Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вибіркове спостереження населення.

Вибіркові обстеження реєструють певну частину населення, відібрану у випадковому порядку. В Україні останнім часом широко використовується цей вид спостереження на основі спеціально сформованої загальноукраїнської вибіркової мережі домогосподарств. Зокрема здійснюються періодичні обстеження жінок репродуктивного віку щодо їх репродуктивної поведінки або одноразові, що з'ясовують залежність вікової плідності жінок від рівня середньодушових витрат у домогосподарстві, наявної кількості дітей, рівня освіти, віросповідання тощо.

Основні напрями використання вибіркового методу в дослідженні демографічних процесів такі.

cистема періодичних вибіркових обстежень, дані яких є презентабельними для населення всієї країни

систематичне обстеження вибірки або цілого ряду вибірок, які чергуються за незмінною або змінною програмами;

вибіркове обстеження локального характеру, метою якого є вивчення певних спеціальних питань.

вибіркові перевірки повноти реєстрації народжених та померлих, контрольні перевірки правильності реєстрації захворювання, що стало причиною смерті, вибіркові перевірки прописки та виписки населення;

вибіркові обстеження сімейних бюджетів;

вибіркові дослідження при розробці матеріалів суцільного обліку міграції населення;

теоретично основні прийоми вибіркового методу можуть бути застосовані до будь-якої сукупності.

Специфіка застосування вибіркового методу до вивчення населення визначається своєрідністю його розселення. Нерівномірність розміщення населення і його специфіка вимагають багатоступінчатого територіального відбору з виокремленням на останньому етапі не окремих одиниць, а гнізд їх.

Для демографічних вибіркових досліджень найпридатнішим є багатоступеневий територіальний відбір. На першому ступені відбирають райони, сільські Ради чи населені пункти, на другому — квартали чи будинки, на третьому — сім'ї або окремих осіб. На одному або декількох ступенях застосовують типовий відбір, на останньому часто відбирають не окремі одиниці сукупності, а гнізда таких одиниць. Комбінація різних прийомів відбору ускладнює розрахунки оцінок параметрів і знижує точність їх.

Населення більш правильно розглядати не як сукупність окремих осіб, а як сукупність сімей. З цієї точки зору сім'я стає об'єктом дослідження. Лише сім'я є об'єктом демографічної політики.

Для демографічного статистичного аналізу важливе значення мають детальні характеристики демографічних явищ (зміна середнього числа дітей у сім'ях залежно від рівня доходів або намірів подружжя мати певну кількість дітей). Вибірковий метод дає можливість одержати такі дані за спеціально обстеженою частиною населення. Це з певною мірою точності дає уявлення про все населення.

Вибіркові демографічні обстеження є важливим джерелом поглибленої інформації про населення. Вони суттєво доповнюють матеріали перепису і поточного обліку населення.

Для того щоб вибіркові дані про склад населення істотно не відрізнялися від даних суцільного опитування, вибірка має бути достатньо великою, а відбір слід здійснювати ненавмисно.

Точність результатів вибірки залежить від того, наскільки однорідне населення, з якого вона відібрана. У великій за обсягом вибірці можуть повніше проявитися особливості складу досліджуваного населення. Разом з тим, чим неоднорідніше населення, тим менше сподівань (при одному й тому самому обсязі вибірки) на те, що відібране населення буде відображувати склад всього населення.

Встановлено, що для одержання репрезентативних даних обсяг вибірки повинен становити приблизно 100 тис. чол. Це означає, що з територій з чисельністю населення 400 тис. чол. і більше точні вибіркові дані можна одержати, якщо відібрати кожного четвертого жителя, а для територій з населенням 500 тис. чол.— кожного п'ятого.

Такий рівень точності може бути забезпечений для матеріалів перепису на рівні області. У більшості ж областей налічується більш як 500 тис. чол. Тому частка відбору повинна становити 20—25 %.

Поряд з постійним обстеженням сімейних бюджетів населення державні органи статистики здійснюють одноразові вибіркові обстеження. Програма обстеження дає змогу одержати дані, які характеризують: склад сімей за числом членів, пенсіонерів, стипендіатів, число утриманців; розподіл членів сім'ї за віком; доходи сімей з виділенням заробітної плати, стипендії, пенсії, допомоги; поділ сімей за сукупним заробітком батьків, на утриманні яких є діти віком до 16 років; характеристику особистого підсобного господарства; житлові умови обстежуваних сімей (житлова площа в розрахунку на одного члена сім'ї, кількість кімнат тощо); відомості про народжуваність.

Відбір для одноразового обстеження здійснюють методом механічної вибірки.

Періодичні вибіркові обстеження стають головним інструментом статистичного спостереження за соціальними змінами, динамікою характеристик соціального стану окремих груп населення, за багатьма аспектами екологічної обстановки в регіонах, міжнаціональних відносин, розвитку сім'ї, причин міграції.

Особливу увагу слід звернути на розробку і практич­ну перевірку нових методів формування інформаційної бази за допомогою вибіркових методів. Одним з перспективних шляхів має стати багатоцільова вибірка сімей з використанням матеріалів перепису населення. Така вибірка може бути основою обстежень бюджетів сімей, постійно чи тимчасово незайнятого населення, соціальних опитувань з різних проблем тощо.

Моніторинг — це спеціально організоване систематичне спостереження за станом певного демографічного процесу (моніторинг рівнів народжуваності і смертності мешканців радіаційно-забруднених територій).

Реєстр населення — поіменний перелік мешканців країни, який регулярно переглядається і містить паспортні та податкові відомості про кожного мешканця. Він дає можливість нагромаджувати, зберігати та оновлювати паспортні та податкові відомості по кожній людині. Реєстр населення використовується як база даних для складання списків військовозобов'язаних, виборців, платників податків, а також у разі запровадження безпаспортного (карткового) режиму.

 


Читайте також:

  1. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  2. Біомаса - Кількість живої речовини на одиниці площі чи об'єму місцеперебування в момент спостереження. Визначається сумою біомаси усіх популяцій, що населяють дану екосистему.
  3. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  4. Вибіркове соціологічне дослідження
  5. Види і способи вибіркового спостереження.
  6. ВИДИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ В РІЗНИХ ТИПАХ ДОСЛІДЖЕННЯ
  7. Види статистичного спостереження.
  8. Види статистичного спостереження.
  9. Види статистичного спостереження.
  10. Види, форми і способи спостереження.
  11. Впізнання поза візуальним спостереженням особи, яку впізнають




Переглядів: 1535

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поточний облік природного та механічного руху населення. | Задачі керування розподілу вхідного та вихідного навантаження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.