Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні компоненти навчального процесу.

 

Навчальний процес як організацій­на форма існування суспільних явищ має власну структуру і складається з певних елементів.

Система навчального процесу, яка створює сучасну модель навчан­ня, — це цілісна множина сукуп­ності її основних складових. Слово «модель» (франц. modele від лат. modulus — міра) означає зразок, примірник чо­го-небудь.., схема для пояснення якогось явища або процесу.

«Дидактичне моделювання — це система дій, яка забез­печує адекватне засвоєння (розуміння) модельованих влас­тивостей, зв'язків і відношень пізнаваного і перетворювано­го об'єкта (природного чи соціокультурного)». Об'єктами дидактичного моделювання виступають природні та штучні системи, а суб'єктом — сама людська свідомість.

І. А. Зязюн і Г. М. Сагач на основі гуманістичної пара­дигми освіти визначають такі вимоги для розробки дидактич­ної моделі:

· вона має бути об'єктивною (відображати суще);

· суб'єктивною (відображати об'єкт з урахуванням тезау­русу реципієнта);

· нормативною (відображати бажане);

· інтерактивною (передбачати діалог зі студентом);

· адаптивною (пристосовуватись до індивідуальних особ­ливостей людини, передусім до рівня різновидів її досвіду);

· відкритою (передбачати проективно-технологічну нормотворчість діяльності реципієнта).

Модель навчального процесу — це еталонне уявлення про навчання учнів, його конструювання в умовах конкретних освітньо-виховних закладів. Вона визначає цілі, основи ор­ганізації та проведення навчального процесу.

Основними її складовими мають бути цільовий, стимулювально-мотиваційний, змістовий, процесуальний, кон­трольно-регулювальний, оцінково-результативний, суб'єкт-суб'єктний компоненти.

Особистісну спрямованість цій моделі надають гума­нізація, гуманітаризація і демократизація названих складо­вих, а щодо процесуального компонента — формування суб'єкт-суб'єктних взаємин між педагогом і учнем. Учень мо­же і повинен бути суб'єктом учіння. Альтернативи тут немає.

М. С. Каган виокремлює три характеристики суб'єкта: перша (вихідна і головна) — його активність на противагу пасивності або реактивності об'єкта; друга — свідомий і са­мосвідомий характер цієї активності, що сприяє цілеспря­мованій і вільній діяльності; третя — його унікальність. Учень спроможний стати суб'єктом власного учіння (тією мірою, якою він володіє особистісними якостями). Пере­творення учня на суб'єкта і є процесом виховання, станов­ленням особистісних якостей, прилученням учня до інших людей і його відособленням від інших, його соціалізацією та самоствердженням. «Людина є нічим іншим, як тим, що вона сама із себе робить», — сказав про це Ж.-П. Сартр.

На жаль, тільки в основі окремих сучасних концепцій навчання чи дидактичних систем лежить визнання ролі уч­ня як головної постаті навчального процесу. До цих систем, першою чергою, належать педагогіка співробітництва, гу­маністична педагогіка, особистісно орієнтоване навчання. «Потреба бути особистістю, яка водночас є потребою бути ідеально репрезентованим у діяльності інших людей», знач­ною мірою реалізується в сучасних дидактичних кон­цепціях. Німецький соціолог К. Манхейм влучно зауважив, що людина може стати особистістю для самої себе тільки тією мірою, якою вона стала особистістю для інших, а інші є особистостями для неї.

Знання і осмислення основних компонентів дидактич­ного процесу дають змогу педагогові передбачити конкрет­ний варіант дидактичної системи, глибше зрозуміти суттєву характеристику навчання як педагогічного явища, науково обґрунтувати підходи до його практичного здійснення, про­гнозувати результати реалізації.

Структура навчального процесу, по-перше, вказує на те, що навчання має двосторонній характер і зумовлює не­обхідність тісної взаємодії суб'єкта викладання і суб'єкта учіння на всіх етапах навчальної роботи, починаючи з по­становки її мети та завдань і завершуючи перевіркою та оцінкою її результатів. «Вилучення» учнів на будь-якому етапі навчання призводить до припинення процесу їх навчально-пізнавальної діяльності.

По-друге, дає педагогам чітке уявлення про його основні ланки.

