Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Організація оперативно-пошукових заходів при введенні в дію операцій «Сирена» та «Грім»

Операція по затриманню озброєного злочинця вводиться в дію за рішенням міністра внутрішніх справ, його заступників, начальників ГУМВС, УМВС, УМВСТ, міськрайлінорганів або особами, які їх заміщають, у разі отримання достовірної інформації про появу на території області, міста, району, на транспортній магістралі або встановлення конкретного місця знаходження озброєного злочинця, дезертира, осіб, що скоїли втечу з місць позбавлення волі, та інших осіб, які становлять підвищену суспільну небезпеку.

Керівник операції (начальник органу) віддає попередні розпорядження, оцінює реальну обстановку та ставить конкретні завдання перед виконавцями. Попередні розпорядження керівник операції віддає, використовуючи перелік невідкладних дій, що додається до оперативного плану, зокрема:

Оперативному черговому внутрішніх справ:

- про оповіщення та збір особового складу оперативно-військової групи (загону), підготовку бойової техніки та транспортних засобів;

- про підготовку до введення в дію операцій «Сирена» та «Грім» або їх окремих частин.

Першому заступнику (заступнику) начальника органу — начальнику кримінальної міліції:

- про отримання додаткових даних про оперативну обстановку в районі майбутнього проведення комплексу спеціальних дій;

- про заходи, які необхідно вжити в районі знаходження озброєних злочинців до розгортання оперативно-військової групи (загону);

- про використання можливостей спец. апарату оперативних підрозділів для отримання додаткової інформації про дії злочинців, встановлення особи кожного з них та їхніх зв'язків.

Залежно від реальної оперативної обстановки можуть надаватися також інші розпорядження.

Після надання попередніх розпоряджень керівник операції оцінює отриману інформацію за такими основними напрямками:

1) щодо злочинців: їх чисельність, озброєння, характер дій та наміри, місце (район) знаходження; наявність укриття, заручників; вірогідні шляхи пересування;

2) характеристика району операції: чисельність населення та сторонніх осіб, характеристика розташованих в районі об'єктів, природні особливості місцево­сті;

3) наявні сили та засоби оперативно-військової групи (загону) .

На підставі оцінки отриманої інформації керівник органу внутрішніх справ приймає рішення, в якому визначає:

який вид спеціальних дій оголошується («Сирена» або «Грім»);

задум операції (час її початку, рубежі блокування, порядок їх зайняття, початкові позиції і завдання груп бойового порядку);

кількість сил і засобів, що залучаються до проведення спеціальних дій (повний або скорочений склад оперативно-військової групи,загону);

маршрут висування оперативно-військової групи (загону) в район майбутніх дій;

час виїзду з району зосередження, зайняття рубежів блокування та позицій груп бойового порядку.

Прийняте рішення заноситься до оперативного плану операції (журналу бойових дій) і доповідається вищому керівництву та керівнику органу місцевої державної влади. Інформується також відповідний прокурор.

Завдання оперативно-військовій групі (загону) ставляться в усній формі, її члени інформуються про:

- наявні відомості щодо злочинців та про інші дані, які стосуються оперативної обстановки в районі проведення операції;

- задум спеціальних заходів;

- маршрут, час та порядок висування в район дій;

- завдання групам бойового порядку;

- порядок застосування зброї та спеціальних засобів;

- заходи безпеки особового складу;

- місце основного пункту управління групою (загоном).

Одночасно з постановкою завдань даються вказівки щодо взаємодії різних груп. Особлива увага звертається на узгодження мети, місця і часу дій щодо блокування району операції, на вжиття всіх можливих заходів з метою позбавити злочинців змоги виходу із заблокованої зони. Постановка завдань учасникам операції проводиться керівниками оперативних груп під час висування до району дій. Особовий склад оперативної та штурмової груп, як правило, інструктує керівник операції. Початкові рубежі групи займають, як правило, з ходу, а при неможливості цього висуваються на них у пішому порядку. Місце розташування пункту управління обирається з урахуванням можливості надійного захисту від ураження особового складу та зручності спостереження за діями груп бойо­вого порядку. У разі необхідності пункт управління розташовується в бронетранспортері.

