Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Трансформатори напруги

1.Загальні відомості

Вимірювальний трансформатор напруги (ТН) перетворює напругу до значення, зручного для приєднання вимірювальних приладів і релейного захисту. Застосування ТН забезпечує безпеку людей, що стикаються з приладами і реле, і дозволяє уніфікувати вторинну (нижчу) напругу.

Особливістю роботи ТН у порівнянні з силовим трансформатором являється те, що ТН працює в умовах близьких до режиму холостого ходу. Потужність ТН не перевищує сотень вольт-ампер.

2. Номінальні параметри трансформаторів напруги.

а). Номінальна напруга первинної обмотки – U стандартизована у відповідності зі шкалою номінальних лінійних напруг мережі в інтервалі від 0.38 до 1150 кВ. ТН на рівні напруги до 35 кВ включно та НКФ-110-58 призначені для мережі з ізольованою нейтраллю, а ТН класів напруги 110 кВ і вище – для мереж з заземленою нейтраллю.

Виключенням являються трансформатори, призначені для вимкненя за схемою зірка з заземленою нейтраллю первинної обмотки, для яких

,

де U – номінальна напруга первинної обмотки ТН;

UФН, UЛН – відповідно фазна і лінійна номінальна напруга мережі, де приєднується ТН.

б). Номінальна напруга вторинної обмотки – U2H прийнята рівною 100 або 100/ для трансформаторів, у яких первинна обмотка виконана на фазну напругу.

в). Номінальний коефіцієнт трансформації КН= U/U

Однак, на відміну від силових трансформаторів, КН ¹ n= w1/w2, де w1, w2 - число витків відповідно первинної і вторинної обмотки.

Це пояснюється тим, що похибки ТН залежать від розмірів магнітопроводу, магнітних властивостей сталі, конструкції обмотки, перетину проводів, а також від приєднаного навантаження. Для корекції цих похибок, тобто для збільшення точності вимірів, відношення числа витків вибирають трохи меншим номінального коефіцієнта трансформації.

У зв'язку з цим, КНU2 значно відрізняється від U1 як по модулю, так і по фазі, що зв'язано з втратами потужності в самому ТН.

г). Номінальне навантаження ТН – це максимальне навантаження вторинної обмотки, при якій похибки не виходять за допустимі межі, встановлені для трансформаторів напруги розглянутого класу.

Максимальна (гранична) потужність визначає тривалість режиму ТН виходячи з умов нагрівання. Трансформатор напруги поза класом точності може бути навантажений до (8¸10)Sном.

д). Клас точності характеризує похибку напруги – f і кутову похибку - d.

Похибка напруги (по величині) f = (КНU2 - U1)/U1 може бути позитивна (якщо КНU2>U1) і від’ємна.

Кутова похибка (фазна) являє собою кут d між векторами первинної і вторинної напруг.

Трансформатори напруги повинні задовольняти технічним нормам. Класи точності і нормовані похибки приведені в Табл. 1. Зазначені похибки повинні дотримуватися при коливанні первинної напруги в межах (0,8—1,2) U1ном., коефіцієнтові потужності активно-індуктивного характеру, що відповідає cosj = 0,8, і зміні потужності, що споживається, у межах від 0,25Sном(U1/U1ном)2 до Sном(U1/U1ном)2 , де Sном – номінальне значення потужності, ВА; U1ном – номінальне значення первинної напруги; U1 – значення напруги, підведеної до ТН.

Примітка. Для триобмоткових трансформаторів класи точності встановлюються для основної вторинної обмотки.

Похибки ТН можна визначити по векторній діаграмі (Рис. 8.19), що побудована у відповідності з заступною схемою ТН (Рис. 8.20).

З Рис. 8.19 видно, що при малих кутах d похибка модуля напруги:

,

а кутова похибка (при заміні d на sind) d » EF/EO. Це дозволяє побудувати систему координат з початком у точці А, де вертикальна вісь - похибка напруги, % (у даному випадку винесена ліворуч від діаграми, щоб не перевантажувати рисунок), а горизонтальна - кутова похибка, мін (ліворуч від точки А – зі знаком мінус, праворуч - плюс).

