Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правова охорона раціоналізаторських пропозицій

Раціоналізаторська діяльність, як відомо, найбільш масовий та ефективний вид технічної творчості. Однак за роки незалеж­ності в Україні відбулось катастрофічне змен­шення кількості раціоналізаторів, а також по­даних і впроваджених раціоналізаторських пропозицій.

Правове регулювання раціоналізації в колишньому СРСР здійснювалось не на рівні закону, а на рівні відомчих норматив­них актів. Серед останніх діючих нормативно-правових актів є Тимчасове Положення про правову охорону об'єктів промислової власності та раціоналізатор-ських пропозицій в Україні, затверджене Указом Президента України від 18 верес­ня 1992р. № 479/92. Дане Положення в значній мірі втратило свою чинність у зв'язку з прийняттям законодавства про промислову власність. Але воно зберегло свою дію в частині, що стосується раціоналізаторських пропозицій.

Раціоналізаторська пропозиція належить до об'єктів винахідницьких правовідносин, оскільки вона в основному є творчим вирішенням завдань, що приносять користь у суспільному житті. Раціоналізаторська пропозиція не згадується в Паризькій конвенції з охорони промислової власності та інших важливих міжнародних угодах. В основному правова охорона раціоналізаторських пропозицій здійснюється на підставі договорів.

Згідно із ст. 481 ЦК України раціоналізаторською пропозицією є визнана юридичною особою пропо­зиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення у будь-якій сфері її діяльності. Раціоналізаторська пропозиція може стосуватися будь-якої сфери суспільно корисної діяльності людини. Це може бути вдосконалення медичних інструмен­тів та апаратури, оборони країни, зв'язку і транспорту тощо.

Об'єктом раціоналізаторської пропозиції може бути матеріальний об'єкт або процес.

До раціоналізаторської пропозиції законодавство встановило три необхідні вимоги:

1) пропозиція має стосуватися профіля підприємства, якому вона пода­на;

2) раціоналізаторська пропозиція має бути новою;

3) раціоналізаторська про­позиція повинна бути корисною підприємству, якому вона подана.

Пропозиція має стосуватися профіля підприємства, якому вона пода­на, тобто вирішувати певну практичну задачу. Звичайно, пропозиція повинна давати рішення задачі, а не її по­становку, тому раціоналізаторською визнається пропо­зиція, що є технічним рішенням, спрямованим на зміну конструкції виробів і застосовуваної техніки, технології або складу матеріалів.

Другою необхідною ознакою раціоналізаторської пропозиції є новизна запропонованого рішення. Раціоналізаторська пропозиція визнається новою для підприємства, якому во­на подана, якщо її суть на цьому підприємстві до подачі заяви на неї не була ві­дома. Для встановлення новизни раціоналізаторської пропозиції використову­ються усі наявні на даному підприємстві джерела інформації, які містять відомості про цю або тотожну пропозицію такою мірою, що робить її можливою для використання.

На думку Прахова Б. Г., пропозиція визнається новою для підприємства, ор­ганізації або установи, яким вона подана, якщо до по­дачі заяви за встановленою формою дане або таке ж рішення:

1) не використовувалось на цьому ж підприємстві, в організації або установі, крім випадків, коли рішення використовувалось за ініціативою автора протягом не більше трьох місяців до подачі заявки;

2) не було передбачено наказами або розпоряджен­нями адміністрації, не було розроблено технічними службами цього ж підприємства, організації або уста­нови, не було заявлено іншою особою з більш раннім пріоритетом;

3) не було рекомендовано вищестоящими організа­ціями або опубліковано в інформаційних виданнях по поширенню передового досвіду в даній галузі;

4) не передбачено обов'язковими для підприємства, організації, установи нормативами (стандартами, норма­лями, технічними умовами тощо).

Третьою необхідною ознакою раціоналізаторської пропозиції є корисність рішення. Пропозиція визнається корисною, якщо її використання на даному підприємст­ві, організації або установі за наявних умов або в умо­вах, які повинні бути створені відповідно до затвердже­них планів, дозволяє одержати економічний, технічний або інший позитивний ефект.

Раціоналізаторська пропозиція визнається корисною для підприємства, якому подано заяву на неї, якщо її використання дає змогу підвищити економічну ефек­тивність виробництва, одержати кращий дохід (прибуток) або одержати інший позитивний ефект цим підприємством. Інший позитивний ефект може полягати в будь-якому підвищенні технічного рівня виробництва, поліпшенні умов та без­пеки праці, зниженні негативного впливу на навколишнє середовище тощо.

Положення визначає коло пропози­цій, які формально хоч і підпадають під ознаки раціо­налізаторських, але такими не визнаються. До них від­носяться пропозиції інженерно-технічних працівників науково-дослідних, проектних, конструкторських, техно­логічних організацій і аналогічних підрозділів підпри­ємств, що стосуються проектів, конструкцій і технологіч­них процесів, які розробляються ними.

Так, ч. 1 ст. 483 ЦК України визначено, що суб'єктами права інтелектуальної власності на раціоналізаторську пропозицію є її автор та юридична особа, якій ця пропозиція подана.

Автор раціоналізаторської пропозиції має право на добросовісне заохочення від юридичної особи, якій ця пропозиція подана. Однак ЦК України не містить визначення того, що слід розуміти під поняттям «добросовісне заохочення».

До особистих немайнових прав автора раціоналізаторської пропозиції нале­жать право авторства, право на ім'я, право на назву раціоналізаторської пропо­зиції, право на пріоритет, до майнових прав — право на винагороду (ст. 484 ЦК України).

Визнання пропозиції раціоналізаторською і прий­няття її до використання є підставою для видачі автору посвідчення на раціоналізаторську пропозицію. Посвід­чення стверджує визнання пропозиції раціоналізатор­ською, дату її подачі та авторство. Якщо пропозиція створена творчою працею кількох осіб, то посвідчення на раціоналізаторську пропозицію видається кожному співавтору із зазначенням інших співавторів. Посвідчен­ня видається тією організацією, яка прийняла рішення про визнання пропозиції раціоналізаторською. При цьо­му дія посвідчення, виданого підприємством, організа­цією або установою, припиняється, якщо на цю ж про­позицію потім видається посвідчення міністерством або відомством.

При визнанні пропозиції раціоналізаторською і прийняття її до використання між заявником і підприємством має бути укладе­ний договір, у якому повинні бути визначені межі використання пропозиції, порядок обчислення і строки виплати винагороди.




Переглядів: 1492

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.