Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Статистичні графіки

Таблиця 7 Групування магазинів за рівнем продуктивності праці працівників за звітний період

Таблиця 6 Наявність будівельних машин у будівельних управліннях регіону за станом на 01.01.2004 року

Таблиця 5 Розподіл господарств за поголів'ям крупної рогатої худоби за звітній період

Таблиця 3 Таблиця 4.

Розподіл сімей в населеному Розподіл комерційних банків у

пункті за кількістю дітей на населеному пункті за величиною

01.12.2005 року прибутку на 01.01.2006 року


Кількість дітей, Xi Кількість сімей, fi В % від загальної кількості сімей,
56,2
42,8
1,0
Всього

 

Розмір капіталу, млн. грн., xi Прибуток, млн. грн. ft В % до загального прибутку,
3-6 34,6
6-9 50,0
9-12 15,4
Всього

До основних елементів варіаційних рядів розподілу відносяться: варіанти х, - числові значення кількісної ознаки в групуванні (перша графа таблиць), які можуть бути додатними, від'ємними, абсолютними, відносними; частоти fi -значення окремих варіантів (друга графа); частки щ (третя графа). Окрім зазначених елементів варіаційних рядів до їх характеристик можуть бути віднесені такі показники: щільність частоти(h - ширина інтервалу), накопичена частка.Такі показники використовуються при розгляді побудованих рядів розподілу. Покажемо використання характеристик варіаційного інтервального ряду на прикладі розподілу сільських господарств області:  


 

Кількість голів, хi Кількість господарств, Щільність розподілу, -*100% h Накопичена частка, k і=1
До 300 4,4 1,47 4,4
300-599 11,3 3,77 15,7
600-999 24,5 6,12 40,2
1000-3000 53,7 2,69 93,9
Більше 3000 6,1 0,303
Всього X X

5. Статистичні таблиці

Результати статистичного зведення та групування, як правило, оформлюють у вигляді статистичних таблиць. Статистична таблиця - це форма раціонального та наочного представлення числових даних, які характеризують досліджувані явища і процеси. В статистичній практиці використовують таблиці різної складності в залежності від мети дослідження, особливостей об'єкта дослідження, обсягу наявної інформації.

Таблиця за своїм логічним змістом розглядається як „статистичне речення", що має свій підмет і присудок. Підмет таблиці характеризує об'єкт дослідження, а присудок - це система показників, що відображує підмет як об'єкт.

Залежно від структури підмета статистичні таблиці поділяють на прості, групові та комбінаційні.

Підмет простої таблиці являє собою перелік одиниць явища чи процесу і в присудку відсутнє групування статистичних даних. Такі таблиці можуть бути переліковими, хронологічними, територіальними. Прикладом простої переліскової таблиці є інформація про наявність будівельних машин в будівельних управліннях регіону:

 

Вид машин Кількість машин даного виду, тис.шт.
Екскаватори 32,6
Скрепери 8,7
Бульдозери 31,6
Крани пересувні 40,3
Всього 113,2

Підметом таблиці є вид машин, присудком - кількість різних їх видів.

У групових статистичних таблицях підмет групується за однією ознакою (табл. 7), а у комбінаційних за двома і більше ознаками (табл. 8). У наведеній груповій таблиці підметом є магазини міста, які поділені на групи за рівнем продуктивності праці, присудком - показники цих організацій (кількість магазинів, фондовіддача, рентабельність). У прикладі комбінаційної таблиці підметом є магазини, розподілені на групи та підгрупи за часткою площі торгівельного зала та тривалістю робочого дня, у присудку наведено показники, які найбільш повно характеризують ефективність роботи магазинів.

Складання статистичної таблиці здійснюється в два етапи. На першому етапі розробляється макет таблиці, на другому - заповнюється статистичними даними.

