Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Перелік питань

1.1.1. Суть, завдання і види судово-бухгалтерської експертизи.

1.1.2. Поняття предмету і об’єктів судово-бухгалтерської експертизи.

1.1.3. Функції судово-бухгалтерської експертизи в регулюванні фінансово-господарських відносин на підприємстві.

1.1.4. Методичні прийоми судово-бухгалтерської експертизи.

 

1.1.1. Суть і завдання судово-бухгалтерської експертизи, її зв’язок з іншими дисциплінами та видами експертиз

 

Відповідно до Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза – це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.

Експертиза є самостійною процесуальною формою отримання нових і перевірки (уточнення) наявних речових доказів.

Судова експертиза відрізняється від експертиз, що здійснюються в інших сферах діяльності, за такими ознаками.

1. Дотримання спеціальних процесуальних норм, що визначають права та обов’язки експерта і суб’єкта, яким призначено експертизу.

2. Правила підготовки матеріалів для експертизи, її призначення і проведення.

3. Провадження дослідження, яке ґрунтується на використанні спеціальних знань із різних галузей народного господарства.

4. Надання висновків, що мають силу джерела доказів.

 

Порядок призначення судових експертиз та експертних досліджень судовим експертам науково-дослідних інститутів судових експертиз Міністерства юстиції України та атестованим судовим експертам, що не працюють у державних спеціалізованих установах, їх обов’язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів визначаються Кримінально-процесуальним, Цивільним процесуальним, Господарським процесуальним Кодексами України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Митним кодексом України, Законами України «Про судову експертизу», «Про виконавче провадження», іншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи та цією Інструкцією.

Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень регламентує основні види судових експертиз:

криміналістична; товарознавча;
ґрунтознавча; автотоварознавча;
біологічна; оціночна;
екологічна із дослідження пестицидів; експертиза охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності;
інженерно-технічна; психологічна;
економічна; мистецтвознавча.

З метою більш повного задоволення потреб слідчої та судової практики експертні установи можуть організовувати проведення інших видів експертизи (крім судово-медичної та судово-психіатричної).

Економічна експертиза включає дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності; дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій, дослідження документів фінансово-кредитних операцій (рис. 1.1.1).

 

 

Рис. 1.1.1. Напрями економічної експертизи

Економічну експертизу призначають правоохоронні органи при розслідуванні справ за економічними правопорушеннями. Експертизи цієї групи взаємопов’язані між собою при дослідженні питань економічної діяльності. Разом з тим, вони мають певні відмінні риси у методиці дослідження, узагальненні і використанні результатів експертизи у системі юридичних доказів.

Мета судово-бухгалтерської експертизи полягає у підтвердженні документальної обґрунтованості відображення господарських операцій у бухгалтерському, податковому обліку і звітності.

Основними завданнями судово-бухгалтерської експертизи є встановлення:

- документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення;

- документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, в тому числі грошових, основних засобів, надання послуг;

- документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів;

- документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;

- відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку валового доходу та валових витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток;

- відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість;

- недоліків в організації бухгалтерського обліку і контролю, які сприяли або могли сприяти завданню матеріальних збитків або перешкоджали її своєчасному виявленню.

Судово-експертна діяльність здійснюється на принципахзаконності, незалежності, об’єктивності і повноти дослідження (рис. 1.1.2).

Рис. 1.1.2. Принципи здійснення судово-бухгалтерської експертизи

 

Принципову схему класифікації судово-бухгалтерської експертизи за процесуальною та організаційною ознакаминаведено на рис. 1.1.3.

 

 

Рис. 1.1.3. Класифікація судово-бухгалтерської експертизи за процесуальною та організаційною ознаками

Згідно із процесуальним законодавством України експертами можуть виконуватись первинні, додаткові та повторні експертизи.

Первиннасудово-бухгалтерська експертиза – експертиза, яка здійснюється вперше за об’єктом дослідження і визначеним колом питань.

Якщо експертиза повністю вирішує всі завдання, поставлені перед нею відносно справи, що розслідується, вона є основною.

Повторна судово-бухгалтерська експертиза призначається у випадку порушення встановлених вимог і правил під час проведення первинної експертизи на вимогу замовника експертизи за наявності його обґрунтованих претензій до висновку первинної експертизи, а саме: якщо існують сумніви у правильності висновку експерта, пов’язані з його недостатньою обґрунтованістю, або з тим, що висновки експертизи суперечать іншим матеріалам справи, а також у випадку істотного порушення процесуальних норм, які регламентують порядок призначення і проведення експертизи.

Додатковаекспертиза проводиться у випадку суттєвої зміни попередніх обставин виконання проектів на час проведення експертизи, етапів робіт та на вимогу замовника експертизи. Додаткова експертиза призначається після розгляду судом (слідчим) висновку первинної експертизи, якщо з’ясується, що усунути неповноту або неясність висновку через допит експерта неможливо.

У постанові (ухвалі) про призначення додаткової експертизи суду необхідно зазначити, які висновки експерта суд уважає неповними чи неясними або які обставини зумовили необхідність розширення експертного дослідження. Проведення додаткової експертизи може бути доручене тому самому або іншому експертові.

У випадках, коли виникає необхідність провести дослідження нових об’єктів або щодо інших обставин справи, суд призначає нову експертизу, яка не є додатковою.

Відповідно до вимог чинного законодавства в постанові (ухвалі) про призначення додаткової чи повторної експертизи обов’язково вказуються мотиви та підстава її призначення.

За організаційними ознаками виокремлюють комісійну і комплексну судово-бухгалтерську експертизу.

Комісійна експертиза призначається у випадках потреби провести дослідження за участю кількох експертів-фахівців у одній галузі знань. У разі призначення для проведення експертизи двох чи більше експертів того самого фаху одному з них керівник експертної установи (структурного підрозділу) надає право координувати діяльність інших експертів, розробляти спіль­ний план досліджень і керувати нарадою експертів.

Комісійна судово-бухгалтерська експертиза є однопредметною: під час її проведення досліджують один вид діяльності (бухгалтерський, податковий облік і звітність), тому в ній беруть участь експерти однієї спеціальності (бухгалтери).

Комплекснаекспертиза призначається у випадках, якщо необхідно провести дослідження за участю кількох експертів, які є фахівцями у різних галузях знань. Головним завданням комплексної експертизи є розв’язання питань, які належать до суміжних знань експертів, тобто таких, що лежать у спільній площині кількох (двох і більше) галузей знань. Під час проведення комплексних досліджень експерти використовують дані кількох галузей знань, застосовують різні науково-технічні методи і прийоми; у дослідженні, як правило, беруть участь кілька спеціалістів, які презентують різні галузі знань.

Як правило, комплексна експертиза є багатопредметною.

Комплекс досліджень речових доказів у справі може здійснюватись шляхом призначення кількох різних за своїм предметом експертиз, наприклад, економічної, почеркознавчої, технічної експертизи документів тощо.

Крім процесуальних і організаційних ознак судово-бухгалтерську експертизу класифікують за місцем проведення:

- експертизи, які проводяться в експертних установах;

- експертизи, які проводяться в неекспертних установах.




Переглядів: 756

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СУТЬ, ФУНКЦІЇ, ПРЕДМЕТ І МЕТОД СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ | Поняття предмету і об’єктів судово-бухгалтерської експертизи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.