Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Електричне поле диполя.

Схематично електричний диполь зображений рис. 5.3.

У силу принципу суперпозиції визначимо потенціал точки a як потенціал у поле двох точкових зарядів.

Якщо R>>l, то можна вважати R1∙R2 = R2.

Тоді одержимо вираз для потенціалу точки а в наступному виді:

Скористаємося сферичною системою координат із центром у середині диполя. Одержимо вирази для складових напруженості електричного поля:

Тоді напруженість поля в точці а обчислюємо як

Результуюча картина поля зображена на рис.5.4.

Для розуміння процесів у діелектриках важливо знати типові розподіли й значення полів. Найбільше часто використовуються модельні вистави електродних систем, до яких з тієї або іншим ступенем наближення можна звести багато реальні електродні системи.

Це два типи полів: пласко – паралельне й радіально-циліндричне, або аксіальне. Нижче приводиться опис цих полів і необхідні для розрахунків формули.

Плоскопаралельне поле. Тут еквіпотенціальні поверхні (поверхні рівня) являють собою паралельні площини. Напруженість поля буде однакової у всіх точках. Практично таке поле можна спостерігати в плоских конденсаторах, якщо зневажити впливом крайових ефектів. Ємність плоского конденсатора можна обчислити як З= εε0∙S/d. Тут S – площа пластин конденсатора, d – відстань між пластинами.

Радіально-циліндричне поле. Еквіпотенціальними в цьому полі є коаксіальні (, що мають загальну вісь) циліндричні поверхні, а лінії зсуви розташовуються в радіальному напрямку. Розподіл напруженості електричного поля ; ємність циліндричного конденсатора (а до такої конструкції зводиться наприклад коаксіальний кабель) . Тут L – довжина конденсатора; R2, R1 відповідно діаметри зовнішнього й внутрішнього циліндрів.

5.3. Пробій газоподібних діелектриків.

Пробій газових діелектриків має чисто електричні причини, і тому має найбільш простий і добре вивчений механізм пробою.

У результаті дії зовнішнього іонізуючого випромінювання в повітрі завжди є деяке число вільних електронів і іонів, які, також як і нейтральні частки, беруть участь у хаотичному тепловому русі. Під дією прикладеного зовнішнього поля ці частки здобувають переважний напрямок переміщення. Важливу роль у формуванні пробою належить електронам. Ці частки, завдяки малим розмірам і масі, мають набагато більшу рухливість, чому іони. Крім того, електрони мають набагато більшу довжину вільного пробігу.

У спрощеному виді механізм пробою газів зводиться до наступного. Під дією прикладеного електричного поля електрон починає рівноприскорений рух і здобуває додаткову енергію, рівну для випадку однорідного поля W = e∙λ∙e, де е – заряд електрона, Е – напруженість електричного поля, λ – середня довжина вільного пробігу електрона. Середня довжина вільного пробігу електрона λ – це шлях пройдений електроном між двома послідовними зіткненнями. Величина λ у газі рівна λ =kt/pσефф,де k – постійна Больцмана (k = 1.3806504∙10-23 Дж/K), Т – абсолютна температура, р – тиск газу, σефф – ефективний перетин зіткнення, що залежить як від геометричних розмірів молекул газу, так і від кінетичної енергії електрона. Так, наприклад, для зіткнень молекул у повітрі при звичайних умовах ефективний перетин зіткнення буде близько 10-14 см2. Середня довжина вільного пробігу електрона λ у повітрі складе (4,5 – 5)10-4 м.

Якщо в момент зіткнення ця енергія виявиться вище, чим енергія іонізації Wи, то відбудеться розщеплення молекули на позитивний іон і електрон. Енергія однократної іонізації для повітряутворюючих газів лежить у межах від 12,5 до 15,8 еВ. Електронвольт (скорочено еВ або ev) — позасистемна одиниця виміру енергії, широко використовувана в атомній і квантовій фізиці. Один електронвольт дорівнює енергії, яка необхідна для переносу електрона в електростатичному поле між точками з різницею потенціалів в 1 В.

Якщо акт іонізації відбувся успішно, то кількість вільних електронів практично подвоюється. Процес розгону електронів з їхнім наступним зіткненням повторюється. У напрямку анода зі швидкістю приблизно рівної (1-3)∙106 починає наростати електронна лавина, рис. 5.5, ділянка АБ. Паралельно електронної ударної іонізації протікає процес фотоіонізації. Якщо енергія електрона виявляється нижче енергії іонізації, то молекула не розпадається на іон і електрон, а переходить у т.зв. збуджений стан, тобто один з її електронів перейде на більш високий енергетичний рівень. Цей стан молекули є нестійким, і через приблизно 10-8 з електрон повернеться на колишній енергетичний рівень, а молекула випустить квант світла.

