Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Бюджет і бюджетна система.

Бюджет-це план формування і використання фінансових ресурсів для забезпечення функцій, що здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування в Україні.

Бюджетна система –складається з Державного бюджету України та системи місцевих бюджетів. До місцевих бюджетів належать бюджет АР Крим, бюджети областей, районі бюджети, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування (територіальних громад, міст та їхніх об’єднань).

Зведений бюджет України складається із сукупності показників всіх бюджетів, що входять до бюджетної системи України. Він використовується для аналізу та планування розвитку.

Бюджетний процес – це регламентована законодавством діяльність щодо складання, розгляду, затвердження звітів про виконання бюджетів, що входять до бюджетної системи.

Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект Закону ” Про Державний бюджет” на наступний рік. Разом з проектом подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня (бюджетний рік), а за особливих обставин на інший період.

Регулярні звіти про доходи та видатки Державного бюджету України оприлюднюються в засобах масової інформації.

Контроль за дотриманням бюджетного законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу здійснюється згідно з їх компетенцією Верховною Радою України, Рахунковою палатою, Міністерством фінансів України, Державним казначейством України, Державною контрольно - ревізійною службою України, Верховною Радою та Радою міністрів АР Крим, місцевими радами, їх виконавчими органами та місцевими державними адміністраціями.

Бюджетна класифікація– це єдине систематизоване функціональне згрупування доходів, видатків і фінансування бюджету за однорідними ознаками відповідно до чинного законодавства та міжнародних стандартів.

Правила складання і використання бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, затверджуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доходи бюджетів утворюються за рахунок надходжень від сплати фізичними і юридичними особами податків, зборів та інших обов’язкових платежів, надходжень від інших джерел, установлених законодавством.

За класифікацією видатки поділяють на поточні, капітальні, та видатки розвитку і кредитування.

Податкова політика– це діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері встановлення і збирання податків і зборів, яка реалізується через визначення платників податків та обов’язкових платежів та інше.

Система оподаткування – це сукупність податків, що сплачуються до бюджетів цільових фондів у встановленому законами України порядку, а також права, обов’язки та відповідальність платників.

Законом “ Про систему оподаткування” від 18 лютого 1997р. встановлено відповідний тип податкової системи України.

Податок – це обов’язковий внесок до бюджету відповідного рівня або до державного цільового фонду, здійснюваний платниками в порядку й на умовах, визначених законодавчими актами про оподаткування. Податки сплачуються в певному розмірі та в чітко визначені строки.

Податки на відміну від зборів та інших обов’язкових платежів, мають головне значення для формування бюджету, оскільки вони забезпечують 80 % надходжень. Мета податків – задоволення потреб держави, тоді як збори і мито спрямовані на задоволення потреб або видатків окремих установ. Податки являють собою безумовні платежі, тоді як збори і мито сплачуються у зв’язку з наданням платникові послуги з боку державної установи, що виконує свої владні повноваження. Збори і мито здебільшого мають разовий характер, тоді як податки сплачуються з певною періодичністю.

Різниця між збором та митом полягає в тому, що збір є платежем за наявність певного права, а мито – за здійснення на користь платника дій, які мають юридичне значення.

Класифікація податків:

1) від характеру платника

- податки з юридичних осіб,

- податки з фізичних осіб,

2) за формою обкладання

- прямі, або прибуткові – сплачуються в процесі придбання та накопичення матеріальних ресурсів;

- непрямі податки (податки на споживання) стягуються в процесі реалізації товарів та послуг, включаються у вигляді надбавки до їхньої ціни та сплачуються споживачем (акцизний збір, податок на додану вартість, мито, державне мито).

3) в залежності від органу, що їх встановив

- загальнодержавні (податок на додану вартість, акцизний збір, податок на прибуток, податок на нерухоме майно, податок на промисел). Встановлюються Верховною Радою України, справляються на всій території України,

- місцеві податки і збори ( податок з реклами, комунальний податок, готельний збір, збір за припаркування, ринковий збір, курортний збір, збір з власників собак). Механізм справляння та порядок їх сплати всиновлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до наведеного переліку.

4) від характеру використання

- податки загального призначення – використовуються на загальнодержавні потреби без конкретизації заходів чи видатків,

- спеціальні податки – зараховуються до державних цільових фондів і використовуються виключно на фінансування конкретних видатків.

5) за періодичністю стягнення

- разові – сплачуються один раз протягом певного періоду за здійснення певних дій,

- систематичні (регулярні) – сплачуються періодично( щомісячно, щоквартально).

Платниками податківє юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов’язок сплачувати податки.

Об’єктами оподаткування – є доходи (прибутки), додана вартість, вартість продукції, у тому числі митна або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних та фізичних осіб, тощо.

Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і додержання законів про оподаткування несуть платники податків відповідно до законів України.

 




Переглядів: 800

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 9. Основи фінансового права України. | Законодавство України про банки і банківську діяльність.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.