Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ринок праці та його відмінність від інших ринків

На ринку робочої сили представлено специфічний товар – спроможність до праці. З умовами перетворення робочої сили на товар та властивостями цього товару ви ознайомились у курсі “Політекономія”. На поверхні явищ капіталістичного товарного виробництва товаром виступає не робоча сила, а форма її прояву – праця. Мікроекономіка – наука, що вивчає поведінку економічної людини в умовах ринкової економіки, досліджує саме працю як виробничий фактор, вивчає попит на неї, пропозицію праці, ціну праці, аналізує ті форми, через які праця включається в господарський процес. Ми будемо користуватися поняттями “ринок робочої сили” і “ринок праці” як тотожними, хоча вони, як нам уже відомо, не співпадають між собою.

Який же зміст поняття “ринок робочої сили”? Ринок робочої сили можна розглядати як сферу обігу специфічного товару – робочої сили. У той же час – це особливий, властивий капіталізму спосіб включення робочої сили в систему економічних відносин. Ринок робочої сили необхідно розглядати як систему відносин, котрі формуються на вартісній основі між роботодавцями, державою як власниками засобів виробництва і найманими робітниками, як власниками робочої сили.Перші пред’являють попит на робочу силу, другі виступають з боку її пропозиції. Але вони не є рівноправними партнерами. Робітник не може відкласти продаж робочої сили до встановлення більш сприятливої ринкової кон’юнктури, як то можна зробити з іншими товарами. Цей товар не можна відділити від його носія – людини.

Сучасний ринок праці ми визначаємо, по-перше, як економічну катего-рію, яка характеризує систему соціально-економічних відносин, що мають товарний характер. Ці відносини охоплюють усі фази відтворення індивідуаль-ної робочої сили (виробництво, розподіл, обмін і споживання), усі ланки та ступені суспільного виробництва і регулюються ринковою кон’юнктурою, юридичними, морально-етичними нормами та національними традиціями.

По-друге, ринок праці - це система механізмів:

а) купівлі-продажу робочої сили (визначення вартості та ціни робочої сили, організації заробітної плати і соціального страхування, визначення умов праці ,тощо);

б) забезпечення зайнятості;

в) узгодження попиту і пропозиції робочої сили;

г) формування і розвитку робочої сили.

Яке ж місце посідає ринок праці в ринковій економіці? З одного боку – ринок робочої сили – особливий, самостійний, специфічний ринок. Вам відомо, що всі ринки взаємопов’язані, взаємодіють один з одним. Ринок праці пов’язаний з ринком капіталів, інвестицій, товарів та послуг, житла, освіти, духовних благ та іншими ринками. Він відчуває на собі вплив всіх цих ринків і сам впливає на них.

Ринок праці – необхідний компонент ринкової економіки. На цьому ринку діють ті ж закономірності, що і на інших ринках. На ньому також діють сили попиту і пропозиції, він виконує всі функції, які властиві ринку.У той же час ринок праці має свої особливості, які суттєво відрізняють його від інших ринків. Особливості цього ринку визначаються товаром, який на ньому обертається. Для найманого робітника продаж своєї робочої сили найчастіше служить єдиним джерелом існування і ця обставина обумовлює особливо гостру конкуренцію між робітниками на ринку робочої сили. Конкуренції між робітниками за робоче місце протистоїть монополія капіталу на засоби виробництва, а тому – і на попит на робочу силу.

Ринок праці існує декілька сторіч. Сутність його залишилась незмінною, але механізм функціювання суттєво змінився. Головна особливість сучасного ринку праці полягає в тому, що він став регульованим. Суб’єктами регулювання виступають профспілки, підприємці, особливо їх монополістичні об’єднання, держава. Та навіть регульований ринок праці залишається ринком і на ньому діють сили попиту і пропозиції.

 




Переглядів: 1548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 10. Ринок праці | Попит і пропозиція на досконало конкурентному ринку праці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.