Фотони поширюються зі швидкістю приблизно в 100 раз більшої швидкості електронів і значно випереджають фронт їх лавини, що породила. Зустрічаючись із нейтральною молекулою фотон також може її іонізувати, викликаючи нову лавину, розташовану далеко поперед фронту батьківської ділянки лавини. На рис.5.3.1. траєкторії фотонів позначені чорними відрізками. Цей процес називається фотоіонізацією. електрон, що утворювався при фотоіонізації, рухаючись до анода, може породжувати дочірні лавини. При цьому якщо електронна лавина поширюється прямолінійно, те фотони випромінюються випадково в різні сторони. Основна й дочірні лавини, рухаючись до анода, ростуть, зливаються й утворюють електронегативний стример. Стример має явно виражений зиґзаґоподібний характер. Одночасно з ростом електронегативного стримера в обсязі діелектрика накопичуються позитивні іони, концентрація яких особливо велика біля анода. Позитивні іони рухаються до катода, утворюючи електропозитивний стример.

Підходячи до катода, позитивні заряди вдаряються про його поверхню і якщо вони мають достатню енергію, вибивають із поверхні катода т.зв. вторинні електрони. Цей процес називається холодною емісією електронів з катода. Вторинні електрони починають новий цикл утвору лавин і стримера. Газовий канал заповнюється зарядженими частками від стримерів, вторинними електронами й частками від ударної й фотоіонізації. Електропровідність такого каналу дуже висока й по ньому буде текти струм короткого замикання Iкз.

Утворення плазмового газорозрядного каналу і є пробоєм газового діелектрика. Пробій може проявлятися у вигляді іскри або дуги. Без працюючого процесів холодної емісії електронів з катода неможлива поява самостійного розряду в газовому діелектрику.

З вищевикладеного випливає, що електрична міцність газів залежить від співвідношення значень енергії іонізації й енергії електрона. Остання залежить як від величини прикладеного напруги, так і від довжини вільного пробігу електрона λ. Значення енергії іонізації Wи залежить від природи діелектрика, а довжина вільного пробігу електрона λ також залежить і від його стану (тиску, температури). Уведення до складу молекул газу атомів фтору й хлору підвищує енергію іонізації таких молекул, а збільшення тиску - знижує довжину вільного пробігу електрона λ, що приводить до підвищення електричної міцності газоподібного діелектрика.

5.3.1. Особливості пробою газоподібних діелектриків в одноріднім полі.

Поле є однорідним, якщо вектор напруженості поля у всіх його точках однаковий. На практиці однорідне поле зустрічається вкрай рідко. Електрична міцність газів суттєво залежить від великого числа різноманітних зовнішніх факторів.

Залежність електричної міцності газів від тиску. Залежність електричної міцності газу від тиску пояснюється зміною концентрації молекул в одиниці об'єму, що приводить до зміни довжини вільного пробігу електрона λ. В області атмосферних тиску залежність Eпр(р) є практично лінійною й втрачає лінійність в областях, близьких до вакууму.

Залежність електричної міцності газів від відстані між електродами. При зменшенні відстані між електродами Eпр швидко зростає, що пояснюється труднощами формування розряду в малому проміжку. Електрони не встигають набрати необхідну для іонізації енергію до зіткнення з анодом.

Форма електродів суттєво впливає на електричну міцність газів, що пояснюється в першу чергу неоднорідністю електричного поля й появою локальних перенапруг.

Залежність електричної міцності повітря від частоти прикладеного напруги має місце тільки в області ультразвукових частот, радіочастот і надвисоких частот. В області промислових частот електрична міцність газу практично не залежить від частоти напруги.

5.3.2. Пробій газоподібних діелектриків у неоднорідному полі.

