Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Хід виконання роботи

1. Ознайомлення із завданням.Для виконання лабораторної роботи необхідно ознайомитись із завданням запропонованим викладачем або науковим керівником дипломного проекту.

2. Проектування структури даних.Безпосередньо створення структури даних для рішення практичної задачі, необхідно провести шляхом вибору потрібних шарів з запропонованого їх переліку та обґрунтування допоміжних шарів, їх об'єктового складу атрибути (для базових шарів потрібні атрибути вже описані та внесені до складу атрибутивних таблиць).

В результаті проектування структури даних повинна бути створена таблиця опису структури даних, яка містить перелік базових і допоміжних шарів, об'єктів та атрибутів об'єктів, приклад якої наведено у таблиці 3.1.

 

 

Таблиця 3.1 – Опис структури даних

 

№ шарів Назва шару Назва об'єкта Примітка Атрибут Розмірність
Автодороги Удосконалене шосе Лінія Id найменування номер дороги - - -
Шосе Лінія Id найменування номер дороги - - -
Квартал Квартал Полігон Id тип бал площа - - - м2
Вулична мережа   Лінія Id власна назва - -

 

3. Запуск програми. Запуск ГІС ArcView здійснюється шляхом натиснення на відповідну програмі піктограму, яка розміщується на робочому столі комп’ютера. Після запуску програми з'являється вікно Welcome to ArcView GIS. Натисніть на кнопку Cancel. З'являється робоче вікно програми, яке містить чотири меню – File (файл), Project (проект), Windows (вікна), Help (допомога), а також вікно проекту. Після запуску робоче вікно ГІС ArcView необхідно розгорнути повністю.

4. Створення проекту в середовищі ГІС ArcView. Після того, як опис структури даних було розроблено на папері, його необхідно реалізувати шляхом створення проекту, який дозволить зберігати, аналізувати, відображати та додавати практичну інформацію, організував тематичні шари відповідними технічними засобами ГІС ArcView.

Створення проекту починається з того, що йому необхідно надати власне ім'я. За замовчуванням вікно проекту має назву Untitled (без імені). Для того, щоб дати своєму проекту власну назву необхідно вибрати в меню File команду Save projects as (запам'ятати проект як). У вікні, що з'явиться в коді Drivers (пристрій) ім'я диску в коді Directories (папки) папку, в якій проект буде зберігатись, в коді File Name (ім'я файла) вказують ім'я проекту замінивши ім'я proj.apr на власне, наприклад господарство zdona.apr (обов'язково в полі File Name необхідно зазначити крапку та назву розширення файлу .apr ) та натискують на кнопку ОК. Вікно проекту змінить назву (для опису назв проектів, видів, тем можна крім загальних символів використовувати символи кирилиці).

Після цього формують новий вид за допомогою команди New (новий) у вікні проекту. З'являється вікно виду, яке має за замовчуванням ім'я View. Змінити цю назву можна за допомогою команди Properties (властивості) в меню View. Після їх виконання з'єднується вікно View Properties (властивості виду), де у полі Nаme необхідно ввести нове ім'я виду. Після підтвердження вікно виду буде мати нове ім'я.

У виді створеному наступним чином необхідно сформувати карту відповідно сформованої структури даних.

5. Формування виду плану.Так як вид складається з окремих тем, то його формування необхідно проводити шляхом додавання відповідних тем (шарів) згідно з описом структурних даних. При виконанні цієї лабораторної роботи до виду додається тільки базові теми.

Додавання тем до виду здійснюється за допомогою Add Theme (додати тему) меню View. У вікні, що з'являється вибирають в полі Drivers ім'я диску, в полі Directories назву папки, в якій зберігаються шейп-файли, а у полі ліворуч вибирають певний шейп-файл, наприклад,гідрографія. shp та натискають на кнопку ОК. Обраний шейп-файл додається до виду, як окрема тема, назва якої з'являється в Таблиці змісту Виду.

