Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Оптимальне співвідношення ресурсів

 

До цього часу ми розглядали ситуацію, коли один з факторів виробництва змінюється, тоді як інші залишаються незмінними. Мова йшла про короткостро-ковий період.

У довгостроковому періоді, коли всі ресурси змінні, перед виробником постає два головних питання:

1. При якому співвідношенні ресурсів витрати на їх придбання для досягнення певного обсягу продукції будуть мінімальними?

2. Яке співвідношення ресурсів забезпечує максимальний прибуток?

Відповіді на них дають правило мінімізації витрат та правило максимізації прибутку.

Правило мінімізації витрат: витрати мінімізуються при такому співвідношенні ресурсів, коли граничні продукти у розрахунку на одиницю вартості кожного ресурсу є однаковими:

 

МР праці МР капіталу

=

Ціна праці Ціна капіталу

 

За такої умови фірма забезпечує мінімальні витрати виробництва. Прагнучи до цього, вона здійснює переливання коштів між факторами виробництва, що зумовлює відповідну зміну попиту на фактори виробництва.

Однак мінімальні витрати на виробництво не завжди забезпечують максимальний прибуток. Обсяг виробництва, що мінімізує витрати та обсяг виробництва, що максимізує прибуток, збігатимуться лише для умов конкурентного ринку, де попит абсолютно еластичний, а ціна на продукт залишатиметься незмінною при зміні пропозиції фірми. Існує багато варіантів, коли фірми можуть виробляти продукт з найменшими витратами виробництва. Але можна виділити тільки єдиний рівень обсягу виробництва, за якого досягається максимальний прибуток. Як було встановлено, в такому випадку реалізується правило: MR = МС. Ця умова на ринку ресурсів перетворюється на таке правило для кожного ресурсу.

Щодо витрат на придбання окремих ресурсів, то прибуток зростатиме до того часу, поки граничний продукт у грошовому вираженні змінного фактора виробництва буде перевищувати витрати на придбання додаткової одиниці цього ресурсу. Якщо ціна стане вищою, ніж граничний продукт у грошовому вираженні, то прибуток зменшуватиметься. Максимального значення він набуває тоді, коли витримується така рівність:

 

МRP праці МRP капіталу

= = 1

Ціна праці Ціна капіталу

 

За цією умови фірма досягає максимально можливої величини прибутку з мінімальними витратами.

Таким чином, у разі придбання ресурсів на конкурентному ринку фірма досягає співвідношення ресурсів, що максимізує її прибуток, якщо кожна нова одиниця факторів виробництва має ціну, яка дорівнює граничному продукту в грошовому вираженні для кожного виду ресурсів. Однак ринки ресурсів не завжди конкуренті. Найчастіше конкуренція тут обмежена, недосконала.

Оптимальне розміщення виробничих ресурсів між галузями економіки може мати місце за таких умов: кожне підприємство в кожній галузі працює технічно ефективно; виробничі ресурси використовуються в повному обсязі; гранична норма технічної заміни для кожної пари виробничих ресурсів у кожній галузі однакова.

Спільного ринку ресурсів немає, але є сукупність взаємопозв’язаних ринків – ринку праці, ринку капіталу, ринку землі. Вивчення будь-яких ринків (і ринки факторів виробництва не євиключенням) починають з аналізу досконалої конкуренції, переходячи потім до вивчення недосконалої конкуренції. Зазначені ринки мають свої специфічні риси, що характеризують особливості пропозиції на цих ринках і тому вимагають особливої уваги. Особливості ринків окремих ресурсів аналізуються в наступних темах.

 

Контрольні завдання




Переглядів: 669

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Формування цін на ресурси | Вправа 1

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.053 сек.