Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Характеристика шляхів і механізмів пострадіаційного відновлення організму

Пострадіаційне відновлення зумовлене тим, що при опроміненні в клітинах виникаютьушкодження, що звичайно спричиняють загибель клітини, але за певних умов можуть бути усунутими системами ферментативної репарації. Такі ушкодження називають потенційними. Відносно репродуктивної загибелі клітин розрізняють два види потенційних ушкоджень:

- сублетальні та потенційно летальні, що різняться за способамивиявлення.

Потенційно летальні ушкодження виявляють за зміною виживання клітин під впливом зміни умов, в яких вони перебувають в перші години після опромінення. Не виключено, що частина подвійних розривів ДНК, що утворилися після опромінення клітин в передсинтетичний період, може бути відновлена за час, що залишився до реплікації ДНК. Таким чином, ефективність репарації можна збільшити, якщо штучно подовжити період G1.

Сублетальні ушкодження виявляютьсяметодом фракціонованого опромінення. Порівняно з одноразовим опроміненням при фракційному виживання клітин зростає в кілька разів. За час між опроміненнями клітини встигають відновити пошкодження, що виникли після першого опромінення, і радіочутливість клітин, що вижили після опромінення, не відрізняється від контрольних.

Ефективність відновлення при сублетальних ушкодженнях оцінюють за величиною так званого фактора відновлення − відношення виживання клітин при фракціонованому опроміненні до виживання клітин при одноразовому опроміненні.

Молекулярні механізми репарації.В основі пострадіаційного відновлення клітин лежать механізми репарації структурних ушкоджень ДНК, що відіграють значну роль у загибелі клітин. Інтенсивні молекулярно-біологічні дослідження виявили і дали змогу детально описати окремі ланки репарації ДНК. Основну роль у репарації ушкоджень ДНК відіграє так звана конститутивна темнова репарація. За часом перебігу розрізняють дореплікативну або репарабельну репарацію, що відбуваються до синтезу ДНК, і постреплікативну або рекомбінаційну, що відбуваєтьсяпісля синтезу ДНК.

Дореплікативна репарація може відбуватися шляхом об’єднання розривів, а також усунення (ексцезій) пошкоджених основ, чому її ще називають ексцезійною репарацією. В об’єднанні одинарних розривів беруть участь кілька ферментів. У простому випадку розриви можуть об’єднуватись лігазою. В інших випадках потрібна повна ферментативна система репарації.

Розрізняють три типи репарації одинарних розривів:

- надшвидку, що завершується за 1-2 хвилини;

- швидку, що відбувається протягом 10 хвилин;

- повільну, що завершується за 40-60 хвилин.

Індуцибельна або SOS-репарація. Цей тип репарацій називають так тому, що вона можлива лише тоді, коли в клітині присутні продукти генів, індуковані появою ушкоджень ДНК, а за норми в клітині відсутні. Особливістю цього типу репарації є схильність до помилок, що призводить до виникнення генних мутацій. Цей тип репарації має велике значення при адаптації організмів до хронічного опромінення.

Ушкодження основ ДНК усувається системою ексцезійної репарації, що відбувається за допомогою репаративного синтезу багатоетапного процесу типу вищеплення - заміщення.

Постреплікативна репарація відбувається після синтезу ДНК. Оскільки пострадіаційна репарація - процес ферментативний, її інтенсивність, а отже, й радіочутливість клітин залежать від загального рівня клітинного метаболізму. Наприклад, при зниженні енергетичного обміну швидкість відновлення зменшується. Інтенсивність відновлення при зниженні температури до 8 С значно зменшується, а при 2-5°С відновлення припиняється.




Переглядів: 912

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.