Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Діа- і парамагнетики

Досліди і теорія показують, що всі речовини, які поміщені в магнітне поле, на­бувають магнітних властивостей, тобто на­магнічуються і тому деякою мірою зміню­ють зовнішнє поле.

При цьому виявляється, що одні речо­вини послаблюють зовнішнє поле, а інші – підсилюють його; перші називаютьсядіа­магнетиками, другі -парамагнетиками.

Більшість речовин належить до діа­магнетиків.

Діамагнетиками називають ре­човини, магнітні моменти атомів або моле­кул яких дорівнюють нулю, коли немає зов­нішнього магнітного поля.

В цих речовинах спінові та орбітальні магнітні моменти електронів взаємно скомпенсовані.

До діамагнетиків належать інертні гази Не, Ne. Аr Кr, Хе, а також такі речови­ни, як Н2О, С, Си, Zп, Аg, Sb, Нg, Рb, Ві, багато органічних сполук тощо.

Коли внести діамагнетик у зовнішнє магнітне поле, у кожному його атомі індукується магнітний момент , який нап рямлений протилежно до вектора маг­нітної індукції поля. В межах малого об’єму V ізотропного діамагнетика вектори всіх N атомів (молекул) однакові. Вони пропорційні до вектора і проти­лежні йому за напрямком. Тому вектор на­магнічування дорівнює:

,

де безрозмірний коефіцієнт пропорцій­ності, який залежить від природи речовини. Коефіцієнт називається магніт­ноюсприйнятливістю речовини. Для всіх діамагнетиків і за величиною ,тобто . Тому діамагнітний ефект малопомітний, цей ефект виникає у всіх речовинах, внесених у магнітне поле.

Стрижень з діамагнітного матеріалу намагнічується в напрямку, протилежному до напрямку зовнішнього магнітного поля. Тому в неоднорідному магнітному полі діа­магнетик виштовхується в область слаб­шого поля і встановлюється так, щоб його вісь була перпендикулярна до вектора магнітої індукції поля.

Якщо векторна сума орбітальних маг­нітних моментів усіх електронів атома або молекули не дорівнює нулю, то атом загалом має деякий магнітний момент . Такі ато­ми (молекули) називаються парамагнітни­ми, а речовини, що складаються з них – парамагнетиками.

До парамагнетиків належать речо­вини, атоми яких мають незабудовану до кінця зовнішню електронну підоболонку:

Мg, Аl, Са, Сr, Мn, Рt, кисень атомарний і молекулярний, солі заліза, кобальту, ніке­лю, рідкісноземельних елементів тощо.

За відсутності зовнішнього магніт­ного поля парамагнетик ненамагнічений, оскільки внаслідок теплового руху власні магнітні моменти атомів орієнтовані хао­тично (J=0).

При внесенні парамагнітної речовини в зовнішнє магнітне поле в ній поряд з слаб­ким діамагнітним ефектом виникає переважна орієнтація елементарних магнітних моментів атомів у напрямку цього поля. При звичайних температурах парамагнітний ефект дещо сильніший за діамагнітний. Тому парамагнетики намагнічуються вздовж зовнішнього поля і підсилює його. Магнітна сприйнят­ливість парамагнетиків невелика, але за зна­ком додатна. За величиною вона в середньому на один порядок більша, ніж у діамагнетиків.

У дуже сильних магнітних полях або при дуже низьких температурах спостеріга­ється насиченість: намагніченість не зале­жить від .

Далеко від області насиченості

.

де магнітна сприйнятливість парамагнетика, причому i .

Макроскопічне парамагнетизм виявля­ється в тому, що парамагнетики втягуються в неоднорідне магнітне поле, а в однорід­ному полі парамагнітний стрижень орієн­тується паралельно до ліній індукції магніт­ного поля.

При нагріванні парамагнетика, який внесений у зовнішнє магнітне поле, тепло­вий рух атомів зростатиме і руйнуватиме ту Орієнтацію елементарних магнітних момен­тів частини атомів, яка встановилася під дією зовнішнього поля. Отже, магнітна сприйнятливість парамагнетиків як ве­личина, що характеризує з макроскопічного погляду магнітні властивості речовини, по­винна залежати від Т:

,

де С – стала Кюрі.

Це співвідношення виражаєзакон Кюрі:

магнітна сприйнятливість парамагнетика обернено пропорційна до його термодинамічної температури.

 

39. Магнітне поле в речовині. Закон повного

струму для магнітного поля в речовині.

Напруженість магнітного поля

 

При вивченні магнітного поля в ре­човині (магнетику) розрізняють два типи струмів: макроструми і мікроструми. Макрострумами називають електричні струми провідності, а також конвекційні струми, які зв'язані з рухом заряджених макро­скопічних тіл. Мікрострумами, або молеку­лярними струмами, називаються струми-, які зумовлені рухом електронів в атомах, іонах і молекулах.

