Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Соціальні гарантії

§ Соціальні гарантії — це сукупність матеріальних та юридичних засобів, що забезпечують соціальний захист людини, створюють основу для реалізації конституційних, соціально-економічних та соціально-політичних прав членів суспільства.

До головних соціальних гарантій відносяться права на працю, відпочинок, житло, безкоштовну освіту, безкоштовне медичне забезпечення.

У сфері праці законодавством передбачаються наступні основні гарантії:

1. Гарантії у реалізації права на працю:

§ свобода вибору занять та роботи;

§ держава визнає зайнятість, що оплачується, як основу образу життя;

§ держава безкоштовно сприяє у підборі підходящої роботи;

§ безробітних держава безкоштовно навчає новим професіям тощо.

2. Додаткові гарантії деяким категоріям громадян: молоді; пенсіонерам; одиноким та багатодітним батькам; жінкам, що виховують дітей дошкільного віку та дітей інвалідів; безробітним тощо.

3. Профспілки активно сприяють зайнятості працездатного населення.

4. Створюються всі необхідні умови та гарантії професійної підготовки та перепідготовки безробітних.

5. Для залучення безробітних до трудової діяльності організуються громадські роботи.

6. Роботодавці зобов'язані соціально гарантувати зайнятість населення.

7. В умовах соціально-економічного реформування суспільства держава гарантує матеріальну та соціальну підтримку населення.

8. Закон визначає розмір, умови та строки виплати допомоги за безробіття тощо.

12.4. Поняття "механізм регулювання соціально-економічних відносин"

Поняття "механізм" в економічній та соціальній науці запозичене з технічної сфери його вживання. Механізм (від грец. mechane - машина) - це система ланцюгів, важелів, тіл, що призначенні для перетворення руху одного чи декількох елементів цієї системи у потрібний рух інших елементів. У технічному механізму здійснюється фізична передача зусиль від одного елемента до другого.

Соціальний механізм також є засобом передачі зусиль окремих важелів із метою спрямувати рух соціальних процесів та явищ у визначеному напрямку. Напрямок соціального руху (розвитку) визначається соціальною політикою відповідного рівня. Таким чином соціальний механізм регулювання призначений для реалізації у життя соціальної політики.

В структуру соціального механізму регулювання включаються заходи й засоби впливу на суб'єкти соціальних відносин із метою спрямувати їх дії на реалізацію визначених соціальних задач. Цей вплив чиниться через інтереси суб'єктів соціальних відносин.

У зв'язку з тим, що у суспільстві формуються та реалізуються соціально-економічні відносини на різних рівнях (підприємство, регіон, галузь, держава), на кожному рівні функціонує свій окремий механізм. Механізми регулювання соціально-економічних відносин різних рівнів пов'язані між собою. Механізми нижчого рівня не можуть суперечити механізмам вищого рівня. Механізми всіх рівнів повинні охоплювати всі напрямки економічної та соціальної сфер відповідного рівня.

Соціально-економічні відносини, що пов'язані із сферою праці, охоплюють майже всі верстви населення. Людина до початку трудової діяльності повинна пройти підготовку, навчання і в цьому потрібна допомога суспільства. Після закінчення трудової діяльності за віком чи


станом здоров'я людина також потребує соціальної підтримки, яка визначається трудовим внеском у загальну справу. У зв'язку з цим на державному рівні функціонує механізм соціального захисту працівника, який складається з трьох компонентів: інституційної; інструментальної; діяльної.

§ Інституційна компонента уявляє цілу систему соціальних інсти­тутів, що функціонують у різних галузях та сферах суспільства. Інститутами, що призначені організаційно захищати працівників найманої праці, є сукупність регулюючих норм Це окремі галузі права (трудове право, господарське право тощо); тарифні угоди, колективні договори, контракти тощо.

§ Інструментальна компонента включає засоби здійснення соці­ального захисту. Це - система гарантій, зафіксованих домовленостей між суб'єктами власно трудових та соціально-трудових відносин, соціальний контроль, соціальні норми тощо.