 

6.2.4. Уведення комплексу спеціальних заходів «Сирена» та «Грім»

Введення спеціального комплексу заходів «Сирена». Спеціальні заходи «Сирена» вводяться в дію при надходженні сигналу про появу на території області, міста чи району озброєного злочинця, дезертира, осіб, що скоїли втечу з місць позбавлення волі, та інших осіб, які становлять підвищену суспільну небезпеку.

Першочерговим заходом при надходженні інформації про появу особливо небезпечних злочинців є блокування району їх можливого переховування, яке організовується згідно з попередньо розробленою дислокацією для кожного підрозділу органів внутрішніх справ. Блокування району, міста, області передбачає перекриття нарядами міліції залізниці, шосейних, ґрунтових доріг, водних та інших шляхів вірогідного пересування злочинців. У разі необхідності наряди (заслони) посилюються членами групи блокування, утворюваної при оперативному штабі ГУМВС, УМВС, УМВСТ, або за рахунок останніх утворю­ються додаткові пости та заслони.

Для проведення оперативно-розшукових заходів на заблокованій території ГУМВС, УМВС, УМВСТ у базовому чи окремому органі збираються та розпочинають роботу оперативна група і групи блокування, евакуації та господарчого забезпечення.

Члени оперативної групи вживають усіх можливих заходів до виявлення місцезнаходження злочинців, їх кількості, озброєння, намірів, вірогідних шляхів пересування.

Встановлюються особи кожного з них, їхні зв'язки та мотиви скоєних злочинів. При встановленні місця переховування злочинців оперативна група вживає заходів щодо їх тимчасового блокування, для чого залучає всі наявні сили та засоби.

Старший групи терміново доповідає інформацію керівнику оперативно-військової групи та вживає заходів до вивчення обстановки в місці знаходження розшукуваних осіб, характеристики об'єкта укриття, встановлення наявності в злочинців заручників.

Якщо злочинці не чекають активних дій з боку правоохоронних органів і не готові до активного опору, оперативній групі слід скористатися фактором раптовості. З найбільш підготовлених членів оперативної групи, групи блокування, працівників органу внутрішніх справ, на території якого переховуються злочинці, терміново формується штурмова група захоплення та група прикриття.

Особлива увага звертається на виведення з місця події сторонніх громадян, при цьому вживаються всі можливі вимоги конспірації та безпеки особового складу і цивільних громадян.

Після проведення перегрупування та підготовчих заходів раптовими й рішучими діями штурмова група нейтралізує опір розшукуваних осіб, обеззброює та затримує їх.

Якщо злочинцям удалося вчинити активний опір з використанням вогнепальної зброї, членам штурмової групи, окрім спеціальних засобів активної оборони («Черемуха», «Терен» та інших), дозволяється в установленому порядку використовувати вогнепальну зброю.

Після того, як штурмова група проникне в укриття, де знаходяться злочинці, група прикриття швидко займає позиції на підступах до нього, вживає заходів до затримання злочинців, які намагаються втекти, та підтримує дії штурмової групи.

Збройний опір злочинців припиняється застосуванням спецзасобів, а в разі необхідності — вогнепальної зброї. На всіх затриманих злочинців одразу надягають наручники (руки злочинців у наручниках повинні знаходитися в по­ложенні «за спину»), проводиться їх особистий обшук і вживаються заходи до їх конвоювання до органу внутрішніх справ.

Організується охорона місця події з метою подальшого його огляду. У разі знаходження на місці події сторонніх громадян їх затримують і встановлюють їх особи та причини знаходження в районі проведення спеціальних заходів.

При виявленні зв'язку між затриманими і розшукуваними злочинцями проводиться особистий обшук цих затриманих, після чого їх супроводжують до органу внутрішніх справ для подальшої перевірки. Оперативні працівники та слідчі діють згідно з вимогами КПК, оглядають місце події, виконують інші необхідні слідчі дії та оперативні заходи.

При неможливості раптового затримання злочинців або наявності серед них заручників, життю яких може загрожувати небезпека, члени оперативної групи спрямовують свої дії на схилення злочинців до відмови від протиправних намірів, відвернення їх уваги та дезінформацію, тим самим надаючи час для підтягування до місця події групи переговорів, штурмової групи, груп прикриття, резерву та інших задіяних в операції сил.