Магнітне поле в речовині складаєть­ся з двох полів: зовнішнього поля , яке створюється макрострумами, і внутрішньо­го поля , яке створюється молекулярни­ми струмами.

Вектор магнітної індукції резуль­туючого магнітного поля в речовині дорів­нює векторній сумі магнітних індукцій зовнішнього і внутрішнього полів:

 

.

Вектор залежить від магнітних властивостей речовини.

Рис. 58
Для опису поля , що створюється молекулярними струмами, розглянемо однорідний ізотропний діамагнетик у вигляді колового циліндра перерізом S і довжиною l,який внесений у однорідне зовнішнє магнітне поле з індукцією (рис.15)

Внутрішнє поле, що виникає в діамагнетику, буде напрямлене протилежно зовнішньому. При цьому площини всіх мо­лекулярних струмів розташовуються перпен­дикулярно до напрямку зовнішнього поля так, щоб вектори їхніх магнітних моментів були анти паралельні до вектора .

На внутрішніх ділянках будь-якого перерізу S циліндра молекулярні струми сусідніх атомів напрямлені назустріч один одному і взаємно компенсуються (рис.15). Нескомпенсованими будуть лише молекулярні струми, які виходять на бічну поверхню циліндра.

Струми, які проходять по бічній поверхні циліндра, подібні до струму в соленоїді. Вони утворюють всередині циліндра поле, магнітну індукцію якого можна об-ги за допомогою такої формули:

.

Закон повного струму для магнітного в речовині (теорема про циркуляцію вектора ) є узагальненням закону повного струму для магнітного поля у вакуумі:

 

,

де і відповідно, алгебраїчні суми сил макрострумів (струмів провіднос­ті) і мікрострумів (молекулярних струмів), що охоплюються заданим контуром.

Обчислюючи циркуляцію вектора , в магнетиках, стикаємося з такою трудніс­тю: для того, щоб визначити циркуляцію вектора , треба знати силу не лише макроскопічних струмів, але також і молеку­лярних струмів. Сила ж молекулярних стру­мів у свою чергу залежить від значення вектора . Шлях, щоб обійти це затруднення такий: можна знайти таку допоміжну величину, циркуляція якої визначається лише силою макроскопічних струмів.

Щоб встановити вигляд цієї допо­міжної величини, виразимо силу молекуляр­них струмів Імол через намагніченість.

Рис. 59
Для цього розглянемо однорідний ізотропний діамагнетик, який має форму ко­лового циліндра завдовжки l, що поміщений в зовнішнє магнітне поле (рис. 16).

Виберемо контур L у вигляді прямо­кутника ABCD сторони ВС, СD, DА якого лежать поза магнетиком, а сторона АВ паралельна до напрямку магнітного поля і вектора намагніченості (рис. 16). В усіх точках контуру L, які лежать поза магнети­ком, J=0. У точках прямої АВ вектори і паралельні, причому . Тому

.

Вектор числовj дорівнює сумі молекулярних струмів, що припадають на одиницю довжини магнетика.Отже, Jl дорівнює сумі молекулярних струмів, що припадають на всю довжину l магнетика, тобто охоплених замкненим контуром L:

.

Цей результат не залежить ні від форми контуру L, ні від форми і природи магнетика, ні від того, однорідне магнітне поле чи ні.

Тоді закон повного струму для маг­нітного поля в речовині можна записати у вигляді

.

Вираз в дужках і є шука­на допоміжна величина, циркуляція якої виз­начається лише макроскопічними струмами

.

Вектор Н називається напруженіс­тю магнітного поля.

Отримана формула виражає теорему про циркуляцію вектора Н (закон повного струму для магнітного поля в середовищі):

циркуляція вектора напруженості магніт­ного поля по деякому контуру дорівнює алгебраїчній сумі макроскопічних струмів, що охоплюються цим контуром.

У вакуумі , тому і .

Як показують досліди, в несильних полях намагніченість прямо пропорційна до напруженості поля , що викликає намагнічення, тобто

.

де – магнітна сприйнятливість речовини. Тоді

,

звідки

.

Безрозмірна величина

.

називається відносною магнітною проник­ністю речовини.

Вираз для напруженості поля можна записати у вигляді

.

Отже, напруженость магнітного поля – це вектор, що має той же напрям, що і вектор , але в разів менший за модулем.

