Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






РОЛЬ ОБЛІКУ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ, КОРИСТУВАЧІ ОБЛІКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Керівники багатьох всесвітньо відомих компаній, та­ких як General Motors, PepsiCo та інших, у минулому були бухга­лтерами. Набутий досвід бухгалтерської роботи, знання і навички дозволили їм досягти необхідного сьогодні менеджерам рівня компетентності у бізнес-середовищі і відіграли провідну роль у їх кар'єрі. Завдяки обліку, який охоплює всі служби підприємства, ці люди були тісно пов'язані з оперативним плануванням і конт­ролем, здійснювали аналіз ситуацій. їм були добре відомі всі складові кінцевих фінансових результатів, адже вони мали спра­ву з фінансовою інформацією від першоджерел її надходження.

Інформаційне забезпечення є одним із ресурсів підприємства і належить до основних складових системи управління. Прийняття виважених управлінських рішень можливе лише на основі інфо­рмації.

Забезпечення зацікавлених осіб економічною інформацією про підприємство і результати його діяльності здійснює бухгал­терський облік. Він об'єднує між собою господарську діяльність і людей, які приймають рішення. Бухгалтерський облік є засобом комунікації, «мовою» ділового спілкування учасників бізнесу.


Бухгалтерський облік(accounting) — це інформаційна сис­тема, що здійснює вимір, реєстрацію, опрацювання і передачу фінансової інформації про підприємство. Метою облікової сис­теми є надання корисної інформації її споживачам для прийняття виважених економічних рішень.

Необхідно відрізняти бухгалтерський облік від рахівництва. Рахівництво(bookkeeping) — це процес реєстрації фінансових операцій, ведення і зберігання фінансової документації. Ця меха­нічна діяльність, що повторюється багато разів, є лише складо­вою бухгалтерського обліку.

Переорієнтація бухгалтерського обліку з відображення, кла­сифікації, узагальнення та інтерпретації фактів господарської ді­яльності на використання в управлінні одержаної інформації від­булася за ініціативи Американського інституту сертифікованих бухгалтерів у 1970 році. Автори одного із найбільш розповсю­дженого у США підручників з бухгалтерського обліку Б. Нідлз, X. Андерсон та Д. Колдуел відзначають, що сучасний бухгалтер займається не тільки веденням рахунків, а здійснює планування й прийняття рішень, контроль і привернення уваги керівництва, оцінку, огляд діяльності створює інформаційну систему, що за­довольняє користувача. Його головна мета — аналіз, інтерпрета­ція і використання інформації. Бухгалтерський облік містить ди­зайн систем, складання кошторисів, аналіз витрат, аудиторські перевірки, розрахунок податку на прибуток і його планування. Бухгалтерський облік — це фінансовий центр управлінської ін­формаційної системи, який дає як управлінському апарату, так і зовнішнім користувачам повну картину господарської діяльності підприємства [35; с 11, 13].

Розвиток ринкових відносин, загострення конкуренції поста­вили перед системою управління широке коло нових завдань, пов'язаних з визначенням ефективної стратегії і тактики підпри­ємницької діяльності. Це, у свою чергу, створило додаткове на­вантаження на систему бухгалтерського обліку підприємства, вимагаючи її адаптації до специфічних інформаційних потреб си­стеми управління.

Ефективна організація обліку передбачає створення гнучкої, багатофункціональної системи, орієнтованої на забезпечення ви­хідною обліковою інформацією користувачів з метою прийняття виважених управлінських рішень.

До користувачів облікової інформаціїналежать менеджери та інші працівники підприємства, його існуючі та потенційні ін­вестори, кредитори, постачальники, клієнти, уряд та урядові


установи, громадськість. Всі вони використовують бухгалтерську інформацію для задоволення своїх потреб у ній. Потреби ці різні і залежать від рішень, що мають бути прийняті на підставі отри­маної інформації. З урахуванням цього користувачів облікової інформації можна поділити на дві основні групи: внутрішні та зовнішні.

До внутрішніх користувачівінформації перш за все нале­жить керівництво підприємства, яке несе відповідальність за ведення справ і досягнення поставленої мети. Менеджери потре­бують детальної інформації про щоденні витрати з метою конт­ролю за діяльністю підприємства, забезпечення його прибутково­сті та ліквідності. В той же час, керівництво потребує інформації особливого характеру для здійснення функцій планування, при­йняття рішень та контролю. Облікова інформація, що надається керівникам, не потребує приведення її у відповідність з процесу­альними нормами підготовки фінансових звітів. Навпаки, вона повинна відповідати особливостям інформаційних запитів адмі­ністрації.

