Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Хід виконання роботи

1. Запуск програми.Запуск ГІС Arc View здійснюється згідно з пунктом 3 лабораторної роботи № 3.

При рішенні практичних задач дуже часто виникає необхідність використання додаткової просторової та атрибутивної інформації.

В ГІС ArcView iснує декілька основних способів вводу інформації:

- створення об'єктів в складі теми;

- ввід атрибутивної інформації та її редагування в таблиці теми;

- створення об'єктів шляхом додавання табличних даних, що містять координати Х і Y;

- імпорт даних.

Розглядаємо їх більш докладніше.

2. Створення об'єктів в складі теми.Якщо при виконанні робіт виникає необхідність створити нові просторові об'єкти, наприклад, земельні ділянки, які пропонується передати у резервний фонд, то потрібно в середовищі ГІС ArcView створити нову (відносно існуючих тем) тему проекту.

Для створення нової теми використовують команду New Theme (нова тема) меню View, яка активізує відповідне вікно. В полі Feature type (тип об'єкта) вибирають потрібний тип – Рoint (крапка), Line (лінія), Poligon (полігон). Після підтвердження дій з'являється нове вікно, в якому необхідно вказати в полі Drivers ім'я в диску, в полі Directories – назву папки, в яких буде зберігатися текст, а у полі ліворуч File Name (ім'я файлу) вводять ім'я шейп-файлу, який утворить нову тему, наприклад, дороги.shp (ім'я розширення .shp та крапку потрібно залишити). В кінці виконані дії підтверджують натиснувши кнопку ОК. Нова тема автоматично додається до виду, про що свідчить наявність її імені та розміщення зверху відносно інших тем в таблиці змісту виду. Додана тема є активною та знаходиться в режимі редагування (будь-яку активну тему можна перевести в режим редагування за допомогою команди Start Editing (почати редагування) меню Theme).

Якщо режим редагування теми потрібно відключити, то в меню Theme вибирають команду Stop Editing (закінчити редагування) та після запитання Save Editing (запам'ятати зміни) натискують на відповідну кнопку.

Якщо вигляд символів об'єктів, який програма доставляє автоматично не задовольняє, його можна змінити засобами, які були розглянуті в пункті 6 лабораторної работи №3.

Безпосередньо створення об'єктів в складі теми здійснюється за допомогою Палетки інструментів рисування, інструмент якої приймає вигляд відповідно типу примітива об'єктів, що входять до складу теми (це може бути корисним, коли необхідно додати об'єкти до вже існуючої теми).

Палетка інструментів рисування приймає наступний вигляд:

(інструмент крапка) – для крапкових тем;

(інструмент полілінія) – для лінійних тем;

(інструмент прямокутник) – для площинних тем.

При натисканні на кнопку приблизно 1 сек. Палетка інструментів рисування розкривається, що дозволяє вибрати додаткові інструменти:

- інструмент, що розбиває лінію на сегменти при її перетині з іншими лініями, при цьому сегменти перетворюються в окремі об'єкти;

- інструмент для створення площинних об'єктів у вигляді кола;

- інструмент для створення площинних об'єктів у вигляді багатокутника;

- інструмент для створення площинних об'єктів, які додаються до вже існуючих полігонів та мають з ними спільні границі.

Для рішення задачі створить в складі виду допоміжні та додаткові теми, назви і об'єктовий склад яких визначені відповідно – описом структури даних (див. лаб. раб. №3). Для допоміжних та додаткових тем здійсніть векторизацію об'єктів, що входять до їх складу згідно з наданими інструкціями. При цьому форма відображення символів повинна відповідати загальним вимогам оформлення карт. Редагуванню символів об'єктів повинно здійснюватися до рекомендацій, що визначені в розділі 6 лабораторної роботи №3.

3. Ввід атрибутивної інформації та її редагування в таблиці теми.Робота з просторовими об'єктами в середовищі ГІС передбачає

Таблиця 4.1. Опис додаткових тем, які потрібно сформувати шляхом векторизації об'єктів, що входять до їх складу

 

Назва додаткової теми, яка додається до виду Склад додаткової теми Креслення у форматі .dxf, які потрібно додати
Об'єкт Примітив Атрибути
Райони Район Полігон Id, найменування, власна назва, площа1 трубопроводи .dxf лінії електропередач .dxf
Райони Міський район Полігон Id найменування, власна назва, площа1 шосе .dxf залізниці .dxf
Межа міста Межа міста Лінія Id, найменування, довжина
Поле сівозміни Поле сівозміни Полігон Id, найменування, тип сівозміни, номер, площа1 водосховища .dxf лінії електропередач .dxf

1 – створення та уведення значень метричних характеристик (площина, довжина) будуть виконуватись в подальшому.