Неоднорідне електричне поле виникає між електродами типу стрижень - площина, типу стрижень – стрижень, між проводами повітряних ліній електропередач. Області з високою напруженістю електричного поля часто утворюються внаслідок неоднорідності електричного поля, що виникає:

1) При виборі невірних параметрів у процесі конструювання

2) У результаті забруднень, що виникають у процесі роботи

3) У результаті механічних ушкоджень і спрацювання устаткування

На практиці ми звичайно маємо саме неоднорідні електричні поля. Пробою газу в неодноріднім полі передує виникнення коронного розряду, що є фактично неповним пробоєм. Коронний розряд - це явище, пов'язане з іонізацією повітря в електричнім полі з високою напруженістю (світіння газів у неодноріднім електричнім полі високої напруженості). Подібні поля формуються в електродів з дуже великою кривизною поверхні (вістря, тонкі проведення). Коли напруженість поля досягає граничного значення для повітря ( близько 30 кВ/див), навколо електрода виникає світіння, що має вид оболонки або корони (звідси назва). Виникаючі розряди спочатку не досягають другого електрода. З підвищенням напруги коронний розряд переходить в іскровий, а потім – у дуговий розряд.

Умови виникнення корони й пробою газу в неодноріднім полі залежать від полярності напруги, прикладеного до стрижневого електрода. При позитивній полярності стрижневого електрода корона з'являється при більш низьких напругах. Збільшення вологості пробивна напруга повітряного проміжку зростає.

На лініях електропередачі виникнення коронного розряду небажане, тому що викликає значні втрати переданої енергії. З метою зменшення відносної кривизни електродів застосовуються багатопроводні лінії (3, 5 або більш певним чином розташованих проводів).

5.3.3. Типи корон і їх ідентифікація.

Негативна" подібна до полум'я" корона.Цей тип корони звичайно має місце на провіднику, зарядженому негативно. Цей тип корони виглядає як полум'я, форма, напрямок і розмір якого постійно змінюються. Ця корона дуже чутлива до зміни параметрів навколишнього середовища. Її виникнення також приводить до появи звукового сигналу приблизно подвоєної промислової частоти (наприклад, 100 Гц) або кратної їй.

Позитивнийтліючий коронний розряд.Позитивний тліючий коронний розряд утворюється на провіднику, зарядженому позитивно. Він звичайно зустрічається в місцях з гострими кутами. Цей тип корони має невеликий розмір і виглядає як світіння навколо певного місця. Це відносно слабке джерело коронного розряду, і він створює дуже незначний звуковий сигнал.

Усі іскрові проміжки є причиною серйозних радіоперешкод.

Якщо корона повністю видима неозброєним оком (уночі), то вона викличе серйозні радіоперешкоди. Позитивний тліючий коронний розряд не викликає серйозних радіоперешкод.

5.4. Поверхневий пробій.

Поверхневийрозряд — пробій повітря між електродами по поверхні твердого діелектрика.

Вище був розглянутий механізм пробою й вплив різних факторів на електричну міцність повітря для випадків, коли повітря було єдиним діелектриком, що заповнювали міжелектродний простір. Тим часом використовувані на практиці діелектрики мають неоднорідну будову. Наприклад, у твердих діелектриках (електрокартон, пластмаси, кераміка й ін.) завжди присутні пори й різні включення, у рідких діелектриках — газові пухирці, колоїдні частки й речовини, що утворюють емульсії й суспензії. Широко використовують шаруваті діелектрики (гетинакс, текстоліт, міканіти й ін.). Тому велике практичне значення має знання картини розподілу вектора напруженості електричного поля в багатошарових діелектриках залежно від розташування поверхні роздягнула діелектричних середовищ щодо силових ліній поля, а також від їхніх електричних і фізико-хімічних властивостей.

Досить часто зустрічаються діелектричні конструкції складаються із двох діелектричних середовищ, що перебувають у різних агрегатних станах. Найбільше часто зустрічається комбінація твердий діелектрик — повітря. При внесенні в рівномірне електричне поле діелектрика картина поля спотворюється, поле стає неоднорідним.

Після внесення твердого діелектрика в однорідне поле, це поле в міжелектродному просторі стає неоднорідним, і пробій наступає при більш низькій напрузі.

Практично завжди вектор напруженості електричного поля має тангенціальну складову, діє по дотичній до поверхні діелектрика.

Дія тангенціальної складової поля залежить не тільки від фізичної природи й характеристик діелектрика, але й від стану поверхні, що зазнає впливу електричного поля. На поверхні твердого діелектрика завжди є плівка адсорбованої з повітря вологи, яка залежно від природи діелектрика є суцільною або переривчастої, товщиною від мономолекулярного шару й більш. Вода в плівці частково дисоційована, а зі збільшенням безперервності й товщини плівки кількість іонів зростає. Чим більше ε і λs твердого діелектрика, менше крайовий кут змочування θ, сильніше забруднена його поверхня іоногенною домішкою, вище відносна вологість повітря й температура, тем товстіше плівка адсорбованої вологи й тем, отже, більше в ній іонів. У стекол, крім того, частина іонів лужних металів, що є структурними елементами скла, переходить в адсорбовану вологу, збільшуючи концентрацію заряджених часток.

