Студопедия
Контакти
 


Тлумачний словник

Реклама: Настойка восковой моли
ЯДРО: ЕКСПРЕСІЯ ГЕНІВ І ЧИННИКИ ТРАНСКРИПЦІЇ

В ДНК знаходиться визначена генетическая інформація:

- про структуру усіх білків і РНК організму

- а також про порядок реалізації цієї інформації в різних клітинах в процесі онтогенезу і при різних функціональних станах.

Оскільки в усіх соматичних клітинах організму - один і той же набір з 46 хромосом, - те, незважаючи на часом сильні відмінності між клітинами, усі вони містять у своїй ДНК одну і ту ж генетичну інформацію. (Деяке виключення складають лімфоцити, в процесі формування яких відбувається перебудова генів імуноглобулінів.)

Ця обставина - генетична еквівалентність ядер усіх соматичних клітин організму - і послужила основою для клонування тварин. Правда, однієї цієї основи виявляється недосить.

В процесі вже знайомої нам реплікації ДНК генетична інформація відтворюється цілком, щоб потім передаватися дочірнім клітинам.

Але, крім того, ця інформація експресується (реалізується) в клітині, обумовлюючи усі прояви її життєдіяльності. Проте експресії піддається зовсім не уся генетична інформація, що є в ядрі, а лише якась (зазвичай дуже невелика) її частина.

Цим і обумовлені особливості тих або інших клітин - тим, який спектр (набір) функціонуючих генів і які при цьому рівні їх активності.

Експресіяінформації про структуру певного білку включає 2 основні етапи.

а) Перший з них - транскрипція: утворення в клітинному ядрі на відповідному гені (що локалізується в одній з хромосом) спеціального посередника - матричної РНК (м-РНК).

Сенс цього процесу - переписування інформації про структуру білку з величезного нерухомого носія (ДНК у складі хромосоми) на невеликий рухливий носій – м-РНК. Приблизно так само йде справа, коли з жорсткого диска комп'ютера, що містить тисячі файлів, переписують один з них на дискету. З тією лише різницею, що м-РНК в процесі запису інформації утворюється de novo з нуклеотидів. Отже, м-РНК, зчитані з різних генів, повинні відрізнятися один від одного - як відрізняються один від одного самі гени.

Інше важлива обставина: безпосередній продукт транскрипції гена правильніше називать попередником м-РНК (про-м-РНК). Річ у тому, що новоутворена м-РНК піддається тут же (у ядрі) дозріванню, або процесингу. При цьому вона істотно модифікується.Интернет реклама УБС

І лише після того зріла м-РНК (мабуть, в комплексі із спеціальними білками) поступає з ядра в цитоплазму.

б) Другої з основних етапів експресії гена трансляції : синтез білку на рибосомах за програмою, диктованою м-РНК. Суть цієї програми - визначення черговості, в якій амінокислоти повинні включатися в поліпептидний ланцюг.

Причому в процесі беруть участь не вільні, а активовані амінокислоти: кожна з них пов'язана з т. з. транспортною РНК (т-РНК), тобто знаходиться у вигляді аминоацил т-РНК (аат-РНК). Для кожної з 20 амінокислот є своя специфічна форма тРНК, а частіше - навіть не одна, а декілька форм.

Рибосоми відіграють в трансляції роль молекулярних машин, що забезпечують правильну взаємодію учасників процесу. До складу рибосоми входять чотири молекули т. з. рибосомної РНК (рРНК) по одній молекулі кожного з 4-х видів рРНК. Об'єднуючись з рибосомними білками, вони утворюють дві субодиниці рибосоми і виконують в них структурну, а також, можливо, каталітичну функції.

Таким чином, в трансляції беруть участь РНК трьох класів - мРНК, тРНК і рРНК.

Далі ми розглянемо:

· як організована в ДНК генетична інформація,

· як вона прочитується (транскрибується) ;

· як регулюється це прочитування.

 


Читайте також:

 1. Білок р53 як чинник транскрипції
 2. Біохімічні чинники виникнення втоми при виконанні короткочасних вправ максимальної і субмаксимальної потужності
 3. Важливий механізм адаптації до стресу полягає в зміні зкспрессіі генів
 4. Взаємодія алельних генів
 5. ВЗАЄМОДІЯ НЕАЛЕЛЬНИХ ГЕНІВ
 6. Видатки та заощадження як функції доходу. Автономні величини та їх чинники. Крива планових видатків.
 7. Види виробничої потужності, чинники, що її визначають, послідовність розрахунків
 8. Визначення локалізації генів у хромосомах. Генетичні карти.
 9. Виробництво. Головні чинники зростання ефективності виробництва.
 10. Виробниче середовище: сутність і основні чинники.
 11. Внутрішні чинники
 12. Внутрішні чинники ризику
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Неуспішність, її причини та запобігання. | Гени і їх структура

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.