Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зміцнення Київської держави у X ст.

Східні слов'яни у давнину.

На початку VII ст. слов'яни почали переселятися з північних схилів Карпат, долини Вісли та басейну Прип'яті по всій території східної Європи. По мірі розселення слов'яни поділяються на 3 підгрупи: західні, південні і східні слов'яни.

Поступово якась частина території сучасної України, Білорусії та Росії була поділена між 14 великими союзами слов'янських племен. Найзначнішим поселенням були поляни, що жили у центральній України по берегам Дніпра, серед інших східнослов'янських племен на території України були древляни на північному заході, сіверяни на північному сході, уличі та тиверці на південному заході, на заході жили волиняни та дуліби, білі хорвати та дреговичі.

Східні слов'яни селились невеликими селищами, розташовані неподалік один від одного. Як правило в одному селищі було не більше 70 хатин (але могло бути і більше), але вони були розміщені на відстані не більше 1-2 миль. Через 30-40 миль від одного скупчення селищ друге таке ж, і так по всій заселеній території, а в її центрі був укріплений "град". Це була фортеця, в якій укривалися всі жителі під час нападу.

Про їх політичний устрій нажаль нічого не відомо. Скоріш за все у них не було верховних правителів, які б зосереджували владу в своїх руках, їх об'єднували тільки віра в одних богів. Найважливіші рішення приймалися шляхом спільного голосування. З часом з'являється прошарок племінних вождів, яких називали князями.

Торгівля у східних слов'ян спочатку розвивалась повільно, і тільки у VIII ст., коли на їх землі почали прибувати купці з мусульманського сходу (арабів), почала розвиватись.

4. Виникнення держави у східних слов'ян.

Понад 11 століть тому східні слов'яни створили свою першу державу. Літописи та інші пам'ятки давньоруської літератури називають її Руссю або Руською землею, а вчені-історики - Київською або Давньою Руссю. Вона належала до найбільш культурніше, економічно і політично розвинутих держав середньовіччя.

Вирішальним кроком становлення держави був в кінці IX ст. 882 р. - новгородський князь Олег (Віщий) іде військовим походом на Київ. Виманивши хитрістю київських князів Аскольда і Діра, вбиває їх і становиться київським князем. Утвердження Олега в Києві знаменувалось утворенням східної слов'янської держави.

Захопивши Київ Олег становить перше політичне об'єднання річних князівств (Новгородського і Київського). Які за часи Олега досягли великого розквіту.

Походження назви "Русь:

Норманська теорія - німецькі вчені Байєр, Шлоце,. Міллер. Київську Русь заснували нормани (вікінги, варяги). Ґрунтувалися тим, що слов'яни на той час були не розвинутим народом і не могли додуматись створити державу.

Антинорманськатеорія - Ломоносов доводив першочергову роль слов'ян у створенні Київської Русі. Підтримували теорію - Грушевський, Костомаров.

Дебати набули лінгвістичного характеру звідки пішла назва "Русь".

Норманісти - ця назва пішла від слова назви (фінської назви шведського племені). Антинорманісти - від одного слов'янського племені "Роксолани". назви річок "Рось". "Росава". "Роставиця".

1187 р. - перша згадка про слово "Україна" (окраїна, кордон Київської Русі).

Князь Олег (882-912рр.)

Головна позиція - об'єднавча внутрішня політика, підкорює древлян, радимичів, сіверян, уличів. Інша позиція - збір данини. Зробив два великі походи на Візантію у 907. 911 рр. Підкорює Візантію і підписує мирні договори: Візантія платить данину, пільги руським купцям. У 912 р. - помирає.

Князь Ігор (912-944 рр.) - син Олега

Досить невдала внутрішня і зовнішня політика. 941, 944 - походи на Візантію, перемагає Візантія, підписується мирний договір: Київська Русь платить данину, пільги візантійським купцям. Внутрішня політика: приєднує уличів, древлян. Східний Крим, Тмутараканське князівство на Отаманському півострові. 944р. - починає їздити збирати данину, зібравши данину з древлян він з дружиною повертаються до Києва, але мабуть, йому здалося, що мало зібрав, і повертається до древлян з невеликою кількістю дружини, де його і вбивають.

Княгиня Ольга (944-964 рр.)

Син Ігоря Святослав був ще малий, тому Ольга взяла на себе керівництво державою. Внутрішня політика: помста древлянам, встановлює норми збору данини по всій Київській Русі. Зовнішня політика: 946 - вперше в історії Київської Русі їде до Константинополя не військовим походом, а з дипломатичним візитом. Підписується рівноправний мирний договір. 955 р. - перша приймає християнство.

Князь Святослав (964-972 рр.)

Головне в житті - це військові походи, не любив розкоші. 968 р. - перемога над хазарами. 965-968 р. - похід на Волзьку Болгарію. 968 р. відбиває напад печенігів. 969 р. повстання Волзької Болгарії (підкоряє). Майже не займався внутрішньою політикою. Провів одну з адміністративних реформ (вона майже не спрацювала) - посадив своїх синів правити в містах Київської Русі. 972 р. - загинув (у віці 24 років). Захопивши міста на Дунаї, повертається до Києва. Візантійський князь підкупляє печенігів, які вбивають Святослава.

Починається боротьба за київське князівство між його братами, перші задатки феодальної роздробленості.

6. Розквіт Київської Русі в епоху Володимира Великого та Ярослава Мудрого.Володимир Великий

Головна реформа - релігійна. Внутрішня політика: розбудовує державу, встановлюються остаточні кордони Київської Русі, твориться самобутня культура Київської Русі. 981 р. - захоплює і приєднує дулібів. 988 р. - адміністративна і судова реформа. Будує міську фортецю в Києві (Дитинець), вали від нападу печенігів. Садить у міста своїх синів.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  5. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  6. Антиінфляційна політика держави
  7. Антимонопольна діяльність держави
  8. Антимонопольна діяльність держави.
  9. Антимонопольна політика держави.
  10. Античні міста-держави на півдні України, їх культурні традиції.
  11. Античні міста-держави Північного Причорномор'я
  12. Античні міста-держави Північного Причорномор'я




Переглядів: 855

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Орієнтовні питання до екзамену | Ярослав Мудрий

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.