Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методичні прийоми судово-бухгалтерської експертизи

 

Застосування специфічних (часткових) прийомів судово-бухгалтерської експертизи визначається характером економічних правопорушень, місця їх скоєння, особливостями документування і обліку операцій, звітності підприємства.

Специфічні методичні прийоми судово-бухгалтерської експертизи представлені основними групами:

1) документальні;

2) розрахунково-аналітичні;

3) узагальнення, оцінка та реалізація результатів судово-бухгалтерської експертизи.

Документальна перевірка передбачає встановлення відповідності господарських операції нормативним актам, а також арифметичну перевірку документів, визначення правильності їх оформлення та ін. Головними елементами документальної перевірки є з’ясування правильності складання первинної документації господарських операцій та обґрунтованості відображення операцій на рахунках і в регістрах бухгалтерського обліку; достовірності відображення операцій у фінансовій і податковій звітності.

Документальні прийоми судово-бухгалтерської експертизи включають такі види контролю наданих матеріалів:

- формальну й арифметичну перевірку документів;

- нормативно-правову оцінку господарських операцій, відображених у документах і звітності;

- логічний контроль об’єктивної можливості виконання документально оформлених господарських операцій;

- суцільне і вибіркове спостереження;

- зустрічну перевірку документів або записів у облікових регістрах через порівняння їх з однойменними чи взаємозв’язаними даними підприємств і організацій, з якими підприємство, що перевіряється, має господарські зв’язки;

- спосіб зворотного рахунку, що ґрунтується на попередній експертній оцінці матеріальних витрат, з метою подальшого визначення (зворотним рахунком) величини безпідставних списувань сировини та матеріалів на виробництво окремих видів продукції;

- оцінку законності й обґрунтованості господарських операцій за даними кореспондуючих рахунків бухгалтерського обліку і т. п.

Під час експертизи експерт-бухгалтер порівнює записи в облікових регістрах з відповідними первинними та зведеними бухгалтерськими документами, які є основою для записів. При цьому перевіряється арифметична відповідність підсумків, виведених в облікових регістрах. Це дозволяє виявляти необґрунтовані первинними документами записи, встановлювати віднесення сум не на відповідні рахунки, щоб приховати розкрадання.

Порушення законодавства знаходить своє відображення в облікових документах у трьох формах:

- суперечність (невідповідність) у змісті окремого документа;

- суперечність у змісті кількох взаємозв’язаних документів;

- порушення чинного порядку відображення господарських операцій.

Методи дослідження облікової інформації можна узагальнити за такими групами:

І. Прийоми дослідження окремого документа:

а) перевірка документа за формою (перевірка наявності і правильності зазначення реквізитів документа);

б) арифметична перевірка (встановлюється правильність підсумкових показників як за горизонтальними, так і за вертикальними графами документа);

в) нормативно-правова перевірка (перевірка здійснених операцій на відповідність чинному законодавству).

 

ІІ. Прийоми дослідження кількох документів, які відображають одну й ту саму або взаємозв’язані операції:

а) зустрічна перевірка (встановлення тотожності даних, які містяться в усіх примірниках відповідного документа).

Зустрічна перевірка документів полягає в порівнянні окремих примірників одного й того самого документа, які перебувають у різних організаціях, а також документів, пов’язаних між собою однією операцією;

б) взаємний контроль (зіставлення різних документів і облікових даних, в яких прямо чи опосередковано відображається операція, що перевіряється. Зіставлятися можуть дані фінансового, управлінського й оперативного обліку).

Зіставлення документів – прийом взаємного їх контролю – використовується під час перевірки двох або кількох документів, пов’язаних єдністю операцій. Наприклад, видаткові документи на відпуск товарів доцільно порівняти з дорожніми листками або іншими транспортними документами, що свідчать про перевезення цих товарів; відомість на виплату заробітної плати – з нарядами, де вказано характер і обсяг виконаної роботи; грошові суми, оприбутковані за касовими звітами – з виписками банку та відомостями про рух товарно-матеріальних цінностей і тари тощо.

в) порівняння даних аналітичного обліку з даними синтетичного обліку здійснюється з метою встановлення можливих розбіжностей між ними;

ІІІ. Прийоми перевірки відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку мають на меті встановлення законності, достовірності та економічної доцільності господарських операцій (рис. 1.1.8).

 

 

Рис. 1.1.8. Схема визначення якості господарських операцій експертом-бухгалтером

 

До них, зокрема, належить поновлення кількісно-сумарного обліку, яке полягає в тому, що на підставі первинних документів повністю встановлюється кількісний облік. Це дає можливість оцінити законність і обґрунтованість господарських операцій за даними кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку.

Таким чином, використання в судово-експертній практиці прийомів документального дослідження дозволяє дати кількісну і якісну оцінки виявленим недолікам, установити відповідальних за них посадових осіб і визначити розмір їхньої матеріальної відповідальності.

 

Розрахунково-аналітичні прийоми включають:

а) економічний аналіз;

б) статистичні розрахунки;

в) економіко-математичні методи.