 

 

Рис.8.19. Векторна діаграма ТН для визначення похибок.;

 

- вектор прикладеної до ТН напруги; - вектор основного магнітного потоку ТН; - струм, що намагнічує, (у заступній схемі протікає через опір намагнічування ); - струм первинної обмотки; - струм вторинної обмотки, приведений до первинної (цей струм одночасно являється струмом навантаження); j2 - кут між вектором вторинної приведеної напруги і вектором ; опір первинної обмотки; - приведений опір вторинної обмотки; - опір навантаження.

 

Зниження навантаження з тим же cosj допускає пропорційне зменшення сторін трикутника CDE. При цьому кінець вектора U1 переміститься по відрізку ЕС до точки E, чому відповідає зменшення похибки вимірів ( f і d ).

Зміна характеру навантаження (cosj) з тим же модулем струму приведе до повороту трикутника СDЕ навколо точки С і збільшенню похибки.

Щоб підвищити точність вимірів, відношення числа витків вибирають трохи меншим, ніж номінальний коефіцієнт трансформації. З цією метою зменшують число витків у первинній обмотці, переміщаючи початок координат похибки напруги з точки А в точку А'. Відстань між точками А і А' відповідає витковій корекції.

 
 

 

 


Рис. 8.20. Заступна схема трансформатора напруги.

 

Нова шкала відліку показана праворуч на векторній діаграмі (див. Рис. 8.19). Корекція витків на кутову похибку не впливає. На Рис. 8.19 штриховою лінією показаний прямокутник, що визначає зони похибки для класу точності 0,5.

 
 

 

 


Рис. 8.21. Схема з’єднань ТН типу НТМК для компенсації кутової похибки.

 

Компенсація кутової похибки може бути реалізована схемним методом. Індуктивному навантаженню завжди відповідає позитивна кутова похибка (вектор U2 випереджає вектор U1). Для зменшення кутової похибки може вводитися штучна від’ємна кутова похибка. Електрична схема такого трансформатора напруги (типу НТМК) показана на Рис. 8.23. Первинна обмотка кожного стержня складається з основної частини АХ і тієї, що компенсує - А1Х1. Сумарна ЕРС ЕА складається з ЕА1 , наведеної в частині АХ і - DЕВ, наведеної в частині В1Y1. В цьому випадку ЕРС ЕА буде випереджати вторинну ЕРС Е2. При активному навантаженні ця схема компенсації дає збільшення похибки.

Трансформатори напруги зберігають клас точності при зміні первинної напруги від 80 до 120 % номінальної.

 

3.Схеми приєднань ТН.

При використанні в трифазній системі двох ТН (Рис. 8.22) не рекомендується приєднувати навантаження між точками а і с, тому що через трансформатори буде протікати додатковий струм навантаження, що призводить до підвищення похибки виміру. Якщо ТН має додаткові обмотки, з'єднані у відкритий трикутник, то можна приєднати додаткове навантаження SD (Рис. 8.23). Сума потужності фазного навантаження S2 і загальне навантаження SD не повинні перевищувати потужності, що може віддавати ТН у класі точності 3, тобто S2+SD £ S класу 3 .

 
 

 


Рис. 8.22. Приєднання навантаження через два ТН в трифазній мережі.

 
 

 

 


Рис. 8.23. Схема приєднання додаткового навантаження на додаткові обмотки ТН, що з’єднані в відкритий трикутник.

 

На Рис. 8.24 приведена схема з’єднання трьох однофазних ТН за схемою зірка - зірка з заземленням нейтралі.

Схема з’єднання трифазного тристержневого трансформатора з заземленням нейтралі показана на Рис. 8.25. Трифазний трансформатор напруги для контролю ізоляції мережі з заземленої нейтраллю має три обмотки ад хд, з'єднані у відкритий трикутник.