Введення спеціального комплексу заходів «Грім». Спеціальні заходи «Грім» уводяться в дію для проведення комплексу режимних заходів та бойових дій з метою захоплення (знешкодження) озброєних злочинців, якщо встановлено місце їх знаходження.

У ГУМВС, УМВС, УМВСТ спеціальні дії «Грім» уводяться в тих випадках, коли силами оперативно-військових загонів міськрайлінорганів внутрішніх справ, у тому числі базових, опір злочинців не припинено і вони не затримані.

Тактичні дії особового складу органів внутрішніх справ у нештатних ситуаціях, що виникають при затриманні, особливо небезпечних злочинців у ході проведення заходів «Грім», визначаються такими основними обставинами:

- часом проведення операції (удень чи вночі);

- наявністю часу для уточнення початкових даних та вибору технічних прийомів;

- чи відомо злочинцям про звернення потерпілих від їх протиправних дій до міліції;

- наявністю у місці переховування злочинців заручників, великого скупчення людей;

- місцем проведення операції (місто, селище, поле, ліс, гори тощо);

- місцем укриття злочинців (багатоквартирний будинок, окрема будівля, громадське приміщення, господарська споруда тощо), наявністю сховищ, запасних виходів;

- повнотою відомостей про злочинців, їх зв'язки, обставини скоєного ними злочину, вид та кількість озброєння, набоїв.

У всіх випадках необхідно:

- блокувати злочинців;

- видалити з небезпечної зони громадян;

- припинити в районі дій пішохідний та транспортний рух;

- вступити зі злочинцями в переговори для виявлення їх намірів, схилення до здачі без опору;

- приготувати до застосування спецзасоби;

- мати аптечку, наблизити до місця події на безпечну відстань швидку медичну допомогу;

- пам'ятати про те, що злочинці можуть імітувати здачу з метою притуплення пильності.

У разі, якщо злочинці підготувалися до активних дій з боку органів внутрішніх справ, група блокування потай займає найближчі рубежі навколо місцезнаходження злочинців, використовуючи для цього наявні будівлі, природні та інші укриття.

Якщо блоковані злочинці вичікують і не ведуть вогню, вживаються заходи до схилення їх до здачі без опору, у тому числі використовується допомога їхніх близьких, друзів, знайомих або здійснення психологічного впливу, створюється враження повного оточення та безнадійності їх становища тощо.

При знаходженні в місці укриття злочинців сторонніх осіб (заручників) керівник операції зобов'язаний вжити всіх можливих у цій ситуації заходів до їх звільнення й вивезення (евакуації) з місця події. З цією метою зі злочинцями ведуться переговори, в першу чергу — про звільнення жінок та дітей, евакуацію поранених громадян для надання їм медичної допомоги.

У деяких випадках в обмін на заручників допускається давати злочинцям цінності (гроші, коштовності тощо), медикаменти, одяг, продовольчі товари, але категорично забороняється передавати їм зброю, набої, інші предмети, які мож­на використати для активного опору працівникам органів внутрішніх справ та нанесення іншої шкоди учасникам операції.

З метою забезпечення безпеки сторонніх осіб (заручників) керівник операції має право обмежити використання вогнепальної зброї і спеціальних засобів, внести зміни в порядок дій штурмової групи та групи прикриття, більш активно й масово використовувати можливості снайперів, службових собак, вживати інших необхідних заходів.

Для запобігання втратам серед громадян, які знаходяться в зоні вогню, організовується термінова евакуація мешканців сусідніх будинків, перекриття проїзду автотранспорту, виведення з території дій інших громадян.

З метою недопущення виникнення пожежі в приміщенні (будинку), де знаходяться злочинці, за розпорядженням керівника операції припиняється постачання газу, електроенергії. Вимикаються мережі телефонного зв'язку, якщо вони не використовуються для психічного впливу на злочинців.

У разі недосягнення позитивного результату підчас ведення переговорів зі злочинцями штурмова група по можливості таємно висувається до входу або до місця, наміченого для проникнення в приміщення.

З метою забезпечення таємності дій штурмової групи вживаються заходи для відвертання уваги злочинців (виконуються їх окремі вимоги, передаються медикаменти, одяг тощо).

