Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи захисту від комп'ютерних вірусів

Яким би не був вірус, користувачеві необхідно знати основні методи захисту від комп'ютерних вірусів.

Для захисту від вірусів можна використовувати:

– загальні засоби захисту інформації, які корисні також і як страховка від фізичного псування дисків, неправильно працюючих програм або помилкових дій користувача;

– профілактичні заходи, що дозволяють зменшити ймовірність зараження вірусом;

– спеціалізовані програми для захисту від вірусів.

Загальні засоби захисту інформації корисні не лише для захисту від вірусів. Є два основні різновиди цих засобів:

– копіювання інформації – створення копій файлів і системних областей дисків;

– розмежуванню доступу запобігає несанкціоноване використання інформації, зокрема, захист від змін програм і даних вірусами, неправильно працюючими програмами і помилковими діями користувачів.

Не дивлячись на те, що загальні засоби захисту інформації дуже важливі для захисту від вірусів, усе ж таки їх недостатньо. Необхідне застосування спеціалізованих програм для захисту від вірусів. Ці програми можна розділити на декілька видів: детектори, доктори (фаги), ревізори, доктори-ревізори, фільтри і вакцини (імунізатори).

Програми-детекторидозволяють виявляти файли, заражені одним з декількох відомих вірусів. Ці програми перевіряють, чи є у файлах на вказаному користувачем диску специфічна для даного вірусу комбінація байтів. Така комбінація називається сигнатурою. При її виявленні в якому-небудь файлі на екран виводиться відповідне повідомлення. Багато детекторів мають режими лікування або знищення заражених файлів. Слід підкреслити, що програми-детектори можуть виявляти тільки ті віруси, які їй "відомі".

Таким чином, з того, що програма не пізнається детекторами як заражена, не випливає, що вона здорова – у ній можуть сидіти який-небудь нову віруси або злегка модифікована версія старого вірусу, невідомі програмам-детекторам.

Програми-ревізоримають дві стадії роботи. Спочатку вони запам'ятовують зведення про стан програм і системних областей дисків (завантажувального сектора та сектора з таблицею розбиття твердого диска). Передбачається, що у цей момент програми і системні області дисків не заражені. Після цього за допомогою програми-ревізора можна у будь-який момент порівняти стан програм і системних областей дисків з початковим. Про виявлені невідповідності повідомляється користувачеві.

Багато програм-ревізорів є досить "інтелектуальними" – вони можуть відрізняти зміни у файлах, викликані, наприклад, переходом до нової версії програми, від змін, що вносяться вірусом, і не піднімають помилкової тривоги. Річ у тому, що віруси зазвичай змінюють файли досить специфічним чином і проводять однакові зміни в різних програмних файлах. Зрозуміло, що в нормальній ситуації такі зміни практично ніколи не зустрічаються, тому програма-ревізор, зафіксувавши факт таких змін, може з упевненістю повідомити, що вони викликані саме вірусом.

Програми-фільтри, які розташовуються резидентно в оперативній пам'яті комп'ютера та перехоплюють ті звернення до операційної системи, які використовуються вірусами для розмноження та нанесення шкоди, і повідомляють про них користувачеві. Користувач може дозволити або заборонити виконання відповідної операції.

Деякі програми-фільтрине "ловлять" підозрілі дії, а перевіряють програми, що викликаються на виконання, на наявність вірусів. Це викликає уповільнення роботи комп'ютера.

Проте переваги використання програм-фільтрів досить значущі – вони дозволяють виявити багато вірусів на найбільш ранній стадії.

Програми-вакцини, або імунізатори, модифікують програми і диски таким чином, що це не відображається на роботі програм, але той вірус, від якого проводиться вакцинація, уважає ці програми або диски вже зараженими. Ці програми неефективні.

Жоден тип антивірусних програм окремо не дає повного захисту від вірусів. Кращою стратегією захисту від вірусів є багаторівнева, "ешелонована" оборона. Розглянемо структуру цієї оборони.

Засобам розвідки в "обороні" від вірусів відповідають програми-детектори, що дозволяють перевіряти знову отримане програмне забезпечення на наявність вірусів.

