Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Галузеві стандарти

МСБО 41 Сільське господарство

МСФЗ 4 Страхові контракти

МСФЗ 6 Дослідження та оцінка корисних копалин

') Стандарти з консолідації

МСФЗ 3 Об єднання підприємств

МСБО 27 Консолідовані фінансові звіти та облік інвестицій у дочірні підприємства

МСБО 28 Облік інвестицій в асоційовані компанії

МСБО 31 Фінансова звітність про частки у спільних підприємствах


Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і фінансової звітності мають характер рекомендацій, вони не домінують над місцевими Положеннями з бухгалтерського обліку. Але якщо фі­нансові звіти випускаються не тільки для внутрішнього викорис­тання, а призначені для акціонерів, кредиторів, широкої громад­ськості, вони мають відповідати Міжнародним стандартам.

Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і фінансової звітності широко використовуються в усьому світі. Вони є мето­дологічною основою бухгалтерського обліку і орієнтиром для розробки національних стандартів (положень).

В Європі роботу з гармонізації бухгалтерського обліку з 1957 року проводить Європейське Економічне Співробітницт­во(ЄЕС), згодом Європейський Союз(ЄС). Інтеграційні проце­си в країнах Західної Європи об'єктивно вимагали перегляду як законодавства цих країн, так і системи обліку, звітності та стати­стики. Після створення Європейського Союзу значно активізува­лися процеси уніфікації та стандартизації законодавства, а також обліку, звітності і статистики європейських країн.

Зусилля ЄС в напрямку упорядкування обліку та звітності фірм привели до прийняття директив, обов'язкових для всіх кра-їн-учасниць.

Так, перша директива містить положення з реєстрації та пуб­лікації основної інформації про компанії. Друга директива обу­мовлює питання створення компаній з обмеженою відповідальні­стю, підтримки і функціонування їх капіталу. До неї включено положення, що регулюють збільшення чи зменшення статутного капіталу, випуск акцій, одержання дивідендів тощо. Третя дире­ктива регламентує аспекти злиття компаній країн—членів ЄС; визначає гарантії для кредиторів, найманих працівників, акціоне­рів, розглядає питання відображення відпсзідної фінансової ін­формації.

Четверта директива вважається фундаментом корпоратив­ного законодавства ЄС. Вона містить положення про форму річ­них звітів, принципи обліку, аудиту, вимагає оприлюднення ін­формації для тих, на чий добробут впливає робота компанії. П'ята директива містить основні напрямки проведення річного аудиту, питання призначення та оплати аудиторів, забезпечення їх незалежності. Шоста директива встановлює норми, яких не­обхідно дотримуватися при виділенні із компанії дочірнього під­приємства, а також випуску на ньому акцій з подальшим розпо­всюдженням їх серед акціонерів материнської компанії. Інші директиви встановлюють єдині правила для складання, подання,


оприлюднення та аудиту консолідованої фінансової звітності у державах—членах Європейського Союзу {директива № 7), ме­тоди оцінки кваліфікації аудиторів {директива № 8), висвітлю­ють питання формування груп компаній та заходи захисту прав меншості {директива № 9), розглядають питання міжнародного злиття компаній {директива № 10) та вимагають відображення інформації про зарубіжні відділення компаній {директива № 11).

17 травня 2006 року Європарламент та Рада ЄС схвалили Ди­рективу 2006/43/ЄС щодо обов'язкового аудиту річних фінансо­вих звітів і консолідованих звітів, яка вносить зміни до Четвертої (Директива 78/660/ЄЕС) і Сьомої (Директива 83/349/ЄЕС) Дире­ктив та замінює Восьму Директиву (Директива 84/253/ЄЕС).

Ставлячи за мету створення єдиного європейського ринку, ЄС приділяє велику увагу уніфікації і зіставності фінансової звітнос­ті. Удосконалення, узгодженість показників фінансової звітності в усьому світі з метою задоволення потреб різних її користувачів є центральною проблемою, на вирішення якої передусім спрямо­вана діяльність міжнародних організацій зі стандартизації бухга­лтерського обліку.

З 1 січня 2005 року відповідно до Регламенту ЄС 1606/2002 від 19 липня 2002 року про застосування Міжнародних стандар­тів фінансової звітності (МСФЗ), консолідовані фінансові звіти товариств, акції яких знаходяться на лістингу на регульованому ринку держави—члена ЄС, повинні складатися за МСФЗ.