Працівники, у свою чергу, зацікавлені в інформації щодо ста­більності та прибутковості роботодавців, здатності підприємства забезпечувати оплату праці, пенсію та зайнятість.

Зовнішні користувачіпотребують узагальненої інформації про ресурси компанії та результати її діяльності. Ця інформація буде використана при прийнятті рішень про інвестиції, надання кредитів, укладанні контрактів тощо. Так, особи, які вкладають капітал у компанію {інвестори), та їхні консультанти стурбовані ризиком, властивим інвестиціям і доходам від цих інвестицій. Акціонери цікавляться доцільністю придбання акцій і намага­ються визначити здатність підприємства виплачувати дивіденди. Кредитори зацікавлені в інформації, яка дозволить їм визначити, чи будуть їхні позики та відсотки сплачені вчасно. Постачаль­ники прагнуть переконатися не тільки в тому, що заборговані їм суми будуть сплачені вчасно, але й у тому, що підприємство й надалі буде їх покупцем. Клієнти виявляють зацікавленість до інформації про безперервність діяльності підприємства, особливо якщо вони мають довгострокові угоди або залежать від нього. Уряд та урядові установи зацікавлені у діяльності підприємст­ва, інформація потрібна їм для здійснення регулювання, визна­чення податкової політики, розподілу ресурсів. Громадськість цікавиться напрямками розвитку підприємств, їх прибутковістю, оскільки це впливає на інфляцію, забезпеченість місцевого насе­лення роботою, довкілля та якість життя.

II


Серед зовнішніх користувачів інформації виділяють тих, хто має прямий фінансовий інтерес (інвестори, кредитори, постача­льники, покупці, акціонери, податкові органи), і тих, хто не має прямого фінансового інтересу (органи державного управління, громадськість, профспілки, органи статистики, аудиторські фір­ми тощо).

Відповідальність за підготовку і подання фінансових звітів іншим користувачам несе керівництво підприємства. Зовнішні користувачі покладаються на фінансові звіти, як на основне дже­рело фінансової інформації у бізнесі. І хоча пристрасті різних ка­тегорій зовнішніх користувачів різняться між собою, вважається, що фінансова звітність має загальноцільове призначення і пови­нна задовольняти загальні потреби більшості користувачів, бути корисною для них.

Комітетом з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку визначені якісні характеристики інформації, що забезпечують її корисність.До них належать: зрозумілість, доречність, досто­вірність та зіставність.

Зрозумілість.Інформація, наведена у фінансових звітах, має бути зрозумілою для користувачів. В той же час, ступінь зрозумі­лості визначається також компетентністю користувача. Тому фі­нансова звітність повинна бути зрозумілою для тих, хто має до­статні знання з бізнесу, економічної діяльності та бухгалтер­ського обліку і прагне ретельно їх вивчити. Інформація про скла­дні поняття, що є корисною для прийняття економічних рішень, не повинна вилучатися лише на тій підставі, що певним користу­вачам буде важко її зрозуміти.

Для забезпечення зрозумілості інформації необхідно також, щоб форма подання звітів, заголовки, поняття, терміни відобра­жали сутність питання, не допускали різночі тання, були чіткими і не містили зайвих деталей.

Доречність.Щоб бути корисною, інформація має бути дореч­ною для користувачів, допомагати їм оцінити минулі, нинішні чи майбутні події, підтвердити чи скоригувати їх попередні оцінки. Хоча подана у фінансових звітах інформація відображає минулі події, вона може бути використана для прогнозування результа­тів діяльності у майбутньому.

На доречність інформації впливають її характер та суттє-вість. Інформація вважається суттєвою, якщо її виключення вплине на рішення, що приймаються на її основі. Таким чином, суттєвість є певним порогом або критерієм відсікання, а не осно­вною якісною характеристикою корисності інформації.