 

Слідча і судова практика як докази в кримінальній справі використовують лише ті результати аналізу, які виявляють суттєві відхилення, не мають задовільних економічних пояснень та логічно розкривають зв’язок з правопорушенням, що досліджується.

 

Методичні прийоми узагальнення, оцінки і реалізації результатів експертного дослідження включають класифікацію і групування правопорушень за економічною однорідністю, хронологічною послідовністю, аналітичну систематизацію даних експертизи шляхом оформлення таблиць, складання експертного висновку і передачу його правоохоронним органам, оцінку його слідчим і судом, допит експерта і розробку на підставі експертних висновків профілактичних рекомендацій із запобігання економічних правопорушень.

 

 

Завдання для індивідуальної роботи з теми «Суть, функції, предмет і метод судово-бухгалтерської експертизи»

Визначити предмет, об’єкт судово-бухгалтерської експертизи за наведеною справою, назвати методичні прийоми документального контролю та порядок їх застосування, нормативні документи, які повинен використати експерт-бухгалтер.

Завдання 1.2.1. При проведенні інвентаризації у ПАТ «Техпостач» виявлено нестачу товарів, які знаходилися у підзвіті завідувача складу Б.О. Скрипник, на суму 25,2 тис. грн. Проти Б.О. Скрипник порушено кримінальну справу. За результатами розслідування матеріали передано до суду.

Обвинувачений подав до суду скаргу на дії членів інвентаризаційної комісії, зазначаючи, що комісією при визначенні суми нестачі товарів не було прийнято до уваги прибуткову накладну на оприбуткування товарів, оскільки документ був врахований у товарному звіті несвоєчасно. Одночасно Б.О. Скрипник заявив клопотання про призначення судово-бухгалтерської експертизи. Клопотання обвинуваченого було задоволено. На вирішення експерту-бухгалтеру судом поставлено питання: «Чи правильними є результати проведеної інвентаризації?».

Завдання 1.2.2. Податковою міліцією порушено кримінальну справу проти ТОВ «Гарант» у зв’язку з неправильністю визначення оподаткованого доходу, неповнотою нарахування і сплати податку на прибуток до бюджету. У результаті розслідування встановлено, що підприємство занизило свої доходи на 76852 грн, внаслідок чого недонарахувало до бюджету 17050 грн податку на прибуток. Справа передана до господарського суду.

За рішенням суду ТОВ «Гарант» повинно було сплатити до бюджету недонараховані податки у сумі 17050 грн і 46200 грн штрафу. Адвокат обвинуваченої сторони подав клопотання про призначення судово-бухгалтерської експертизи. Клопотання було задоволено. На вирішення експерту-бухгалтеру судом поставлено питання: «Чи правильно в бухгалтерському обліку ТОВ «Гарант» відображено валові доходи та валові витрати за 2009 рік?».

 

Завдання 1.2.3. На вирішення судово-бухгалтерської експертизи, призначеної постановою слідчого № 12 від 15.02.2010 року за кримінальною справою № 418, поставлено питання про те, чи підтверджуються висновки ревізора про необґрунтованість відшкодування витрат на відрядження до м. Санкт-Петербург директора О.О.Байдака та головного бухгалтера А.В. Самойлової.

 

Завдання 1.2.4. У липні 2009 р. один із засновників за договором відступлення частки у статутному капіталі підприємства відступив свою частку (20%) іншому учаснику товариства. Після проведення розрахунків, зміни, внесені до статуту і установчого договору, були зареєстровані у виконавчому комітеті.

У квітні 2010 р. учасник, який вибув, подав позовну заяву про виплату йому товариством частини майна і частини прибутку. Суму позову позивач доручив визначити суду. Суддя своїми ухвалами наклав арешт на всі поточні рахунки і все майно підприємства і призначив судово-бухгалтерську експертизу. На вирішення експерту-бухгалтеру судом поставлено питання: «Чи має право учасник ТОВ, який відступив свою частку (20%) у статутному капіталі іншому учаснику, на частину майна і прибутку ТОВ, якщо прибуток за період існування товариства не розподілявся, а реальна вартість частки у статутному капіталі за договором відступлення визначена і виплачена з урахуванням внеску до статутного капіталу і суми нерозподіленого прибутку, що припадає на його частку?».

 

1.3. Завдання для самостійної роботи з теми «Суть, функції, предмет і метод судово-бухгалтерської експертизи»

Питання для самостійного вивчення

1.3.1. Зв’язок судово-бухгалтерської експертизи з іншими дисциплінами та видами експертиз.

1.3.2. Етапи становлення судово-бухгалтерської експертизи в Україні.

1.3.3. Перспективи розвитку судово-бухгалтерської експертизи в Україні.

Завдання для самостійного опрацювання

Завдання 1.3.1. Дослідити визначення експертизи у різних сферах діяльності за нормативно-правовими актами України. Результати оформити таблицею наступної форми (табл. 1.3.1).

Таблиця 1.3.1




Переглядів: 1799

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Функції судово-бухгалтерської експертизи в регулюванні фінансово-господарських відносин на підприємстві | Визначення експертизи у різних сферах діяльності за нормативно-правовими актами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.