Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вибір видів оздоровчо-рекреаційної рухової активності для занять із особами першого і другого зрілого віку

Згідно з традиційною віковою періодизацією дорослих осіб, до першого зрілого віку належать усі чоловіки й жінки у віці 21-35 років – незалежно від статі. Межі другого зрілого віку розрізняються в залежності від статі: до нього належать чоловіки у віці 36-60 років та жінки у віці 36-55 років. В рамках іншого підходу до вікової періодизації окремо виділяється молодіжний вік (від 18 до 29 років).

Якщо в першому зрілому віці основні показники фізичного потенціалу ще зберігаються, то у другому зрілому віці спостерігається їхнє зниження. Погіршуються показники фізичної підготовленості, поступово відбуваються регресивні зміни морфологічних характеристик рухового апарату. Знижується еластичність зв'язочного апарату, зростає хрупкість кісток, відбувається окостеніння низки елементів хребтового стовпа, зниження рухливості в суглобах. Поступово звужуються судини та знижується їхня еластичність. Це призводить до погіршення кровопостачання життєво важливих органів: серця, мозку, печінки, нирок, селезінки. Сповільнюються відновлювальні процеси, слабнуть м'язи спини та живота, стають тоншими відносно тулуба кінцівки. Починають погіршуватися координаційні здібності, знижуватися здібність до засвоєння нових рухів.

Вибір адекватних видів оздоровчо-рекреаційної рухової активності якраз покликаний штучно керувати процесами інволюційних змін, що допомагає уповільнити регрес організму. Правильна організація фізичної активності у відповідності з віковими особливостями людини передбачає систематичне фізичне тренування з середньою і невисокою інтенсивністю навантажень. Для зрілого віку найкраще підходять заняття оздоровчої спрямованості. Головне завдання фізкультурно-оздоровчих занять у зрілому віці – збереження та зміцнення здоров'я, підтримання оптимальної життєдіяльності та високої працездатності впродовж основного періоду трудової діяльності. Фізична активність повинна організовуватися з урахуванням характеру трудової діяльності, стану здоров'я і фізичної підготовленості, статі, умов побуту, інших показників. Головний принцип оздоровчого тренування – різноманітність засобів і невисока інтенсивність фізичних навантажень.

У зрілому віці, особливо в осіб другого зрілого віку, за умови систематичних фізкультурно-оздоровчих занять помітний тренувальний ефект простежується вже через 8 тижнів занять. Однак його формування в людей після 40 років досягається за допомогою якісно інших, ніж у молодих людей, механізмів регуляції функцій. Це вимагає диференційованого підходу до вибору спрямування фізичних вправ залежно від віку й рівня фізичного стану. При заняттях фізичною культурою в цьому віці необхідно враховувати такі положення: 1) фізичні вправи завжди підвищують артеріальний тиск; 2) деякі вправи супроводжуються тимчасовою затримкою дихання чи напруження як нервової системи, так і м'язів, тому різко підвищується артеріальний тиск, чого слід уникати; 3) падіння, різкі удари і зіткнення можуть спричинити травматизм, тому їх варто уникати; 4) необхідно залучати до роботи великі групи м'язів, рухи виконувати спокійно; 5) важливо стежити, щоби дихання було глибоким і спокійним.

У процесі праці доцільно організовувати короткочасний відпочинок тривалістю до 10-15 хвилин (фізкультурні паузи). Розумова робота, а також робота, яка характеризується статичними позами або монотонними рухами, повинна регулярно замінюватися виконанням фізичних вправ, і самі види оздоровчо-рекреаційної рухової активності, характер, інтенсивність і темп рухів повинні змінювати один одного.

Популярним видом оздоровлення дорослого населення були й залишаються різні спортивні і рухливі ігри. Особливою популярністю користуються футбол, волейбол, баскетбол, теніс та деякі інші. Як правило, використовують спрощені варіації відомих спортивних ігор, зокрема ігри на невеликих майданчиках, за спрощеними правилами.

Багато людей віддають перевагу плаванню та різним водним видам спорту та оздоровчої рекреації. Оздоровчо-рекреаційні заняття з елементами плавання відрізняються однією найголовнішою рисою: в них для оздоровлення використовується водне середовище, в якому діяльність людського організму має свої особливості. Основними фізичними якостями водного середовища є в'язкість, щільність, тиск, температура, теплоємність. Корисні впливи плавання на здоров'я людини дуже значні. Заняття різними елементами плавання допомагають підтримувати всі групи м'язів у тонусі, чому допомагає сила опору води. При задіянні основних груп м'язів організм отримує повноцінне тренування. Плавання спалює зайвий жир, знімає навантаження з ніг, підтримує вагу тіла. Характеристики води дають змогу повноцінно тренуватися, не справляючи надмірного і шкідливого тиску на хребет, стегна, коліна.

Останніми десятиріччями дорослі люди захоплюються різними модними видами оздоровчо-рекреаційної рухової активності, серед яких, наприклад, фітнес, шейпинг, дельтапланеризм тощо.

При виборі видів і форм оздоровчо-рекреаційної рухової активності дорослого населення слід пам'ятати, що будь-які заняття фізичною культурою у зрілому віці повинні виконувати функцію управління фізичним станом організму, тому надзвичайно важливе значення мають дозування і регулювання навантажень. Розраховуючи навантаження при заняттях фізичною культурою у зрілому віці, необхідно враховувати можливості склеротичних змін у судинах, які створюють небезпеку їхнього розриву, меншу гнучкість хребтового стовпа, знижену рухливість у суглобах, більшу хрупкість костей. Отже, процеси інволюції, що відбуваються в організмі осіб другого зрілого віку, загалом є природними, але за допомогою підвищення рухової активності, зокрема регулярних занять оздоровчим плаванням, з'являється реальна можливість максимально зменшити їхні негативні наслідки.




Переглядів: 780

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.