§ Діяльна компонента — це практична діяльність у різних формах із виконання функцій соціального захисту: нормотворчість, організаційні заходи, переговори соціальних суб'єктів, аналіз фактичного стану захисту, просвітньо-роз'яснювальна робота, розгляд заяв трудящих, контрольні перевірки додержання та використання законів, рішень, домовленостей, норм тощо.

Важливим елементом системи регулювання соціально-трудових відносин є механізм соціального партнерства. У різних формах вінфункціонує на всіх рівнях. Сутність цього механізму полягає у проведенні переговорів представників держави, роботодавців та професійних спілок як захисників працівників найманої праці, находженні компромісу та прийнятті на цій основі більш-менш сприятливих рішень. Питання соціального партнерства розглядаються у главі 15.

Механізм регулювання відносин, що реалізуються на виробництві, включає сукупність важелів, заходів й засобів, які призначені забезпечити сполучення економічних інтересів учасників виробничого процесу, а також таких, що чинять вплив на соціальні процеси у колективі та на кожного його члена. Тому важелі впливу на соціально-економічні відносини в трудовому колективі є елементом системи управління персоналом. Вони розглядаються у главі 17.

Резюме

1. Поняття соціальні відносини розглядаються у широкому значенні

(як всі відносини у суспільстві) та і у вузькому значенні (ті, що формуються та реалізуються у соціальній сфері).

2. Соціально-економічні відносини формуються та реалізуються між суб'єктами різних рівнів (громадянин, група, підприємства, регіон, держава тощо), у всіх складових громадського відтворювального
процесу (виробництво, розподіл, обмін, споживання) з приводу задоволення матеріальних інтересів на підґрунті трудових або нетрудових відносин

3. Трудові відносини - це усталені зв'язки між: людьми, які обумовлені їх спільною трудовою діяльністю.

4. У поняття "соціально-трудові відносини" різні автори вкладають не однаковий зміст. Одні з них ототожнюють це поняття з поняттям "соціально-економічні, трудові відносини", інші – мають на увазі тільки власно соціальні відносини у трудовому колективі.

5. Предметом соціально-трудових (соціально-економічних) відносин є матеріальний інтерес, що виявляється у професійному навчанні, зайнятості, соціальному страхуванні, соціальних гарантіях безробітним, умовах праці, пенсійним забезпеченням.

6. Предметом соціально-трудових (власно соціальних) відносин є між особисті та між групові комунікаційні зв'язки спілкування працівників на виробництві.

7. За організаційними формами відокремлюють наступні типи соціально-трудових відносин: патерналізм, партнерство, конкуренція, солідарність, субсидарність, дискримінація, конфлікт.

8. Система соціального захисту складається з соціального страхування економічно активного, зайнятого населення та соціальної допомоги найбільш уразливих груп населення. Соціальний захист ґрунтується на соціальних гарантіях у реалізації конституційних, соціально-економічних та соціально-політичних прав членів суспільства.

9. Механізм регулювання соціально-економічних відносин призначений для втілення у життя соціальної політики. Він має багаторівневу структуру, включає інституційну, інструментальну та діяльну компоненти


Питання для роздуму, самоперевірки, повторення

1. Визначте поняття "трудові відносини".

2. Визначте поняття "соціальні відносини".

3. Охарактеризуйте поняття "соціально-трудові відносини".

4. Хто є суб'єктами соціально-трудових відносин?

5. Охарактеризуйте предмет соціально-трудових відносин.

6. Охарактеризуйте типи соціально-трудових відносин.

7. Визначте поняття "соціальний захист".

8. Розкрийте зміст соціального захисту людини.

9. Визначте поняття "соціальні гарантії".

 

10. Які гарантії громадянам України передбачені законодавством?

11. Охарактеризуйте поняття "соціальний механізм регулювання
трудових відносин".

12. Розкрийте зміст механізму соціального захисту працівника.

Ш Література: [1; 2; 4; 5; 8; 11; 20].

 

 

 


Глава 13

СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА

План (логіка) викладу і засвоєння матеріалу:

13.1. Поняття "соціальна політика".




Переглядів: 1878

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття соціального захисту | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.