Наприклад, завдання педагога:

— визначати цілі та завдання навчальної діяльності учнів;

— формувати змістовні, емоційно забарвлені мотиви і мотивації навчально-пізнавальної діяльності;

— визначати зміст навчального матеріалу, що підлягає опрацюванню і засвоєнню учнями;

— планувати й організовувати навчально-пізнавальну діяльність учнів;

— вибирати методи, форми і засоби проведення занять, визначати та опрацьовувати методику кожного навчального заходу;

— надавати навчальній діяльності учнів позитивно емоційного забарвлення;

— проводити конкретні навчальні заходи;

— допомагати учням і регулювати їхню навчально-пізнавальну діяльність;

— контролювати навчально-пізнавальну діяльність учнів;

— оцінювати її результати.

Відповідно, основними ланками навчально-пізнавальної діяльності учнів є:

— усвідомлення цілей і завдань цієї діяльності;

— формування, розвиток і збагачення її мотивів і моти­вації;

— осмислення теми нового матеріалу й основних про­блем, які необхідно розв'язати;

— сприйняття, осмислення, запам'ятовування та уза­гальнення навчального матеріалу, його використання в практиці й подальше повторення;

— прояв емоційно-вольового ставлення до власних на­вчально-пізнавальних дій;

— самоконтроль і самооцінка навчально-пізнавальної діяльності та внесення до неї відповідних корективів і змін.

По-третє, дає педагогові чітке уявлення про динамізм і перманентність навчального процесу.

Стисло проаналізуємо призначення і зміст окремих структурних компонентів дидактичного процесу.

Цільовий компонент забезпечує усвідомлення педаго­гами мети навчання, а також формує позитивне ставлення учнів до навчально-пізнавальної діяльності, професійної діяльності взагалі та конкретного фаху зокрема. Цілі на­вчання визначаються державним стандартом, низкою доку­ментів уряду України, а щодо окремих спеціальностей — освітньо-кваліфікаційною характеристикою. Потім вони конкретизуються в освітньо-професійних програмах, про­грамах з окремих навчальних дисциплін, підручниках, на­вчальних посібниках для вчителів, дидактичних матеріалах для учнів.

Можна визначити такі загальні цілі навчання в націо­нальній системі освіти:

· формувати особистість учня як громадянина української

держави;

· навчити учнів як суб'єктів ефективно вчитися, прище­пити їм оптимальну методику учіння й самоучіння, фор­мувати потребу в постійному творчому самовдоскона­ленні;

· озброїти учнів знаннями, навичками та вміннями, не­обхідними для успішної професійної та громадянської діяльності.

Отже, мета навчання — це ідеальне мисленнєве перед­бачення педагогами і учнями кінцевого результату навчаль­ного процесу.

Стимулювально-мотиваційний компонент має велике значення для навчального процесу.

Формування мотивації навчальних дій — це відповідаль­ний етап діяльності педагога. Глибокі, міцні, емоційно за­барвлені та змістовні мотиви забезпечують ефективність на­вчально-пізнавальних дій учнів і надають їм конкретну на­правленість. Через те деякі автори, наприклад Ю. К.Бабанський, В. Оконь, розглядають мотивацію навчання як ок­ремий компонент навчального процесу і формулюють відповідний принцип навчання: «До нього можна було вне­сти принцип мотивації, оскільки мотивація присутня у всіх процесах освіти».

У своїх дослідженнях Є. Н. Ільїн, А. К. Маркова, Т. А. Матись, М.Є.Мільман, А. Б. Орлов та інші автори обґрунтували внутрішню і зовнішню мотивації навчальної діяльності та умови їх формування. «Адже саме позитивна мотивація до навчання та особистісного поступу, яку ство­рює й підтримує насамперед учитель, є наріжною умовою конструктивної соціалізації школярів. Відсутність або ж хибність такої мотивації призводять до загрози суспільної ізоляції та виникнення девіацій соціальної поведінки молоді».

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності скла­дається із сукупності певних мотивів. Мотив навчально-пізнавальної діяльності — це намагання учня досягти пев­ного рівня розвитку в учінні та професійній діяльності, в основі якої лежать глибокі, міцні й різноманітні загально-наукові та професійні знання, навички й уміння. Своєю чергою, ця потреба викликає певне переживання, інтерес, спонуку. Таким чином, для активної участі учня в навчаль­но-пізнавальній діяльності необхідно, щоб мета і зміст учіння та професійної діяльності не тільки були внутрішньо прийняті ним, але й набули для нього особистісного смис­лу, викликали позитивні переживання, намагання і праг­нення ефективних дій.

