Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Організація обліку видатків в установі

 

Важливим елементом бухгалтерського обліку в бюджетній установі є облік видатків. Організацією та обліком видатків в 46 ДПРЧ займається головний бухгалтер.

Основним фінансовим планом установи є кошторис, який містить загальну суму асигнувань і надходжень і розподіл видатків для належного функціонування установи. Перед складанням проекту кошторису, проводиться аналіз показників минулого року і плануванні господарської діяльності на майбутній. Тому особливого значення набуває класифікація видатків установи за певними ознаками, що дасть можливість для ефективного розподілу бюджетних коштів.

В 46 ДПРЧ всі видатки обліковуються у відповідності з бюджетною класифікацією визначеною в Бюджетному кодексі та Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, що затверджена спільним наказом Міністерства фінансів України та Державного казначейства від 25.11.2008 року № 495.

Характерною особливістю обліку видатків в установі є їх поділ на касові та фактичні загального та спеціального фондів.

Касові видатки показують суму коштів, яку одержала і витратила установа в розрізі кодів економічної класифікації видатків, що дає змогу мати дані про касове виконання кошторису та про залишки невикористаних асигнувань на певну дату.

Основним завданням обліку касових видатків є забезпечення контролю за цільовим витрачанням бюджетних коштів відповідно до затвердженого кошторису бюджетних установ.

Здійснення касових видатків відбувається з єдиного казначейського рахунка на основі платіжних доручень, які установа подає у територіальні органи ДКУ. Разом з платіжними дорученнями подають документи, які підтверджують цільове направлення коштів.

Синтетичний облік касових видатків здійснюється у накопичувальних відомостях: №1 (касові операції); №2 (облік руху грошових коштів загального фонду); №3 (облік руху грошових коштів спеціального фонду).

Форми меморіальних ордерів, призначені для обліку витрат установи, встановлені Інструкцією, затвердженою Наказом Державного казначейства України від 27.07.2000р. №68.

Сутність застосування даних ордерів зображено на рисунку 2.2.

  № 1 Накопичувальна відомість за касовими операціями
№ 2 Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах ДКУ
№ 3 Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду в органах ДКУ
застосовується при обробці звітів касирів з метою систематизації оборотів у касі за поточний місяць. Кожен звіт касира заноситься до накопичувальної відомості за відповідними кореспондентськими субрахунками одним рядком, тобто записуються всі обороти в касі з надходження та витрачання коштів за дебетом чи кредитом відповідних субрахунків рахунку 30 «Каса».
використовується для відображення в обліку операцій з надходження на рахунок установи асигнувань та здійснення касових видатків загального фонду, тобто вибірки з надходження та витрачання коштів з реєстраційних (особових) рахунків в органах Державного казначейства України
використовується для відображення в обліку операцій з надходження на рахунок установи доходів та здійснення касових видатків спеціального фонду, тобто вибірки з надходження та витрачання коштів зі спеціальних реєстраційних рахунків в органах Державного казначейства України

Рисунок 2.2 – Характеристика меморіальних відомостей, призначених для обліку видатків бюджетної установи

 

Аналітичний облік ведеться окремо за кожним реєстраційним рахунком відповідно до кодів функціональної або економічної класифікації. Регістрами аналітичного обліку касових видатків в установі є картки аналітичного обліку касових видатків. Такі картки відкриваються щомісяця і заповнюються бухгалтером щодня на підставі виписок органів Держказначейства. Протягом місяця на реєстраційні рахунки установи зараховуються суми грошових коштів на покриття касових видатків. Дані суми записуються на зворотньому боці картки. Кожного місяця бухгалтер підраховує підсумки за місяць і з початку року з урахуванням покритих сум.

Схематично процес обліку касових видатків подано на рисунку 2.3.

Первинні документи, виписки банків (державного казначейства)
Меморіальний ордер №2, 3 (журнал 1)
Журнал-головна книга
Звітність про виконання кошторису видатків
Картки аналітичного обліку касових видатків

Рисунок 2.3 – Схема облікового процесу касових видатків в регістрах бухгалтерського обліку

 

Облік касових витрат ведеться на активному синтетичному рахунку 32 «Рахунки в казначействі». За дебетом відображаються суми грошових коштів, що отримані як оплата за надані послуги, а за кредитом – витрачання відповідних грошових коштів та повернення оплати.

Розглянемо детальніше рахунок 32 у розрізі субрахунків, які використовуються установою. Наочно представимо на рисунку 2.4.

