Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методика визначення типу темпераменту.

До методів визначення типу темпераменту можна віднести лабораторні і анамнестичні методи.

Найбільшу популярність в дослідженнях темпераменту, отримав метод лабораторного експерименту, який дозволяє точно вимірювати реакції, що особливо важливо для отримання їх тимчасових характеристик і для оцінки енергетичних параметрів поведінки. Нарешті, лише в лабораторних умовах можна вимірювати мимовільні реакції, які не піддаються свідомому контролю суб'єкта і саме тому розкривають властиві йому справжні особливості темпераменту.

Значення цих умов, типових для лабораторного експерименту, підкреслюють головним чином ті психологи, які займаються вивченням типів нервової системи. Однак стосовно діагнозу темпераменту лабораторні методи мають деякі недоліки, головний з яких складається в тому, що в таких умовах, як правило, проводяться вимірювання по необхідності швидко, відбувається в невеликому часовому інтервалі, а це означає, що його результати, за якими судять про темперамент, можуть виявитися випадковими, малоймовірними. Це пов'язано, зокрема, з тим, що фізіологічні механізми темпераменту дуже складні; так тонус нервової системи, що визначає інтенсивність реакції, зазвичай на різних її рівнях різний. Відомо також, що деякі реакції залежать не тільки від темпераменту індивіда, але і від ряду інших факторів, в принципі не піддаються одночасного контролю.

Для подолання цих труднощів все частіше застосовуються комплексні, поліфункціональні дослідження, в яких одночасно застосовується ряд вимірювальних прийомів, численні показники властивостей темпераменту і реєстрація різних реакцій. Звичайно, такі дослідження, з огляду на використовувану в них апаратуру, досить дорогі і вимагають від експериментатора ґрунтовної підготовки, що не сприяє їх широкому розповсюдженню.

Багато дослідників, особливо ті, хто займається вивченням темпераменту у дітей, проводять для діагнозу темпераменту природний експеримент, який, володіючи основними рисами експериментального методу,в той же час досить близький до методу спостереження. Цей метод створює можливість для детального контролю умов і ходу експерименту, а також для управління ними; разом з тим він дозволяє вимірювати поведінку в природних умовах, близьких до повсякденного життя дитини.

У педагогічної роботи найбільш відповідним методом діагностики темпераменту, як і інших психологічних особливостей учня, є, безсумнівно, спостереження. Однак для визначення темпераменту та інших рис особистості недостатньо просто спостерігати поведінку індивіда. Так, констатація того, що учень ледачий, обманює чи виявляє інтерес до певних сторін життя, нічого не говорить про його темперамент, тому що ці риси залежать від характеру, інтересів чи мотивації дитини. У той же час, якщо ми помічаємо, що дитина швидко виконує доручену йому дію, здійснює рухи з більшою чи меншою енергією, або ж знайомимося з поведінкою дитини у важких або незвичайних життєвих ситуаціях, то на підставі багатьох подібних спостережень можна з відомим наближенням судити про певні особливості його темпераменту.

Зазвичай, для визначення типу темпераменту використовують анамнестичні методики, суть яких зводиться до надання відповідей на поставлені запитання, за результатами яких можна скласти уявлення про ті чи інші характерні особливості людини, її поведінку, стиль взаємодії з іншими та ін. Отримані результати сприяють формуванню цілісного уявлення про темперамент та його складових.

Тест А. Бєлова містить “паспорти” темпераментів, які складаються з переліку рис, притаманних представникам кожного з чотирьох типів темпераменту. Слід відповідати, виходячи з того, як Ви поводитеся у повсякденному житті, а не в якихось екстремальних умовах.

Відмітьте знаком “+” ті риси в “паспорті” темпераменту, які характерні для вашої вдачі.

Паспорти темпераментів:

I. Ви: 1) непосидючі, метушливі; 2) нестримані, запальні; 3) нетерплячі; 4) різкі і прямолінійні у стосунках з людьми; 5) рішучі й ініціативні; 6) вперті; 7) влучні у суперечках; 8) працюєте поривами; 9) схильні до ризику; 10) незлопам’ятні; 11) маєте швидку, пристрасну, з плутаними інтонаціями мову; 12) неврівноважені і схильні до гарячності; 13) агресивні; 14) нетерплячі до вад; 15) маєте виразну міміку; 16) здатні швидко діяти і щось вирішувати; 17) невтомно прагнете до нового; 18) у Вас різкі, поривчасті рухи; 19) наполегливі в досягненні поставленої мети; 20) схильні до різких змін настрою.