Безперечно, навчально-пізнавальна діяльність учнів завжди є полімотивованою, тобто в навчальних мотивах поєднуються зовнішні та внутрішні. До зовнішніх мотивів належать прагнення отримати певний розвиток в учінні, на­бути нові знання, навички, вміння, взаємодіяти з товариша­ми. Усвідомлення та сприйняття навчально-пізнавальних дій, ролі знань, навичок і вмінь як у житті, так і в кон­кретній професійній діяльності, намагання одержати певні заохочення за успіхи в учінні є прикладами таких мотивів. Хоча також можуть мати місце й нейтральні, а іноді й нега­тивні зовнішні мотиви. Наприклад, навчання як вимушена поведінка, навчання як намагання бути лідером або отрима­ти престиж, прагнення бути в центрі уваги. Тому педагог повинен навчитися розпізнавати істинні мотиви навчально-пізнавальних дій учнів, що сприятиме цілеспрямованій та змістовній роботі з кожним із них.

Внутрішні мотиви можна класифікувати у дві групи:

• перша — пізнавальні мотиви, чи мотиви, які закладені в самій навчально-пізнавальній діяльності, ґрунтуються на інтересі учнів до змісту професійної діяльності (намагання пізнати щось нове, корисне і необхідне, оволодіти профе­сійними навичками та вміннями, зрозуміти сутність різних професійних явищ тощо) і процесу пізнавальних дій (нама­гання виявляти розумову активність, обмірковувати та обґрунтовувати певні проблеми тощо);

• друга — мотиви досягнення, в основі яких, за Д. Аткінсоном, лежить прагнення до успіху й уникнення невдач. Це можуть бути широкі соціальні мотиви, мотиви самовиз­начення, вдосконалення; вузькокорисні мотиви (намагання отримати заохочення, високі оцінки, прагнення бути най­кращим серед товаришів); негативні мотиви (намагання уникнути неприємних відносин з педагогами, товаришами).

Безперечно, будь-який педагог повинен прагнути фор­мувати в учнів, першою чергою, мотивацію навчально-пізнавальних дій, тому що їх у цьому разі цікавить сам зміст, смисл і процес навчально-пізнавальних дій, а у ви­падку мотивації досягнень — тільки прагматичний результат. Пізнавальна мотивація підвищує активність учнів, сприяє перебудові психічних процесів і, відповідно, має вплив на їх розвиток. Тобто, основна проблема для учня в дидактичному процесі — не отримання високих оцінок (мо­тивація досягнення), а система глибоких, міцних загально-наукових і професійних знань, навичок і вмінь, всебічний і гармонійний розвиток особистості.

Безперечно, мудро чинять ті педагоги, які мотивацію пізнання використовують для формування професійної мо­тивації та спрямованості особистості майбутнього спе­ціаліста. Тому в навчальному процесі повинні чітко окрес­люватися контури і характер майбутньої професійної діяль­ності.

Змістовий компонент містить усе те, що становить по­няття «зміст освіти», — систему наукових знань, навичок і вмінь, оволодіння якими забезпечує всебічний розвиток здібностей учнів, формування їх світогляду, набуття соціального досвіду, підготовку до суспільного життя і до професійної діяльності. «Нинішній зміст освіти як у загаль­ноосвітній, так і професійній школі передбачає, взагалі ка­жучи, освоєння учнями і студентами майже всіх основних видів діяльності»

Зміст загальної освіти має відповідати таким вимогам:

· забезпечення особистісного розвитку учнів у навчально-пізнавальній діяльності;

· забезпечення загальної та професійної підготовки учнів;

· урахування реальних можливостей навчального процесу конкретних освітньо-виховних систем;

· забезпечення єдності навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення учнів;

· підготовка громадян України до майбутньої професійної діяльності та формування активної життєвої позиції.

Вдосконалення змісту освіти є пріоритетною державною справою. У зв'язку з цим слід її, по-перше, гуманітаризувати, що передбачає «...інтеграцію різнорідних знань про лю­дину, її мислення, про природу і суспільство, одержаних при вивченні різних навчальних предметів, в єдину наукову картину світу»; по-друге, вдосконалити навчальні програ­ми та навчальні плани; по-третє, забезпечити сучасними методичними розробками та порадниками; по-четверте, обґрунтувати сучасні критерії оцінки ефективності навчаль­ного процесу.

Операційно-діяльнісний компонент — це організація практичної навчально-пізнавальної діяльності учнів з опа­нування змісту освіти. Цей компонент є одним із головних складових дидактичного процесу і його можна визначити як процесуальний, методичний.

Основні його складові — принципи, методи, форми, за­соби навчання. Ефективність цього компоненту залежить від активної взаємодії учителів й учнів, встановлення між ними суб'єкт-суб'єктних взаємин. Застосування сучасних діалогічних методів, прийомів, форм педагогічної взаємодії сприяє формуванню таких відносин.

