Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Характер відслоненості районів зйомки

За характером відслоненості всі райони поділяються на 3 групи:

Перша група – добре відслонені райони, в яких доля природних відслонень становить не менше 70% від кількості пунктів спостережень, необхідних для складання карт.

Друга група – середньовідслонені райони, в яких на долю природних відслонень припадає від 70 до 40% кількості всіх необхідних пунктів спостережень.

До третьої групи належать райони з поганою відслоненістю, в яких природні відслонення складають не більше 40% кількості точок спостереження.

В умовах доброї і середньої відслоненості простежування виходів тих чи інших товщ, маркуючих горизонті, розривних порушень, границь поверхонь, неузгоджень, контактів інтрузивів з вміщуючими породами і т. д. значно полегшуються. В цих випадках даних, отриманих при документуванні природних відслонень, буває достатньо для складання геологічної карти.

При поганій відслоненості і при нерівномірному розподілі відслонень на місцевості (наприклад тільки річкових долинах, ярах) слід застосовувати гірські виробки або картувальні свердловини з метою забезпечення необхідної щільності точок спостережень на одиницю площі. Вони виконують ту ж саму функцію, що й природні відслонення.

Високогірські райони (крім вкритих льодовиками) характеризуються доброю відслоненістю. Пустельні і напівпустельні території теж характеризуються доброю, іноді суцільною відслоненістю корінних порід. В умовах середньо- і низькогір’я відслоненість залежить не тільки від ступеню розчленованості рельєфу, але і від кліматичних умов. Якщо клімат жаркий, посушливий – відслоненість буде доброю, якщо ж клімат помірний і вологий – середньою або поганою внаслідок залісеності і задернованості гірських схилів.

В рівнинних районах четвертинні відклади і ґрунти великої товщини розповсюджені майже повністю; відповідно відслоненість на таких територіях погана. Так само, відслоненість погана в гірсько-тайгових районах, де території суцільно залісені, місцями заболочені; крім того, корінні породи перекриваються широко розвинутими елювіально-делювіальними утвореннями.

В залежностей від особливостей рельєфу та геологічної будови необхідно обґрунтовано визначити належність території геологічної зйомки за відслоненістю до певної групи.

2.5.4.5 Застосування гірських виробок і свердловин
при геологічній зйомці

При геологічній зйомці, як правило, застосовують наступні гірські виробки: розчистки, борозни, канави, шурфи і бурові свердловини. Вибір гірських виробок залежить від товщини четвертинних відкладів, від характеру залягання порід, від прохідності району та технічного забезпечення партії.

Розчистки і борозни – це невеликі і неглибокі гірські виробки, які застосовуються для вивчення гірських порід або корисних копалин при товщині четвертинних відкладів від нуля до перших десятків сантиметрів, тобто в умовах доброї відслоненості території. Роблять їх геологічним молотком, лопатою або киркою, розташовують вздовж схилу чи обриву згори донизу. Навіть якщо четвертинні відклади на корінних породах відсутні, верхній їх шар видаляється і відбираються зразки невивітрених порід.

Канави – це гірські виробки трапецієподібного або прямокутного перерізу, які мають при значній довжині невелику глибину і ширину. Застосовуються у випадках, коли товщина четвертинних відкладів не перевищує 1,5-2 м. Призначення канави – отримання пошарового розрізу порід товщі або крила складки. Проводяться вхрест простягання з таким розрахунком, щоб при мінімальній довжині розкрити найбільшу кількість шарів. Застосовуються переважно в районах з середньою відслоненістю – залісені і задерновані схили, їх підніжжя, ділянки осипів, курумів.

Шурфи – вертикальні гірські виробки квадратного або прямокутного перерізу (1,5х1,5 м або 1х2 м), застосовуються у випадках, коли товщина четвертинних відкладів не перевищує 5 м. при копанні шурфів передбачається кріплення стінок. Використання цих гірських виробок обмежене.

При проході гірських виробок велике значення має категорія міцності порід, в залежності від якої визначається спосіб проходки гірських виробок. При пішохідній зйомці гірські виробки проводять переважно вручну, тому в породах високої міцності (V і вище), а також в мерзлих породах доводиться застосовувати вибухові роботи.

Враховуючи, що термін використання розчисток, борозн і канав мінімальний, а глибини невеликі, ці виробки можна не закріплювати.

При значній товщині четвертинних відкладів (від перших метрів до 100-150 м і більше) доцільно застосовувати картувальне буріння, як більш економічний спосіб, ніж прохідка канав і шурфів. Найбільш раціонально використовувати самохідні бурові установки з глибиною буріння до 50-100 м, як дозволяють бурити шнеком по крихких породах до глибини 80 м, а по твердих – колонковим способом з відбором керну. При необхідності буріння більш глибоких свердловин застосовують стаціонарні установки.

Застосовують картувальні свердловини в умовах поганої відслоненості території, а також для досліджень інтрузивних порід (їх вивітреності, тріщинуватості, рудоносності і т. д.).

Якщо прохідність доріг не дозволяє перевозити стаціонарні бурові установки їх переміщають за допомогою вертольотів.

Загальні вимоги при застосуванні гірських виробок і картувальних свердловин:

1. Глибина їх визначається товщиною четвертинних відкладів плюс 0,5 м по корінних породах.

2. Забороняється розташовувати виробки по геометричних сітках, вони повинні згущуватись на ділянках із складною геологічною будовою і розріджуватись на площах з простою будовою. Лише при вивченні нахилено або горизонтально залягаючих порід, а також при вивченні інтрузій ізометричної форми виправдовується розташування виробок по геометричній сітці.

3. На територіях, де рихлі четвертинні відклади мають товщину 10-15 м за один робочий день можна пробурити 5-7 неглибоких картувальних свердловин. При бурінні свердловин присутній геолог з геологозйомочної партії, який описує вибурені породи і відбирає зразки для подальшого аналізу.

Студент в цьому розділі повинен обґрунтувати застосування на території проектованої зйомки тих чи інших видів гірських виробок та свердловин на певних ділянках з різною ступінню відслоненості корінних порід.




Переглядів: 524

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості геологічної зйомки в різних умовах | Методи проведення зйомки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.