Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи обчислення ВВП

 

Ключову роль у визначенні ВВП відіграє поняття «кінцеві товари і послуги», тобто ті, що надходять кінцевим споживачам. До кінцевих споживачів відносяться всі, хто використовує товари і послуги для внутрішнього споживання сім’ї, для інвестицій, для державних закупівель або для експорту. Товари, що купуються з метою подальшої переробки або продажу, називаються проміжними і не включаються до ВВП. Одні й ті самі товари можуть відноситись як до кінцевих, так і до проміжних - усе залежить від того, як вони будуть використані у подальшому.

Важливим є поняття «поточне виробництво». У ВВП включається вся виготовлена протягом року продукція, незалежно від того, була вона реалізована чи перейшла у запаси. У ВВП враховується приріст товарних запасів.

До ВВП не включається перепродаж старих товарів, оскільки їх вартість вже була врахована у тому році, коли вони були виготовлені, а також чисто фінансові операції - трансфертні платежі і операції з цінними паперами, які носять перерозподільний характер.

Виробництво деяких продуктів не враховується у ВВП, оскільки вони не проходять через ринок і немає інформації про витрати. Сюди відносять послуги домашніх господарів, які самі доглядають за будинком, варять обід і т.п. [9, с.52]

Існує кілька методів обчислення ВВП (як і ВНП). Головними з них є такі: метод доданої вартості (або виробничий метод); метод витрат (або метод кінцевого використання); метод доходів (або розподільний метод).

1. Метод доданої вартості (виробничий метод). ВВП, як уже зазначалось, є грошовою оцінкою всіх вироблених кінцевих товарів і послуг у національній економіці протягом року. При цьому враховується тільки річний обсяг кінцевих товарів і послуг, створених на території певної країни. Для правильного обчислення ВВП необхідно врахувати всі продукти, створені в певному році, але без повторного (подвійного) рахунку. Інакше оцінка буде не об'єктивно завищеною. [7, с.380]

ВВП = ДВ + ЧП,

де ДВ – додана вартість, ЧП - чисті податки.

Додана вартість обчислюється як різниця між доходами фірм (галузей), отриманими від продажу власної продукції, і їх платежами іншим фірмам (галузям) за придбані у них матеріали і послуги.

Чисті податки обчислюють як різницю між продуктовими податками (ПП) і субсидіями (С) : ЧП = ПП - С .

ВВП за виробничим методом можна обчислити на основі ринкового ва-лового випуску за формулою:

ВВП = (ВВр-МВ) + (ПП-С),

де ВВр – ринковий валовий випуск окремих галузей;

МВ – матеріальні витрати окремих галузей;

ПП – продуктові податки;

С – субсидії;

(ПП - С) – чисті продуктові податки.

Продуктові податки стягуються пропорційно до кількості або вартості товарів і послуг, що виробляються, продаються або імпортуються вітчизняними фірмами. До них відносять податки на додану вартість (ПДВ), акцизи, мито, податки на окремі види послуг (транспортні, послуги зв’язку і т.п.).

Субсидії надаються вітчизняним фірмам з державного бюджету для відшкодування постійних збитків, які виникають, коли продажна ціна на окремі види продукції нижча за середні витрати виробництва. Виділяють субсидії на продукти та субсидії на виробництво та імпорт. [9, с.54]

2. ВВП, обчислений за виробничим методом, є валовою доданою вартістю на економічній території країни в цінах виробництва. Метод кінцевого використання: оскільки ВВП визначають як грошову оцінку кінцевих продуктів, створених у суспільстві протягом року, необхідно обчислити загальну суму всіх витрат економічних суб'єктів на придбання кінцевих товарів, щоб кількісно визначити ВВП.

На рівні національної економіки розрізняють такі види витрат: споживчі витрати Сп, інвестиційні витрати , державні витрати (або державні закупки) G, і чистий експорт £Ч.

ВВПВ = СП + + G + £Ч.

Зазначена формула розглядає ВВП, скоріше, з позиції покупців, а не продавців, тобто тих, хто отримує доход. [7, с.382]

Якщо показник валових приватних внутрішніх інвестицій зменшити на величину амортизаційних витрат А, то отримаємо показник чистих приватних внутрішніх інвестицій, який характеризує чистий приріст обсягу нагромадженого капіталу. Співвідношення між та А є індикатором того, в якому стані перебуває економіка країни. Так, наприклад, для зроста­ючої економіки справджується нерівність >А; коли економіка перебуває у стані спаду (рецесії), то <А.