Якщо таємне висування штурмової групи неможливе, її учасники наближаються до сховища злочинців на бронетранспортерах або використовують наявні укриття на місцевості. У всіх випадках висування штурмова група прикривається діями, а в разі необхідності — вогнем групи прикриття.

Група прикриття займає позиції, які дозволяють перекрити всі можливі виходи з місця укриття злочинців, відволікає їх увагу на себе, за необхідності підтримує дії штурмової групи вогнем, знаходиться в постійній готовності частиною своїх сил або всім складом надати допомогу штурмовій групі. Якщо вхід до приміщення (укриття), де знаходяться злочинці, закрито або забарикадовано, штурмова група пробиває прохід. Він може робитися у вікнах, дверях, стелях, стінах, підлозі.

Місце для проходу вибирається з таким розрахунком, щоб досягти максимального скорочення часу для зближення зі злочинцями. Для пробиття проходу використовуються ломи, інші наявні засоби, спеціальна техніка та пристрої. У разі, якщо застосування згаданих засобів не дає позитивних результатів, можуть використовуватися вибухові пристрої направленої дії, ручні протитанкові гранатомети.

У всіх випадках вживаються заходи, необхідні для забезпечення безпеки учасників операції та громадян, які знаходяться на місці події. Після пробиття проходу проти злочинців застосо­вуються спеціальні засоби, старший штурмової групи пропонує їм кинути зброю і стати спиною до проходу.

Члени штурмової групи проникають до приміщення і захоплюють злочинців. При продовженні активного опору з боку злочинців група захоплення зближається з ними під прикриттям спеціального куленепробивного щита і, використовуючи спеціальні засоби («Черемуха», «Терен», «Полум'я», «Зоря» тощо), захоплює злочинців.

Якщо з яких-небудь причин в існуючих умовах неможливо застосувати спецзасоби, для захоплення злочинців можливе використання службових собак. У деяких випадках позитивні результати можливо досягти завдяки застосуванню спеціальних автомобілів, що обладнані водометами.

Після захоплення злочинців діє штурмова група у встановленому порядку, тобто, після того, як штурмова група проникне в укриття, де знаходяться злочинці, група прикриття швидко займає позиції на підступах до нього, вживає заходів до затримання злочинців, які намагаються втекти, та підтримує дії штурмової групи.

Збройний опір злочинців припиняється застосуванням спецзасобів, а в разі необхідності — вогнепальної зброї. На всіх затриманих злочинців одразу надягають наручники (руки злочинців у наручниках повинні знаходитися в по­ложенні «за спину»), проводиться їх особистий обшук і вживаються заходи до їх конвоювання до органу внутрішніх справ.

Організується охорона місця події з метою подальшого його огляду. Знищення злочинців, які чинять активний збройний опір, є крайньою (надзвичайною) мірою, яка застосовується лише тоді, коли вичерпані й не дали позитивного результату всі інші заходи щодо їх затримання. З метою зламу опору злочинців у таких випадках використовується вогонь снайперів або спеціальних працівників штурмової групи, які повинні намагатися нанести злочинцям пошкодження, що не загрожували б їх життю, але позбавили можливості вести активний опір. Якщо ж і ця міра не дозволила припинити активні дії злочинців, за командою керівника операції відкривається вогонь на їх знищення. Спеціальні дії припиняються за командою (сигналом) керівника операції після отримання точних, перевірених даних про затримання (знешкодження) злочинців.

При виникненні в районі операції пожежі вживаються термінові заходи щодо її припинення.

 

6.2.5. Тактичні дії працівників міліції та заходи після затримання (знешкодження) злочинців.

Після затримання (знешкодження) злочинців керівник операції організує:

- надання медичної допомоги пораненим;

- особистий обшук затриманих осіб;

- огляд місця бойових дій та місця затримання злочинців;

- підготовку звіту щодо дій груп бойового порядку та результатів проведеної операції для доповіді вищому керівництву.

Особам, які отримали поранення при проведенні спеціальних дій, надається невідкладна медична допомога, а за необхідності вживаються заходи для їх доставлення до найближчого лікувального закладу. При наданні медичної допомоги пораненим злочинцям, а також при транспортуванні останніх до медичного закладу і під час їх перебування у цьому закладі вживаються заходи щодо запобігання спробам їх втечі або нападу на працівників міліції чи службовців медичних закладів.

