Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Формування цін на ресурси

 

В основі ціни будь-якого фактора виробництва лежить граничний продукт. Теорія граничного продукту була розроблена відомим представником англо-американської неокласичної школи Дж. Б. Кларком на початку ХХ сторіччя і відіграла ключову роль у розумінні механізму ціноутворення на ринках факторів виробництва. Ефективність використання того чи іншого ресурсу залежить не тільки від абсолютної величини додаткового продукту, що приносить цей ресурс, але й від ціни за одиницю ресурсу, тобто від вартості ресурсу.

Ціни на ресурси є основним фактором, який визначає грошові доходи, й одночасно вони виконують функцію розподілу ресурсів за різними галузями та фірмами.

Розглянемо взаємопов’язані причини, які обумовлюють необхідність формування цін на ресурси:

1. Співвідношення між попитом і пропозицією є початковим пунктом ціноутворення на ресурси. На ринках факторів виробництва рівновага встановлюється внаслідок взаємодії попиту і пропозиції в умовах різних ринкових структур.

2. Грошові доходи. Від цін факторів виробництва залежать розміри доходів їх власників. Доходи учасників ринкового господарства виникають у результаті плати за використання факторів виробництва, які їм належать, і виступають у вигляді заробітної плати, прибутку, ренти, відсотка.

3. Розподіл ресурсів. Рівень цін на ресурси у вирішальній мірі визначає розподіл наявних обмежених ресурсів серед різних галузей і фірм. Розуміння цього механізму важливе у зв’язку з тим, що в динамічній економіці ефективний розподіл ресурсів з плином часу викликає безперервне переміщення ресурсів між їх альтернативними користувачами.

4. Мінімізація витрат. Ціни на ресурси виступають в якості витрат виробництва. Центральною проблемою для фірми є мінімізація витрат з метою одержання максимального прибутку (виробництво найбільш вигідної доходної продукції з найбільш ефективним поєднанням ресурсів, що дорого коштують).

Крім вказаних об’єктивних факторів, що впливають на формування цін на ресурси, існує безліч етичних аспектів і проблем економічної політики.

5. Економічна політика. Некоректний підхід до встановлення цін на ресурси призводить до значної нерівності в розподілі особистих доходів; виникає питання про розмір частки доходу, що йде відповідним соціальним групам. Чи варто вводити спеціальний податок на „надлишок” прибутку? Чи необхідно державі встановлювати нижню границю заробітної плати у вигляді законодавчого її мінімуму? І нескінчена низка інших питань.

Ціни факторів виробництва відіграють важливу роль:

- сприяють розподілу обмежених ресурсів між різними галузями і фірмами;

- витрати фірм під час придбання ресурсів виступають як доходи домогосподарств, які пропонують людські та матеріальні ресурси;

- ціни на ресурси для фірм є витратами на ресурси. При даному рівні технології вони визначають кількість землі, праці, капіталу і підприємницьких здібностей, які можна використати у виробничому процесі;

- існує зв’язок попиту на ресурс не тільки з його власною ціною, але й цінами всіх інших ресурсів. Взаємна еластичність попиту на різні ресурси є такою ж важливою, як і власна еластичність;

- ринкові ціни на фактори є інструментом функціонального розподілу національного доходу. Частка фактора виробництва в національному доході визначається типом ринку, на якому відбувається його реалізація і еластичністю заміни факторів.

Формування ринків виробничих ресурсів в Україні ще не завершено, проте, такі його атрибути, як попит і пропозиція уже діють і використовуються в процесі господарювання. Складним є процес становлення цивілізованого ринку ресурсів і капіталів, що пов’язано з глибокою економічною кризою, формуванням нелегальних ринків та формуванням тіньової економіки.

Умовами усунення деформації ринку, ліквідації хвороб ринкової економіки є:

- вільне маневрування ресурсами,їх наявність, яка забезпечує мобільність у використанні факторів виробництва (матеріальних, трудових, фінансових) для його розвитку;

- можливість зміни умов виробництва, його технології, вільне переміщен-ня будь-яких капіталів у будь-яку сферу застосування;

- недовантаження – обов’язкова умова функціонування здорової ринкової економіки.




Переглядів: 1300

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Пропозиція факторів виробництва | Оптимальне співвідношення ресурсів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.