 

Рівень продуктивності праці магазинів, тис. грн. Кількість магазинів Фондовіддача на 1 грн. активної частки основних фондів, грн. Рентабельність активної частки основних фондів, %
До 60 40,42 2,3
60-70 43,1 2,8
70-80 75,8 4,7
80-90 65,9 4,0
90-100 93,1 5,1
Більше 100 109,3 6,4
Всього X X
В середньому X 4,4

Таблиця 8 Групування продовольчих магазинів міста за часткою площі торгівельного зала та тривалості робочого дня за звітний період

 

Групи та підгрупи магазинів за часткою площі торгівельного зала (%) та тривалості робочого дня (год.) Кількість магазинів Фондовіддача на 1 грн. активної частки основних фондів, грн. Рентабельність активної частки основних фондів, %
До 35% 48,5 3,10
В тому числі: 8-10 год. більше 10 год. 4 9 41,2 57,5 2,20 4,02
35-45% 69.8 5.20
В тому числі: 8-10 год. більше 10 год. 54,6 77,4 3,08 7,10
45-55% 90,6 6,40
В тому числі: 8-10 год. більше 10 год. 5 13 68,9 108,7 4,17 7,98
Всього X X
В середньому X 73,5 4,70

Макет таблиці - це комбінація горизонтальних рядків та вертикальних граф (стовпців), на перетині яких утворюються клітини для запису відповідної інформації. Ліві бічні та верхні клітини призначені для словесних заголовків підмета та системи показників присудка. Інші клітини таблиці передбачені для числових статистичних даних. Основний зміст таблиці вказується у її назві.

Під час розробки і заповнення макетів таблиць необхідно додержуватись певних технічних правил, а саме:

1. Назва таблиці, заголовки рядків та граф повинні бути чіткими, лаконічними, без скорочень і зайвої та другорядної інформації.

2. У назві таблиці вказується її порядковий номер, об'єкт дослідження, його часова та географічна ознаки (див. табл. 6-8). Якщо назви окремих граф чи рядків повторяються, то їх доцільно об'єднати спільним заголовком.

3. У верхніх і бічних заголовках вказуються одиниці вимірювання з використанням загальноприйнятих скорочень (грн., т, м тощо). Якщо одиниця вимірювання спільна для всіх даних таблиці, її вказують у назві таблиці.

4. Для складних за побудовою таблиць графи доцільно нумерувати: графу з назвою підмета позначають літерою алфавіту, а інші графи - цифрами (див. табл. 7, 8).

5. Узагальнена інформація граф таблиці міститься у підсумковому рядку з позначкою „Разом" (проміжний підсумок), „Всього" (остаточний підсумок), „В середньому".

6. Значення показників у клітинах таблиці слід округляти у межах одного рядка чи графи з однаковим ступенем точності (до цілих; 0,1; 0,01 і т.д.).

7. Якщо немає відомостей про будь-який показник, ставиться три крапки (...). Відсутність будь-якої ознаки в таблиці позначається тире (-). У тих випадках, коли клітина таблиці не підлягає заповненню, або бракує осмислення змісту, ставлять знак (х).

8. До таблиці у разі потреби додають примітки, в яких вказують джерела

даних, дають докладне тлумачення змісту окремих показників та інші пояснення.

Наочне представлення результатів спостереження та групування соціально-економічних явищ і процесів може бути надано на графіках. Статистичний графік - це масштабне зображення статистичних даних за допомогою ліній, геометричних фігур та інших наочних засобів. Графіки використовуються для характеристики зміни суспільних явищ і процесів у часі, дослідження структури та порівняння явищ, контролю виконання плану, зображення явищ у просторі та в інших випадках. Вони дають змогу візуальним способом охопити всю сукупність статистичних даних і скласти в цілому картину про вивчаєме явище чи процес. Наочне зображення досліджуваних даних сприяє кращому виявленню найхарактерніших зв'язків між факторами, дозволяє виявити тенденцію у зміні та розвитку окремих явищ. Значна роль графічної інформації у пропаганді передового досвіду, новітніх технологій, прогресивних тенденцій, в рекламних цілях тощо.