 

321 «Реєстраційні рахунки»
Обліковуються кошти, отримані із загального фонду бюджету на утримання установи та на централізовані захо­ди відповідно до кошторису
322 «Особові рахунки»
Обліковуються кошти, призначені для переказів підвідомчим установам розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, які мають підвідомчі установи
323 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги»
Обліковуються кошти, що надійшли установі як плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями.  
326 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду»
Обліковуються кошти установи, що належать до інших надходжень спеціального фонду  
328 «Інші рахунки в казначействі»
Обліковуються кошти, які надходять до установи і не можуть бути віднесені на інші субрахунки.

Рисунок 2.4 – Характеристика субрахунків 32 рахунку

За кредитом цих субрахунків відображають суми касових видатків установи, тобто суми, отримані готівкою або безготівковій формі з рахунків органів Державного казначейства України. Водночас заносяться суми у дебет інших субрахунків відповідно до напряму видатків, які здійснює установа.

Фактичні видатки, як і касові, обліковуються згідно з кодами економічної класифікації видатків бюджету установи.

Облік фактичних здійснюється за методом нарахувань, сутність якого полягає у записі операцій в момент їх нарахування, а не в момент фактичного витрачання коштів.

Первинними документами фактичних видатків є прибутковий документ щодо надходження необоротних активів – накладна, видатковий документ щодо запасів – видаткова накладна, первинний документ з нарахування заробітної плати – розрахунково-платіжна відомість, звіт про використання коштів, акти прийняття виконаних робіт тощо.

Синтетичний облік фактичних видатків в 46 ДПРЧ ведеться у таких накопичувальних відомостях: № 5 (розрахунки із заробітної плати), № 6 (розрахунки з іншими кредиторами), № 8 (розрахунки з підзвітними особами), № 13 (дані щодо витрачання матеріалів).

Характеристика зазначених меморіальних відомостей подана на рисунку 2.5.

Для аналітичного обліку фактичних видатків Сумської ОДА використовується спеціальна Картка аналітичного обліку фактичних видатків, затвердженої Держказначейством України. Картка ведеться щомісячно згідно з кодами економічної класифікації видатків.

Картка заповнюється кожного місяця в розрізі кодів економічної класифікації видатків. За кожним кодом програмної класифікації видатків, за загальним та спеціальним фондами, за кожним видом коштів спеціального фонду складаються окремі картки.

  № 5 Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій
  № 6 Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами
№ 8 Накопичувальна відомість за розрахунками з підзвітними особами
№ 13 Накопичувальна відомість витрачання матеріалів
використовується для зведення розрахунково-платіжних відомостей про суми заробітних плати; при цьому у зведення спочатку записують суми коштів загального фонду, а потім — спеціального фонду за їх видами. У цій же відомості на суми нарахованої заробітної плати здійснюють нарахування внесків на обов'язкове пенсійне та соціальне страхування
ведеться облік розрахунків з різними підприємствами, установами та організаціями, які є кредиторами установи. Відомість складається за субрахунком 675 "Розрахунки з іншими кредиторами" окремо за кожним кредитором та в розрізі кодів економічної класифікації видатків. Записи здійснюються за кожною операцією, що підтверджена відповідним документом
ведеться облік розрахунків з підзвітними особами в розрізі кодів економічної класифікації видатків. Накопичувальна відомість за субрахунком 362 "Розрахунки з підзвітними особами" складається щомісячно
використовується для обліку операцій про витрачання матеріалів, крім продуктів харчування. До меморіального ордеру дані заносяться з первинних документів про витрачання матеріалів

Рисунок 2.5 – Характеристика меморіальних ордерів, призначених для обліку касових видатків

 

Записи про суми фактичних видатків установи здійснюються на підставі даних меморіальних ордерів. Суми відшкодованих фактичних видатків записуються на зворотному боці картки.

Кожного місяця підводяться підсумки за накопичувальними відомостями № 5, 6, 8, 13, після чого підраховані дані заносяться до Головної Книги.

Схема облікового процесу фактичних видатків подано на рисунку 2.6.

b 8V7hrlt8P560vr6aXp5BBJrCXxh+8SM65JGpcns2XvQa4iPhfKO3uEsSEJWGe5UokHkm/9PnPwAA AP//AwBQSwECLQAUAAYACAAAACEAtoM4kv4AAADhAQAAEwAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAW0NvbnRl bnRfVHlwZXNdLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQA4/SH/1gAAAJQBAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAC8B AABfcmVscy8ucmVsc1BLAQItABQABgAIAAAAIQAC9QYKFwUAAC0cAAAOAAAAAAAAAAAAAAAAAC4C AABkcnMvZTJvRG9jLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQCKXztW3QAAAAUBAAAPAAAAAAAAAAAAAAAA AHEHAABkcnMvZG93bnJldi54bWxQSwUGAAAAAAQABADzAAAAewgAAAAA ">

