Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ІV. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

Кожному учню навесні посадити кущ, дерево і квіти, доглядати за ними.

 

Заслужений вчитель України С.П. Логачевської

Вчительська праця –

це щоденна творчість і мистецтво

В.О.Сухомлинський

Світлана Панасівна Логачевська – вчитель початкових класів Балахівської ЗШ І-ІІІ ступенів Петрівського району, вчитель-методист, заслужений вчитель України, кандидат педагогічних наук, лауреат обласної премії імені В.О.Сухомлинського.

Творча праця Світлани Панасівни гідно відзначена орденами «Знак пошани» (1978р.), «За заслуги» ІІІ ступеня (1997р.), медаллю К.Д.Ушинського (1988р.), знаком «Василь Сухомлинський» (2006р.), Грамотами Президії верховної Ради України, Міністерства освіти України.

«Серед визнаних педагогічних талантів Кіровоградщини і України Світлана Панасівна Логачевська.

Вона уособлює в собі найкращі риси народних учителів, які на своєму власному життєвому прикладі виховують юних громадян України…

Учитель-методист, тобто той, хто навчає учителів. А вона вчить невтомно, плідно і щедро. Її клас-кабінет – творча лабораторія для колег. На семінарах, авторських курсах Світлани Панасівни Логачевської побували сотні вчителів практично з усіх регіонів України».

«Якісна освіта з гуманним спрямуванням – це, насамперед, високопрофесійні педагогічні кадри, - підкреслює С.М.Ніколаєнко. - Ключова роль у вирішенні пріоритетного завдання сучасної державної політики в галузі освіти – поліпшення якості надання освітніх послуг – належить саме Вчителю, Вчителю-творцю, який спроможний вибудувати індивідуальну модель роботи з кожною дитиною, розвинути її загальні здібності, здатності пристосовуватися до динамічних умов соціального і професійного життя».

Саме таким вчителем – творцем, справжнім майстром індивідуалізацій й диференціацій навчання є вчитель початкових класів Балахівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, заслужений вчитель України, кандидат педагогічних наук Світлана Панасівна Логачевська.

Педагогічний стиль її діяльності завідуюча кафедрою педагогіки і психології КОІППО імені Василя Сухомлинського Н.А.Калініченко характеризує як «гармонію взаємин з дітьми, педагогіку співробітництва, високий рівень педагогічної культури, знання закономірностей вікових психолого-фізіологічних особливостей учнів».

Досвід її роботи узагальнено і схвалено радою обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, колегією Міністерства освіти і науки України, представлено у численних публікаціях науковців і практиків.

«Цінність її досвіду, - наголошує професор О.Я.Савченко, - не тільки в майстерному використанні набутого в педагогічній науці й практиці, але й у збагаченні методики диференціації новим підходом до організації одночасної групової й індивідуальної роботи з усіма в межах урокуз наступним об’єднанням зусиль усіх дітей на спільному завданні, яким завершується вивчення теми».

«Спираючись на ідеї В.О.Сухомлинського, рекомендації сучасної педагогічної науки, С.П.Логачевська розробила оригінальну систему диференційованого підходу до навчальної діяльності учнів. На різних етапах уроку диференціація має різні форми».

Світлана Панасівна Логачевська – автор 25 методичних посібників для вчителів і учнів. Досвід її роботи широко представлено на сторінках журналу «Початкова школа».

За 50 років педагогічної праці Світланою Панасівною проведено понад 250 науково-практичних семінарів, авторських курсів та майстер-класів для вчителів початкових класів у різних містах України та на базі рідної школи.

Світлана Панасівна тривалий час була керівником шкільного і районного методичних об’єднань вчителів початкових класів, очолювала обласну і районну творчі групи, школу перспективного педагогічного досвіду.

«Багаторічний досвід роботи дозволяє зробити висновок, що всі диференційовані завдання передбачають індивідуальну роботу з усіма категоріями учнів, конкретну допомогу кожному учневі для максимального розвитку його розумових здібностей, дають можливість одночасно працювати з учнями різного рівня готовності до навчальної діяльності», - підкреслює Світлана Панасівна на занятті майстер-класу. - ...При доборі диференційованих завдань слід пам’ятати, що для поставленої мети треба добирати не будь-які завдання, а для слабіших - з поступовим зменшенням міри допомоги, а для сильніших - з ускладненням творчих завдань».

Свій досвід диференціації навчання С.П.Логачевська представляє слухачам, використовуючи розроблені структурно-логічні схеми:

«Підготовка до вивчення нового матеріалу»;

«Способи використання диференційованих завдань»;

«Поєднання фронтальної, парної та індивідуальної роботи на етапі вивчення нового матеріалу»;

«Вироблення правильного, свідомого, виразного читання»;

«Поступове ускладнення завдань»;

«Самостійна робота над задачами»;

«Групова робота на етапі закріплення» та ін.

Структурно-логічні схеми представлені в книгах, методичних посібниках С.П.Логачевської, а також у її статті «Структурно-логічні схеми диференційованого навчання в межах одного класу», поміщеній у збірнику «Передовий педагогічний досвід Кіровоградщини у новому баченні», виданому до 80-річчя від дня народження В.О.Сухомлинського (Кіровоград.- 1998.- ч. І. с.96-111).

