Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тектонічні гіпотези в історії геології

 

Уява про механізм рухів і деформацій земної кори займала думки людей ще з античних часів, а, може, ще й раніше. Але взаємозв’язок тектонічних і магматичних процесів залишався не свідомим. Утворення континентів вважали наслідком переходу води у підземні порожнини, а порушення залягання шарів гірських порід – в їх міжпорожнини. Вулканізм пов’язували із запаленням паливних речовин, які є в земній корі – вугілля, сірчастого колчедану. Такі уявлення існували до ХІХ століття і знайшли своє відображення в уяві нептуністів – А. Вернера та його послідовників. Лише окремі вчені – плутоністи - грек Страбон, італієць А. Моро, англієць Р. Гук – в середині ХVІІІ століття пов’язували такі явища, як землетрус і підняття земної кори, з наслідком вулканічної діяльності.

Першу наукову тектонічну гіпотезу – “гіпотезу підняття” – у другій половині ХVІІІ століття висунули М. Ломоносов і шотландець Дж. Хаттон, до середини ХІХ століття вона займала домінуюче положення. М. Ломоносов вважав, що основне значення у розвитку земної поверхні мають підняття та опущення при ведучій ролі перших. Він пояснював їх дією “підземного жару”. Дж. Хаттон вважав, що цей “підземний жар” пов’язаний з підйомом розплавленої маси (яку пізніше назвали магмою) із внутрішніх надр Землі.

Наприкінці ХІХ століття виникає теорія контракції (француз Е. де Бомон), яка виходила з космогонічних уявлень Канта-Лапласа про первинно розплавлену земну кулю, надалі її охолодження і, починаючи з поверхні Мохо, покриття твердою оболонкою. Наслідком охолодження і зменшення об’єму мало би бути короблення земної поверхні, в результаті якого виникли складки та їх нагромадження – гірсько-складчасті споруди [4, 6, 10].

В 30-40 р.р. ХХ століття була спроба доповнити цю гіпотезу уявою про чергування фаз стискання і розширення (рис. 2.1), так звана “пульсаційна гіпотеза” (американець В. Бухер, далі – М. Усов, В. Обручев). Згідно з нею, при фазі розширення переважають радіальні і вертикальні рухи; в рухомих поясах відбувається розтягнення кори і утворення геосинкліналей; геосинкліналі, які у попередню фазу стискання утворили складчастість, перетворилися на гірські споруди. В стабільних ділянках кора набухла і розбилася на грабени і горсти, утворилися вулкани, які виливали лаву. Джерелом цих процесів вважали гравітаційне ущільнення (М. Усов) або радіаційний процес (В. Обручев).

Рисунок 2.1 – Орієнтація головних осей напруг в полі пружних напруг Землі. Зони стискування (1, 2, 3) і розтягу (4, 5, 6), орієнтовані горизонтально та в хрест простягання структур (за В. Жарковим)

 

В 1906 році австрійський геолог О. Ампфер висуває “гіпотезу підкорових течій”, згідно з якою складки і шар’яжі утворюються в геосинкліналях в процесі підсуву платформ під геосинкліналі під дією течій у пластичному підкоровому шарі.

У 1910 році американець Ф. Тейлор висунув “гіпотезу дрейфу материків”. Вона допускала значні горизонтальні переміщення материкових брил по своєму підніжжю. Надалі в геотектоніці виникла течія на основі цих уявлень, яку називають “мобілізмом” в протилежність “фіксизму”, який приймав жорсткий зв'язок між корою і мантією.

В середині ХХ століття накопичується багато винаходів в геології, які відроджують теорію “мобілізму”. Це відкриття світової системи середньоокеанічних хребтів, різниця складу океанічної і континентальної кори, різке зменшення осадового шару у осьовій їх зоні. У 1960-1962 р.р. американські петрологи Г. Херс і Р. Дитц висунули гіпотезу розростання або спредінгу лона океанів.

У 1965 році Уілсон вперше описав кінематику руху плит на плоскій поверхні Землі.