Перинні документи: накладні, акти на виконані роботи, звіти про використання коштів, наданих на відрядження під звіт, розрахунково-платіжні відомості та ін..
  Меморіальні ордери: № 5, 6, 8, 13
Картки аналітичного обліку фактичних видатків
Головна книга

Рисунок 2.6 – Схема облікового процесу фактичних видатків в регістрах бухгалтерського обліку

 

Для обліку фактичних витрат 46 ДПРЧ Планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ передбачено рахунки класу 8 «Витрати». На рахунках цього класу відображаються видатки, здійснені установами на заходи, передбачені їхніми кошторисами, а також видатки, понесені за рахунок коштів, отриманих з інших бюджетів.

Робочим планом рахунків Сумської ОДА для обліку касових видатків призначені наступні активні рахунки:

80 «Видатки із загального фонду»;

81 «Видатки спеціального фонду».

За дебетом цих рахунків відображають суми фактичних видатків, здійснених упродовж року, за кредитом - списання сум фактичних видатків на результат виконання кошторису в кінці року.

Детальна характеристика субрахунків 8 класу, що використовуються установою представлено на рисунку 2.7.

 

 
Обліковують фактичні видатки, здійснені за рахунок коштів, одержаних із загального фонду Державного бюджету на утримання установи та інші заходи відповідно до кошторису доходів і видатків.
Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи, як головний розпорядник  
 
Обліковують фактичні видатки, здійснені за рахунок коштів, одержаних із загального фонду місцевого бюджету на виконання заходів передбачених кошторисом доходів і видатків цієї установи.
Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи
 
Обліковують фактичні видатки спеціального фонду, проведені за рахунок надходжень, що отримані установою згідно з кошторисом доходів і видатків як плата за послуги.
Видатки за коштами, отриманими як плата послуги
 
Обліковують фактичні видатки спеціального фонду кошторису доходів і видатків установи в частині інших надходжень спеціального фонду.
Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду  
80 Видатки із загального фонду  
81 Видатки із спеціального фонду  

Рисунок 2.7 – Характеристика субрахунків рахунків 80 і 81

 

По закінченні року сума фактичних видатків по рахунках 801 і 802 списується з кредиту цих рахунків в дебет 431 «Результат виконання кошторису за загальним фондом», а порахунках 811 і 813 – в дебет 432 «Результати виконання кошторису за спеціальним фондом».

Основним плановим документом, на основі якого перераховуються бюджетні кошти і призначається право їх використовувати, є план щодо витрачання бюджетних коштів. Суб’єктом, що одержує бюджетні кошти є підприємства і організації, які не є бюджетними установами, і отримують кошти з бюджету як фінансову допомогу або уповноважені органами державної влади на здійснення загальнодержавних програм, надання послуг.

В кінці звітного періоду бухгалтерія 46 ДПРЧ відображає всі видатки в наступних формах звітності, затвердженими законодавством України.

У Балансі (ф. № 1) всі здійснені установою витрати загального і спеціального фондів відображаються в активі, а саме у третьому розділі, який має назву Витрати. Рядок 290 показує загальний розмір видатків за загальним фондом. У ряду 300 зазначають розмір суми видатків за спеціальним фондом, та згідно з класифікацією особових надходжень установи у рядах 301-303.

У Звіті про надходження та використання коштів загального фонду показують розмір витрат за загальним фондом. Такі видатки записуються валовою сумою, розподіляючи їх на касові та фактичні, а також у розрізі кодів економічної класифікації видатків.

Дані Звіту про надходження та використання коштів отриманих як плата за послуги показують обсяг видатків за спеціальним фондом, зокрема, кошти отримані як плата за послуги, які надаються установою. Видатки зазначаються загальною сумою та у розрізі економічної класифікації з поділом на фактичні і касові видатки.

Звіт про надходження та використання інших коштів спеціального фонду призначений для відображення суми видатків за спеціальним фондом за рахунок інших джерел коштів спеціального фонду. Видатки показуються валовою сумою відповідно до коду економічної класифікації з поділом на фактичні і касові.

Отже, планування видатків проводиться під час складання кошторису.

Організація обліку видатків в 46 ДПРЧ здійснюється на належному рівні, враховуючи всі вимоги чинного законодавства України, не зважаючи на певні обмеження та жорстку регламентацію обсягів бюджетних надходжень. В 46 ДПРЧ всі видатки обліковуються у відповідності з бюджетною класифікацією, і поділяються на касові та фактичні.

 




Переглядів: 304

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.