 
 

 


Рис. 8.24. Схема приєднання трьох однофазних трансформаторів напруги із заземленою нейтраллю.

 
 

 

 


Рис. 8.25. Схема з’єднання трифазного тристержневого трансформатора, що використовується в мережі з заземленою нейтраллю.

 

Схема використання ТН для виміру потужності показана на Рис. 8.26.

 
 

 


Рис. 8.26. Схема приєднання тристержневого ТН для виміру потужності методом двох ватметрів.

 

Для контролю ізоляції в мережі з ізольованою нейтраллю використовується схема з триобмотковими ТН на Рис. 8.28.

 
 

 

 


Рис. 8.27 .Схема використання трьох однофазних триобмоткових ТН для контролю ізоляції.

 
 

 


Рис. 8.28. Схема використання трифазного ТН для контролю ізоляції в мережі з ізольованою нейтралом. а) – схема приєднання; б) – векторна діаграма в нормальному режимі; в) – векторні діаграми напруг в режимі замикання фази А на землю; г) – ТН з п’ятистержневим магнітопроводом.

 

На Рис. 8.28,а показано, що при заземленні фази А первинна обмотка ОА стає закороченою. Первинні обмотки ОВ і ОС попадають під лінійну напругу (вона зростає в разів). Потоки цих обмоток пронизують обмотку ОА, і вона може бути ушкоджена, тому що тривалість замикання фази А на землю досить велика. Для того, щоб уникнути такого режиму, магнітопровід має п'ять стержнів (Рис.8.28,г). Через бічні стержні замикаються потоки від первинних обмоток ОВ і ОС. При відсутності заземлення на виводах ад і хд напруга дорівнює нулю. При заземленні одної з фаз на обмотці ад і хд з’являється напруга, яка використовується для сигналізації і роботи системи автоматики. Векторна діаграма первинної та вторинної напруги для нормального режиму і при заземленні фази А показана на Рис. 8.28, б,в.

 

4. Конструкції трансформаторів напруги.

Типові позначення трансформаторів напруги.

Типові позначення ТН розшифровуються в такий спосіб:

НОМ — однофазний, із природним масляним охолодженням;

НТМИ — трифазний, із природним масляним охолодженням, з обмоткою для контролю ізоляції мережі;

ЗНОМ — однофазний, із природним масляним охолодженням із заземленим виводом первинної обмотки;

НКФ — каскадний, у порцеляновій оболонці;

НДЕ — з ємнісним дільником напруги (конденсаторний ТН).

Буква Л в типовому позначенні трансформатора напруги означає виконання з литою ізоляцією, Г - з газовою ізоляцією.

 

4.1. ТН напруги з литою ізоляцією (сухі).

Трансформатори напруги серій НОЛ і ЗНОЛ являють собою литий блок, у якому в епоксидному компаунді залиті обмотки і магнитопровід. Магнитопровід стиржневого типу, шихтований, розрізний, С - подібний чи Ш - подібний, намотаний з електротехнічної холоднокатаної сталі. Обмотки розташовані на магнітопроводі концентрично. Внутрішньою обмоткою є додаткова вторинна обмотка (для ТН серії ЗНОЛ), на ній розташована основна вторинна обмотка, поверх якої намотана первинна обмотка. Первинна обмотка екранована алюмінієвою фольгою, з'єднаною з вводом високої напруги первинної обмотки. Екран служить для підвищення імпульсної електричної стійкості трансформатора.

У литому блоці разом з магнітопроводом і обмотками залиті втулки, до яких кріпиться втулка, з'єднана з магнітопроводом. На основі розташований вузол заземлення ТН і табличка технічних даних. Виводи вторинної чи вторинних обмоток і вивід заземлення первинної обмотки закриті кришкою.

Трансформатори, що призначаються для вбудовування в струмопроводи турбогенераторів, обладнані ножовим вторинним контактом.