Статистичні графіки відрізняються великою різноманітністю, їх можна поділити на дві великі групи: діаграми та статистичні карти.

Найбільш поширеною групою є діаграми, на яких статистичні дані зображуються за допомогою геометричних знаків, ліній і фігур. В залежності від способу побудови розрізняють такі основні види діаграм: лінійні, радіальні, секторні, стовпчикові, стрічкові, фігурні та ін.


Радіальні діаграми (рис. 2) використовують для зображення явищ, які періодично змінюються за часом (переважно сезонних коливань). Для їх побудови застосовують полярну систему координат. Круг поділяють на 12 рівних частин, кожна з яких означає певний місяць. На радіусі, починаючи з центра, в масштабі відкладають відрізки, що зображують місячні рівні ознаки. Кінці цих відрізків з'єднуються між собою, в наслідок чого створюється замкнута фігура - дванадцятигранник, який характеризує сезонні коливання досліджуваного явища.  
 
 

Динаміку (розвиток явищ у часі) найчастіше відображають за допомогою лінійних діаграм (рис. 1). їх будують в масштабі у прямокутній системі координат: на осі абсцис відкладають періоди або моменти часу, на осі ординат - числові значення показника. На перетині перпендикулярів відповідних значень досліджуваної ознаки і часових дат отримують точки. Ламана лінія, що їх з'єднує, характеризує зміну досліджувального явища у часі.


 

Сезонні діаграми (рис. 3) характеризують структури явища. Для побудови секторної діаграми круг розділяється радіусами на сектори, площі яких пропорційні частинам досліджуваного явища в загальному обсязі зображуваного круга, що дорівнює 100% або 360°. Перед побудовою діаграми абсолютні значення величин ознаки переводять у проценти, а проценти - у градуси. Кожний процент дорівнює 3,6° (360:100).

Рисунок 3- Структура ВВПкраїни за компонентами доходу
Стовпчикові діаграми (рис. 4) використовують для наочного зіставлення

 
 

обсягів вивчає мого явища за часом або у просторі

Рисунок 4- Індекси реального доходу ВВП країни

 

Вертикальні стовпчики в масштабі відповідають чисельним значенням ознаки. Стовпчики можуть розташовуватись один від одного на однаковій відстані або щільно. Зображення стовпчиків може бути площинним (див. рис. 4) або об'ємним.

Якщо стовпчики розташовуються не вертикально, а горизонтально, то такі діаграми називаються стрічковими (смугастими).

В статистиці, перш за все в рекламних цілях, використовують також фігурні діаграми. При їх побудові статистичні дані зображуються малюнками-символами (банки консервів, автомобілі тощо), площі яких пропорційні величинам відповідних ознак. Ці діаграми більш наочні, легше сприймаються і тому їх використовують для реклами окремих товарів.

Другою групою статистичних графіків є статистичні карти. До статистичних карт належать картограми і картодіаграми.

Картограми - це зображення певної ознаки на схематичній географічній карті різними забарвленням або штрихуванням. Наприклад, різна щільність населення країни може бути відображена різною інтенсивністю забарвлення території.

Картограма являє собою поєднання схематичної географічної карти з однієї із згаданих вище діаграм. При цьому статистичні показники зображуються у вигляді стовпчиків, квадратів, трикутників, силуетів тощо.

Особливе місце, у зв'язку із специфічністю, займає графічне зображення рядів розподілу. Такі графіки значно полегшують аналіз рядів розподілу, дозволяють отримати уявлення про форму розподілу.