Таким чином, електропровідність, що утворюється на поверхні твердого діелектрика плівки адсорбованої з повітря вологи є вирішальним чинником у порушенні однорідності електричного поля, у результаті чого розрядна напруга Up знижується.

Особливо значно Up знижується при поганім приляганні електродів до поверхні твердого діелектрика. У цьому випадку електричне поле в міжелектродному просторі стає ще більш неоднорідним, у результаті розрядна напруга знижується.

Якщо поверхня твердого діелектрика сильно шорсткувата й містить тріщини, то в цих місцях утворюються повітряні мікрозазори, які виявляються включеними послідовно із твердим діелектриком. Через різні значення діелектричної проникності повітря й твердого діелектрика напруженість поля в мікрозазорах підвищується й, досягшись початкової напруженості, викликає іонізацію повітряних включень. Іонізація, у свою чергу, стає додатковим фактором посилення неоднорідності поля й зниження Up.

З вищевикладеного випливають три практичні виводи.

Перший — радикальним і майже єдиним методом підвищення Up ізоляторів у реальних умовах, коли присутність вологи в повітрі неминуче, є подовження шляху зсуву іонів по поверхні (подовження шляху струму витоку) шляхом пристрою ребер і спідниць.

Другий — використання матеріалів з мінімальної гігроскопічністю, тобто матеріалів з мінімальною діелектричною проникністю й питомою поверхневою електропровідністю й максимальним крайовим кутом змочування (наприклад, політетрафторетилен, кремнійорганична гума).

Третій — неприпустимість нещільного прилягання електродів до діелектрика в електроізоляційних конструкціях, тому що це веде до істотного падіння Up. Ці дефекти усувають за допомогою цементуючих замазок, м'яких струмопровідних прокладок або металізацією поверхні діелектрика, що стикається з електродом.

У розвитку поверхневого розряду виділяються наступні фази розвитку поверхневого розряду: спочатку на короткому електроді (звичайно він має вигляд фланця) виникає світіння у вигляді корони. У міру підвищення напруги з коронуючого шару прориваються нестійкі іскрові розряди у вигляді стримерів, довжина яких швидко росте зі збільшенням напруги. Потім з'являються окремі ковзаючі розряди, що представляють собою неповний поверхневий пробій. Завершується процес повним поверхневим перекриттям.

Ковзаючі іскрові розряди й особливо дуговий розряд, маючи високу температуру каналу ( кілька тисяч градусів), обпалюють поверхня діелектрика, залишаючи на ній, після зняття напруги, слід — трек.

Особливо небезпечний такий розряд для органічних діелектриків. Трек має більш високу провідність і тому викликає різке зниження Up при повторній подачі напруги навіть у випадку сухої поверхні твердого діелектрика. Тому при виборі матеріалу для виготовлення ізоляторів потрібно враховувати його трекінгостійкість, тобто стійкість до дії ковзних розрядів.

Коронний розряд також ушкоджує поверхня твердого діелектрика при тривалому впливі (окиснення, руйнування). При цьому можуть корродувати і металеві частини (електроди) електроізоляційних конструкцій.

5.5. Пробій рідких діелектриків.

Пробій рідких діелектриків являє собою більш складне явище, чому пробій газів. Рідкі, добре очищені діелектрики мають при нормальних умовах електричну міцність приблизно на порядок вище, чим повітря. На величину Епр рідких діелектриків суттєво впливає домішка нерозчинена, ε якої відрізняється від ε діелектрика. Проведені дослідження показують, що на механізм пробою рідких діелектриків, крім електронних процесів, істотний вплив виявляють також і теплові процеси.

У цей час існує кілька теорій, що пояснюють механізм пробою рідких діелектриків. Однак жодна з них не розкриває в повному обсязі механізм цього процесу. Тому Епр (Unp) рідких діелектриків визначають тільки експериментальним шляхом. Із усіх відомих теорій коротко розглянемо дві теорії — теплового й електричного пробоїв.