 

4.1. Масляні ТН

Шихтовані магнітопроводи зібрані з пластин електротехнічної сталі. Обмотки шарові, намотані круглим чи прямокутним обмотувальним проводом на каркасах з електроізоляційного картону. Обмотка високої напруги складається з двох чи більше котушок, з'єднаних послідовно і мають електростатичні екрани для захисту від перенапруг. На кришці трансформатора напруги типів НОМ і НТМИ змонтовані вводи високої і низької напруги, установлена пробка для доливки трансформаторного масла.

 

4.3. Каскадні ТН.

Принципова схема двокаскадного ТН представлена на Рис.8.29. На двох магнітопроводах 1 і 2 розташовано дві частини первинної обмотки 3 і 4. На кожен магнітопровід підведено потенціал середньої точки намотаної на нього частини первинної обмотки. Це дозволяє виконати ізоляцію кожного каскаду на четверту частину фазної напруги і зменшити вартість і габарити ТН. Вторинні обмотки 7 використовуються для під’єднання навантаження. Крім того, маються дві обмотки зв'язку 5 і 6, що знаходяться на тих же магнітопроводах 1 і 2.

Якщо допустити, що ТН працює в режимі холостого ходу, коли всі обмотки розімкнуті, а магнітопроводи 1 і 2 ідентичні, то напруга між обмотками 3 і 4 ділиться порівну. Приєднання навантаження викликає зменшення вхідного опору нижнього каскаду між точками а і b і напруга на навантаженні зменшується. Для вирівнювання напруги служать обмотки зв'язку 5 і 6, увімкні зустрічно. При нерівності первинних напруг Uab i Ubc по обмотках 5 і 6 тече вирівнюючий струм, що навантажує верхній каскад. При цьому напруга Uab зростає, а напруга Ubc зменшується. Таким чином рівномірно навантажуються обидва каскади.

 

Масляні каскадні ТН у залежності від номінальної напруги виготовляються на напруги 110 кВ одноблоковими, а на 220, 330 і 400, 500 кВ - відповідно двох, трьох і чотириблочними.

Кожен блок складається зі стержневого магнітопроводу з двома стержнями. Обмотка високої напруги рівномірно розподілена по всіх стержнях магнітопроводу. Обидві вторинні обмотки низької напруги, основна і додаткова, розташовані на нижньому стержні нижнього магнітопроводу, що має найменший потенціал відносно землі (один кінець первинної обмотки заземлюється). На інших стержнях також розміщені проміжні (вирівнююча і сполучна) обмотки, необхідні для створення рівномірного розподілу навантаження вторинних обмоток по всіх стержнях.

Обмотки намотуються в наступному порядку: спочатку вирівнююча обмотка, потім первинна (ВН), на яку встановлюється електростатичний екран. Поверх екрана на нижньому стержні нижнього блоку розміщені обидві вторинні обмотки. На інших стержнях (за виключенням верхнього) у трансформаторів на 220 кВ і вище намотані зв’язуючі обмотки.

Активна частина поміщена в порцеляновий кожух, наповнений маслом. Зверху кожуху встановлений розширювач, що забезпечує компенсацію температурних змін масла. Для спостереження за рівнем масла в трансформаторі на стінці розширювача встановлений покажчик рівня масла. Розширювач закритий кришкою, на якій закріплений повітряний осушувач призначений для очищення від вологи і механічних домішок повітря, що надходить у трансформатор.

Лінійний вивід обмотки ВН приєднаний до виводу, закріпленому на кришці, а кінець, що заземлюється, X і кінці вторинних обмоток підведені до панелі затискачів, розташованої в коробці усередині нижньої підстави. Електричне з'єднання блоків між собою здійснюється перемичками, що з'єднують вводи на кришці розширювача нижнього блоку і на дні верхнього блоку.

Трансформатори на напругу 330, 400 і 500 кВ мають ємнісні екрани, установлені на верхньому розширювачі і служить для зменшення напруги, що приходиться на верхній блок при імпульсних перенапругах.