1.6. Характеристика систем та моделей бухгалтерського обліку

Класифікація систем бухгалтерського обліку

У системах бухгалтерського обліку і звітності різних країн існують суттєві відмінності, обумовлені впливом числен­них факторів, до яких можна віднести: правове регулювання, фі­нансову та податкову системи, професійну підготовку бухгалте­рів та аудиторів, загальну економічну ситуацію у країні, потреби користувачів облікової інформації, вплив інших держав тощо.

Системи обліку різняться за організаційною будовою, складом 1 кількістю об'єктів та суб'єктів, рівнем сумісності облікової ін­формації, сферами дії, характером взаємодії із зовнішнім середо­вищем тощо.


Відмінності практики ведення бухгалтерського обліку та її нас­лідків проілюстрував ще у 1990 році Д'Ільєрс (D'llliers), який навів приклад розрахунку прибутку на акцію, базуючись на правилах рі­зних систем бухгалтерського обліку. Результат був таким:

— за німецькими правилами — З ЕКЮ;

— за французькими — 4 ЕКЮ;

— за британськими — 6 ЕКЮ.

Відмінності бухгалтерських правил різних країн впливають на інформацію фінансової звітності, ставлячи під сумнів її надій­ність, що гальмує вільний потік капіталів, та ділову активність у бізнесі.

Перші спроби класифікувати системи бухгалтерського обліку різних країн були зроблені ще на початку XX ст. Тоді американ­ський учений Генрі Ренд Хетфілд (Hatfield) виділив три групи: Великобританія, США, континентальна Європа. Критерії класи­фікації ним не були визначені.

Наприкінці 1960-х років Матлер (MutUer) запропонував свій варіант класифікації систем бухгалтерського обліку, виділивши в ній чотири групи:

1) системи бухгалтерського обліку і звітності, що базуються на макроекономічному підході. Такий підхід означає, що систе­ма бухгалтерського обліку є інструментом формування націона­льної економічної політики (Швеція);

2) системи бухгалтерського обліку і звітності, що базуються на мікроекономічному підході. Такий підхід є характерним для країн з ринковою економікою і значною питомою вагою малого та середнього бізнесу. При цьому все більше проявляється тенде­нція оцінки активів за поточною вартістю (Нідерланди);

3) бухгалтерський облік як незалежна дисципліна, що розви­вається, виходячи із практичних завдань бізнесу (США, Велико­британія);

4) уніфікована система бухгалтерського обліку. Такі системи існують у країнах, де облік і звітність використовується урядом для моніторингу та контролю за економікою (Франція).

Американською асоціацією бухгалтерів у 1977 році була за­пропонована класифікація систем бухгалтерського обліку «за зо­нами впливу» з виділенням п'яти зон:

— британська;

— франко-іспансько-португальська;

— німецько-голландська;

— американська;

— комуністична.


З 1978 по 1990-ті роки розробкою класифікацій бухгалтерсь­ких систем займалися Да Коста (Da Costa), Ноубс (Nobes), Hep (Nair), Франк (Frank) та ін.

Українські дослідники М. Лучко та І. Бенько [25, с 22—23] виділяють шість національних і міжнародних бухгалтерських си­стем:

1. Країни Східної Європи — єдина бухгалтерія; витратна база плану рахунків; мета облікової системи — зниження собівартості.

2. Країни Європейського Союзу (ЄС) — дві бухгалтерії (зага­льна й аналітична); прибуткова база плану рахунків; мета обліко­вої системи — збільшення прибутку.

3. Англосаксонська система— дві бухгалтерії (фінансова й управлінська); прибуткова база плану рахунків; мета облікової системи — збільшення прибутку.

4. Французька система — дві бухгалтерії; виробнича база пла­ну рахунків; мета бухгалтерії — збільшення доходу.

5. Країни Африканського Союзу — дві бухгалтерії; виробнича база плану рахунків; мета бухгалтерії — збільшення доходу.

6. Організація Об'єднаних Націй (ООН) — дві бухгалтерії;
виробнича база плану рахунків; мста облікової системи — збіль­
шення доходу.

Із наведених класифікацій систем бухгалтерського обліку су­часні економісти виділяють такі моделі обліку; британо-амери • кансьь-v, континенїи.іьну та швдскноамопи.кп".:;,;-»-




Переглядів: 547

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.