5.5.1. Теорія теплового пробою

Теплова теорія пояснює механізм пробою в рідких діелектриках у такий спосіб. Нерозчинена домішка — колоїдні частки, крапельки води, тверді частки (волоконця паперу, тканини, шлам і ін.) — завжди є присутнім у технічно чистому рідкому діелектрику й звичайно рівномірно розподілена в його обсязі. Під дією прикладеного електричного поля частки цієї домішки порівняно швидко перерозподіляються в обсязі діелектрика й накопичуються в місцях з найбільш високою напруженістю поля, утворюючи ланцюжка, що з'єднують між собою електроди. Ці ланцюжки через різні величини діелектричної проникності рідкого діелектрика (у нафтового масла ε ≈ 2,2) і домішки (у води ε ≈ 81) збільшують неоднорідність поля й приводять до зниження електричної міцності діелектрика. Досвіди показують, що час утвору таких ланцюжків мало й становить приблизно одну секунду. ланцюжки, що утворювалися, мають високу електропровідність, а виходить, по них піде струм порівняно великої щільності, під дією якого вони миттєво нагріються до високої температури й перейдуть у газоподібний стан. По газових мікроканалах, що утворювалися, і відбудеться пробій аналогічно пробою газу. В утворі газових мікроканалів також беруть участь розчинені в рідині повітря і її власні пари. При перемішуванні рідкого діелектрика наявні в ньому ланцюжка з нерозчиненої домішки електроди, що з'єднують, почнуть руйнуватися, а їх утвір стане утрудненим. Якщо при цьому час додатка напруги буде менше часу, необхідного для утвору ланцюжків, то електрична міцність діелектрика зросте. Тому Епр рідких діелектриків при перемішуванні завжди вище. Цей експериментальний факт — наочне підтвердження вирішального впливу нерозчиненої полярної й напівпровідної домішки на електричну міцність рідких діелектриків.

5.5.2. Теорія електричного пробою

Відповідно до теорії електричного пробою плазмовий газорозрядний канал утворюється в результаті емісії електронів з катода (початковий акт пробою), електронної ударної іонізації й фотоіонізації молекул діелектрика.

Механізм пробою в цьому випадку розглядається аналогічно механізму пробою в газах. Більш високі значення електричної міцності рідкі діелектрики мають, мабуть, тому, що їхня щільність більше щільності газів приблизно в 1000 раз. Отже, приблизно на цю величину менше середня довжина вільного пробігу електрона λ. Тому, щоб електрон на шляху довжиною λ нагромадив енергію, достатню для іонізації нейтральної молекули (W > Wи), необхідна більш висока напруженість електричного поля.

Таким чином, на перший погляд, можна чекати, що електрична міцність ідеального рідкого діелектрика більше Епр повітря в стільки раз, у скільки λ рідкого діелектрика менше λ повітря.

Однак одночасна дія механізмів теплового й електронного пробою спотворює цю залежність.

5.5.3.Пробій технічно чистих рідких діелектриків.

На підставі теорій теплового й електричного пробоїв рідких діелектриків можна укласти, що на механізм пробою рідких діелектриків, навіть ретельно очищених, поряд з електронними процесами — емісією електронів з катода, електронною ударною іонізацією й фотоіонізацією — великий вплив виявляють і теплові процеси, викликані діелектричними втратами.

На електричну міцність технічно чистих рідких діелектриків у першу чергу впливають: природа самого діелектрика, природа, концентрація й стан домішки. Особливо сильний вплив виявляють вода у вигляді емульсії або суспензії (крижинки), температура, частота напруги й форма електродів.

5.5.4. Вплив природи рідких діелектриків на їх електричну міцність.

Установлене, що зі збільшенням щільності рідини і її молекулярної маси Епр звичайно зростає, рис. 5.6. Такий характер залежності можна пояснити тим, що зі збільшенням щільності (а також молекулярної маси) зменшується середня довжина вільного пробігу електрона, тому для формування розряду необхідна більш висока напруженість електричного поля.

На електричну міцність рідких діелектриків значний вплив виявляє їхня полярність. При постійному й змінному (50 Гц) напругах Епр лінійно знижується зі збільшенням ε рідин. Пояснюється це тим, що зі збільшенням ε зростає потужність Р, що розсіюється в діелектрику (Р = U2ωctgδ = U2ω tgδ ε0 ε S /h), і підсилюється роль «теплової» форми пробою.

5.5.5. Вплив природи домішок на електричну міцність.