На передньому краю оборони знаходяться програми-фільтри. Ці програми можуть першими повідомити про роботу вірусу і запобігти зараженню програм і дисків.

Другий ешелон оборони складають програми-ревізори, програми-доктори і доктори-ревізори.

Найглибший ешелон оборони – це засоби розмежування доступу. Вони не дозволяють вірусам і неправильно працюючим програмам, навіть якщо вони проникли до комп'ютера, зіпсувати важливі дані. У "стратегічному резерві" знаходяться архівні копії інформації. Це дозволяє відновити інформацію при її пошкодженні.

Отже, одним з основних методів боротьби з вірусами є своєчасна профілактика їх появи і розповсюдження. Тільки комплексні профілактичні заходи захисту забезпечують захист від можливої втрати інформації. До комплексу таких заходів входять:

1. Реґулярна архівація інформації (створення резервних копій важливих файлів і системних областей вінчестера).

2. Використання тільки ліцензійних дистрибутивних копій програмних продуктів.

3. Систематична перевірка комп'ютера на наявність вірусів. Комп'ютер повинен бути оснащений ефективним реґулярно використовуваним пакетом антивірусних програм, що постійно оновлюється. Для забезпечення більшої безпеки слід застосовувати паралельно декілька антивірусних програм.

4. Здійснення вхідного контролю нового програмного забезпечення, дискет, дисків тощо. При перенесенні на комп'ютер файлів у вигляді, що архівується, після розпаковування їх також необхідно перевіряти.

5. При роботі на інших комп'ютерах завжди потрібно захищати свої носії від запису в тих випадках, коли на них не планується запис інформації.

6. При пошуку вірусів слід використовувати свідомо чисту операційну систему, завантажену з дискети.

7. При роботі в мережі необхідно використовувати антивірусні програми для вхідного контролю всіх файлів, що отримуються з комп'ютерних мереж. Ніколи не слід запускати неперевірені файли, отримані через комп'ютерні мережі.

Сучасні технології антивірусного захисту дозволяють захистити від вірусу файлові сервери, поштові сервери та сервери додатків. Наприклад, антивірус Касперського для захисту файлових серверів дозволяє виявити і нейтралізувати всі типи шкідливих програм на файлових серверах і серверах додатків, що працюють під керуванням ОС Solaris, включаючи "троянські" програми, Java і ACTIVEX-аплети.

До складу антивірусу Касперського для захисту файлових серверів входять:

– антивірусний сканер, що здійснює антивірусну перевірку всіх доступних файлових систем на наявність вірусів за вимогою користувача. Перевіряються зокрема файли, що архівуються і стислі;

– антивірусний демон, що є різновидом антивірусного сканера з оптимізованою процедурою завантаження антивірусних баз у пам'ять, здійснює перевірку даних у масштабі реального часу;

– ревізор змін, Kaspersky Inspector, відслідковує всі зміни, що відбуваються у файлових системах комп'ютера. Модуль не вимагає оновлень антивірусної бази: контроль здійснюється на основі зняття контрольних сум файлів (CRC сум) та їх подальшого порівняння з даними, отриманими після зміни файлів.

Комбіноване використання цих модулів дозволяє створити антивірусний захист, що найточніше відповідає системним вимогам.

Антивірус Касперського забезпечує повномасштабний централізований антивірусний захист поштових систем.

Перевірці на наявність вірусів піддаються всі елементи електронного листа – тіло, прикріплені файли (зокрема архівовані та компресовані), упроваджені OLE-об'єкти, повідомлення будь-якого рівня вкладеності. Виявлені підозрілі або інфіковані об'єкти можуть бути вилікувані, видалені, перейменовані, або розміщені в заздалегідь визначену карантинну директорію для подальшого аналізу.

Щоденне оновлення бази вірусних сиґнатур, автоматично реалізується через Інтернет за допомогою спеціального вбудованого модуля та забезпечує високий рівень детектування комп'ютерних вірусів.

 




Переглядів: 11725

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Різновиди комп'ютерних вірусів | Хід роботи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.