Особистий обшук та затримання злочинців, огляд місця події (укриття) проводиться відповідно до вимог статей 155, 184, 190 КПК України. Протоколи затримання, проведення слідчих дій та оперативних заходів складаються і виконуються згідно із законодавством.

Здійснення спеціальних заходів припиняється посадовою особою, яка уводила їх у дію, або вищим начальником чи особою, яка виконує його обов'язки. Про це доповідається першому керівнику відповідного органу, а також у чергову частину вищого органу внутрішніх справ.

У кожному випадку уведення в дію планів «Сирена» та «Грім» з метою визначення правильності спланованих заходів ретельно аналізуються їх кінцеві результати. Для цього керівник оперативно-військової групи (загону) забезпечує якісне ведення записів у журналі бойових дій (на початковому етапі операції записи ведуть чергові по органу внутрішніх справ, а в подальшому журнал передається керівнику оперативного штабу). Дії, які випливають з досвіду проведення операцій, і пропозиції щодо коригування планів ретельно оцінюються з метою виключення випадковостей і після цього заносяться до плану. Про внесені зміни та доповнення негайно інформуються органи внутрішніх справ, які зобов'язані внести їх у витяги із загального плану.

Про результати операції її керівник спочатку негайно доповідає старшому начальнику в усній формі, а потім подає докладне письмове донесення, в якому вказує:

- час і джерело отримання інформації про протизаконні дії затриманих, місце безпосереднього переховування злочинців;

- заходи працівників та керівництва органів внутрішніх справ щодо блокування, розшуку та затримання (знешкодження) злочинців;

- організаційні заходи, спрямовані на проведення комплексу спеціальних дій;

- задіяні сили та засоби в ході операції;

- час початку та закінчення спеціальних заходів;

- особливості тактичних дій органів внутрішніх справ (груп, нарядів, окремих працівників);

- допущені в ході операції помилки та прорахунки, їх негативні наслідки;

- втрати (поранення) серед працівників, які брали участь у спеціальних діях, громадян;

- дані про злочинців (їх кількість, озброєність, характер дій, наявність убитих і поранених);

- список працівників та громадян, які відзначилися при проведенні операції.

До донесення додається схема організації й проведення комплексу спеціальних дій.


 

6.2.6. Особливості організації і ведення спеціальних заходів «Грім» за різних умов

1. Особливостями заходів по затриманню злочинців на вулиці, в парку, сквері міського населеного пункту, від яких залежить успіх операції,є:

- таємність і конспірація підготовчих дій, маскування задіяних сил та засобів;

- висока рухомість бойових порядків;

- урахування вуличних ситуацій при розстановці сил і веденні дій;

- вжиття заходів щодо створення сприятливої обстановки для затримання озброєних злочинців.

Організація та проведення операції залежать від поведінки злочинців, а саме від того, чи використовують останні при скоєнні злочину вогнепальну зброю.

У всіх випадках особлива увага приділяється забезпеченню безпеки громадян, які знаходяться в районі (на місці) дій. Якщо озброєні злочинці, перебуваючи на вулиці, у парку, сквері, не скоюють тяжкого злочину, керівник операції зобов'язаний організувати силами оперативної групи зовнішнє спостереження за їх діями, оцінити реальну обстановку й визначити район (місце) їх затримання, завчасно розставити і замаскувати працівників груп захоплення (штурмової групи) і прикриття, поставити перед ними конкретні завдання та організувати взаємодію.

Район (місце) можливого затримання злочинців вибирається в напрямку їх руху з таким розрахунком, щоб групам захоплення та прикриття вистачило часу підготуватися до необхідних дій.

У районі (місці) майбутніх дій не повинно бути інтенсивного руху автотранспорту та пересування пішоходів. Додатково вживаються заходи для обмеження до­пуску громадян в район майбутнього затримання злочинців. З цією метою застосовуються переносні огорожі, знаки, які забороняють прохід (проїзд), тощо.

Ці ж самі засоби можна використовувати для штучного спрямування руху злочинців.




Переглядів: 31236

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.