Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини

ВІКОВІ, СТАТЕВІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ М'ЯЗІВ СПИНИ, ГРУДНОЇ КЛІТКИ І ДІАФРАГМИ

ЛЕКЦІЯ 4

У новонароджених та дітей перших років життя м'язи спини та їхні сухожилки розвинені недостатньо і тому не витримують тривалих та значних навантажень. У жінок, в порівнянні з чоловіками, маса м'язів та їхня сила відповідно менші. Як і в інших відділах м'язової системи, аномалії та варіанти м'язів спини, як правило, знаходяться з одного боку тіла, їх поділяють на такі види: відсутність нормальних м'язів, наявність додаткових м'язів, а також зміни форми, кількості голівок, розмірів м'язів та їхніх взаємовідносин. Із значної кількості варіантів м'язів спини наведемо найбільш поширені.

Трапецієподібний м'яз буває розділений сухожилками на поверхневий та глибокий шари. Найширший м'яз спини може мати різні місця початку та прикріплення. Ромбоподібні м'язи іноді зливаються в один м'яз, а зубчасті м'язи мають різну кількість зубців або відсутні зовсім. Варіюють також пластинки фасцій та змінюються топографо-анатомічні утворення.

Фасції, синовіальні сумки та піхви спини. На спині розрізняють поверхневу, грудопоперекову та каркову фасції.

Поверхнева фасція спини є продовженням загальної поверхневої фасції тіла. Це тонке сполучнотканинне утворення, що знаходиться під шкірою і покриває поверхневі м'язи,

Грудопоперекова фасція (fascia thoracolumbalis) складається з двох пластинок: поверхневої та глибокої, які разом з остистими і поперечними відростками хребців утворюють ложе для м'яза — випрямляча хребта. Поверхнева пластинка прикріплюється до кутів ребер, остистих відростків хребців та до гребеня клубової кістки. Вона утворює фасціальну піхву для трапецієподібного і ромбоподібного м'язів: а також для найширшого м'яза спини і заднього нижнього зубчастого м'яза. Глибока пластинка грудопоперекової фасції є лише в поперековій ділянці і розміщується між III ребром та гребенем клубової кістки. Вона відділяє м'яз — випрямляч хребта від квадратного м'яза поперека.

Каркова фасція (fascia nuchae) сполучнотканинний утвір, що відділяє поверхневі м'язи потиличної ділянки від глибоких. Цю фасцію розглядають як продовження вгору поверхневої пластинки грудопоперекової фасції. Присередньо вона зростається з остистими відростками, латеральне переходить на шию, а вгорі прикріплюється до верхньої каркової лінії. Фасція утворює піхви для м'язів заднього відділу шиї.

М'язи та фасції грудної клітки. М'язи грудної клітки (musculi thdracis) поділяють на м'язи, що починаються на грудній клітці, а прикріплюються на кістках верхньої кінцівки, та м'язи, які починаються і прикріплюються на скелеті грудної клітки. Крім того, їх ще поділяють на поверхневі (м'язи до верхніх кінцівок) та глибокі (власне м'язи грудної клітки; Рис. 1).

До поверхневих м'язів грудної клітки відносять великий та малий грудні, а також підключичний та передній зубчастий м'язи.

Великий грудний м'яз (musculus pectoral is major) неправильної трикутної форми, розміщується на передньоверхній ділянці грудної стінки. Починається від двох присередніх третин ключиці, передньої поверхні грудини, хрящів II — VII ребер та верхньої ділянки прямого м'яза живота. Напрямлений латеральне та догори і прикріплюється до гребеня великого горбка плечової кістки. Залежно від початку окремих частин м'яза виділяють ключичну, грудинно-реберну та черевну частини. Функція: приводить плечову кістку і повертає її досередини.

Малий грудний м'яз (musculus pectoral is minor) також трикутний, знаходиться під попереднім м'язом. Починається окремими зубцями від II — V ребер і прикріплюється до дзьобоподібного відростка лопатки. Функція: тягне лопатку вперед і вниз, а при фіксованій лопатці підіймає ребра і бере участь в акті вдиху.

