Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ТЕМА 3. КАРТИНИ ЕКОНОМІЧНОЇ РЕАЛЬНОСТІ

 

Виділення економіки як об'єкта пізнання тільки на перший погляд може показатися простим завданням. Ранні суспільства взагалі не знали такого поняття Соціолог Карл Поланьі назвав таке положення «Анонімністю економіки»: «економічний процес інституційний оформлявся за допомогою відносин спорідненості, браку, вікових груп. Термін «економічне життя» не має тут очевидного значення». Поняття економіки виникло лише після того, як сама економіка як об'єктивне явище виділилася з неподіленої раніше соціальної тканини в автономну підсистему суспільства, що відбулося в процесі формування ринкових економік в Новий час.

Кристалізація уявлень про економіку як об'єкт теоретичного пізнання йшла по двох лініях: одна шикувалася навколо особливого предмету — матеріального багатства, інша - навколо особливого типа поведінки людей, мотивованої їх приватними інтересами. На цій основі сформувалися дві базові картини економічної реальності, онтології: продуктова і поведінкова.

Й. Шумпетер перший виявив усвідомлену цікавість до картин економічної реальності як особливому типу знання: «Щоб мати можливість сформулювати яку б те не було проблему, раніше ми повинні мати перед собою образ деякої взаємозв'язаної сукупності явищі»

Систематична робота по виявленню і аналізу економічних онтологий почалася пізніше і була пов'язана з переосмисленням історії економічної науки на базі методологічних ідей І. Лакатоша.

Ідентифікація і зіставлення конкуруючих научно-исследовательських програм припускали перш за все виявлення їх онтологий, або, «жорсткого ядра» (Лакатош). Це дозволило виробити нове, більш ємке уявлення про логіку розвитку економічної науки.

Обидві базові економічні онтології - продуктову і поведінкову - можна знайти вже у А. Сміта. У його теоретичній системі можна виділити два блоки.

Перший блок пов'язаний з метафорою «невидимої руки», згодне якій ринок координує дії людей, направляючи приватний інтерес кожного його учасника на пошук задоволення суспільного попиту. Між приватними і суспільними інтересами немає антагонізму

Другий блок теоретичної системи А. Сміта грунтується на абстракції суспільного продукту. Економіка предстає як процес безперервного кругообігу деякого однорідного субстрата - суспільного продукту, що забезпечує матеріальну базу всієї життєдіяльності суспільства. Щороку він розподіляється між всіма класами суспільства, споживається ними і знову відтворюється працею продуктивних працівників. Ця продуктова онтологія задає чітку і жест кую рамку для аналізу залежностей, що визначають можливості і наслідки структурних зрушень в розподілі і використанні вироблюваного багатства (пропорціях споживання і накопичення, співвідношенні заробітної платні, ренти, прибули), передумови і межі його зростання.

Найважливіші наукові досягнення класичної політичної економії базувалися саме на продуктовій онтології, для якої були характерні:

1) передумова природного (нормального, збалансованого) стану;

2) виділення найважливіших структурних інваріантів, що описують таке стані (витрати-результати, заощадження-інвестиції)

3) акцент на ресурсні (матеріальні) чинники пераспределительньїх відносин і економічного зростання.

Отже, класична політична економія була, перш за все теорією багатства. Вона вивчала економіку переважно «на виході», з боку матеріального результату виробничої діяльності - суспільного продукту, його структури і динаміки.

Продуктова онтологія класичної школи активно використовувалася і надалі - в дослідженнях Маркса, Леонтьева, Сраффи, Пазінеті, в різних теоріях зростання, а також в економічній статистиці.

В ході маржиналистской революції (70-90-і роки 19 в.) основна увага змістилася в сферу обміну і сфокусувалося на самому процесі діяльності, на поведінці економічних агентів, перш за все на ухваленні ними рішень по розподілу (аллокации) і використанню ресурсів. Отже, різними маржиналистсткими школами, неокласичною мікроекономікою і поряд новітніх напрямів макроекономіки за основу була узята поведінкова онтологія.

Крім того, оснознание того, що поведінка економічних агентів, у свою чергу, залежить від норм, що склалися, і правил, стимулювало появу ще однієї базової онтології - інституційної. її використовували історична школа (19 в), традиційний институционализм і деякі напрями в рамках нового институционализма (20 в.)

Кожній картині економічної реальності відповідає своя емпірична база і свої методи її вивчення.

Продуктова онтологія орієнтує на роботу з макроекономічними даними.

Поведінкова онтологія - це онтологія мікрорівня. Вона припускає вивчення актів вибору економічних агентів на основі їх очікувань, переваг, оцінок вірогідних результатів ухвалюваних рішень.

Інституційна онтологія націлена на опис історично обумовлених стереотипів і норм поведінки, організаційних структур економічної діяльності, характеру їх еволюційних змін.

Якщо одні і ті ж явища розглядаються в контексті різних картин економічної реальності, вони одержують, як правило, альтернативні тлумачення. Наприклад, ринкові ціни - це 1) результат трудових витрат (продуктова онтологія); 2) договір, що врівноважує попит і пропозицію (поведінкова онтологія); 3) суспільна норма обміну (інституційна онтологія).

Опора на певну онтологію не припускає замкнутості на відповідне наочне поле. Важливо розуміти, що господарські процеси складаються з дій людей, що ці дії люди погодять з матеріальними і інституційними умовами середовища, і що їх загальний результат виражається в деякій сукупності благ, що задовольняють людські потреби.

Вибір онтології - це вибір ракурсу розгляду об'єкта: що приймається як передумови, як розмежовуються параметри і змінні і т.д.

 


Читайте також:

  1. АГД як галузь економічної науки
  2. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  3. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  4. Аналіз економічної ефективності капітальних вкладень
  5. Аналіз економічної та неекономічної результативності маркетингової діяльності
  6. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  7. Аналіз рівня економічної безпеки підприємства
  8. Антимонопольний комітет України здійснює контроль за додержанням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності законодавства про захист економічної конкуренції.
  9. В) політекономія та обґрунтування економічної політики
  10. В) Суб’єкти економічної системи.
  11. Важливою методико-методологічною проблемою є періодизація історії економічної думки, визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.
  12. Важливою складовою економічної політики 60-х рр. була реалізація програми “нових рубежів” президента Дж. Кенеді.




Переглядів: 465

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Трусевич И.В.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.