Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Проблеми антропогенного впливу на атмосферу

Атмосфера Землі підтримується в стані динамічної рівноваги дії таких основних процесів притоку газів і аерозолів в атмосферу і їхньої втрати.

Джерела притоку речовин в атмосферу:

1. Гази і аерозолі з твердого тіла Землі і земної поверхні внаслідок дії геологічних процесів.

2. Випаровування і розбризкування води з поверхні морів, океанів і суші.

3. Біогенні гази і аерозолі.

4. Приток речовин з космосу.

5. Техногенні гази і аерозолі.

Причини втрати речовин атмосферою:

1. Поглинання атмосферних газів рослинами, тваринами, мікроорганізмами; поверхнею океанів і суші;

2. Конденсація водяної пари та інших газів, коагуляція їх в атмосфері та осідання на зелену поверхню у вигляді дощу та снігу.

3. Дисипація (лат. “dissipatio” – розсіюю) водню в міжпланетний простір.

4. Технічне використання атмосферних газів.

З екстенсивним розвитком промисловості, енергетики, транспорту, сільського господарства та інших форм людської діяльності зростають об’єми антропогенних викидів в атмосферу різних газів і аерозолів.

Останнім часом одержано незаперечні дані про істотні глобальні зміни складу атмосфери землі і приземного космічного простору. Проте не всі викиди або зміни в складі атмосфери є безумовно шкідливими для живих організмів. Наприклад, техногенні викиди водяної пари в атмосферу вимірюються сотнями мільярдів тонн на рік, однак це не може погіршити умови життя на Землі, оскільки природним шляхом в атмосферу за рік надходить в тисячі разів більше водяної пари.

До основних антропогенних забруднень, що викликають регіональні або глобальні зміни атмосфери, відносяться чадний газ СО, оксид сірки SO2, оксиди азоту NOx, галоген-органічні вуглеводневі сполуки, важкі метали, аерозолі.

Вдихання протягом кількох годин повітря з вмістом СО близько 0,02 % може викликати втрату свідомості. Найбільші викиди СО дають автотранспорт, спалювання вугілля, лісові пожежі, різні промислові технології, авіатранспорт в районі аеропорту тощо. Автотранспорт є також джерелом забруднення атмосфери більшості великих міст свинцем і бензпіреном (канцерогенна речовина).

Найшкідливішим для рослин і особливо хвойних лісів є антропогенний викид SO2. У великих містах викиди SO2 спричинюють корозію металів та хронічні захворювання органів дихання у людей. Продукт хімічного перетворення SO2 – сірчана кислота є причиною кислотних дощів, які згубно впливають на рослинність, здоров’я людей. Основне джерело SO2 – спалювання вугілля, мазуту.

Авто- та авіатранспорт – джерела оксидів азоту, при взаємодії яких з водяною парою утворюється азотна кислота, яка теж випадає на землю у вигляді кислотних дощів, руйнуючи житлові будинки, існуючі пам’ятники тощо.

Найбільш шкідливими для людини з техногенних аерозолів є сульфати, цементний пил, сажа, а також свинець селен, телур, талій, фториди.

Однією з перших глобальних проблем в результаті антропогенного забруднення атмосфери стало руйнування озонового шару, яке пов’язується з викидом галогенорганічних сполук – каталізаторів реакції руйнування озону.

Руйнування озонового шару прискорюється також викидами в стратосферу оксидів азоту реактивними двигунами надзвукових літаків та аерокосмічною технікою.

Другою глобальною проблемою, викликаною антропогенним впливом на атмосферу, є істотне збільшення СО2 в атмосфері, що спричинює виникнення “парникового ефекту” – катастрофічних незворотних змін клімату на планеті. Це пов’язано не тільки з техногенними викидами СО2, але й з вирубуванням лісів, зменшенням площі, зайнятої рослинами, внаслідок будівництва населених пунктів, промислових підприємств, шляхів, аеродромів і т.ін.

Глобального характеру набуває і забруднення приземного космічного простору викидом із космічних апаратів та уламками ракет-носіїв, штучних супутників Землі.

Антропогенні впливи на атмосферу не обмежуються матеріальними забрудненнями. Слід враховувати також зростаючі теплові потоки, електромагнітне та іонізуюче випромінювання.

Ефір над територією країни забитий незареєстрованими радіопередавачами, радіошумами, електромагнітним випромінюванням від радіонавігаційного обладнання та систем управління повітряним рухом.

Причиною забруднень атмосфери іонізуючим випромінюванням є ядерні установки, яких в наш час у Космосі знаходиться більше 50, аварії на АЕС. В результаті аварії на Чорнобильській АЕС постраждали десятки мільйонів людей України, Білорусії, Росії. Головним проявом цього є руйнування генофонду українського народу.

Відповідно до “Національного плану дій з гігієни навколишнього середовища” визначені пріоритети в охороні атмосфери:

- обмеження діяльності об’єктів, які забруднюють повітря;

- вдосконалення системи вентиляції, очистки та кондиціювання повітря закритих приміщень;

- вдосконалення нормативної бази.

Для реалізації “Плану...” запропоновані такі заходи:

1) зміцнення технологічної дисципліни на промислових підприємствах; 2) обмеження в користуванні автотранспортом з незадовільними робочими характеристиками; 3) контроль якості роботи пило газоочисних споруд; 4) вдосконалення системи контролю викидів у атмосферне повітря; 5) інвентаризація джерел викидів; 6) введення в систему існуючого нормування викидів в атмосферу технологічних стандартів, які стосуються утворення забруднюючих речовин протягом технологічного процесу; 7) проведення роз’яснювальної роботи щодо важливості забезпечення якості повітря приміщень; 8) підвищення якості повітря в дитячих та лікувальних установах за рахунок вдосконалення вентиляції; 9) організація епідеміологічних досліджень для оцінки ризику; 10) економічна оцінка ефективності заходів охорони повітря.

 




Переглядів: 525

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура і властивості атмосфери | Значення гідросфери для людського суспільства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.