Контрольно-регулювальний компонент спрямований на з'ясування ефективності функціонування всієї моделі на­вчального процесу, вивчення результативності дій кожного її компонента, своєчасне внесення оптимальних корективів. Контроль здійснюється за допомогою усних, письмових, ла­бораторних та інших практичних робіт, шляхом проведення іспитів, заліків і опитувань. Суттєву роль має відігравати са­моконтроль учнів у формі самоперевірки глибини за­своєння навчального матеріалу, правильності та швидкості виконання вправ, оцінки отриманих відповідей у задачах. Контроль і самоконтроль забезпечують зворотний зв'язок у навчальному процесі — одержання педагогом і учнем інформації про ступінь труднощів, типові недоліки, які зу­мовлюють необхідність внесення в цей процес відповідних змін і постійного його вдосконалення.

Оцінково-результативний компонент є завершальним у навчальному процесі. «Ключове питання — що саме має бути об'єктом вимірювання і через яку систему вимірників визначатися в кожній освітній галузі. Адже результатом за­своєння є знання, способи діяльності, творчі вміння, на­вички, світоглядні цінності, і кожен предмет має свої особ­ливості і є специфічною часткою в загальноосвітній підго­товці». Також необхідно звертати особливу увагу на моде­лювання системи критеріїв оцінки результатів розвитку освіти.

Цей компонент передбачає оцінку опанування учнями навчальної програми, освоєння певної сукупності знань, формування практичних навичок і вмінь, визначення рівня їх особистісного і професійного розвитку, дієвості як всьо­го дидактичного процесу, так і окремих його компонентів, сформованості мотивації навчально-пізнавальної і про­фесійної діяльності . Також на цьому етапі відбу­вається контроль і самоконтроль за ходом дидактичного процесу.

Оцінка педагогами результатів навчальної діяльності учнів має бути об'єктивною, систематичною і послідовною. Трудність оцінки полягає у тому, що вона є багатоаспектною. Дійсно, виховну функцію і цінність вона має тоді, ко­ли є, по-перше, правильною (з погляду педагога) і справед­ливою (на думку вихованця) і, по-друге, відповідає загаль­ноприйнятим критеріям оцінок.

Російський філософ Б. С. Гершунський наголошує на то­му, що освіта повинна опікуватися насамперед становлен­ням особистості, плекаючи її освіченість, професійну ком­петентність, культуру і ментальність. «Результат освіти врешті-решт повинен оцінюватися не тільки за безпосе­редніми очевидними (точніше, підвладними безпосередньо­му контролю та оцінці) параметрами ефективності педа­гогічної діяльності, на рівні ментальних пріоритетів та впо­добань конкретного суспільства, але з урахуванням ди­наміки загальнолюдських цінностей та ідеалів, критеріїв ма­теріально-духовного прогресу людини та суспільства, що змінюються».

На думку М. Міндера, освіта має надати знань, умінь і навичок діяльності (озброюючи методологією постійного самовдосконалення), життєвого досвіду (з опертям на демо­кратичні загальнолюдські цінності).

І. А. Зязюн кінцевим результатом освіти вважає внут­рішній стан людини на рівні потреби пізнавати нове, здобу­вати знання, виробляти матеріальні й духовні цінності і до­помагати ближньому, бути добротворцем.

Таким чином, до результатів дидактичного процесу слід віднести:

· світогляд суб'єкта учіння, його світосприймання і світо­розуміння;

· особистісні якості учня;

· систему його загальнонаукових і професійних знань, на­вичок, умінь і звичок;

· вміння творчо мислити;

· вміння вчитися, потребу самостійно набувати та по­стійно творчо поповнювати свої знання, вдосконалюва­ти практичні та інтелектуальні навички та вміння;

· духовну, соціально-психологічну і професійну підготов­леність.

Отже, з функціонально-соціологічної точки зору форму­вання особистості учня в навчально-виховному процесі є головним його результатом. Суттєвий внесок у цей резуль­тат має зробити дидактичний процес. Показником цього результату є самоактуалізація учня в навчально-пізнаваль­ній діяльності та його готовність до професійної діяльності й до виконання різноманітних соціальних ролей. Саме зміст виконуваних суспільних ролей учнем як особистістю утво­рює смисл та сенс життя. А якість цієї форми життєвої самореалізації особистості визначає міру її соціального буття. Доречною є думка польського вченого К. Обуховського: лю­ди, котрих життя примусило займатися діяльністю, в якій вони не бачать сенсу, — це розчаровані в житті люди.