 

використання не тільки їх графічного відображення, а також атрибутивної інформації, яка зберігається в нових полях (стовпцях) таблиці згідно з принципом: один атрибут - одне поле. Визначення та редагування здійснюється в режимі роботи з атрибутивними таблицями. Цей режим активізується після вибору певної теми в Таблиці змісту Виду та натисканні на інструмент. Після цього відкривається атрибутивна таблиця даних відповідної теми.

Після виконання команди Start Editing (початок редагування) меню Table в таблиці можна:

- додавати та видаляти поля;

- змінювати назви вже існуючих полів;

- редагувати значення атрибутів.

Додавання нових полів виконується у режимі Start Editing за допомогою команди Add Field (додати поле) меню Edit. У вікні Field Definition (визначити поля) необхідно додатково встановити:

- ім'я поля (Name);

- тип даних поля (Type) (в ГІС Arc View використовуються наступні типи даних: числові – Number, текстові - String, логічні - Boolean, дати – Date);

- ширину поля – кількість символів, яка виділяється під поле типу String (Width);

- кількість розрядів дрібної частини числа типу Number (Decimal Places).

Після підтвердження виконаних дій в кінці таблиці з'явиться поле. Якщо необхідно змінити розташування поля, його виділяють шляхом натискання на ім'я поля у голові таблиці. Ім'я поля виділяється темно-сірим кольором. Натиснутою лівою кнопкою "мишки" це поле "хватають" та переміщують на нове місто.

Після активізації інструменту можна починати вносити дані в поле таблиці.

При необхідності видаляти поле, його видаляють. Потім у режимі Start Editing виконують команду Delete Field (видалять поле) меню Edit.

Якщо назва одного чи декількох полів таблиці необхідно змінити, то це можна зробити в режимі редагування таблиці за допомогою команди Properties меню Table. Після її виконання з'являється вікно Table Properties, в якому внизу розташовуються три колонки - Visible (видимість), Field (поле), Alias (псевдонім). В колонці Alias напроти назви певного поля таблиці можна внести його нову назву. Після підтвердження назви полів зміняться.

Редагування значень атрибутів здійснюється по кожній комірці окремо.

Після закінчення редагування таблиці необхідно відключити інструмент та запам'ятати зміни, виконавши команду Save Edits (запам'ятати зміни) меню Table.

При редагуванні таблиці може виникнути ситуація, коли стрічки виділяються жовтим кольором. Це означає, що відповідний стрічці об'єкт виділено на карті (на карті об'єкт також виділяється жовтим кольором). Для того, щоб зняти виділення в режимі таблиці необхідно виконати команду Select None (відмінити вибірку) меню Edit або натиснути на інструмент. Відміна виділення об'єкта відбувається в темі, яка є активною.

Після завершення роботи з таблицею її можна закрити. Для того, щоб відкрити таблицю нової теми, необхідно цю тему зробити активною і далі працювати з нею як зазначено вище.

Якщо відкриті таблиці базових тем, які були додані до виду при виконанні лабораторної роботи №1, то побачимо в їх складі заповнені даними поля атрибутів. При відкритті таблиць додатково створених тем в їх складі буде лише два поля – Shape ID, які програма створює автоматично. В полі Shape програма вказує назву примітивів об'єктів (це службове поле і воно не підлягає редагуванню), а в полі ID, яке призначено для запису ідентифікаторів (індивідуальних номерів) об'єктів, програма записує нульові значення (при виконанні цього розділу нульові значення в полі ID для допоміжних та додаткових тем потрібно виправити на значення – 1,2,3 тощо).

4. Створення об'єктів шляхом додавання табличних даних, що містять координати X і Y.В процесі роботи з просторовою інформацією дуже часто використовують дані польових вимірювань.

Розглянемо наступну задачу. Наприклад, при проведенні польових робіт були включені координати точок геодезичних реперів. Результати вимірювань були сформовані у вигляді таблиці, які потрібно внести до складу нашого виду. ГІС ArcView дозволяє це зробити шляхом додавання таблиці, що містить значення координат точок X і Y. При цьому геодезичні репери формують нову тему, яка додається до складу виду.

Перед виконаннями цього розділу згідно з номером варіанту, необхідно самостійно створити таблицю в форматі СУБД dBASE (бажано, щоб ця таблиця розміщувалась в одній папці разом з іншими файлами), яка містить значення координат геодезичних реперів, а потім додати її до складу виду, як нову тему.

Для цього в меню Window потрібно вибрати вікно проекту та компонент Tables. Натисніть на кнопку Add, яка відкриває вікно Add Tables (додати таблицю), в якому необхідно в даному полі обрати таблицю, що містить значення координат точок та натисніть на кнопку ОК. Таблиця автоматично відкривається у новому вікні.