Своєчасність.Несвоєчасно подана інформація може втратити свою доречність. Керівництву необхідно знаходити оптимальне співвідношення між своєчасністю надання звітності та забезпе­ченням її повноти. Для досягнення такого співвідношення слід керуватися необхідністю задовольняти потреби користувачів, які приймають рішення на основі поданої інформації. Для користу­вачів більш цінною є та інформація, яку вони мають у потрібний момент. Для кращого задоволення потреб користувачів і забезпе­чення своєчасності надання інформації складається проміжна фі­нансова звітність.

Достовірність.Інформація буде корисною лише за умови її достовірності, тобто якщо вона не містить у собі суттєвих поми­лок та упередженості.

Достовірність забезпечується:

правдивим поданням. Щоб бути достовірною, інформація має правдиво відображати операції й інші події, які вона розкри­ває, або, як очікується, зможе розкрити. Суми, використані для запису операцій, завжди мають ґрунтуватися на об'єктивних і та­ких, що мають докази, даних, а не на суб'єктивних оцінках;

повнотою надання інформації. Фінансова звітність має міс­тити всю інформацію про фактичні та можливі наслідки операцій та подій, що здатні вплинути на економічні рішення користува­чів. Упущення можуть призвести до недостатньої значимості ін­формації;

превалюванням сутності над формою — операції та інші події необхідно обліковувати та розкривати відповідно до їхньої сутності та економічної реальності, а не лише виходячи з юриди­чної форми;

нейтральністю (об'єктивністю) — інформація має бути ві­льною від упередженості, не впливати на вибір і не визначати попередньо будь-який результат;

обачністю — дотриманням достатнього ступеня обережно­сті в умовах невизначеності, щоб активи або доход не були зави­щені, а зобов'язання чи витрати — не були занижені. Але при цьому фінансові звіти повинні бути нейтральними і не втрачати надійності.

Зіставністьдає змогу користувачам проводити як динаміч­ний, так і структурний аналіз. Користувачі повинні мати можли­вість порівнювати фінансові звіти підприємства за різні періоди для того, щоб визначити тенденції у його фінансовому стані та результатах діяльності. Тому важливо, щоб фінансові звіти відо­бражали відповідну інформацію за попередні періоди.


Користувачі також повинні мати можливість порівнювати фі­нансові звіти різних підприємств, щоб оцінити їхній відносний фінансовий стан, та зміни у ньому, результати діяльності. Отже, вимір та відображення фінансового впливу подібних операцій та інших подій має виконуватися послідовно в межах підприємства в різні проміжки часу.

Важливою передумовою забезпечення зіставності є надання користувачам інформації щодо облікової політики, якою керуєть­ся підприємство при складанні фінансових звітів. Разом з тим, КМСБО попереджає у Концептуальній основі, що необхідність у зіставності не треба плутати з простою уніфікацією, і вона не по­винна стати перешкодою для впровадження більш досконалих стандартів бухгалтерського обліку.

Застосовуючи на практиці всі розглянуті якісні характеристи­ки корисної інформації, слід пам'ятати про необхідність досяг­нення збалансованості між ними з тим, щоб звітність правдиво відображала результати діяльності, фінансовий стан підприємст­ва та зміни в ньому. Також особи, які складають фінансові звіти і користуються ними, мають усвідомлювати обмеження щодо під­готовки корисної інформації — це співвідношення вигоди та ви­трат. Вигоди, отримані від інформації, мають перевищувати ви­трати на її надання. Оцінка вигід та витрат значною мірою ґрунтується на основі професійних суджень.

1.2. Порівняльна характеристика фінансового та управлінського обліку

Різні користувачі бухгалтерської інформації потре­бують різного ступеня її деталізації. Вимоги управлінців наба­гато конкретніші, ніж зовнішніх користувачів фінансової ін­формації, тому немає потреби обтяжувати останніх зайвою деталізацією. Крім того, дані обліку не повинні розголошувати комерційну таємницю. З цих причин в міжнародній практиці єдина система бухгалтерського обліку поділяється на дві його складові: фінансовий та управлінський облік, кожна з яких має своє призначення і відіграє свою роль в управлінні підприємс­твом, у забезпеченні необхідною інформацією різнопланових користувачів.

Метою фінансового обліку (financial accounting)є отриман­ня даних, необхідних для складання фінансової звітності. Органі­зація фінансового обліку повинна забезпечити суцільне, повне і


безперервне відображення усіх господарських операцій, що від­булися за звітний період, складання фінансової звітності з метою забезпечення необхідною та вірогідною інформацією її користу­вачів. Об'єктами фінансового обліку, що відображаються як на синтетичних, так і на аналітичних рахунках, є активи, зо­бов'язання, власний капітал, доходи, витрати та фінансові ре­зультати окремого підприємства.