Концепція тектоніки плит була сформована в серії робіт у 1967-1968 р.р., коли у повній мірі було усвідомлено значення трьох головних положень:

-механічна модель верхньої мантії складається з жорсткого пружного зовнішнього шару – літосфери - і розм’якшеного шару астеносфери, що її підстилає. Цей поділ верхньої мантії знайшов своє завершення в роботі Туркотта та Оксбурга у 1967 році, де океанічна літосфера була визначена, як зовнішній холодний пограничний шар конвентивних комірок верхньої мантії. Ця фундаментальна ідея служить основою при фізичній інтерпретації тектоніки плит;

-для поділу літосфери на плити використовують звіти сейсмічності Землі, вперше в повному об’ємі складені Гутенбергом і Рихертом (1941, 1945 р.р.). Згідно з цими даними, більша частина механічної енергії, що виділяється у поверхневому шарі Землі, “витрачається” в кількох вузьких сейсмічних поясах, а остаточна енергія – при епейрогенічних рухах (вертикальні рухи, які створюють великі риси будови континентів та океанів);

-літосферні плити є жорсткими тілами, тому кінематика їх переміщення на сфері підпорядковується суворим геометричним правилам.

Основні етапи розвитку концепції ініціювали Вегенер у 1912 р., Хесс у 1960 р., Вайн і Метьюз у 1963 р., Уілсон у 1965 р. і Морган у 1967 р.

Тектоніка плит є поверхневим проявленням конвективних рухів в надрах мантії. Ці рухи досить складні і ще погано зрозумілі. Важливішою особливістю тектоніки Землі є лінійність її головних структур – серединно-океанічних і континентальних рифтових систем та систем глибоководних жолобів. Це обумовлено структурою розвинутої конвекції у верхній мантії, яка є такою, що утворює лінійні висхідні гарячі потоки – шари, що виходять на поверхню в рифтових зонах і які породжують зовнішній тепловий пограничний шар – океанічну літосферу. Відсуваючись у бік від серединно-океанічних хребтів, вона застигає і закінчує свій шлях, знову занурюється в мантію біля глибоководних жолобів з утворенням холодного нисхідного потоку – шару, що розігрівається і тоне в гарячій мантії (рис. 2.2).

На поверхні Землі були виявлені менш яскраві “сліди” конвенції в мантії, які тим не менш мають важливе значення

Рисунок 2.2 – Схема конвективних рухів в надрах мантії Землі

 

для розуміння тектоніки Землі. Це – так звані “гарячі плями” (hot spots), в російській літературі відомі, як «горячие точки». Їх виділив Уілсон у 1963 р. у місцях виходу куполоподібних структур, що складені базальтовими магмами і які не пов’язані з границями плит. Ці структури характеризуються підвищеним тепловим потоком. Таких точок нараховується не менше 122. Вони були активними протягом 10 млн. років (рис. 2.3).

Справжній інтерес це явище викликало у 1972 р. після того, як Морган висунув ідею про плюми – гарячі струмені в мантії, які підходять до основи літосфери. При цьому літосфера локально припіднімається і проплавляється. У зв’язку з чим ці “гарячі плями” стали використовувати, як репери для визначення абсолютних швидкостей руху літосферних плит відносно мантії Землі (рис. 2.4). Але оскільки мантія знаходиться в стадії конвекції, це питання є більш складним, ніж уявлялося на початку. Гіпотеза плюмів є основною ідеєю, яка пов’язувала тектоніку плит з гідродинамікою мантії.

Важливим процесом, який пов’язаний динамікою мантії, є процеси руху магми. Головною з причин якої є диференціація речовини, що продовжується. Найбільш виявляється в одному з шарів верхньої мантії – астеносфері. Аналіз тисків і температур, які панують у цьому шарі, показує, що тут є умови, які спричиняють плавлення речовини Землі. Так, на глибинах близько 100 км значення температури

Рисунок 2.3 – Розподіл гарячих точок на поверхні Землі

(за В. Жарковим). • - гарячі точки на поверхні Землі

 

зростає до 1300-1500°С. Однак з глибиною суттєво зростає гірський тиск, що призводить до зростання температури плавлення. Наприклад, при тиску 3000 МПа (t°С плавлення базальту дорівнює 1150°С при нормальних умовах) t°С плавлення базальту зростає до 1400°С. І тільки тут, в астеносфері, має місце розвиток умов, які спричиняють плавлення. Температура мантії в цьому шарі досить висока, а тиск ще не настільки великий, щоб суттєво збільшити t°С плавлення. Ці термобарометричні умови (t°С та Р) призводять до утворення в астеносфері осередків виплавлення з речовини мантії його найбільш легкоплавких компонентів. Осередки розплаву пропускають повздовжні сейсмохвилі, що екранують поперекові. Ці осередки не утворюють в мантії єдиного суцільного шару. Він утворюється лише під “корінням гір”, де виникає додатковий підток тепла, який підвищує t°С верхньої мантії.




Переглядів: 748

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Тектонічні рухи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.