Після цього необхідно повернутися у вікно виду та виконати команду Properties меню View. Після цього у вікні View Properties в полі Map Units (картографічні одиниці) вибирають одиницю виміру метри (meters) та підтверджують обрані параметри. В меню View виконують команду Add Event Theme (додати тему події). З'являється відповідне вікно. В ньому вказують наступні параметри – в полі Table вибирають потрібну таблицю, що містить значення координат, в полі X field вибирають поле таблиці, що містить значення координат Х (наприклад, coor__Х), в полі Y field вибирають поле таблиці, що містить значення координати Y (наприклад coor__Y). Після підтвердження до виду додаються тема, яка містить точки, що побудовані за значеннями координат X і Y. Додана тема має назву однакову з назвою таблиці, що її сформувала, наприклад геод_pen.dbf. Але цю тему необхідно перетворити у шейп-файл. Для цього її потрібно активізувати та виконати команду Convert to Shipefile меню Theme. Після того, як ім'я папки і шейп-файлу вказано (обов'язково залишити у назві шейп-файла розширення .shp При цьому шейп-файлу можна надавати назву не враховуючи на обмеження в кількості символів назви) у вікні Convert вибрані параметри підтверджують. З'являється повідомлення Add shapefile as theme to the view (додати шейп-файл як тему у вид?). Після підтвердження нова тема з геодезичними реперами додається до виду. Тему, яку було створенено першою, наприклад геодезичні репера.dbf, необхідно видалити за допомогою команди Delete Themes меню.

5. Імпорт даних.При створені ГІС дуже часто виникає можливість використовувати просторову та атрибутивну інформацію створену за допомогою іншого програмного забезпечення, наприклад таких ГІС-пакетів, як MapInfo, AutoCAD Map, ArcGIS.

Для імпорту інформації в форматі DXF необхідно за допомогою команди Extensions меню File активізувати модуль Cad Reader, проставивши біля його назви покажчик та натиснути на кнопку ОК. Після активізації модуля Cad Reader файли з розширенням .dxf стають доступними для ГІС ArcView .

Додати до виду нову тему у форматі DXF можна, використовуючи вже відому команду Add Theme (додати тему) меню View. Після її виконання у вікні Add Theme потрібно в полі Drivers вибрати диск, в полі Directories – назву папки, в якій зберігаються файли DXF, а у полі ліворуч вибирати новий файл з розширенням .dxf, наприклад, автодороги.dxf та натиснути на його власну піктограму, що розташована біля нього. Відкривається список з чотирьох класів об'єктів (лінія, крапка, полігон, анотація), що входить до складу файла DXF.

Далі із запропонованого переліку класів об'єктів обирають потрібний клас, наприклад, якщо додається тема автодороги, то необхідно обрати клас line (лінія) так як автодороги - це лінійні об'єкти. Але додана таким чином тема залишається у форматі DXF, про що свідчить її ім'я, наприклад, автодорога.dxf. Щоб її перетворити у формат шейп-файла, необхідно активізувати та виконати команду Convert to Shаpefile (конвертувати у шейп-файл) меню Theme. З'являється вікно Convert, в якому вказують в полі Drivers – ім'я диску, в полі Directories – папку, в яких шейп-файл буде зберігатися, а в полі File Name вказують нове ім'я шейп-файла (обов'язково необхідно залишити крапку та назву розширення .dxf). Після підтвердження ОК та відповіді Yes на питання Add shape file as theme to the view? (додати до виду шейп-файл як тему?) шейп-файл додається до виду як назва теми під новою назвою, що була введена. Після цього тему, яка була створена за допомогою DXF-файла, можна видалити з виду шляхом її активізації та виконання команди Delete Themes меню Edit .

Виконання цього розділу полягає в створені тем шляхом імпорту креслення у форматі DXF, їх перетворені у формат шейп-файлів та редагуванні атрибутивних таблиць від непотрібних полів.

6. Вихід з програми.Після завершення роботи з програмою необхідно запам'ятати проект та вийти з програми.

 

Література: 6,7,8,9.

Контрольні питання

1. Приведіть приклади використання різних способів вводу просторової та атрибутивної інформації.

2. Які типи даних використовуються в ГІС ArcView ?

3. Яка інформація може зберігатися в атрибутивних таблицях тем?

4. Для чого потрібні експортно-імпортні операції?

5. Поняття шейп – файл.

6. Необхідність застосування формату DXF.





Переглядів: 672

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Введення просторової та атрибутивної інформації | Лабораторна робота №5

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.