У процесі експлуатації рідких діелектриків (наприклад, нафтового трансформаторного масла) у випадку їх зіткнення з повітрям, що завжди містять вологу, остання попадає в діелектрик, воложачи його. Крім того, вода в нафтових електроізоляційних маслах утворюється в результаті процесів старіння (термоокислювальної деструкції). Ступінь зволоження рідких діелектриків залежить не тільки від їхньої природи (величини е), але також від природи й концентрації домішки й вологості навколишнього повітря.

Вода в емульгованому стані ( тобто у вигляді крапельок діаметром « 10 мкм уже в невеликій концентрації (0,005—0,01 %) різко знижує електричну міцність масел (рис. 5.7). Пояснюється це тим, що під дією електричного поля крапельки емульгованої води втягуються в місця з найбільшою напруженістю поля, поляризуються, здобувають форму еліпсоїдів, які й утворюють ланцюжки, що з'єднують електроди. Через велику різницю в значеннях ε масла й води електричне поле в місцях локалізації ланцюжків стає різко неоднорідним. Крім того діелектричні втрати, що суттєво зросли, приводять до місцевого перегріву ланцюжків, що утворювалися, утвору газових каналів, по яких і розвивається пробій при набагато більш низькій напрузі.

Електрична міцність зволоженого масла особливо сильно знижується, коли воно забруднене твердими гігроскопічними частками (волоконцями паперу, тканини тощо). Інтенсивно поглинаючи вологу, ці частки значно збільшують свою діелектричну проникність, втягуються в місця з найбільшою напруженістю поля й утворюють ланцюжки, що з'єднують електроди, по яких і розвивається пробій.

Рідкі діелектрики завжди містять у розчиненім або вільному стані газ, кількість якого залежить від температури й тиску. Зі збільшенням змісту газу утворюються пухирці й Епр діелектрика знижується головним чином внаслідок збільшення неоднорідності електричного поля й місцевого перегріву, викликаного іонізаційними втратами.

Вплив температури на електричну міцність нафтового трансформаторного масла. Максимально припустима температура нафтового трансформаторного масла не повинна перевищувати 95°С, тому що при цій температурі воно порівняно швидко починає окиснитися, властивості його погіршуються й Епр знижується.

Електрична міцність добре висушеного нафтового трансформаторного масла практично не залежить від температури аж до 80 °С. Вище 80 °С у результаті інтенсивного випару низькомолекулярних фракцій і утвору в маслі великої кількості пухирців газу Unp знижується, тому що електричне поле в маслі стає неоднорідним. Unp також знижується внаслідок місцевого перегріву, викликаного іонізаційними втратами в пухирцях газу.

На підставі вищевикладеного можна зробити узагальнюючий вивід: наявність у рідкому діелектрику нерозчиненої домішки у вигляді емульсії або суспензії збільшує неоднорідність електричного поля й різко знижує тим самим електричну міцність діелектрика. При цьому, чим більше різниця між значеннями ε рідкого діелектрика й е нерозчиненої домішки, тим більше неоднорідність електричного поля, що утворюється, і тем нижче електрична міцність рідкого діелектрика.

Вплив частоти напруги на електричну міцністьрідких діелектриків. Зі збільшенням частоти напруги Епр технічно чистого нафтового трансформаторного масла зростає на 25—30 % ( стосовно Епр, обмірюваному при 50 Гц), проходить через максимум при частоті 800 Гц і далі знижується.

5.5.6. Заходи щодо підвищення пробивної напруги рідких діелектриків в електроустановках.

Підвищення Unp рідких діелектриків (наприклад, нафтових масел) і відповідно Uраб електроустановок (наприклад, трансформаторів) досягається шляхом покриття струмоведучих частин твердими електроізоляційними матеріалами й використання ізолюючих бар'єрів.

Застосування покриттів. Домішка в нерозчиненому виді (крапельки води, волоконця й т.п.), що завжди присутня в технічно чистих рідких діелектриках (нафтових маслах), осаджується на голих струмоведучих частинах (проводах) і проявляє себе як провідні вістря, починаючи коронувати при відносно низьких напругах, знижуючи Unp. Якщо ці токоведучі частини покрити шаром твердого діелектрика, то волоконця, частинки домішок, не будуть на них осідати. При змінній напрузі додаткові покриття можуть підвищувати Unp нафтового трансформаторного масла на 25—70 %.

Товщина покриття вибирається звичайно від 1 до 6 мм.