Нижні і середні блоки цих трансформаторів закриті козирками, що служать для стоку дощу.

Схема реального каскадного ТН на напругу 220/ кВ представлена на Рис. 8.30. На магнітопровід С верхнього блоку намотуються дві вирівнюючі обмотки П, увімкні зустрічно. На них намотуються обмотки високої напруги ВН. Зверху обмоток ВН розташовані екрани Е для вирівнювання розподілу потенціалів на зовнішніх шарах обмоток ВН. Зверху обмотки ВН нижнього стержня верхнього блоку намотується обмотка зв'язку Р. Така ж обмотка намотується на верхньому стержні магнітопроводу нижнього блоку. На нижньому стержні нижнього блока розташовані дві навантажувальні обмотки ах і аДхД. Верхній і нижній блоки оформлені у вигляді окремих вузлів, зв'язаних між собою сполучною коробкою.

Під час проектування ТН блок розбивається на два елементи, кожний з яких розраховується на напругу 32 кВ. Вибір розмірів магнітопроводів і розрахунок параметрів обмоток елемента проводиться аналогічно ТН нормального виконання. Через значні результуючі активні і реактивні опори похибка каскадного ТН вища, ніж трансформатора напруги нормального виконання. У зв'язку з цим для одержання високого класу точності необхідно знижувати навантаження.

 

4.4. Конденсаторний ТН

Трансформатори типу НКФ напругою більше 110 кВ мають невелику точність через великий активний і реактивний опори обмоток. Для підвищення точності необхідно зменшувати навантаження.

Великими труднощами є також рівномірний розподіл напруги між елементами НКФ в перехідних режимах. Тому для первинних напруг більших 110 кВ доцільно застосовувати конденсаторні трансформатори напруги (Рис. 8.31). Ємність конденсатора С1<<С2 і як результат UC2<<UC1. Напруга нижньої ступені С2 за звичаєм складає 10 кВ. Тому напруга U2, прикладена до навантаження, подається через трансформатор АХ/ах. Вторинна напруга U2 =100 В.

Конденсаторні трансформатори напруги серії НДЕ складаються з ємнісного дільника напруги з екраном, електромагнітного пристрою, роз'єднувача і розрядника. Ємнісний дільник напруги складається з конденсаторів зв'язку і конденсатора відбору потужності, з'єднаних послідовно і встановлених один на одному, що ізолює підставки й екран.

Екран дільника утворюється алюмінієвим корпусом звареної конструкції, нагорі якого розташований контактний затиск, і алюмінієвим кільцем, виконаним зі зварених труб. Електромагнітний пристрій, що живиться від ємнісного дільника, складається з реактора, однофазного триобмоткового понижуючого трансформатора і демпфера, розміщених у загальному баці з масляним заповненням. Обмотка реактора з'єднана послідовно з первинною обмоткою понижуючого трансформатора, демпфер з'єднаний паралельно з основною вторинною обмоткою понижуючого трансформатора.

Реактор служить для компенсації ємнісного падіння напруги в дільнику і підтримки постійного значення напруги в первинній обмотці понижуючого трансформатора при зміні навантаження.

Демпфер складається з магнітопроводу стержневого типу, на кожному стержні якого розміщена обмотка з мідного проводу, і призначений для демпфірування субгармонічних коливань, що виникають у вторинному ланцюзі при вимкнні навантаження або під час коротких замикань.

Бак електромагнітного пристрою прямокутної форми зварений з листової сталі. Понижуючий трансформатор має шихтований магнітопровід броньової конструкції виконаний з холоднокатаної сталі. Магнітопровід реактора - шихтований, стержньової конструкції, виконаний з холоднокатаної сталі з зазорами в стержнях для корекції індуктивності в процесі виготовлення. Первинна і вторинна обмотки понижуючого трансформатора і обмотка реактора багатошарові, циліндричні. Поверх первинної обмотки понижуючого трансформатора розташований електростатичний екран, що захищає обмотку від грозових перенапруг. Для одержання необхідного класу точності з урахуванням можливих відхилень значень ємностей конденсаторів зв'язку і відбору потужності від номінального в обмотці реактора і первинній обмотці трансформатора передбачені відпайки, підведені до двох перемикачів на сім ступіней напруги кожний.

