Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






І МЕТОДИКА СКЛАДАННЯ

В умовах ринкової економіки отримання прибутку є метою діяльності будь-якого підприємства, великого чи малого. Прибуток — це джерело збільшення капіталу в результаті діяль­ності підприємства. Воно, як правило, супроводжується зростан­ням всіх активів.

Оскільки прагнення до отримання прибутку лежить в основі існування підприємства— найважливішою функцією облікової системи є забезпечення інформацією про прибутковість, рентабе­льність його діяльності. Грошові кошти, одержані від прибутко­вої роботи, можуть залишитися на підприємстві з метою фінан­сування диверсифікації його діяльності, або бути розподілені у вигляді дивідендів між власниками акцій.

Розміри одержаного прибутку чи понесених збитків бажають знати і власники і менеджери підприємства. Але їх абсолютна ве­личина містить досить обмежену інформацію. Для ефективного керівництва необхідні дані про всі складові, які формують фінан­сові результати діяльності підприємства. З цією метою і склада­ється Звіт про прибутки та збитки (Profit and Loss Statement). У Великобританії ця форма має назву «Рахунок прибутків та збит­ків» (Profit and Loss Account). Показники цього звіту дають мож­ливість визначити, чи досягло підприємство успіхів в отриманні прибутку. Тому ця форма вважаться найважливішою і в багатьох


країнах світу наводиться першою у фінансовій звітності. Вона є інформаційною базою для прийняття управлінських рішень, пов'язаних з вишукуванням резервів підвищення прибутковості зарубіжних підприємств, а також ефективності їх функціонуван­ня.

Звіт про прибутки та збитки складається з метою надання ін­формації про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства за певний період часу. Для його заповнення вико­ристовуються обороти за номінальними рахунками доходів і ви­трат наростаючим підсумком з початку звітного періоду. З метою визнання прибутку доходи необхідно співставити з витратами, понесеними в процесі отримання цих доходів. Зміст цього звіту можна виразити формулою:

Доходи - Витрати = Прибуток (2.5)

Таким чином, Звіт про прибутки та збитки відображає форму­вання валового та чистого прибутку від операцій підприємства в звітному періоді. На відміну від Балансу («моментальної фото­графії»), цей звіт порівнюють з рухомою кінострічкою. Якщо Ба­ланс відображає фінансовий стан підприємства на певну дату, то Звіт про прибутки та збитки — фінансові результати його діяль­ності за період між двома послідовними Балансами (рис. 2.8).

Рис. 2.8. Взаємозв'язок між Балансом і Звітом про прибутки та збитки

Облікова практика зарубіжних країн свідчить, що у більшості із них не існує стандартної форми Звіту про прибутки та збитки. У зв'язку з цим підприємства мають право вибору форми цього Звіту і при його складанні використовуються два формати: одно-ступеневий та багатоступеневий.

Звіт про прибутки та збитки за одноступеневим форматом складається із двох розділів. В першому розділі міститься перелік усіх доходів, одержаних за звітний період, а в другому — перелік


усіх витрат. Різниця між загальною сумою доходів і витрат відо­бражає фінансовий результат діяльності підприємства (прибуток або збиток). За такою формою Звіт про прибутки та збитки скла­дають фірми, у яких фінансовий результат формується внаслідок лише основної (операційної) діяльності.

Звіт про прибутки та збитки, складений за багатоступеневим форматом, містить інформацію, яка відображає послідовний про­цес формування прибутку за видами діяльності (прибуток від ос­новної (операційної) діяльності, від фінансової діяльності, екст­раординарних ситуацій та інші подібні показники).

У Звіті про прибутки та збитки першим записом завжди відо­бражається найважливіше джерело доходу — виручка від реалі­зації продукції (товарів), робіт (послуг) (рис. 2.9). В будь-якому випадку ця стаття є головним джерелом доходу, одержаного від реалізації продукції (товарів) або виконання робіт, надання по­слуг замовникам. Коли підприємство доставляє клієнтам товари, то воно або відразу отримує кошти, або виникає дебіторська за­боргованість, яка в короткий термін перетворюється на готівку. Надходження готівки і дебіторська заборгованість клієнтів збі­льшують суму активів компанії, а з іншого боку облікового рів­няння — дохід від господарської діяльності приводить до зрос­тання власного капіталу.

Рис. 2.9. Загальна схема визначення чистого прибутку і відображення інформації у Звіті про прибутки та збитки

Для визначення прибутку доходи завжди порівнюються з ви­тратами, понесеними в процесі одержання цих доходів. Це витрати


на виплату заробітної плати персоналу, рекламу, оренду, за корис­тування комунальними послугами, витрати, пов'язані з поступо­вим зносом основних засобів тощо. В обліковому рівнянні вони призводять або до 1) зменшення активів і власного капіталу — якщо платежі співпадають у часі з витратами або до 2) збільшення зобов'язань і зменшення капіталу— по відкладених платежах. У будь-якому випадку витрати завжди зменшують власний капітал.

Собівартість реалізованих товаріввідображає витрати фір­ми на виготовлення або придбання реалізованих товарів. У тор­говельних підприємствах вона обчислюється за такою схемою:

Собівартість реалізованих товарів

Вартість то- Вартість то- Вартість то-

_ варних запасів + варів, при- _ варних запа-

на початок дбаних за сів на кінець (2-6)

періоду період періоду


На виробничих підприємствах собівартість виготовленої

продукціїмістить вартість матеріалів, витрати на оплату праці виробничих працівників, а також накладні витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням виробництва. Вона розрахову­ється за наступною схемою:

Рис. 2.10. Схема визначення собівартості виготовленої продукції на виробничих підприємствах


Окремо можуть вказуватися витрати на збут та адміністратив­ні витрати (табл. 2.7). Слід зазначити, що в таких країнах, як США, Канада та деяких інших, перелік доходів та витрат, що вносяться до Звіту про прибутки та збитки, не регламентується. Приклад такого звіту наведений в табл. 2.7. Прибуток від основ­ної (операційної) діяльності підраховують шляхом віднімання витрат на основну (операційну) діяльність від доходів. Інші до­ходи— це доходи з інших джерел: відсотки пооблігаціях чи ди­віденди по акціях тощо.

Таблиця 2.7. Royal international та філії




Переглядів: 404

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.