Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Політика П. Шелеста (1963-1972 pp.)

Петро Шелест — постать в українській історії досить неоднозначна й суперечлива. Уміння оперативно орієнтуватися в складних ситуаціях дали змогу П.Шелестові тривалий час (з 1963 по 1972 pp.) очолювати компартійну владу України.

Як і Л.Брежнєв, П.Шелест належав до кон­серваторів, послідовних противників процесів десталінізацй. Він безкомпромісно виступав проти політичних реформ і рішуче боровся з дисидент­ським рухом. За свідченням одного з лідерів «празької весни» 1968 року О. Дубчека, П. Ше­лест був одним з ініціаторів збройної інтервенції в Чехословаччину, тому що боявся поширення демократичних ідей з неї в Україну.

З другого боку, П.Шелест здобув образ помір­кованого поборника українських національних інтересів. Він з великою прихильністю ставився до процесів українізації 20-х років, прагнув від­родити окремі її позитивні елементи, відстоював українську мову й культуру. Зокрема, П.Ше­лест намагався українізувати управлінський апарат і вимагав, щоб українська мова стала мо­вою діловодства. Унаслідок цього в 60-х pp. три чверті керівних посад у республіканському компартійно-радянському апараті обіймали україн­ці. П.Шелест з неприхованою симпатією ставився до праці І.Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?». Вона додавала йому аргументів у частих суперечках щодо національних проб­лем з вищим керівництвом КПРС. Апогеєм «малої відлиги» в Україні стала поява в 1969 році книжки пер­шого секретаря ЦК Компартії України П.Шелеста «Україно наша Ра­дянська», яка своїми відвертими національними мотивами викликала не­задоволення й навіть роздратування в союзному центрі.

Як і М.Хрущов, Л.Брежнєв намагався повністю русифі­кувати українців. Під цю політику компартійні ідеологи під­водили теоретичну основу, вигадавши «радянський народ» як нову спільність людей, що сформувалася внаслідок со­ціалістичних перетворень у СРСР. Зрозуміло, що ця спіль­ність могла виникнути тільки за рахунок повної асиміляції росіянами інших народів. У цій ситуації укра­їнофільство П.Шелеста ставало для центру політично небезпечним.

У березні 1972 року П.Шелест піддається гострій критиці за «недоліки у справі інтернаціонального виховання трудящих і примиренське став­лення до проявів націоналізму». У травні цього ж року його звільняють від обов'язків першого секретаря ЦК Компартії України й призначають одним із заступників голови Ради міністрів СРСР. Незабаром за доручен­ням головного партійного ідеолога країни М.Суслова в Академії наук УРСР підготовлено негативну рецензію на книжку П.Шелеста «Україно наша Радянська», де її автор звинувачується в українському націоналіз­мі. У квітні 1973 року цю рецензію без підписів авторів опублікував жур­нал «Комуніст України» під назвою «Про серйозні недоліки та помилки однієї книги». Брутальна критика, що містилася в ній, змусила П. Шелеста негайно подати заяву про вихід на пенсію за станом здоров'я.

Діяльність П. Шелеста на посаді першого секретаря ЦК КПУ стала під­ставою для діаметрально протилежних оцінок істориками, громад­ськістю його діяльності. П. Шелеста називали «українофілом». Його «українофільство» відбивало прагнення правлячих еліт зміцнити свій авторитет, стабільність за рахунок посилення «незалеж­ності», насамперед економічної, від Москви.

1. Брав активну участь у змові проти М. Хрущова, критикував його політику.

2. Повністю підтримував жорсткий антизахіднии курс брежнєвського керів­ництва, у той же час критикував політику «розрядки», називаючи її «за­граванням із Заходом».

3. Виступав за відзначення 90-річчя від дня народження Й.Сталіна і встанов­лення йому погруддя біля Кремлівської стіни (було зроблено в 1970 p.).

4. Підтримував і сприяв придушенню «Празької весни» 1968 р.

5. Боровся з дисидентським рухом (арешти і судові процеси 1965—1966pp., процес над В.Чорноволом 1967р. тощо).

6. У період його правління кількісний склад КПУ збільшився майже на міль­йон — переважно за рахунок етнічних українців, що відкривало їм кар'єр­ні перспективи.

7. Активно відстоював економічні інтереси УРСР. Намагався ви­вести республіку з-під контролю Зовнішторгу СРСР і всіх зовнішньотор­говельних відомств Союзу. Критикував центральні (союзні) управлінські структури.

8. Підтримував розвиток українського народного мистецтва, зокрема ан­самбль Вірського. Не придушував розвиток інших мистецтв.

9. Підтримував і захищав провідних українських кінорежисерів С.Пара­джанова і Ю.Іллєнка.

10. Усупереч забороні Москви збудував у Києві Палац «Україна».

11. Ініціював видання багатотомної «Історії міст і сіл УРСР».

12. Став ініціатором запровадження Шевченківської премії як найвищої на­городи республіки, яка присуджується лише раз у житті.

13. Ініціював створення державного заповідника на о. Хортиця.

14. Сприяв створенню музею-заповідника укр. народної архітектури та побуту в с.Пирогове.

15. Захищав українську мову. Сприяв видавництву україномовної літератури, періо­дики. На офіційних заходах наполегливо вимагав виголошувати промови українською мовою.




Переглядів: 11626

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Діяльність в Україні І секретарів ЦК КПУ П.Шелеста і В.Щербицького. | Політика В. Щербицького (1972-1989 pp.)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.