Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Як визначається середній рівень моментного та інтервального ряду динаміки.

Методи обчислення середнього рівня інтервального і моментного рядів динаміки залежать від їхнього вигляду. В інтервальних рядах динаміки можна обчислити і обов`язково обчис­люються такі показники, як середній рівень ряду, абсолютний приріст (змен­шення), темп зростання (зниження), темп приросту (зменшення), абсолютне значення одного відсотку приросту, середній темп зростання (зниження), середній темп приросту (зменшення).В інтервальних рядах з рівними інтервалами середній рівень ряду обчислюють за формулою середньої арифметичної простої:


Якщо інтервальний ряд ряд динаміки має нерівновіддалені один від одного рівні, то середній рівень розраховується за формулою середньої арифметичної зваженої:

В моментних рядах динаміки можна обчислювати лише середній рівень ряду за формулою середньої хронологічної Середня хронологічна проста обчислюється таким чином: підсумовуються повністю усі рівні ряду, крім першого і останнього, які беруться в половин­ному розмірі, і одержану суму поділяють на кількість рівнів ряду без одини­ці. .

У знаменнику від числа рівнів віднімають одиницю, оскільки в чисельнику серед доданків перший і останній рівні беруть в половинному розмірі.
Якщо окремі періоди інтервального ряду динаміки мають різну довжину, то для визначення середнього рівня використовують середню арифметичну зважену:

Середній абсолютний приріст визначають як середню арифметичну просту з ланцюгових абсолютних приростів за певні періоди, знаходять, на скільки одиниць у середньому змінився рівень порівняно з попереднім.

 

57.Визначення індексу як статистичного показника. Основні елементи загального індексу. Назвіть конкретні види економічних індексів. Індекс - це відносна величина порівняння сукупностей та їх окремих одиниць. Статистична сукупність при цьому складається з одиниць, окремі елементи якої не можна безпосередньо додавати один до одного.Отже, статистичний індекс - це узагальнюючий показник, який виражає співвідношення складних економічних явищ, які складаються з несумісних елементів з метою характеристики:
- змін явища в часі, де вони виступають як показники динаміки;
- величини впливу окремих факторів на динаміку складного явища (наприклад, динаміки рівня цін і змін кількості реалізованих товарів на обсяг товарообороту);
- зміни явища в просторі, що досягається через побудову територіальних індексів;
- динаміки явищ, рівень яких вимірюється середніми величинами.
Всі економічні індекси можна класифікувати за наступними ознаками:
- ступінь охвату явища;
- база порівняння;
- вид ваги (сумірника);
- форма побудови;
- характер об’єкта дослідження;
- склад явища;
- період обчислення.
За охватом явища індекси бувають індивідуальні, зведені (групові, загальні). Індивідуальні індекси дають порівняльну характеристику динаміки окремих, однакових елементів складного явища. Їх прикладом можуть бути динаміка обсягів виробництва окремих видів продукції або продажу, товарів, цін (собівартості) окремих видів продукції і т.д. Загальні індекси відображають динаміку всіх елементів складного явища, тобто динаміку статистичних сукупностей, окремі елементи яких безпосередньо не можуть бути підсумованими. Якщо індекси охоплюють лише певну частину сукупності, то їх називають груповими, або субіндексами.
Наприклад, у структурованій сукупності окремих видів продукції динаміку промислового виробництва характеризують індивідуальні індекси окремих галузей – субіндекси, а промисловості в цілому – загальний індекс. За базою порівняння індекси ділять на динамічні і територіальні.
Перша група індексів відображає динаміку явища в часі. Серед них розрізняють ланцюгові і базисні індекси. Якщо розрахувати щорічні індекси обсягу продукції за кілька років, то вони складуть ряди послідовних у часі індексів. При постійній базі порівняння одержимо базисний ряд індексів, а при змінній (звітний до попереднього) - ланцюговий ряд індексів.
Друга група індексів (територіальні) застосовується для межрегіональних співставлень. Велике значення ці індекси мають в міжнародній статистиці при співставленні показників соціально-економічного розвитку різних країн.За вагою, сумірником індекси бувають зі змінними вагами або зі сталими вагами.
В залежності від форми побудови розрізняються індекси агрегатні і середні. Останні в свою чергу діляться на середні арифметичні і середні гармонійні. Агрегатна форма загальних індексів є основною, а середні індекси – похідні від агрегатних і одержують їх в результаті перетворення агрегатних індексів.
За характером об’єкту дослідження (змістом індексованої величини) індекси діляться на індекси кількісних і якісних показників.
Кількісні індекси характеризують динаміку в загальному, сумарному обсязі того чи іншого явища і виражаються абсолютними величинами. Серед них важливими є індекси обсягів виробництва промислової і сільськогосподарської продукції, фізичного обсягу товарообороту, валового внутрішнього продукту, продажу іноземної валюти і т.д.
Індекси якісних показників – індекси курсу валют, цін, собівартості, продуктивності праці, середньої заробітної плати, урожайності і т.д. Ці індекси характеризують динаміку явища у розрахунку на одиницю сукупності: ціна за одиницю продукції, собівартість одиниці продукції, виробіток за одиницю часу, вихід продукції з одного гектару і т.д. Такі показники називаються якісними, вони носять розрахунковий характер і вимірюють інтенсивність, ефективність явища, процесу. Як правило, вони за змістом відносні, або середні величини. За складом явища індекси діляться на індекси змінного складу, сталого (фіксованого) складу і індекси структурних зрушень. Поділ індексів на такі групи використовується при вивченні динаміки середніх величин В залежності від інтервалу часу, за яким визначаються індекси, вони можуть бути річними, квартальними, місячними, тижневими.

 




Переглядів: 2691

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи обчислення середніх показників ряду динаміки. | Індекси постійного та змінного складу. Техніка обчислення, економічний зміст .

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.