 

 

Рис. 1. М'язи тулуба (вигляд спереду):

1 — грудинно-ключично-сосковий м'яз; 2 — трапецієподібний м'яз; 3 — малий грудний м'яз; 4, 15 —дельтоподібний м'яз;5, 8 — прямий м'яз живота; 6 — поперечний м'яз живота; 7— пірамідальний м'яз; 9 — внутрішній косий м'яз живота; 10 — біла лінія; 11 — піхва прямого м'яза живота (передня пластинка); 12 — зовнішні міжреберні м'язи; 13 — внутрішні міжреберні м'язи; 14, 17 — малий грудний м'яз; 16 — великий грудний м'яз.

 

Підключичний м'яз (musculus subclavius) незначної величини, знаходиться між І ребром і ключицею, починається на І ребрі і прикріплюється до нижньої поверхні плечового кінця ключиці. Функція: тягне ключицю вниз та присередньо.

Передній зубчастий м'яз (musculus serratus anterior) широкий, майже чотирикутної форми, починається 8—9 зубцями від зовнішньої поверхні VIII — IX ребер і прикріплюється до присереднього краю лопатки. Функція: тягне лопатку вперед, а при фіксованій лопатці підіймає ребра та розширює грудну порожнину (допоміжний м'яз при акті вдиху).

До групи м'язів, що починаються і прикріплюються на кістках грудної клітки (глибоких м'язів), належать м'язи — підіймачі ребер; зовнішні, внутрішні та найглибші міжреберні м'язи; підреберні м'язи, а також поперечний м'яз грудної клітки.

М'язи — підіймачі ребер (musculi levatores costarum) поділяють на довгі і короткі (musculi levatores eostarum longi et breves). Усі

вони починаються від поперечних відростків шести нижніх грудних хребців і прикріплюються до нижнього краю задньої частини ребер. Довгі м'язи відрізняються від коротких тим, що переходять через одне ребро і прикріплюються до наступного. Функція: піднімають ребра і беруть участь в акті дихання.

Зовнішні міжреберні м'язи (musculi intercostales externi) виповнюють міжреберні проміжки від хребтового стовпа до початку реберних хрящів. Починаються від нижнього краю ребра, далі волокна напрямлені косо донизу та наперед і закінчуються на верхньому краї нижчерозміщеного ребра. На реберному хрящі замість зовнішніх міжреберних м'язів знаходяться пучки пластинчастої волокнистої сполучної тканини, що утворюють зовнішню міжреберну перетинку. Функція: піднімають ребра і сприяють вдиху.

Внутрішні міжреберні м'язи (musculi intercostales interni) виповнюють міжреберні проміжки від кутів ребер до грудини. Починаються від верхнього краю ребра, напрямлені вгору та вперед і закінчуються на нижньому краї вищерозміщеного ребра. Волокна м'яза розміщені майже перпендикулярно до волокон зовнішнього міжреберного м'яза. Назад від кутів ребер внутрішні міжреберні м'язи заміщені сполучнотканинною внутрішньоміжреберною перетинкою. Функцій опускають ребра, чим сприяють видиху.

Найглибші міжреберні м'язи (musculi interocstales intimi) прилягають до внутрішньої поверхні внутрішніх міжреберних м'язів (між ними проходять міжреберні нерви) і мають один з ними напрям. Починаються і прикріплюються від внутрішньої поверхні суміжних ребер. Функція: опускають ребра (синергісти внутрішніх міжреберних м'язів).

Підреберні м'язи (mttculi subcostaies) непостійні, різні за формою і розміщуються на внутрішній поверхні грудної клітки, біля кутів ребер, майже паралельно внутрішнім міжреберним м'язам, але на відміну від них переходять через ребро. Функція: опускають ребра і сприяють видиху

Поперечний м'яз грудної клітки (musculus transversus thoracis) плоский, слабо розвинений, розміщується на задній поверхні передньої грудної стінки. Починається від задньої поверхні мечоподібного відростка та нижнього відділу тіла грудини і прикріплюється віялоподібно до задньої поверхні III — VI ребер у місцях переходу їх у реберний хрящ. Функція: опускає ребра (синергіст внутрішніх міжреберних м'язів).




Переглядів: 1235

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАГАЛЬНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ РОСТУ І РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ | Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів грудної клітки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.