Застосування ізолюючих бар'єрів. Ізолюючі бар'єри перешкоджають утвору провідних ланцюжків з домішки (наприклад, крапельок води й волоконець). Виготовляють їх звичайно з електрокартона, бакелітізованного паперу й т.п. товщиною в кілька міліметрів. Ізолюючі бар'єри особливо ефективні в неоднорідних полях. Наприклад, у поле, утвореному системою електродів « стрижень-площина» (різконеоднорідне поле), бар'єр може підвищити Unp на 40-60 %

5.6. Пробій твердих діелектриків.

Тверді діелектрики є важливою складовою частиною будь-якого електротехнічного пристрою. Завдання їх — не допускати проходження струму небажаними шляхами. Перебуваючи під напругою, тверда електрична ізоляція не може витримувати будь-які його значення. При деякім критичнім напруженні, що перевищує Uрaб, струм провідності різко (стрибкоподібно) зросте й діелектрик втратить свої електроізоляційні властивості — наступає пробій. Пробій твердих діелектриків завершується їхнім тепловим або (і) механічним руйнуванням. При пробої у твердій ізоляції утворюється проплавлене, пропалене або пробитий отвір, і при повторному додатку напруги по цьому місці знову відбудеться пробій, але вже при значно меншім значенні напруги.

Пробій твердої ізоляції електротехнічного пристрою означає аварію. Електротехнічний пристрій із пробитою твердою ізоляцією експлуатувати не можна, воно вимагає ремонту — заміни деталі із пробитою ізоляцією або пристрою в цілому.

Розрізняють три основні форми пробою твердих діелектриків: електричну, електротеплову й електрохімічну, — кожна з яких може мати місце в того самого діелектрика залежно від його стану й зовнішніх умов — наявності дефектів, у тому числі пор, охолодження, часу впливу напруги, характеру електричного поля (постійне, змінне або імпульсне, низкою або високої частоти) і т.п., Що Найбільше часто зустрічається й найбільше добре вивченої є електротеплова форма пробою. Кожний із цих трьох видів пробою може протікати самостійно, але частіше один механізм накладається на інший, або пробій починається по одній з форм пробою, а завершується інший.

5.6.1. Електричний пробій.

На практиці електричний пробій твердих діелектриків звичайно відбувається при влученні в електроустановку грозового розряду (блискавки) або в результаті комутаційних перенапруг. Ця форма пробою не обумовлена ні тепловими процесами (електротепловий пробій), ні іонізаційними, тепловими або електролітичними процесами (електрохімічний пробій). Електричний пробій відбувається, коли практично виключений вплив діелектричних втрат, часткових електричних розрядів у порах ізоляції й на її поверхні (близько електродів) і т.п.

В основі механізму електричного пробою твердих діелектриків лежать електронні лавиноподібні процеси. Пробій наступає внаслідок утвору в діелектрику між електродами плазмового газорозрядного каналу, у формуванні якого беруть участь емісійні струми з катода й вільні заряди, що утворюються в результаті електронної ударної іонізації й фотоіонізації. Завершується пробій механічним або тепловим руйнуванням, викликаним струмом короткого замикання Iкз.

Напруженість поля, при якій відбувається електричний пробій твердих діелектриків, досягає високих значень — до 103 МВ/м і більш. Такі високі значення Епр можна пояснити тим, що в порівнянні з повітрям твердий діелектрик має більш високу (в ~103 раз) щільність упакування свого тіла частками (молекулами або іонами) і, отже, малу середню довжину вільного пробігу електрона λ. Тому для утвору електронних лавин необхідні більш високі значення напруженості поля, чому в повітря.

Одержати чисто електричну форму пробою важко. Звичайно на цей вид пробою накладається електротеплова або електрохімічна форма пробою.

5.6.2. Електротепловий пробій.

Електротепловий пробій твердих діелектриків на практиці зустрічається частіше, чим інші форми пробою. Виникає він внаслідок порушення в діелектрику теплової рівноваги між процесами тепловиділення й тепловіддачі й проявляється в тепловім руйнуванні матеріалу (розплавлюванні, прожигу й т.п.) у місці найбільших діелектричних втрат.