 

 

Таблиця змісту виду дозволяє:

управляти переглядом тем за допомогою покажчика, який проставляється біля назви теми у квадраті;

 

 

 

 

змінювати порядок тем шляхом переміщення обраної теми лівою кнопкою зовнішнього ручного маніпулятора або інакше "кнопка";

активізувати певну тему шляхом натискання на область біля її назви лівою кнопкою "мишки" (якщо вона є активною, то стає можливою робота з її властивостями та атрибутивними даними).

Таким же чином, як перша тема, додаються останні базові теми згідно з описом структури даних.

Після додавання назва теми залишається однаковою з назвою шейп-файла, який її утворює. Змінити назву певної теми можна активізував її та виконавши команду Properties (властивості) меню Theme. Після її виконання з'являється вікно Theme Properties (властивості теми), але в полі Theme Name (ім'я теми) необхідно внести нове ім'я теми, наприклад, гідрографія замість, гідрографія. shp. Після підтверджень назва теми змінюється (при зміні назви теми ім'я шейп-файла та інших файлів, що формують певну тему залишаються без зміни).

Якщо певну тему необхідно видалити із складу виду, то її активізують, а потім виконують команду Delete Themes (видалити теми) Edit.

6. Редагування символів об'єктів теми. Після того, як тему додано до складу виду, ГІС ArcView встановлює формат відображення об'єктів самостійно, який практично завжди не відповідає вигляду існуючих умовних картографічних знаків, тому потрібно привести зображення символів об'єктів до прийнятих умовних картографічних знаків.

Редагування символів здійснюється окремо по кожній темі. Для цього необхідно активізувати певну тему та натиснути на інструмент або два рази натиснути на область біля неї в таблиці змісту виду. З'являється вікно Legend Editor (редактор легенди). Натиснувши два рази на поле, яке розташоване під назвою Symbol (символ), з'являється вікно символів. За його допомогою можна вибрати символ, який відповідає умовному картографічному знаку об'єкта та відредагувати його. При натисканні у вікні символів на відповідні кнопки можна робити наступні дії:

- редагувати форму заливки визначених об'єктів та товщину їх границі в полі Outline;

- редагувати форму лінійних об'єктів та їх розмір в полі Size;

- редагувати форму умовного знака крапкового об'єкту та його розмір в полі Size;

- змінювати шрифт підписів на карті;

- змінювати колір окремих елементів символів – заливки (Foreground), границі (Outline), а також тексту (Text);

- додавати певні символи для редагування карт.

У вікні символів після того, як було обрано форму умовного знаку, встановлюють колір його елементів – для крапкових та лінійних об'єктів встановлюють колір заливки (Foreground), а для площинних об'єктів колір заливки (Foreground) та границі (Outline).

Після того, як символ за його колір були обрані, необхідно підтвердити виконані зміни, натиснувши на кнопку Apply (виконати). Вікно символів автоматично зникає. Вікно Legend Editor необхідно закрити самостійно.

Після редагування символів однієї теми відреагуйте символи останніх тем.

7. Перегляд атрибутивних таблиць.Як було визначено вище, кожній темі відповідає таблиця, яка містить значення атрибутів об'єктів. З'явиться таблиця атрибутів тобто відкривається файл даних СУБД dBase, який разом з іншим файлом формує цю тему. Потім треба закрити таблицю.

8. Вихід з програми. Після завершення роботи з програмою необхідно запам’ятати проект за допомогою команди Save project меню File та вийти з програми.

 

Література: 6,7,8,9.

 

Контрольні питання

1. Які базові моделі даних використовуються в ГІС ArcView для зберігання просторової та атрибутивної інформації?

2. Необхідність попередньої розробки структури даних.

3. Загальна характеристика проекту в ГІС ArcView.

4. Чи можна додавати одну тему в різні види або проекти?

5. З яких файлів складається тема ArcView?


Лабораторна робота № 4




Переглядів: 656

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вихід з програми. | Введення просторової та атрибутивної інформації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.