Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зображення даних гранулометричного аналізу

Найпростішим методом точного і повного запису лабораторних даних є таблиці. Але при кількості фракцій більше десяти і при великій кількості аналізів вони стають громіздкими і незручними для користування.

Для наочного зображення результатів аналізу широко застосовують різні графічні способи: трикутні і секторні діаграми або циклограми; гістограми або стовпчасті діаграми; криві розподілу і кумулятивні криві.

Трикутні діаграми застосовують для трьох компонентів порід (піски, алеврити, глини). Кожна вершина трикутника, відповідає 100% вмісту однієї із трьох груп, у котрі попередньо об'єднуються досліджувані фракції. Всередині трикутника кожному аналізу відповідає точка, координатами якої є вміст трьох груп фракцій. При більш детальному визначенні окремих фракцій кожної із порід трикутні діаграми не зовсім точно передають істинний характер гранулометричного складу (рис. 4.3).

Рисунок 4.3 - Трикутна діаграма

Стовпчасті діаграми (гістограми) застосовуються для зображення результатів гранулометричного аналізу різних порід. Вони будуються у дво координатній системі. По осі абсцис через однакові інтервали відкладають розмір фракцій, а по осі ординат – їх вміст (рис.4.4).

 

Рисунок 4.4 - Стовпчаста діаграма (гістограма)

Криві розподілу будують у тих же координатах, що і стовпчасті діаграми, відрізняючись тільки тим, що точки, які відповідають положенню кожної з фракцій, сполучаються плавною кривою (рис.4.5).

 

Рисунок 4.5 - Крива розподілу

Кожний з двох вищеназваних графіків ( стовпчасті діаграми і криві розподілу) дають наочну уяву про гранулометричний склад і ступінь однорідності породи. Різка кількісна перевага однієї із фракцій є ознакою однорідності породи і її відсортованості навпаки, приблизно рівний вміст окремих фракцій свідчить про неоднорідність і низьку відсортованість породи. На один графік можна нанести для порівняння декілька кривих розподілу, що є перевагою цього графіка над стовпчастими діаграмами, які можна побудувати тільки один раз.

Кумулятивні або наростаючі криві мають широке використання для зображення складу уламкових порід і визначення петрографічних коефіцієнтів. Найчастіше вони застосовуються при дослідженні піщаних та алевролітових порід. По осі абсцис у логарифмічному масштабі відкладають кінцеві (максимальні розміри фракцій) для фракцій <0,01 мм беруть величину 0,01 мм, для фракцій 0,01 – 0,025 мм відповідно 0,025 мм і т.д.), а по осі ординат – сумарну кількість фракцій у процентах, розмір яких рівний кінцевому або менший.

Наприклад, при кінцевому розмірі 0,01 мм відкладають процентний вміст частинок величиною 0,01 мм і менший. При кінцевому розмірі частинок 0,025 мм відкладають суму фракцій <0,01 і 0,01 – 0,025 мм, відповідно при кінцевому розмірі 0,05 мм сумується вміст трьох фракцій: 0,01; 0,01 – 0,025 і 0,025 – 0,05 і т.д. Приклад кумулятивної кривої показаний на рис.4.6.

Рисунок 4.6 - Кумулятивна крива

Кумулятивні криві дають змогу визначати ряд петрографічних (гранулометричних) коефіцієнтів, у тому числі середній розмір зерен ( - медіана), коефіцієнт відсортованості ( ), коефіцієнт асиметрії ( ).

Середній розмір зерен ( ) – це гранична величина частинок, відносно якої одна половина зерен ( за масою ) даної проби дрібніша, а друга крупніша. Для його визначення опускають перпендикуляр на вісь абсцис із точки, розміщеної на кривій з ординатою 50%. Місце перетину з ординатою відповідає середньому (медіанному) розміру уламкових зерен.

Коефіцієнт відсортованості ( ) – характеризує ступінь однорідності уламкових зерен за величиною і вираховується з використанням квартилей. Перша квартиль ( ) становить 25% породи і третя ( ) – 75%.

Квартилі визначаються шляхом опускання перпендикуляра на вісь абсцис із точок, розміщених на кумулятивній кривій з ординатами 25 і 75%. На рис. 4.6 зображена кумулятивна крива, для якої =0,23; = 0,082; =0.28.

Коефіцієнти відсортованості – це відношення квартилей

. (4.2)

У наведеному прикладі .

Для ідеально відсортованих зерен ( коли розміри їх однакові ) . Зі зниженням ступеня однорідності уламкових частинок зростає. Прийнято вважати добре відсортованими породи, в яких коефіцієнт відсортованості є у межах від 1 до 2,5, середньо відсортованими – у яких =2,5 – 4,5 і слабо відсортованими, якщо >4,5.

Коефіцієнт асиметрії показує, яка із фракцій породи переважає порівняно із медіаною (середнім розміром зерен). Він вираховується за формулою

. (4.3)

Якщо <1, то він вказує на перевагу крупних фракцій (більше медіани), при >1 – серед уламкових зерен переважають дрібні ( менші ) фракції.

Для визначення петрографічних коефіцієнтів можна використовувати спеціальні програми для ЕОМ.

Для більш повної характеристики уламкових порід будують літологічні та літогенетичні колонки, які відображають вік порід, потужність кожного стратиграфічного підрозділу у метрах, а також дані про петрографічний та гранулометричний склад порід, їх структуру, фізичні властивості тощо.




Переглядів: 700

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Проведення гранулометричного аналізу | Практичне та наукове значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.