Під дією діелектричних втрат, обумовлених релаксаційними видами поляризації й електропровідністю, протікає процес тепловиділення, матеріал діелектричної конструкції нагрівається. Підвищення температури супроводжується зростанням діелектричних втрат і, отже, подальшим збільшенням кількості виділюваного тепла. Тепло, що утворюється в результаті високої теплопровідності металу струмопровідних частин електроустановки, а також конвекції повітря (або рідкого діелектрика) виділяється від діелектрика в навколишнє середовище — іде процес тепловіддачі. Якщо при цьому тепловиділення перевищить тепловіддачу, то розігрів діелектрика приведе в остаточному підсумку до теплового руйнування матеріалу й втраті електричної міцності.

Звичайно теплове руйнування відбувається у вигляді проплавлення або пропалювання вузького каналу в місці найбільшої структурної неоднорідності — найбільшої дефектності матеріалу (наприклад, у мікротріщині або порі, заповненою вологою). У цьому місці виникають найбільші релаксаційні втрати й найбільша щільність струму провідності й, отже, найбільша кількість виділюваного тепла.

Процес тепловиділення характеризується потужністю Р, Вт, що розсіюється в діелектрику, і виражається рівнянням діелектричних втрат

Процес тепловіддачі характеризується потужністю РТ, Вт, що приділяється від діелектрика, і виражається за допомогою формули Ньютона

де σ — коефіцієнт тепловіддачі, Вт/(м2 К); S — площа поверхні діелектрика, м2; Т — температура поверхні діелектрика, К, (уважається, що температура по всьому обсягу діелектрика й на його поверхні однакова й рівна Т); Т0 — температура навколишнього середовища, К.

У випадку теплової рівноваги (Р = РТ) маємо

Із цього рівняння можна одержати значення пробивної напруги при заданій робочій температурі, частоті напруги й параметрах діелектрика. При розрахунках необхідно враховувати температурну залежність тангенса кута діелектричних втрат від температури.

 

Список рекомендованої літератури.

1. Богородицкий Н.П. и др. Електротехнические материалы: Учебник для електротехн. и энерг. спец. вузов / Н.П.Богородицкий, В.В.Пасынков, Б.М.Тареев. - 7-е изд., перераб. и доп. - Л.: Энергоатомиздат. Ленингр. отд-ние, 1985. - 304 с

2. Справочник по електротехническим материалам: в 3-х т. / Под ред. Ю.В. Корицкого и др. - 3-е изд., перераб. - М.: Энергоатомиздат, Том 1. - 1986. - 368 с., Том 2. - 1987. - 464 с

3. Колесов С.Н, Колесов И.С. Електротехнические и конструкционные материлы. — Киев: Транспорт, 2003. 384 с.

4. Тареев Б.М. Физика диэлектрических материалов.-М.:Энергия, 1982.-320 с.

5. Борисова М.Э., Койков С.Н. Физика диэлектриков. — Л.: Ленинград. ун-тет, 1979. 240 с.

6. Ушаков В.Я. Импульсный электрический пробой жидкостей.-Томск: Изд-во ТГУ, 1975, 254 с.

7. Райзер Ю.П. Физика газового разряда: учебное руководство.-М.:Наука. Гл.ред.физ.-мат. лит.,1987.-592 с.

8. Кучинский ГС. Частичные разряды в высоковольтных конструкциях. — Л.: Энергия, 1979. 220 с.


Конспект лекцій з дисципліни: «Процеси у діелектриках» для студентів з напрямку підготовки 6.050701 «Електротехніка та електротехнології» денної та заочної форми навчання.

 

Укладачі : Титюк Валерій Костянтинович, Пархоменко Роман Олександрович.

 

Реєстраційний № ______________

Підписано до друку _______________2010 р.

Формат А5

Обсяг 38 стор.

Тираж ______ прим.

Видавничий центр КТУ, вул. XXII партз’їзду, 11,

м. Кривий Ріг

 


Читайте також:

  1. Вихрове електричне поле
  2. Електричне коло з декількома джерелами ЕРС
  3. Електричне поле
  4. Електричне поле двох і трьохжильних кабелів
  5. Електричне поле декількох зарядів
  6. Електричне поле кабеля з неоднорідною ізоляцією
  7. ЕЛЕКТРИЧНЕ ПОЛЕ ТА ЙОГО ХАРАКТЕРИСТИКИ
  8. Електричне поле точкового заряду.
  9. Електричне поле –особливий вид матерії, за допомогою якої здійснюється взаємодія між зарядами.
  10. Електричне поле.
  11. Електричний заряд. Електричне поле. Закон Кулона. Напруженість та індукція електричного поля. Принцип суперпозиції електричних полів




Переглядів: 2116

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.