 

40. Феромагнетики

 

Рис. 60
У дев’яти чистих хімічних елементів, а саме залізі (Fе), нікелі (Ni), кобальті (Со) і ланоганидах - гадолінію (Gd), тербію (Tb), диспрозію (Dy), гольмію (Ho), ербію (Er) і тулію (Ty) та їх численних сплавах виявлено властивість миттю намагнічуватися навіть у слабких магнітних полях. Усі вони утворюють групу сильномагнітних речовин -феромагне­тиків. Феромагнетики підсилюють зовнішнє поле в сотні і тисячі разів.

Експериментальне вивчення феро­магнетиків розпочатеО.Г. Столєтовим. Він дослідив залеж­ність намагніченості заліза від напруженос­ті магнітного поля.

Рис. 61
На рис. 17 по­казано залежність інтенсивності намагніченості заліза від напру­женості Н магнітного поля. Починаючи з деякого числового значення, вектор намагніче­ності залишається постійним і дорівнює JH. Це явище Столєтов назвавмагнітним на­сиченням.

Рис. 62
На рис. 18 зображено криву залеж­ності магнітної індукції B від Н. При H>Hн магнітна ін­дукція зростає за лінійним законом залежно від напруженості поля Н . Це пояснюється тим, що намагніченість при цій напруженості поля вже не зміню­ється і вектор магнітної індукції В зале­жить лише від напруженості .

Рис. 63
Відносна магнітна проникність феромагнетика спочатку швидко зростає із збільшенням Н, дося­гає максимуму і потім спадає, прямуючи до одиниці при сильних намагнічувальних полях (рис. 19).

О. Столєтов вивчив явище намагні­чування феромагнетика у змінному за ве­личиною і напрямком зовнішньому магніт­ному полі.Залежність намагніченості від на­пруженості поля Н визначається перед­історією намагнічення феромагнетика (рис. 20). Це явище називаєтьсямагніт­ним гістерезисом.

В експериментах із залізом П. Кюрі встановив, що при певній температурі воно втрачає властивість феромагнетика і пере­ходить в парамагнітний стан. Цю темпе­ратуру називають точкою Кюрі.

Залежність магнітної сприйнятли­вості феромагнетиків від абсолютної тем­ператури Т речовини у феромагнітному ста­ні наближено описується законом Кюрі:

,

де і набуває різних значень у різних температурних інтервалах. Наприклад, при температурах Т, близьких до точки фазовогопереходуТс, .

Магнітна сприйнятливість феромагетика в парамагнітній фазі змінюється за законом Кюрі-Вейса: .

Класична теорія феромагнетизму була розроблена П. Вейсом. В основу цієї теорії покладено дві гіпотези. Перша гіпотеза поля­гає в тому, що в певній області температур (від Т=0 до Т =Тс) феромагнетикам власти­ва спонтанна намагніченість, яка не залежить від наявності зовнішнього магнітного поля. Проте досліди показали, що у разі відсутності зовнішнього магнітного поля, якщо не брати до уваги явище магнітного гістерезису, будь-яке феромагнітне тіло буде в цілому розмаг­нічене. Це примусило ввести другу гіпотезу про те, що при Т <Тс будь-яке феромагнітне тіло розділяється на малі області, яким власти­ва однорідна спонтанна намагніченість. Такі області називаються доменами. Лінійні розмі­ри доменів досягають І0-2-10-3см. Межі доменів (доменні стінки) не слід уявляти у вигляді геометричних площин. Фактично це області, що охоплюють сотні атомних шарів, в яких напрямок намагнічення змінюеться монотонно.

Рис. 64
Коли зовнішнього магнітного поля немає, вектори магнітних моментів окре­мих доменів орієнтуються в просторі хаотично, так що результуючий магнітний мо­мент усього тіла дорівнює нулю. Зовнішнє магнітне поле, яке діє на феромагнетики, орієнтує магнітні моменти не окремих час­тинок як у парамагнетиках, а цілих облас­тей спонтанної намагніченості, домени по­чинають збільшуватись в об'ємі за рахунок сусідніх доменів, що мають інші орієнтації намагніченості (рис. 21). При досить силь­ному полі Нн всі домени повертаються в напрямку поля і феромагнетик намагнічу­ється до насичення. Феромагнітні властивості можуть мати лише кристалічні речовини, в атомах яких недобудовані внутрішні електронні оболонки з нескомпенсованими спінами. У цих криста­лах можуть виникати сили, які примушують спінові магнітні моменти електронів орієнту­ватися паралельно один до одного, що і призводить до виникнення областей спонтан­ного намагнічення. Ці сили, що називаються обмінними силами, мають квантову приро­ду - вони зумовлені хвильовими власти­востями електронів.

 

Лекція №18


Читайте також:

  1. Парамагнетики




Переглядів: 4681

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Намагніченість. Атоми в магнітному полі | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.