Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Купрум.

Як мікроелемент Купрум є майже в усіх продуктах. Концентрація цього елементу в їжі близько 1 мг/кг. Багаті ним м'ясо, печінка, нирки, серце і нутрощі, а також риба і зелень. У борошні високого сорту і в молоці вміст цього елементу до 100 мкг/кг.

В організм людини при нормальному харчуванні щоденно надходить від 1 до 3 мг Купруму, що в перерахунку на 1 кг маси тіла становить від 15 до 45 мкг. Це задовольняє вимогам ВООЗ, згідно з якими норми надходження Купруму такі, мкг/кг: для дорослого — 30, для дорослих дітей — 40 і для грудних дітей — 80. На думку деяких вчених, сучасна їжа містить недостатню кількість Купруму, що спричинює часті серцеві захворювання.

Купрум є і питній воді, причому його вміст залежить від природи ґрунтів і гірських порід, через які тече вода. Якщо вода тече через мідні труби, то за деяких обставин вона може забруднюватися Купрумом.

Вживання великої кількості Купруму з продуктами викликає у людей і тварин токсичні прояви, які є оборотними. У людей, які навдихались сполук Купруму, наприклад, при обприскуванні виноградників бордоською сумішшю, спостерігались такі ознаки, як при силікозі легень. Використання мідного посуду для підігрівання кави, як відомо, викликає шлунково-кишкові розлади. Не рекомендується використовувати для питної води мідні крани і посуд, бо це призводить до підвищеного вмісту в ній Купруму.

У складі харчових продуктів іони Купруму можуть виступати як каталізатори окиснення харчових масел і продуктів, особливо тих, де є ненасичені жири (олія, маргарин, сметана, вершки). Такі продукти гіркнуть, змінюють свій смак і зовнішній вигляд, але незважаючи на це, вони не є токсичними.

При достатній кількості Купруму в продуктах його надходження в організм саморегулюється. За нормального його вмісту в продуктах організм вбирає 30% тієї кількості його,яка потрапила в організм. Якщо Купруму в продуктах мало, то його поглинання організмом зростає до 50-65%. Засвоєння Купруму залежить від вмісту в їжі інших елементів. Якщо в їжі мало Молібдену, то Купрум затримується а організмі людини, якщо ж Молібдену багато, то він виводиться. Так само впливає на нагромадження Купурму в організмі і Цинк.

Купрум переважно збирається в печінці, серці, мозку, нирках і м'язах. Печінка новонароджених дітей містить до 30 мг/кг Купруму, потім ця величина протягом першого року життя зменшується до 5-10 мг/кг. У крові Купруму біля 1 мг/л.

Виводиться Купрум з організму з сечею в кількості від 11 до 48 мкг на день, а основна маса — з фекаліями.

Напівперіод біологічного “життя” Купруму становить біля 4 тижнів, але в осіб, які страждають від хвороби Вільсона, елемент затримується значно довше.

В організмі людини вільних іонів Купруму дуже мало, бо основна її частина звязана з білками у вигляді комплексів. Білок, що має в своєму складі Купрум, називається церуплазмином. Це комплексна сполука синього кольору з молекулярною масою 150000, де є вісім іонів Купруму (І) і вісім іонів Купрум (ІІ). Білок цього складу впливає як на обмін в організмі самого Купруму, так і на процес утворення гемоглобіну. В складі церуплазмину знаходиться біля 3% всього Купруму, який є в організмі. Купрум — важливий складовий елемент ферментів, багато з яких беруть участь в окисно-відновних процесах. Це ферменти: цитохромоксидаза, тирозиназа. В рослинах важливим ферментом є оксидаза аскорбінової кислоти, під дією якого зібрані овочі і фрукти втрачають вітамін С. Недостатнє надходження Купруму в організм викликає зниження активності ферментів. Однією з ознак дефіциту Купруму може бути анемія. Відома хвороба синдром Менкеса, яка характеризується нездатністю організму поглинати з їжі достатню кількість Купруму. Під час цієї хвороби відбуваються важкі порушення клітинного обміну. Іншою досить важкою спадковою хворобою, пов'язаною з нерівномірним розподіленням Купруму, є хвороба Вільсона, при якій надмірна кількість Купруму збирається переважно в печінці і мозку.

У світі є багато регіонів з недостатньою кількістю Купруму у природному ґрунті, тому там ні рослини, ні тварини не можуть існувати без штучного підживлення. У тварин, в організмі яких є дефіцит Купруму, спостерігаються дефекти кісток, неприродна пігментація шерсті, порушення утворення гемоглобіну. Стінки судин у таких тварин нееластичні, тому їх артерії ослаблені.

Разом з тим у місцевостях, багатих природними сполуками Купруму, відомі випадки мідного токсикозу в тварин. Але варто пам'ятати, що Купрум необхідний як рослинам і тваринам, так і людям. Якщо розсаду помідорів перед висадкою в ґрунт опустити в глиноводневу суміш, де в 10 л суміші розчинена 1 чайна ложка сухого мідного купоросу, то вирощені стебла помідорів і плоди мало уражаються фітофторозом. Це дозволяє зробити добрий урожай цих овочів.

Раціональне підживлення Купрумом добре впливає на ріст тварин, особливо свиней, і позитивно впливає на їх загальний стан.

 




Переглядів: 1512

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кадмій. | Молібден

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.