Стисло проаналізуємо процес опанування учнями знань, навичок та вмінь. Підзнаннями розуміють сукупність за­своєних учнем відомостей, понять, уявлень про предмети і явища навколишнього світу й діяльності.

Учень опановує знання шляхом вивчення та обмірку­вання певних явищ і закономірностей, що стосуються кон­кретної професійної діяльності.

Знання розподіляють на теоретичні та практичні. Теоре­тичні знання розкривають сутність речей, явищ та подій. Вони є основою успішної практичної діяльності учня. Практичні знання включають переважно відомості про ви­користання тих чи інших предметів і ситуацій з конкретною метою.

Знання повинні характеризуватися глибиною, гнуч­кістю, дієвістю та міцністю, найголовніше — мають бути усвідомленими. Основні вимоги до цих характеристик роз­глянемо, грунтуючися на висловлюваннях видатних особи­стостей. Давньогрецький філософ Платон про глибину знань писав, що повна неосвіченість — не найбільше лихо, а ще гірше — нагромадження погано засвоєних знань.

Французький філософ Клод Гельвецій (1715—1771) підкреслював, що знання певних принципів легко відштов­хує незнання деяких фактів. Тому важливе значення має гнучкість знань, особливо за екстремальних обставин.

Міцність професійних знань та їхня дієвість становлять основне завдання процесу навчання. Тому актуальними є слова Л. М. Толстого про те, як помилково думати, що все­знання є чеснотою. Важлива не кількість, а якість знань. Німецький педагог А. Дістервег писав, що хибні знання гірші, ніж незнання, і підкреслював, що не в кількості знань полягає освіта, а в розумінні та вмілому застосуванні того, що знаєш. Отже, міцні й дієві знання повинні характеризу­ватися повнотою змісту, системністю, докладністю, узагаль­неністю та високим ступенем їх засвоєння.

Актуальним є вислів Г. Сковороди про те, що нічого не­має шкідливішого від людини, яка володіє знанням склад­них наук, але не має доброго серця. Вона всі свої знання використовує на шкоду.

Залежно від того, як учень оволодів знаннями, ви­значають такі рівні: знання-ознайомлення, знання-репро­дукції, знання-вміння і найвищий рівень — знання-транс-формації. Останні характеризуються тим, що учень широко застосовує їх у практичній діяльності й творчо розвиває.

Практичне застосування знань забезпечує їх перехід у навички та вміння. Тому видатний педагог Я. А. Коменський у «Великій дидактиці» писав, що все має закріплюватися постійними вправами: навчання неможливо довести до до­сконалості без частих та особливо майстерних повторень і вправ.

У психології під навичкою розуміють дію, що сформова­на шляхом повторень і характеризується високим ступенем засвоєння та відсутністю поелементної свідомої регуляції та контролю. Отже,навичкаце автоматична дія, сформова­на цілеспрямованими вправами і виконується легко та вільно. Психологічна сутність навички полягає в тому, що вона звільняє свідомість учня від необхідності контролювати технічні компоненти діяльності і дає змогу зосередитися на її меті, завданнях та умовах.

Навичка формується на базі знань та простих умінь шляхом вправ. При цьому необхідно спиратися на усвідо­млення учнем мети конкретної вправи, інакше вони можуть перетворитися на муштру. Польський письменник, педагог і лікар Януш Корчак (1878—1942) зазначав, що все досягну­те дресируванням, натиском, насильством є неміцним, невірним і ненадійним.

Виокремлюють такі види навичок:

· сенсорні (перцептивні, почуттєві) — здатність автома­тично аналізувати сигнали, які надходять із навколиш­нього середовища (наприклад бачити, чути);

· розумові (інтелектуальні) — здатність автоматично вирішувати розумові операції, що мали місце раніше;

· рухомі — автоматизована дія на зовнішній об'єкт за до­помогою рухів з метою його перетворення, яке здійсню­валося раніше не один раз (наприклад кататися на лижах).

Знання основних етапів формування навичок дає змогу педагогу більш змістовно і цілеспрямовано організувати практичні вправи з учнями (табл).


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. II. Поняття соціального процесу.
  4. III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
  5. IV. План навчального процесу.
  6. IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
  7. IІІ. Вивченняння нового навчального матеріалу.
  8. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  9. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  10. Активний та пасивний типи адаптаційного процесу.
  11. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  12. Артеріальний пульс, основні параметри




Переглядів: 13292

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальна характеристика навчального процесу. | Етапи формування навичок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.