G – державні витрати на утримання армії, апарату управління, виплату заробітної плати працівникам державного сектора економіки тощо. Всі дер­жавні трансфертні платежі вилучаються з розрахунків, оскільки вони є формою перерозподілу.

£Ч – чистий експорт товарів і послуг за кордон. Розраховується як різниця між експортом та імпортом. [2]

3. При розрахунку ВВП розподільчим методом підсумовуються всі види факторних доходів, а також два компоненти (амортизаційні витрати й не­прямі податки на бізнес), які не є доходами. Розраховуючи ВВП за доходами, потрібно знайти суму таких його складових:

- амортизаційні витрати;

- чисті непрямі податки на бізнес – непрямі податки на бізнес (податок на додану вартість, акцизи, мито, ліцензійні платежі та ін.) за відраху­ванням субсидій. З економічної точки зору, це різниця між цінами, за якими купують товари споживачі, та продажними цінами фірм;

- винагорода за працю (цей компонент містить заробітну плату, а також внески підприємств на соціальне страхування, у пенсійний фонд, фонд зайнятості тощо);

- рентні платежі – це прибуток, який отримують власники нерухо­мості;

- чисті проценти – це різниця між процентними платежами фірм іншим секторам економіки та процентними платежами, які фірми отримали від інших секторів: домогосподарств, держави, не враховуючи виплати процентів по державному боргу;

- доход від власності – це чистий прибуток підприємств, які перебувають у приватній власності;

- прибуток корпорацій – цей компонент, у свою чергу, містить три скла­дові: а) податок на прибуток корпорацій; б) дивіденди акціонерам; в) нерозподілений прибуток корпорацій. [2]

В спрощеному вигляді ВВП за доходами обчислюють за формулою:

ВВП = W + nk + Dn + i + R + TB + dK,

де W – заробітна плата;

nk - прибуток корпорацій;

Dn – доход некорпоративного сектора, індивідуального бізнесу;

і – чистий процент;

R – рента;

ТB – непрямий чистий податок на бізнес;

dK – амортизація основного капіталу.

Заробітна плата включає всі види заробітків осіб найманої праці, у т.ч. премії, надбавки, доплати в грошовій або натуральній формі, а також суми, нараховані за щорічні відпустки, святкові дні та інші згідно з законодавством. А також відрахування на соціальне страхування.

Прибуток корпорацій – частка доданої вартості, що залишається у виробників після відшкодування витрат на зарплату і сплати чистих неприбуткових податків. Розподіляється на три частини:

- податок на прибуток корпорації,

- дивіденди,

- нерозподілений прибуток, який використовують на розширення виро-бництва.

Доход некорпоративного сектора – це змішаний доход сімей або окремих осіб – власників невеликих фірм, майстерень, ресторанів, магазинів. Його неможливо розділити на зарплату і прибуток, тому він і називається змішаним доходом. Для економіки в цілому валовий корпоративний прибуток і змішаний доход некорпоративного сектора визначають на валовій основі, тобто як різницю між ВВП і зарплатою та чистими неприбутковими податками, без відрахування амортизації.

Чистий процент – це доходи постачальників кредитних ресурсів, різниця між сплаченими і одержаними різними секторами економіки процентними платежами.

Рента включає доходи власників всіх видів нерухомого майна – землі, будівель і житла, основного капіталу.

Непрямий чистий податок на бізнес сплачується підприємствами незалежно від наявності прибутку, тому його ще називають неприбутковим податком (податки на продукти; податки, пов’язані з використанням факторів виробництва – землі, основного капіталу, робочої сили, а також платежі за ліцензії тощо). [9, с. 60-61].

Відносно природи непрямих чистих податків і амортизації існують різні судження. Багато авторів (Дж. Сакс, Е. Долан, П. Самуельсон, В. Нордгауз та ін.) вважають, що вони не є доходними компонентами ВВП, а включаються, щоб збалансувати величину ВВП, обчислену за іншими методами. Проте В.Д.Базилевич, Л.О. Баластрик вважають, що оскільки концептуальною основою системи національних рахунків є не факторні, а первинні доходи, то непрямі податки виступають як первинний доход держави.

В більшості країн світу найпоширенішими із наведених методів розра­хунку ВВП є метод кінцевого використання та виробничий метод. Власне кажучи, вибір того чи іншого методу розрахунку визначається наявністю надійної, вірогідної інформаційної бази.

 

 




Переглядів: 2710

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Рахунок товарів і послуг | Валовий національний доход

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.