Фінансовий облік — це сукупність правил і процедур, які за­безпечують підготовку та подання інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємст­ва. Він забезпечує інформацією про складові доходів та витрат, стан дебіторської та кредиторської заборгованості, фінансовий стан та його зміни, ефективність діяльності. Підготовлена фінан­сова звітність відповідає загальним запитам користувачів. Фінан­сова звітність не є комерційною таємницею, вона може оприлюд­нюватися і підтверджуватися незалежними аудиторами. Ведення фінансового обліку є обов'язковим; він базується на загально­прийнятих методологічних принципах.

Управлінський облік (management accounting)поглиблює фінансовий і застосовується передусім для контролю за внутрі­шніми операціями фірми.

Управлінський облік — це сукупність методів та процедур, які забезпечують підготовку і надання інформації для планування, контролю та прийняття рішень на різних рівнях управління під­приємством, установою, організацією. Управлінський облік — це внутрішній облік, який ведеться для задоволення потреб в інфо­рмації керівництва всього підприємства та його структурних під­розділів. Якщо фінансовий облік регулюється міжнародними і національними стандартами та нормативними актами, то голо­вним критерієм організації управлінського обліку є корисність одержуваної інформації для оцінки, контролю і прийняття управ­лінських рішень.

Головними об'єктами управлінського обліку є витрати і доходи підприємства, фінансові результати, попередньо відо­бражені у фінансовому обліку. В управлінському обліку ви­трати перегруповуються за їхнім цільовим призначенням, тобто за видами продукції, замовленнями, процесами, стадія­ми виробництва, центрами відповідальності, сферами діяль­ності, ринками збуту продукції тощо. Аналогічно здійснюєть­ся групування доходів підприємств і фінансових результатів: за видами продукції, сферами діяльності, центрами відповіда­льності (центрами прибутку), регіонами реалізації продукції.


У межах управлінського обліку виробничих підприємств здійснюється облік витрат та калькулювання собівартості продукції. При цьому підприємства самостійно обирають ме­тод обліку. Крім обліку і калькулювання за повними витрата­ми, для цілей управління, підприємства застосовують облік і калькулювання за змінними та постійними витратами. Важ­ливим об'єктом управлінського обліку є виявлення результа­тів, аналізуючи які визначається ефективність діяльності вну­трішніх підрозділів.

Метою управлінського обліку є забезпечення інформацією менеджерів, відповідальних за досягнення конкретних виробни­чих цілей. Інформація управлінського обліку не підлягає публі­кації і є комерційною таємницею.

Важливу роль відіграє управлінський облік при вирішенні за­вдань прогнозного характеру: про рентабельність нових видів продукції; визначення очікуваного доходу від запланованих гос­подарських заходів; оцінки ефективності нових інвестицій; при­йняття рішень в умовах використання обмежених ресурсів, а та­кож рішень типу «купувати чи виробляти» тощо. Управлінський облік — це синтез методів і принципів обліку витрат, калькулю­вання собівартості, а також прогнозування, планування (бюдже-тування), аналізу і контролю.

Питання про доцільність застосування внутрішньої підсисте­ми обліку і контролю вирішує адміністрація фірми, яка самостій­но встановлює склад і терміни подання внутрішньої звітності. Ознайомлення з даними реєстрів і внутрішньої звітності управ­лінського обліку можливе лише з дозволу власника або керівника підприємства.

Якщо фінансовий облік орієнтований на забезпечення вихід­ною обліковою інформацією абстрактного узагальненого корис­тувача, то управлінський облік спрямований на задоволення спе­цифічних інформаційних потреб конкретних управлінців різного рівня.

Порівняння характерних ознак фінансового та управлінського обліку наведено у табл. 1.1.

Управлінський облік виконує функцію оперативного управ­ління фінансово-господарською діяльністю підприємства. Споча­тку він орієнтувався, головним чином на управлінні виробничим процесом. Сучасний управлінський облік використовується для прийняття як тактичних, так і стратегічних управлінських рі­шень, допомагає у формуванні та забезпеченні успішної реаліза­ції конкурентної стратегії і тактики бізнесу.


Таблиця 1.1




Переглядів: 913

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.