Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






РАДІАЦІЙНО-ХІМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ОПРОМІНЕНІЙ КЛІТИНІ

1. Взаємодія іонізуючого випромінювання з речовиною.

2. Перетворення молекул унаслідок опромінення

3. Молекулярні порушення клітини та їх наслідки. Радіаційно-хімічні пошкодження ДНК. Основні типи пошкоджень ДНК. Однониткові та двониткові розриви молекули ДНК. Хромосомні аберації. Радіаційно-хімічні перетворення основ ДНК, амінокислот, вуглеводів, ліпідів, вітамінів.

4. Механізми формування геномних та точкових мутацій.

5. Характеристика шляхів і механізмів пострадіаційного відновлення організму

1. Взаємодія іонізуючого випромінювання з речовиною

Взаємодія хвильового іонізуючого випромінювання з речовиною супроводжується передаванням енергії випромінювання атомам і молекулам, із чим пов’язані іонізація та збудження електронів у атомах і молекулах. Процес передавання енергії електромагнітного випромінювання − рентгенівських променів або -фотонів (енергетичний діапазон – 50 кеВ – 3 МеВ) здійснюється, головним чином, за трьома механізмами: фотоелектричного ефекту, непружного співударяння (Комптон-ефект) й утворення позитронно-електронних пар.

Фотоелектричний ефектполягає в передаванні всієї енергії фотона електрону речовини. Внаслідок цієї взаємодії енергія фотона витрачається на відрив електрона з відповідної електронної орбіталі атома або молекули й передавання електрону залишку енергії фотона. Якщо енергію зв’язку електрона позначити W, а передану йому енергію Еkin, то енергія - фотона становитиме:

Електрони, які виникають унаслідок фотоелектричного ефекту, називають фотоелектронами. Вони можуть вилучатися не тільки із зовнішніх орбіталей атома, а й із «глибоких». Вільні електрони не підпадають фотоелектричному ефекту.

За аналогією з механічним процесом пружного співударяння фотоелектричний ефект називають також пружним співударянням.

Імовірність передавання енергії за механізмом пружного співударяння залежить від енергії - фотонів або рентгенівських променів. Фотоелектричний ефект властивий фотонам з низькими енергіями і вірогідність його зменшується при зростанні енергії.

Комптон-ефект (комптонівське розсіювання).Розсіювання фотонного випромінювання є наслідком взаємодії фотонів та електронних оболонок атомів. Здійснюється розсіювання фотонів за двома механізмами: когерентного розсіювання, за якого фотон не передає своєї кінетичної енергії електрону, але змінює напрям свого руху, й некогерентного розсіювання, що називається Комптон-ефектом, або непружним співударянням, за якого фотони передають частину енергії електронам атома.

Передавання енергії іонізуючого випромінювання атомам і молекулам може здійснюватися розсіюванням короткохвильового електромагнітного випромінювання, рентгенівських променів та гамма-випромінювання на вільних або слабко зв’язаних електронах.

Утворення електронно-позитронних пар – процес перетворення - кванта (фотона) на дві частинки: електрона і позитрона, повна кінетична енергія яких майже дорівнює енергії фотона. Це спостерігається при енергії фотона більше 1 МеВ і стає переважним видом взаємодії при зростанні енергії фотонного випромінювання.

Наприклад, для алюмінію в інтервалі енергій 0,3 і 3 МеВ ослаблення майже повністю пов’язано з комптонівським розсіюванням, а для свинцю - в інтервалі від 3 до 5 МеВ в однаковій мірі мають місце всі три процеси.

При взаємодії - частинок з речовиною їх енергія витрачається на збудження та іонізацію атомів середовища. Ці процеси відбуваються в результаті непружних зіткнень з орбітальними електронами. Дуже рідко - частинки можуть потрапляти у ядро, викликаючи ядерну реакцію. Кількість пар іонів, утворених на одиницю шляху пробігу, залежить від глибини проникнення та енергії - частинок.

При взаємодії - частинок з речовиною мають місце пружні та непружні взаємодії. Пружні взаємодії полягають у тому, що сума кінетичних енергій взаємодіючих частинок залишається незмінною. При непружній взаємодії частка енергії передається утвореним частинкам чи квантам. Таким чином, при взаємодії - частинок з речовиною спостерігається іонізація, збудження атомів та ядер а також гальмівне випромінювання.

При взаємодії нейтронного випромінювання з речовиною енергія передається зарядженим частинкам, які витрачають її на іонізацію (непряма іонізація нейтронами).

 




Переглядів: 934

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.