Для графічного зображення дискретного варіаційного ряду використовують полігон розподілу (рис.5). Його зображують у прямокутній системі координат, де на осі абсцис відкладають значення варіант х, а на осі ординат - частоти f . Одержані точки з координатами хiта fi з'єднують прямими лініями. Для замикання полігону кінцеві вершини з'єднують з точками на осі абсцис (див. преривні лінії на рис. 5), які відстоять на одну поділку від

Хтах 1 Хmin

Графічне зображення інтервального варіаційного ряду виконують у вигляді гістограми. Для рядів з рівними інтервалами будують гістограму в осях

(рис. 6). Для незакритого першого інтервалу у якості х1 беруть середнє значення другого інтервалу, а для незакритого останнього інтервалу - середнє значення пре достатнього xn-1.

Рис. 5. Полігон розподілу Рис. 6. Гістограма для ряда з

рівномірними інтервалами Для інтервальних рядів з нерівними інтервалами будують гістограму щільності розподілу (рис. 7) так як щільність дає уяву про наповненість

інтервалу. Гістограму будують в осяхабо Слід звернути

увагу, що площі окремих прямокутників пропорційні частотам (часткам) відповідних інтервалів.

В ряді випадків для зображення варіаційних рядів використовується кумулянта (рис. 8). Для її побудові на осі абсцис відкладають варіанти х, а на осі ординат - накопичені частоти (частки) F. Зображення варіаційного ряду у вигляді кумулянти зручно при зіставленні варіаційних рядів, а також в економічних дослідженнях (наприклад, для аналізу концентрації виробництва).

Рис. 7. Гістограма для ряда з Рис. 8. Кумулянта

нерівними інтервалами

опитувані особи. Представник статистичної установи вручає їх опитуваним і збирає після заповнення. При цьому він перевіряє правильність заповнення формулярів. Цей спосіб застосовують у деяких країнах під час перепису населення (у СІЛА, Франції, Бельгії), у ході бюджетних обстежень населення України, під час поселення до готелю.

У процесі застосування анкетного способу збирання відомостей реєстратор не зустрічається з обслідуваним об'єктом, вони підтримують зв'язок через пошту. Цей спосіб базується на принципі добровільного заповнення адресатами спеціальних анкет. Заповнених анкет повертають зазвичай менше, ніж їх було розіслано. Це найдешевший, але й найбільш ненадійний спосіб статистичного спостереження.

Різновид анкетного спостереження — кореспондентський спосіб. Суть його полягає в тому, що органи, які проводять спостереження, висилають бланки з інструкцією щодо їх заповнення заздалегідь визначеному колу осіб, котрі, одержавши формуляри, зобов'язані заповнити їх і повернути.

Існування різних способів спостереження зумовлене такими чинниками:

• різним характером об'єктів дослідження;

• ступенем точності даних;

• вимогами до конкретного об'єкта спостереження;

• фінансовими можливостями;

• наявністю облікових кадрів.

4. План і програма статистичного спостереження

Для успішного проведення статистичного спостереження потрібно спочатку скласти план роботи, передбачивши в ньому такі аспекти:

• мету і завдання спостереження;

• об'єкт спостереження;

• одиницю сукупності;

• одиницю спостереження;

• складання програми спостереження;

 


Читайте також:

  1. Абсолютні і відносні статистичні величини
  2. Графіки виходу на роботу, їх характеристика
  3. Графіки залежності шляхи від часу
  4. Економіко - статистичні методи нормування
  5. Елементарні статистичні характеристики
  6. За умови, що у витратах або в ринковому попиті не станеться жодних змін, графіки відображають ситуацію рівноваги конкурентного ринку в короткостроковому періоді.
  7. Математичні основи векторної графіки
  8. Математичні основи векторної графіки
  9. МАТЕМАТИЧНО-СТАТИСТИЧНІ МЕТОДИ ОПРАЦЮВАННЯ ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЇ ДАНИХ
  10. Мовні засоби машинної графіки
  11. Недоліки тривимірної графіки
  12. Основні поняття, статистичні критерії та класифікації в оптовій торгівлі




Переглядів: 2029

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ряди розподілу | Призначення і будова рахунків бухгалтерського обліку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.