумісної спільної власності подружжя або сумісної спільної власності батьків та дітей регулюються главами 7, 8, 10 та 14 Сімейного кодексу України.

Економічне насильство у вигляді протиправних посягань одного члена сім’ї на власність іншого члена сім’ї, предметом яких виступає майно, яке належить потерпілому члену сім’ї на праві особистої приватної власності або є сумісною спільною власністю, але у ньому немає частки винної особи, тягне за собою кримінальну відповідальність у випадках вчинення таких злочинів:

- крадіжки, тобто таємного викрадення чужого майна (стаття 185 КК);

- грабежу, тобто відкритого викрадення чужого майна (стаття 186 КК);

- розбою, тобто нападу з метою заволодіння чужим майном, поєднаного із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (стаття 187 КК);

- вимагання, тобто вимоги передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (стаття 189 КК);

- шахрайства, тобто заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (стаття 190 КК);

- незаконного заволодіння транспортним засобом, тобто вчинення умисно, з будь-якою метою, протиправного вилучення будь-яким способом транспортного засобу власника чи користувача всупереч їх волі (стаття 289 КК);

- умисного знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах (стаття 194 КК).

У випадках, коли предметом економічного насильства в сім’ї є речі, що перебувають у сумісній спільній власності особи, яка здійснює насильство, та іншого (інших) членів сім’ї, то такі діяння не є злочинами проти власності. Злочинні діяння одного члена сім’ї по відношенню до майна, що належить йому та іншому члену сім’ї на праві сумісної спільної власності, за наявності необхідних підстав, можуть кваліфікуватися як самоправство (стаття 356 КК), тобто самовільне, всупереч установленому законом порядку, вчинення будь-яких дій, правомірність яких оскаржується іншим громадянином, якщо такими діями була заподіяна значна шкода інтересам громадянина, державним чи громадським інтересам або інтересам власника. Так, наприклад, всупереч волі дружини, використання чоловіком коштів або майна, яке є сумісною спільною власністю подружжя, що заподіяло значну шкоду інтересам дружини або інтересам сім’ї в цілому, тягне за собою кримінальну відповідальність за статтею 356 КК.

Порушення недоторканості житла (стаття 162 КК) при вчиненні насильства в сім’ї може полягати у незаконному проникненні до житла чи до іншого володіння члена сім’ї, який проживає окремо, незаконному проведенні в них огляду чи обшуку, а так само виселенні члена сім’ї чи у інших діях, що порушують недоторканість житла.

Зловживання опікунськими правами (стаття 167 КК) як вид економічного насильства в сім’ї полягає у використанні опіки чи піклування з корисливою метою на шкоду підопічному (зайняття житлової площі, використанні майна тощо).

Психологічне насильство, на відміну від інших видів насильства в сім’ї, тягне за собою відповідальність лише у досить рідких випадках. Як окремий, самостійний вид злочину, психічне насильство в сім’ї має вираз у вчиненні погрози вбивством (стаття 129 КК) та погрози знищення чужого майна шляхом підпалу, вибуху, або іншим загальнонебезпечним способом (стаття 195 КК). Зазначені погрози тягнуть за собою кримінальну відповідальність лише за умови наявності реальних підстав побоюватися здійснення цих погроз.

Психологічним насильством у сім’ї слід вважати також розголошення одним із членів сім’ї таємниці усиновлення (удочеріння) всупереч волі усиновителя (удочерителя) (стаття 168 КК), використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (стаття 150-1 КК), втягнення неповнолітніх дітей у злочинну діяльність (стаття 304 КК), жорстоке поводження з тваринами (стаття 299 КК).

Слід зазначити, що психологічне насильство в багатьох випадках виступає способом вчинення інших видів насильства в сім’ї (наприклад, погроза застосування фізичного насильства може виступати способом вчинення незаконного позбавлення волі, зґвалтування, розбою, вимагання, примушування до зайняття проституцією тощо).

У випадках, коли насильство в сім’ї пов'язано з порушенням громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, такі дії розглядаються як хуліганство й тягнуть за собою відповідальність за статтею 296 КК. Під час вчинення так званого побутового хуліганства може застосовуватися фізичне насильство щодо інших членів сім’ї (нанесення побоїв, тілесних ушкоджень), сексуальне насильство (наприклад, груба непристойність, публічне оголення), економічне насильство (знищення або пошкодження майна, виселення із житла) або психічне насильство (погрози застосувати насильство, стрілянина у повітря тощо).

 

 




Переглядів: 7330

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.