Регулювання напруги й індуктивності проводиться тільки на підприємстві-виготовлювачі.

Високочастотний загороджувач являє собою резонансний контур, призначений для обмеження струмів високої частоти в діапазоні 30-500 кГц. Високочастотний загороджувач складається з котушки індуктивності, розрядника, конденсатора і резистора, розмішених у порцеляновому корпусі, установленому на двох опорних ізоляторах.

Між дільником і високочастотним загороджувачем приєднується однополюсний роз'єднувач, між високочастотним загороджувачем і електромагнітним пристроєм приєднується вентильний розрядник РВС-20, призначений для захисту ізоляції електромагнітного пристрою від атмосферних перенапруг.

 

4.5. Оптико-електронні ТН

Для виміру високих і надвисоких напруг, а також для дослідження електричних апаратів на ці напруги традиційні електромагнітні трансформатори стають малопридатними внаслідок великої маси, габаритів і погрішностей, що виникають через застосування каскадних схем з великим числом елементів.

В оптико-електронних трансформаторах напруги (ОЕТН) застосовується зовнішня амплітудна модуляція світлового сигналу (Рис. 8.32). В якості перетворювачів використовуються рідкі кристали Керра (Рис. 8.32,а) або Поккельса (Рис. 8.32,б). Перший являє собою прозору посудину, у яку налитий спеціальний рідкий діелектрик (нітробензол). В кристалі розміщені два електроди, між якими виникає однорідне електричне поле, яке створене вимірюваною напругою. Це поле перпендикулярне напрямку проходження світлового потоку. Світловий потік від джерела 1 проходить через оптичну систему 2 і поляризатор 3 і подається в перетворювач Керра (4). Потім промінь проходить через аналізатор 5 і подається на фотоприймач. Площини поляризації поляризатора й аналізатора зміщені на 900. У результаті при відсутності напруги U фотосигнал на виході 5 дорівнює нулю.

Подача напруги U визначається появою на виході фотосигналу, який у відносних одиницях описується рівнянням ,де Bк - постійна Керра; l - довжина шляху, що проходить світлом у електрооптичній середі; d - відстань між електродами; I0 - інтенсивність світла, що надходить у електрооптичну середу.

Для перетворювача Керра характерна квадратична залежність вихідного фотосигналу від напруги. Ця залежність представлена на Рис. 8.32,в.

Для роботи на квазілінійній ділянці цієї залежності необхідна подача напруги, що зміщує точку відліку на 0,707Up(к). Через те, що подача такої напруги пов'язана із значними труднощами, вихід на лінійну ділянку здійснюється оптичним шляхом. Між поляризатором і перетворювачем знаходиться пластинка слюди, що створює ефект, аналогічний напрузі, що зміщується. Таким чином, при відсутності напруги система знаходиться в точці 0 на кривій Рис. 8.32,в.

 
 

 


Рис. 8.32. Перетворювачі напруги в інтенсивність світлового сигналу та їх статичні характеристики

а – перетворювач Керра; б – перетворювач Поккельса; в і г – статичні характеристики.

 

В перетворювачі Поккельса (Рис. 8.32,б) між електродами розміщується кристал дігідрофосфату амонію. На відміну від перетворювача Керра напрямок електричного поля збігається з напрямком світлового променя. Відносний фотосигнал на виході поляризатора 5 дорівнює: ,

де r63 - електрооптичний коефіцієнт кристалу; п0 - звичайний показник переломлення світла; l - довжина хвилі монохроматичного світла.

Як видно з Рис.8.32,г, вихідна характеристика перетворювача Поккельса в початковій частині кривої більш лінійна, ніж перетворювач Керра. Так само, як і в перетворювачі Керра, для виходу на лінійну частину характеристики необхідне, що дорівнює 0,5Up(n).

