Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Участь України у міжнародних організаціях

У концепції зовнішньополітичної діяльності України пріоритетним визначено інтеграцію з європейськими та міжнародними організаціями. На момент проголошення незалежності Україна мала своє представництво лише в ООН. По суті на той час то була єдина міжнародна трибуна, з якої Україна могла виступати перед світовим співтовариством. Відтак ця організація відіграла вагому роль для прориву інформаційної блокади й виходу молодої Української держави на міжнародну арену, роз’яснення гострих економічних і соціальних питань і особливо, що важливо, як організацію, що покликана гарантувати мир та безпеку своїм членам. Так було приміром у липні 1992 р., коли Державна дума Російської Федерації прийняла постанову „Про статус міста Севастополя”. На прохання Міністерства закордонних справ України було терміново скликано засідання Ради Безпеки, де рішуче засуджено недружні випади Росії щодо України. Україна активно співпрацює з міжнародними установами ООН – Міжнародним Валютним Фондом, Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, ЮНЕСКО та іншими.

Визнанням авторитету України у світі було обрання на пропозицію східноєвропейських держав на посаду Голови Генеральної Асамблеї ООН у 1997 р. міністра закордонних справ Г.Удовенка.

У 2000-2001 рр. Україна була членом Ради Безпеки ООН. За цей період суттєво розширилася участь України у миротворчих операціях ООН в Боснії і Герцеговині, Македонії, Грузії, Конго, Ефіопії, Лівані, Східному Тиморі, Сьєра Ліоні, Анголі і Бурунді. На даний час Україна є членом майже 20 спеціалізованих установ цієї організації, а також 60 її постійних і тимчасових комітетів.

Зміцненню міжнародного авторитету сприяв вступ нашої країни до Ради Європи (ЄС). Мета цієї організації – захист прав людини і парламентської демократії, забезпечення принципу верховенства закону. Офіційний вступ України до ЄС відбувся 9 листопада 1995 р. Будучи членом цієї авторитетної організації Україна зобов’язана дотримуватися у своєму законодавстві загальноєвропейських стандартів демократії.

З 1992 р Україна також стала членом ОБСЄ (Організація з питань безпеки та співробітництва в Європі) (до 1994 р.- НБСЄ – Нарада з питань безпеки та співробітництва в Європі). Членство у цій організації забезпечує рівноправну участь держави у вирішенні актуальних питань міжнародної безпеки та співпраці в регіоні. Останнє особливо важливе для України оскільки це єдина організація з питань безпеки у Європі, у якій Україна є рівноправним членом і може в повному обсязі відстоювати свої національні інтереси.

Серед регіональних організацій важливе значення для України як держави причорноморського регіону має участь в Організації чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС.)

У січні 1992 р. розпочалися перші контакти України з НАТО. Однак висхідним пунктом у розгортанні практичного співробітництва з Альянсом стало підписання 8 лютого 1994 р. рамкового документа „Партнерство заради миру». Україні було запропоновано розробити відповідно до її інтересів та потреб індивідуальну програму партнерства. У вересні 1995 р. було оприлюднено спільну заяву України та НАТО, що проголосила розширення та поглиблення” відносин Україна-НАТО. Останнє дало підстави на початку 1997 р. розпочати офіційні переговори щодо формалізації відносин особливого партнерства між Україною та Альянсом, яке завершилося 9 липня 1997 р. підписанням Хартії про особливе партнерство. Для реалізації положень хартії в жовтні 1997 р. в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі засновану постійну місію України. В листопаді 1998 р. затверджено державну програму співробітництва України з НАТО на період до 2001 р., яку продовжено до 2004 р. У зв’язку з політичною кризою в Україні, що мала місце на початку 2000-2002 рр., що своєю чергою негативно вплинула на міжнародний імідж України динаміка взаємин Україна-НАТО стала. Підтвердженням тому стало одностороннє рішення НАТО понизити засідання комісії „НАТО – Україна”, яка проходила у Празі в 2002 р. з найвищого до міністерського рівня.

Найголовнішою проблемою у відносинах Україна – НАТО на сучасному етапі є формування у масовій свідомості українців позитивного образу Альянсу. Попри декларативні заяви вищого керівництва держави про те, що у перспективі Україна стане членом НАТО у цьому питанні немає одностайності, особливо коли йдеться про терміни приєднання. В кінцевому випадку відповідь на це питання очевидно має дати загальнонаціональний референдум. У квітні 2008 р. відбувся саміт держав НАТО у Бухаресті, який хоча й не вирішив для України питання її приєднання до Плану дій щодо членства в альянсі, проте й не відкинув можливості його позитивного розв’язання у найближчій перспективі.

Таким чином, у період після проголошення незалежності, Україна стала визнаним суб’єктом міжнародного права. Світове співтовариство утвердилося у переконанні, що Українська держава є важливим стабілізуючим фактором у міжнародних відносинах на Європейському континенті.

 

Рекомендовані джерела і література

Декларація про державний суверенітет України: Схвалена Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 р..- К.,1991.

Іванченко О. Україна в світлі міжнародних відносин: історична ретроспектива і сучасний стан. – К.,1997.

Кучма Л.Вірю в український народ. – К.,2000.

Литвин В.М. Україна на межі тисячоліть (1991-2000рр.)- К.,2000.

Литвин В.Україна- 200. Події. Документи. Факти: В 3-х томах.-К.,2005.

Нариси з історії дипломатії України. – К.,2001.-736 с.

Зовнішня політика України в умовах глобалізації 1991-2003. Анотована історична хроніка міжнародних відносин. /Відп.ред. С.Віднянський – К.,2004.- 616 с

Світова та європейська інтеграція: навчальний посібник /За заг.ред д-ра іст. наук, проф.. Я.Малика.- Львів,2005.-540 с.

Малик Я., Вол Б.Занько Ю. Інтеграційні процеси на пострадянському просторі. - Львів,2007.-68 с.

Малик Я., Мороз Ю. Організація Північноатлантичного договору: зміст і характер діяльності. - Львів,2006.- 92 с.

Малик Я.,Киричук О.,За луцький І.Європейський Союз.- Львів, 2006.-108 с.

Крріненко П.,Терещенко В.,Бармак М.В. Курс лекцій з історії України у 4-х частинах.- Ч.;.- Тернопіль,2007.- 400 с.

Політична історія України ХХ ст. /Голова ред. колегії ІВ.Ф.Курас: У 6-ти томах.-Т.:.- К.,2004.

Україна на міжнародній арені. Збірник документів і матеріалів. 1991-1995. У 2-х томах. – К.,1998.

 




Переглядів: 5447

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Західний вектор зовнішньої політики | ОСВІТА, НАУКА ТА КУЛЬТУРА У НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.