Світлана Панасівна глибоко переконана, що, враховуючи індивідуальні особливості учнів, можна успішно використовувати внутрікласну диференціацію, що даєможливість кожному учневі відчути велику радість своїх маленьких перемог».

За такої форми роботи найслабші учні на уроці засвоюють мінімум знань, а сильніші водночас розвивають свої здібності, і навчання стає виховуючим, тому що відчувається постійна турбота наставника про кожного вихованця.

Особливу увагу приділяє формулюванню мети уроку, виходячи з змісту матеріалу і вікових особливостей учнів, вибору і оптимальному поєднанню методів і засобів навчання на різних етапах уроку.

Так, наприклад, мету відкритого уроку математики в 1 класі на тему «Таблиця додавання числа 3. Задачі на знаходження суми» Світлани Панасівни визначила таким чином:

- Закріпити засвоєння таблиці додавання числа 3, розв’язування задач на знаходження суми.

- Формувати навички самостійної роботи з підручником та дидактичним матеріалом.

- Враховуючи рівні навчальних можливостей учнів, забезпечити кожній дитині роботу в найсприятливішому для неї темпі шляхом використання колективної, парної та індивідуальної роботи з виходом на варіативні завдання.

- У процесі організації диференційованого навчання формувати в учнів товариські стосунки, чуйність, доброзичливість, співпереживання за успіхи своїх товаришів.

- Виховувати повагу до людей праці, формувати у дітей уявлення про професії батьків.

Світлана Панасівна постійно звертає увагу на необхідність ретельного добору обладнання кожного уроку. Так, на відкритому уроці математики в 1 класі вчителькою були майстерно використані:

· планшети для зворотного зв’язку;

· таблиця з логічним завданням «Чарівний птах»;

· пристрій «Орлятко»;

· ігри «Рибалка», «Годівничка», «Допоможи зайчикам»;

· силуети білочки та їжачка, кольорові сигнали;

· фланелеграф з різними знаками і цифрами для швидкого складання скороченого запису задачі;

· авторські посібники з грифом Міністерства освіти і науки України «Мій помічник з математики», «вчимося розв’язувати задачі».

Досконало володіючи методикою творчої науково-дослідницької діяльності, Світлана Панасівна прагне збагатити нею і практичну діяльність слухачів майстер-класу, «пробудити у вчителів інтерес до пошуку, до аналізу власної роботи».

Знайомить молодших колег з такими важливими її аспектами як

· виділення актуальної, практично значимої проблеми;

· вибір теми дослідження;

· визначення об’єкта і предмета дослідження, провідної ідеї;

· формування гіпотези дослідження;

· постановка мети і робочих задач;

· вибір методів дослідження;

· узагальнення його результатів.

Відвідуючи уроки слухачів, в бесідах з кожним учителем Світлана Панасівна завжди підкреслює важливість його самостійних творчих пошуків щодо впровадження нових педагогічних ідей, трансформування освоєного в ході занять майстер-класу досвіду.

Диференціація створює комфортні умови навчання, при яких кожен учень відчуває свою інтелектуальну спроможність, успішність, що робить продуктивним сам процес навчання. Завдяки чітко підібраній системі диференційованих завдань у дітей формуються навички самостійної роботи, самоконтролю і самооцінки. Правильно організована на уроці диференційована робота допомагає кожному учневі відчути себе здібним, потрібним, цікавим для вчителя і своїх товаришів».

Учні на уроках - безпосередні учасники навчального процесу, вміють самостійно працювати, критично мислити, активні у пізнавальній діяльності. Діти відчувають себе дослідниками, мають змогу зіставляти, порівнювати, шукати і знаходити істину.

Широкий професійний кругозір, постійні творчі пошуки нового, неординарний підхід до організації процесу навчання сприяють створенню творчої атмосфери на кожному уроці: в класі не побачиш нудьгуючих облич, відсутніх і неуважних поглядів.

Велику допомогу вчителям-початківцям надають посібники С.П.Логачевської «Мій помічник», які вона розробила для учнів 2-4 класів. Готуючись до кожного уроку, потрібно уважно переглядати відповідні завдання посібників, визначити, на якому етапі уроку потрібна диференціація, які завдання мають ускладнений характер, які більш доступні для учнів, які повніше сприяють вивченню матеріала.

Використовуючи методику С.П.Логачевської, потрібно глибше вивчати учнівський колектив класу і особисто кожного учня. Адже для розподілу навчальних завдань потрібно досконало знати психологічні особливості та здібності кожного учня.

Завдання диференційованого характеру дають можливість не стримувати розумового розвитку здібних дітей, а поетапна робота створює умови для одночасної роботи з учнями різних рівнів навченості і розвитку»).

Використання досвіду С.П.Логачевської з питань диференціації навчання сприяє формуванню навчальних умінь і навичок, забезпечує створення атмосфери співпраці, взаємодії, розвиток мови, мислення учнів, формує культуру спілкування.

Результатом диференціації навчання стає покращення техніки читання учнів (збільшення темпу читання на 15-20 слів), їх мовної грамотності.

Під час диференційованого навчання формується вміння прийти на допомогу: пояснити, перевірити, порадити.

 




Переглядів: 749

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.