 

Конструкції найбільш розповсюджених трансформаторів напруги.

На рисунках 8.33 – 8.41 приведені конструкції найбільш розповсюджених трансформаторів напруги, а на Рис.8.42 – схема трансформатора напруги конденсаторного типу.

 
 

 


а) б)

Рис. 8.33. а - трансформатор напруги НТМИ-6-66 (в дужках дані розміри для ТН НТМИ-10-66); б - трансформатор напруги НОМ-10-66.

       
   
 
 

 


Рис. 8.34. Трансформатор напруги ЗНОЛ.06 Рис. 8.35. Трансформатор напруги НОЛ.08-10.

       
   
 
 

 


Рис. 8.36. Трансформатор напруги НОЛ.11-6. Рис. 8.37. ТН типу НОМ-35 (а) та ЗНОМ-35 (б)

       
   
 
 

 


Рис. 8.38. Трансформатор напруги НКФ-110-58.

 

Рис. 8.39. ЗНОГ-110-79

 
 

 

 


а) б)

Рис. 8.40 НКФ-330-73 (а) і НКФ-500-78 (б).

 

 

 
 

 

 


Рис. 8.42. Принципова електрична схема конденсаторного трансформатора напруги

С1 – конденсатор зв’язку; С2 – конденсатор відбору потужності; В – однополюсний роз’єднувач; ЗВ – високочастотний загороджувач; РВ – вентильний розрядник; Р – реактор; У – демпфер.

 

Питання для самоконтролю

1. Призначення ТС.

2. Основні конструктивні елементи ТС, їх призначення.

3. Особливості роботи ТС порівняно з силовим Тр-ром.

4. Схема підключення ТС.

5. Які частини ТС підлягають заземленню?

6. Маркування виводів первинної і вторинної обмотки, її призначення.

7. Послідовність вимкння приладів від вторинної обмотки ТС. Чому неможна розмикати вторинну обмотку ТС при наявності струму в первинній обмотці.?

8. Від чого і яким чином залежить похибка ТС.

9. На які прилади і реле впливає тільки струмова похибка, а на які – струмова і кутова?

10. Яким чином можна компенсувати похибку ТС?

11. Основні нормативні параметри, що характеризують ТС.

12. Номінальний клас точності. Які ще бувають класи точності ТС? Робота ТС при різних класах точності. Максимальна кратність вторинного струму.

13. Конструкції ТС. Розташування основних конструктивних елементів ТС.

14. Міжвиткова ізоляція первинної та вторинної обмоток ТС різних типів та їх ізоляція однієї від іншої та від осердя.

15. Призначення ТН.

16. Основні конструктивні елементи ТН, їх призначення.

17. Особливості роботи ТН порівняно з силовим Тр-ром.

18. Схема підключення ТН.

19. Які частини ТН підлягають заземленню?

20. Маркування виводів первинної і вторинної обмотки, її призначення.

21. Від чого і яким чином залежить похибка ТН.

22. На які прилади і реле впливає тільки похибка напруги, а на які – напруги і кута?

23. Яким чином можна компенсувати похибку ТН?

24. Основні нормативні параметри, що характеризують ТН.

25. Робота ТН при різних класах точності. Гранична потужність ТН.

26. Конструкції ТН. Розташування основних конструктивних елементів ТН.

27. Міжвиткова ізоляція первинної та вторинної обмоток ТН різних типів та їх ізоляція однієї від іншої та від осердя.

28. Чим відрізняються схеми вимірів в мережі з ізольованою та заземленою нейтраллю?

29. Для чого потрібен ТН з магніто проводом, що має п’ять стержнів?

30. Використання ТН для контролю ізоляції в мережах з ізольованою нейтраллю.

31. Принцип роботи конденсаторного ТН.

32. Принцип роботи оптикоелектронних ТН.


 





Переглядів: 8532

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Трансформатори струму | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.