II. Ви: 1) веселі, життєрадісні; 2) енергійні та ділові; 3) часто не доводите розпочату справу до кінця; 4) схильні переоцінювати себе; 5) здатні швидко схоплювати нове; 6) непостійні в інтересах і нахилах; 7) легко переживаєте поразки; 8) без труднощів пристосовуєтесь до різних обставин; 9) з задоволенням беретесь за будь-яку нову справу; 10) легко залишаєте справу, якщо вона перестала Вас цікавити; 11) швидко включаєтесь у нову роботу і так само швидко переключаєтесь з однієї справи на іншу; 12) для Вас обтяжливі одноманітність, буденна, клопітка робота; 13) Ви товариські та чуйні, не відчуваєте скутості у стосунках з новими для Вас людьми; 14) витривалі та працездатні; 15) маєте голосну, швидку, чітку мову, яка супроводжується жвавими жестами і виразною мімікою; 16) зберігаєте самовладання в несподіваній, складній ситуації; 17) маєте завжди бадьорий настрій; 18) швидко засинаєте і прокидаєтесь; 19) буваєте незібрані, виявляєте поспішність в рішеннях; 20) часто відволікаєтесь, схильні до поверховості.

III. Ви: 1) спокійні та холоднокровні; 2) послідовні, серйозні в справах; 3) обачні і розважливі; 4) вмієте чекати; 5) мовчазні і не любите зайвих балачок; 6) маєте спокійну, врівноважену мову із зупинками, без особливих емоцій, жестикуляції і міміки; 7) стримані і терплячі; 8) доводите розпочату справу до кінця; 9) не розтрачуєте даремно сили; 10) суворо дотримуєтесь встановленого розпорядку життя, системи в роботі; 11) легко стримуєте пориви; 12) не берете близько до серця похвалу чи засудження; 13) незлобливі, поблажливо ставитесь до критики на свою адресу; 14) постійні в своїх стосунках та інтересах; 15) повільно втягуєтесь в роботу і переключаєтесь з однієї справи на іншу; 16) рівні у стосунках з людьми; 17) любите охайність та порядок у всьому; 18) важко пристосовуєтесь до нових обставин; 19) маєте витримку; 20) дещо повільні.

IV. Ви: 1) сором’язливі; 2) губитеся в нових обставинах; 3) важко встановлюєте контакт з незнайомими людьми; 4) не вірите в свої сили; 5) легко переносите самотність; 6) почуваєте пригніченість і розгубленість при невдачах; 7) схильні заглиблюватися в себе; 8) швидко втомлюєтесь; 9) маєте слабку, тиху мову, що іноді переходить у шепіт; 10) мимоволі пристосовуєтесь до характеру співрозмовника; 11) вразливі до сліз, 12) ставите високі вимоги до себе та інших; 13) надзвичайно сприйнятливі до похвали чи засудження; 14) схильні до підозр; 15) хворобливо чутливі і легко вразливі; 16) надмірно образливі; 17) замкнуті та відлюдкуваті, не ділитися ні з ким своїми думками; 18) малоактивні, несміливі; 19) покірні; 20) прагнете викликати співчуття і допомогу оточуючих.

Не забувайте, що це ваша власна, тобто суб’єктивна оцінка самого себе.

Паспорти відповідають темпераментам:

I – холеричному; II – сангвінічному; III – флегматичному; IV – меланхолічному.

2. Визначте свій темперамент за формулою:

де ФТ – значення темпераменту; А – загальна кількість плюсів за всіма типами; Ах – число плюсів у “паспорті” холерика; Ас – число плюсів у “паспорті” сангвініка; Аф – число плюсів у “паспорті” флегматика; Ам – число плюсів у “паспорті” меланхоліка.

Кінцевий вигляд формула може мати, наприклад, такий:

ФТ = Х(35%) + С(30%) + Ф(14%) + М(21%).

Це означає, що даний темперамент на 35% – холеричний, на 30% – сангвінічний, на 14% – флегматичний і на 21% – меланхолічний.




Переглядів: 3047

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.